[ Slobodan Miskovic @ 09.02.2006. 23:07 ] @
Dug beogradskih fakulteta za komunalije
Univerzitet pred bankrotom

Fakulteti prirodno-matematičke grupacije Beogradskog univerziteta su pred bankrotom zbog ogromnih neplaćenih računa za struju, vodu, grejanje. Obraćali su se Ministarstvu prosvete, ali i gradonačelniku Nenadu Bogdanoviću, upozoravajući da će, ako im neko uskoro ne pomogne, biti primorani da stave katanac na svoja vrata.

Pomoćnik ministra prosvete za finansije Slavko Karavidić kaže da on ne zna da je neko pred bankrotom i u velikim dugovima i tvrdi da mu se niko, osim Tehnološko-metalurškog fakulteta nije obraćao za pomoć.

Država, u proseku, pokriva samo 25 odsto materijalnih troškova fakulteta. To je polovina iznosa koju je dužna da pokriva u skladu sa izmenama uredbe o finansiranju, na koju se i dalje poziva. Po uredbi ali i po novom Zakonu o visokom obrazovanju ona, kao osnivač, dužna je da snosi celokupne materijalne troškove fakulteta.

Država pokriva samo 25 odsto troškova

- Problem je što država nema ni tih 50 odsto koje je obećala da će dati, pa se, kad nema kud, dovija dodajući sredstva iz budžetskih rezervi. U 2003. godini su nam tako uzeli 35 odsto, u 2004. 55 odsto. Znači, samo za te dve godine su nam zakinuli skoro celu godinu. Tako, na primer, fakultet koji u svom poslovanju ima 50 odsto učešće budžeta, od države dobija 45 odsto od tih 50 odsto, dakle 22,5 odsto od onoga koliko iznose njegovi ukupni materijalni troškovi. Mnogima zbog toga sleduje bankrot - kaže za „Blic“ Miloš Nedeljković, dekan Mašinskog fakulteta i šef Finansijske komisije Beogradskog univerziteta.

U najgovoroj situaciji su fakulteti iz grupacije prirodno-matematičkih fakulteta. Hemijski fakultet je prošle godine bio zatvoren zbog neplaćenih komunalija, koje su se ove godine udvostručile u odnosu na isti period prošle godine. Slična sudbina očekuje i Tehnološko-metalurški fakultet, koji za komunalije duguje 14 miliona dinara. Fakultet za fizičku hemiju samo Beogradskim elektranama duguje 1,8 miliona dinara.

- Milion dinara nam je dug za grejanje u 2005. godini i još 800.000 dinara treba da platimo grejanje za januar ove godine. Pokušali smo da se sa elektranama dogovorimo da nam eliminišu obaveze iz prošle godine, ali nismo uspeli. Fizički fakultet se obraćao Ministarstvu prosvete za pomoć, ali ništa - priča dekan Fakulteta za fizičku hemiju, Mentus Slavko.

U sličnoj situaciji su i ostali fakulteti koji se nalaze na PMF-u, jer nemaju mogućnosti da, kao neki drugi, sami zarade novac, dodaje on. Jedini izlaz im je pomoć od države. Ako im oni ne pomognu, sigurno će bankrotirati, tvrdi Mentus.

Traže niže cene komunalija

- Pošto na Beogradskom univerzitetu studira oko 50.000 studenata koji ipak donose neki prihod gradu, obratili smo se gradonačelniku Nenadu Bogdanoviću sa molbom da se fakultetima snize cene vode, struje, grejanja, iznošenja smeća. Naš predlog je odbijen. Skupština grada Kragujevca imala je više razumevanja. Svesna da se može dogoditi da se fakulteti zatvore, visokoškolskim ustanovama odobrene su upola niže cene za komunalne usluge - dodaje Nedeljković.

- Ne znam da će neko da bankrotira niti da je u velikim dugovima. I uz manjak sredstava fakulteti preživljavaju - kaže za „Blic“ pomoćnik ministra prosvete za finansije Slavko Karavidić.

Samofinasiranje BU

Ministarstvu prosvete se, prema njegovim rečima, samo Tehnološko-metalurški fakultet obratio za pomoć. Njima će, prema njegovim rečima, biti obezbeđena finansijska sredstva kao pomoć za plaćanje zaostalih računa.

Karavidić tvrdi da ni novi Zakon o visokom obrazovanju ne obavezuje državu da u buduće plaća sve materijalne troškove fakulteta.

- Šta će biti videćemo kada bude pravljen novi budžet, u skladu sa novim Zakonom o visokom obrazovanju - kaže on.

Na naše pitanje da li država planira da pomogne fakultetima sa velikim finansijskim problemima, on je rekao da je njihova jedina šansa da probaju sami da zarade novac.

- Tu ne može mnogo ni Univerzitet da im pomogne jer i on dobija novac iz budžeta. Međutim, univerziteti spremaju novu uredbu. To im ostavlja mogućnost da naprave drugačiju unutrašnju raspodelu sredstava - dodaje Karavidić.
Jovana Subotić

Izvor: Blic
[ crews_adder @ 10.02.2006. 11:05 ] @
Treci univerzitet u svetu po bogatstvu pre Drugog svetskog rata, a danas... Tako je to kad se komunisti docepaju vlasti.
[ tdjokic @ 10.02.2006. 12:55 ] @
Sta "univerzitet" , pre dan, dva bila vest na www.b92.net da je i vojska u slicnoj poziciji - ugrozena je bojeva gotovost (ako nam to vise uopste nesto znaci)! Dotle je doslo.
[ savanah @ 11.02.2006. 12:25 ] @
pa 2000.g. beograqdski vodovod je oprostio dug vojsci jugoslavije, u iznosu od 10 miliona dinara! do 2002.g. vojska(misilim na sve koji rade u vojsci i za vojsku ali ne i na vojnike na odsluzenju vojnog roka)je za prevoz imala godisnje karte, overavala ih jednom godisnje koje su placane iz budzeta drzave.Od 2002.g. to nije tako.kao i drugi zaposleni i oni imaju povlastice i markice.Jednostavno drustvo to nije moglo vise da podnese finansijski...... a i niko nece da radi za dzabe.to je sto se tice vojske. a sto se tice univerziteta, to je vec druga stvar.oni imaju izvestan priliv prihoda a sto od njih nisu placali racune nego ih gomilali treba neko da odgovara.ko im je kriv pa ne daju skolarinu na vise rata.tako bi im se prihodi rasporedili pa bi doduse sa manjim sredstvima mozda lakse mogli da manevrisu.uostalom da li oni mene pitaju imam li da platim skolarinu za nareedni semestar.ne brale.ima da calnes lovu u dve rate i to ti je. makar osto go do koze
[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2006. 13:16 ] @
Citat:
Sta "univerzitet" , pre dan, dva bila vest na www.b92.net da je i vojska u slicnoj poziciji - ugrozena je bojeva gotovost (ako nam to vise uopste nesto znaci)! Dotle je doslo.


Vojska je iskljuciv problem drzave - posto sama nije u stanju da pravi pare (osim, eventualno, da pruza humanitarne usluge po nekim bantu zemljama, mada i tada te pare idu drzavi).

Beogradski Univerzitet je mnogo zanimljiviji problem - jer moze da ima svoj prihod. Postavlja se pitanje, gde idu te pare od samofinansiranja, overavanja ispita, izdavanja diploma i sl...? Kome se polazu racuni? Zasto je doslo do stanja bankrota?

Ako privatni univerziteti nisu u stanju bankrota, ocigledno nesto nije debelo OK sa drzavnim.
[ savanah @ 11.02.2006. 13:51 ] @
pa i univerzitet je drzavna stvar jer ovo je drzavni univerzitet koji upisuje delom studente na teret finansiranja drzave. ne boj se nije to drzava tek tako odbacila! to samo dokazuje da je drzavni budzet prso i da tu fali kamara para. e sad naravno uzecu za primer moj fakultet.filozof je izdao tj. dao u zakup sve sto se dati moze a da nije neophodno studentima, profesorima.fakultet koji je pusten daleke 1974.g. bio je izgradjen po uzoru na standard americkih fakulteta.tu mislim na prostorije namenjene za rad za predavanja,za vezbe i dr. on je u prizemlju posedovao ogromnu garderobu jer je iako u staklu bilo predvidjeno da se predavanja mogu pratiti komotno odeven.e onda jedne godine nije bilo grejanja pa se garderoba i nije koristila posto su studenti skidali sa sebe samo rukavice da bi zapisivali.vec sledece sezone ta garderoba je izdata Plato-u,koji se sve vise sirio da bi od glasne muzike bilo nemoguce pratiti predavanje u velikom amfiteatru.kad pogledam koliko kosta esspreso kod njih ili coca cola nadam se da ih moj fakultet dere za zakup, kad vec oni deru mene. ne znam al pretpostavljam da se svaki fakultet snalazio ovih godina
[ obucina @ 11.02.2006. 18:24 ] @
Pa ne bi im skodilo malo trzisnog ponasanja. Sigurno mogu da ucine nesto da sami sebi pomognu. Bas bi bilo interesantno da se vidi kako je neki od fakulteta u problemima trosio svoj novac u poslednjih pet godina.
[ NikolaVeber @ 11.02.2006. 18:51 ] @
Problem je mozda i to sto se kod nas mnogo manje para izdvaja za razna istrazivanja, koja uglavnom vrse univerziteti u saradnji sa privredom.

A kuda idu pare ... dobro pitanje.


Jedno od mogucih resenja bi bilo prodaja nekretnina u centru grada (za realnu cenu, ne kumu i pobratimu za sleper pasulja) i izgradnja kampusa na periferiji.

[Ovu poruku je menjao NikolaVeber dana 11.02.2006. u 19:54 GMT+1]