[ MHN @ 10.02.2006. 12:59 ] @
Nemam nekih uslova za dipol antenu za 7MHz, pa sam zainteresovan za pravljenje neke vertikalke za 7. Dali neko ima kakvih iskustava ili neku provjerenu shemu, po mogucnosti bez radijala?

[Ovu poruku je menjao MHN dana 10.02.2006. u 14:02 GMT+1]
[ Silenoz @ 10.02.2006. 15:32 ] @
Ako mislis da prostoro nemas uslova za dipol na 7Mhz, tesko ces imati za vertikalku.

Evo kako izgleda na YT1VP contest lokaciji
[ broker @ 10.02.2006. 18:28 ] @
Mozda je bolje da razmisljas u smeru nekog kvada, posto bi on trebao da zauzima manji prostor.
[ MHN @ 10.02.2006. 22:30 ] @
Mislim nemam gdije da razvucem dipol, imam malo prostora, samo nekih metar oko kuce a i kuca je mala. Mogao bih ici uvisinu ne bih imao nekih problema, postavio sam antenu za 21(vertikalka) i dosta sam zadovoljan njom, tako da bi nesto i za 7.
[ Dual @ 20.03.2006. 23:20 ] @
Pozdrav

(poseban pozdrav nasem Vladi YT1VP)

Ko nema prostora za dipol, taj sigurno nema prostora za kvad antenu. Kvad antena je tzv 3D antena i potreban prostor za nju je ogroman.

Vertikalna antena ti moze resiti problem plus sto vertikalka za 7MHz uvek dobro radi i na 21MHz pa tu sto imas mozes skinuti (tj zameniti).
Svaka vertikalna antena zavisi od broja radijala i kako su postavljeni. U tvojim uslovima ako neces da razvlacis radijale odmah odustani i od ove antene. I ako nije idealno, radijali mogu da se "bace" po krovu simetricno. Dovoljan broj radijala je kada dodjes do cifre 120, mada ce solidno ali ne i najbolje raditi vec sa 32.

Pozdrav Goran YU1CF
[ whitie2004 @ 21.03.2006. 07:20 ] @
Na ovoj frekvenciji vertikalna i horizontalna antena ne mogu zameniti jedna drugu. Sve ima svoje vreme i mesto. Kada napravis antenu mozemo pricati o tome kako i kada se koristi. Do tada je prica o poziciji. U gradu ces sa njom hvatati sve moguce sumove iz komsiluka i tu je mnogo osetljivija od horicontalne koja ima srecniju polarizaciju, plus odmaknuta je od zemlje. Lepa je lokacija na nekoj cuki, ali onda shvati ozbiljno ovu pricu o broju radijala. U ravnici imas dovoljno podzemnih voda koje ti prave idealno ogledalo sa malo investicija ...

Sveukupno, mislim da 40m nije za tu lokaciju. Nazalost!


[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 22.03.2006. u 08:55 GMT+1]