[ ana S @ 10.02.2006. 18:59 ] @
Ljudi, stvarna mi je frka da nabavim pocetni kapital da bih pokrenula veeeooooma dobar biznis!!! Jedino ne znam gde da pozajmim oko 4.000 evra, koje bih vracala u ratama ili ceo iznos najkasnije do 2 godine, a mozda i ranije.....
[ drdrksa @ 10.02.2006. 19:54 ] @
Banka? Kredit?
[ ana S @ 10.02.2006. 20:00 ] @
Kako da uzmem kredit, kada sve banke traze da si u radnom odnosu i da imas tekuci!!! Ili, mozda neko zna banku, koja ne trazi da si u stalnom radnom odnosu?
Posto sam trenutno(vise godina) na birou, mogu da se slikam u vezi kredita kod banaka!!!!!
[ ventura @ 10.02.2006. 20:00 ] @
Ako nađeš fer zelenaša naplaćivaće ti samo 10% mesečne kamate, što znači da bi kroz dve godine zelenašima platila 9,600 eura plus vraćanje glavnice od 4,000 eura, tako da bi te pozajmica 4,000 eura od zelenaša na period od dve godine koštala 13,600 eura...

Iskreno ne znam čime nameravaš da se baviš, ali ako misliš da radiš bilo šta osim dilovanja droge, nek ti je bog na pomoći, jer ja osim toga, ne zan nijedan posao koji ti može učetverostručiti uloženi novac za 3 godine, i to da nemaš nikakav sporedni trošak...

Ako su ti zelenaši jedina opcija, mani se tog posla...
[ hecky @ 10.02.2006. 20:05 ] @
Nadji investitora :).

Najbolje bliza rodbina ili dobar prijatelj. Prvo zatrazi da potpisu NDA (da nece iskoristiti tvoj business plan niti ga saopstiti trecem licu), izlozi business plan i ponudi deo kolaca ako investiraju u tvoju ideju.

Naravno, odnos izmedju tebe i druge strane regulisi ugovorom, sastavljenim od strane advokata, overenim u sudu.

PS Ovo je takodje dobar reality check, jer ako niko ne pristane, to je dobar znak da ti nesto ne stima sa business planom :).

[Ovu poruku je menjao hecky dana 10.02.2006. u 21:13 GMT+1]
[ ana S @ 10.02.2006. 20:17 ] @
Nije dilovanje droge, ali je ideja dosta dobra.
Cak sam razmisljala da se udruzim sa nekom firmom koja bi investirala u moj projekat.
Ima sve dobre predispozicije da posao procveta i da zarada nakon godinu dana (cista zarada) bude i do 1.000 mesecno!!!!!
[ VRider @ 10.02.2006. 20:19 ] @
Verovatno si se negde zeznula u proracunu.
Ali, mozes da konkurises sa projektom za sredstva za samozaposljavanje. 4000 evra nije mnogo. Samo, dobro razmisli u vezi tog biznisa. Stvari nikad nisu onakve (lake) kako izgledaju.
[ ventura @ 10.02.2006. 20:40 ] @
Čak 1000 eura mesečno?

Zamisli :)


Šalu na stranu, ali nijedna firme neće da se bakće sa tavim hobi projektima, jer utrošeno vreme vredi mnogo više od tih 1,000 eura mesečno...

To što imaš poteškoće u nalaženju sredstava za finansiranje kod banaka očigledno znači da taj tvoj projekat i nije baš tako isplativ i siguran... Neki ljudi nemaju dara da prepoznaju dobar posao, ili pak idu u krajnost pa od svakakve gluposti vide nekakvu šansu za uspeh...

Moj savet ti je da poslušaš tog bankara koji ti je odbio kreditiranje, i da ga pitaš šta ne valja u tvom biznis planu, pa da to ispraviš ukoliko je moguće i da probaš ponovo...

Zajam od zelenaša najbolje zaboravi, jer ćeš time samo sebi i svojoj familiji navući bedu na vrat...
[ Dusan Marjanovic @ 10.02.2006. 20:46 ] @
Kakvi crni zelenasi :) Kad treba da im vratis pare, slucajno neces moci nigde da ih nadjes, a kad se budu pojavili, vec ces im dugovati duplo vishe zbog prekoracenih rokova :) Ta varijanta im je mnogo isplatljivija od obicne kamate :)
[ ventura @ 10.02.2006. 21:00 ] @
Citat:
Dusan Marjanovic: Kakvi crni zelenasi :) Kad treba da im vratis pare, slucajno neces moci nigde da ih nadjes, a kad se budu pojavili, vec ces im dugovati duplo vishe zbog prekoracenih rokova :) Ta varijanta im je mnogo isplatljivija od obicne kamate :)


Nije to tako.. Obično oni tebe jure jer im ne plaćaš ni kamatu nit vraćaš glavnicu... nemaju oni potrebe tebe da izbegavaju.. To ceš već sam uraditi...
[ pctel @ 10.02.2006. 21:09 ] @
Pa verovatno imas neku imovinu. Prodaj stan, od odbijenog novca imaces dovoljno za pocetak posla, stanarinu za svoju porodicu i sve troskove za nekoliko godina, ako je posao tako dobar zaradices za nekoliko godina drugi stan.
[ ilija1 @ 10.02.2006. 21:12 ] @
...........ajde bre Danko daj joj tih 4000€. Nije ta neka para! Pokušaj da budeš ko neki deda mraz. Dobro je imati na savesti da si učinio neko dobro delo. Ana mi deluje veoma "samozavestna". Ili da podelimo početnu investiciju pola ja a pola ti ??
Ana možeš nam reči nešto više o tom poslu???
[ ventura @ 10.02.2006. 21:21 ] @
A što bi ja, ili bilo ko drugi ulagao u neke sumanute projekte? Ako je banka odbila da isfinansira siću od 4000 eura, i neće taj rizik, što bi se neko drugi cimao sa tim?

Ti slobodno uloži u taj mega projekat, želim vam da vam se vrati petostruko...
[ ilija1 @ 10.02.2006. 21:25 ] @
Znaš da banka ne daje pare i za mnogo ozbilniji posao!!
A devojka mi je nekako simpatična...........
Samo bi je zamolio da nam nešto više kaže o tome.......
[ ventura @ 10.02.2006. 21:27 ] @
Svaka banka daje pare kada je u pitanju realan posao, a ne neka imaginarna stvar u nečijoj glavi...

O tome nam verovatno neće reći ništa, jer je u pitanju top secret stvar, i ako bi rekla to ovde javno na forumu, neko bi mogao da ukrade njenu ideju i da se obogati na njen račun..

[ ilija1 @ 10.02.2006. 21:37 ] @
..........pa to sam hteo da je isprovociram, da nam barem nešto više informacija ponudi u zamenu za tih 4000€. To isto je morala da kaže i u banci. Očigledno je da projekat nije toliko zanimljiv da bi banka bila spremna da ulaži sitniš od 4000€.
Ali barem ima volju da uradi nešto, i zaradi 1000€ mesečno to je pozitivno.
Mada ja nudim 5000€ za svaku našu prodatu mašinu na teritoriju SCG ali se nije našao ni jedan koji bi barem pokušao!! Šta da kažem..........
[ ana S @ 10.02.2006. 22:28 ] @
Ja nisam ni napisala ponudu banci!!!!!
Mislila sam na potrosacke kredite za obicne ZAPOSLENE ljude!!!!
S obzirom da nigde nisam prijavljena, nisam se ni raspitivala za mogucnost da banka ulaze u investicije!!!
[ ventura @ 10.02.2006. 22:44 ] @
Pa ti tražiš od banke kredit za osnivanje nove firme... Bićes prijavljena u toj firmi, kakve to ima sad veze?
[ ana S @ 10.02.2006. 22:49 ] @
Halooo, isla sam kao obican gradjanin koji trazi pare, nisam pominjala da mi treba za otvaranje preduzeca!!!!
[ VRider @ 10.02.2006. 22:58 ] @
Jel ti nekog zezas ili si stvarno tako naivna?!
[ ana S @ 10.02.2006. 23:01 ] @
zadnja mi je namera da nekog zezam, a iskreno jesam naivna!!!
[ pctel @ 10.02.2006. 23:16 ] @
Citat:
ventura: Pa ti tražiš od banke kredit za osnivanje nove firme... Bićes prijavljena u toj firmi, kakve to ima sad veze?

Ventura, ti ocigledno ne trazis cesto kredite u Srbiji... Ovde je i za firme koje rade 5 godina jos uvek povuci-potegni za kredit, a o ovome o cemu ti pricas nece ni da razgovaraju u banci.
[ deki77 @ 10.02.2006. 23:42 ] @
Upravo tako..kaže pctel!!!
Niko ovde ne daje kredu bez da si npr. 2god poslovao bez gubitka,da si 6 meseci prijavljen u istoj firmi,pa bisnis plan...itd.itd...što Ana nema!!!
evo samo jedan od primera jedne banke
Citat:

Mala i srednja preduzeća (definisano propisima i pravilima Evropske unije*) mogu da podnesu zahtev za kredit ukoliko zadovolje sledeće uslove:

da je preduzeće registrovano u Srbiji,
da je minimum 65% kapitala preduzeća u privatnom vlasništvu,
da preduzeće posluje najmanje 2 godine u sektoru za koji traže sredstva,
da preduzeće ima pozitivan finansijski izveštaj,
da preduzeće raspolaže perspektivnim projektom i biznis planom,
da je preduzeće kreditno sposobno i ima iskustva u aktivnostima za koja ispunjavaju kriterijum za finansiranje,
da akcionari i rukovodstvo preduzeća nisu krivično gonjeni.

Kredit se može koristi za nabavku:
opreme,
tehnologije i odgovarajuće tehničke pomoći,
usluge,
rezervnih delova,
industrijskih licenci.

Citat:

Uz zahtev za odobrenje kredita (Zahtev za kredit i Upitnik o podnosiocu zahteva ), Zajmotražioci su dužni da dostave i sledeću dokumentaciju:

Lista potrebne dokumentacije

Osnivački akt
Statut
Izvod iz registra nadležnog organa sa svim promenama
OP obrazac – overeni potpisi lica za zastupanje
Izvod iz registra organa nadležnog za poslove statistike – statistički list
Rešenje o utvrđivanju poreskog identifikacionog broja - PIB
Kartoni deponovanih potpisa tekućih racuna (za banke kod kojih ima otvorene račune)
Potvrde da vlasnici i rukovodstvo preduzeća nisu osuđivani
* i za jemca
Bilans stanja za prethodne dve godine
Bilans uspeha za prethodne dve godine
Bilans tokova gotovine za prethodne dve godine
Izveštaj revizora (za lica kod kojih postoji zakonska obaveza)
Konsolidovani finansijski izveštaji za članove širih poslovnih grupa
Zaključni list na dan 30.06.2005.
Potvrde banaka sa kojima posluje preduzeće o ostvarenom prometu i prosečnom stanju na dinarskim i deviznim računima posebno za 2004. godinu i posebno za 2005. godinu
Potvrde banaka o zaduženosti (po partijama) sa rokovima dospeća i vrstom obezbeđenja i postojanju dospelih a neizmirenih obaveza
* i za jemca
Biznis plan
Ugovor, predugovor ili profakturu vezano za uvoz opreme i sl.
Dokazi o postojanju realnih instrumenata obezbeđenja (procena vrednosti nepokretnosti ili pokretnosti, izvod iz ZKUL)
Potvrde kvaliteta
Promotivni materijal (brošure, godišnji izveštaji i dr.)

Citat:
Da Klijent prema poslednjem razvrstavanju po veličini ne spada u velika ili srednja preduzeća,
Da je Klijent svoje obaveze prema Banci uredno izmirivao,
Da račun klijenta nije bio u blokadi u poslednjih godinu dana,
Da Klijent nije iskazao gubitak u poslednjem bilansu uspeha, a ako ga je iskazao u pretposlednjoj godini, onda je manji od dobitka u poslednjoj godini,
Da Klijent posluje najmanje dve godine,
Da procena boniteta Klijenta bude pozitivna.


[Ovu poruku je menjao deki77 dana 11.02.2006. u 00:52 GMT+1]
[ deki77 @ 11.02.2006. 00:07 ] @
Citat:
S obzirom da nigde nisam prijavljena, nisam se ni raspitivala za mogucnost da banka ulaze u investicije!!!

Ti lepo ako si iz Niša idi u poslovnicu Nacionalne Sl.za Zapošljavanje www.rztr.co.yu raspitaj se oko otvaranja firme,sada je postupak i jednostavniji.
Ma gde se pojavila ili svoj proizvod koji želiš da ponuiš,prodaš,izvezeš..i sl. moraš imati registrovanu firmu/radnju/szr (svako će ti tražiti),na divljaka možeš prodavati samo na pijaci..
Pa čak i ako želiš da daš u oglase svoju robu/proizvod/ tražiće ti PIB..


[Ovu poruku je menjao deki77 dana 11.02.2006. u 01:10 GMT+1]
[ Milos niks @ 11.02.2006. 00:27 ] @
Ana , nemoj se ljutiti ali ako nisi toliko snalazljiva da " iskopas " negde 4000 evra moras da zapitas da li je taj projekat toliko genijalan koliko mislis ... vecina ljudi barem jednom u zivotu pomisli da je osmislilo nesto revolucionarno sto ce im doneti brdo para ali je to retko tako .
Kod nas ako sa 4000 evra mozes da zaradis 1000 evra mesecno postoji par problema na koje ces sigurno naici a to su ..

Policija :)
Lokalni krimanalci i propalice
Copyright

ima tu jos mnogo toga , ali barem nam reci cime mislis da se bavis ? proizvodnjom , trgovinom , "usluznim : delatnostima itd .

poz
[ Davor Vlajkovic @ 11.02.2006. 07:45 ] @
Grešite u startu. Krediti za start-up su najčešće hipotekarni. Ako imate solidan biznis plan i uknjiženu nekretninu čija je tržišna vrednost bar duplo veća od iznosa traženog kredita, svaka iole ozbiljna banka će vam izaći u susret.

Nema logike aplicirati za potrošačke kredite kada unapred znate da ne zadovoljavate uslov broj 1 - redovna primanja. I posle su vam krive banke, država, Deda Mraz...
[ ana S @ 11.02.2006. 10:18 ] @
Hvala vam na podrsci i razumevanju.Ali u Nishu je platezna moc gradjana dosta niska!Ja imam podrsku svojih rodjaka i prijatelja i svi se slazu da je lepa zamisao, ali sto se tice novcane pomoci - tu je nema!U pitanju je veliki projekat vezan za modu, i imam saradnike i nacrt plana koji nije kao "biznis plan " , ali je i to za pocetak nesto.I saradnici su mi bez kinte.Tako da imamo, za sada samo jaku volju, a para nigde. Cak smo izracunali laicki, koliko bi nas to kostalo( uvek nesto iskrsne nepredvidjeno) sa vecim cenama nego realne, kao i prihod koji bi minimum mogli ostvariti.Vazno je da bi za pocetak pokrili plate, troskove i porez drzavi.
Pozdrav!!!
[ Davor Vlajkovic @ 11.02.2006. 10:36 ] @
U međuvremenu sam napisao i ovu poruku, prva stvar koju treba da uradite je da ceo projekat bacite na papir u vidu ozbiljnog biznis plana. To je jednostavno a must potez, bez njega je veoma teško pronaći nekog ko bi bio zainteresovan za ulaganje jer ne može da zna u šta ulaže :)

Btw, biznis plan je jedno, strategija poslovanja drugo. Strategija je interni dokument, ala top secret koji ne mora da ispunjava ni jednu formu poslovnog dokumenta. Tu možete da unosite vaše planove i sve one male stvari koje vam padnu na pamet a mogu da utiču na vaše poslovanje. Za razliku od strategije poslovanja, biznis plan je eksplicitan i konkretan - šta, gde, kako, zašto, koliko...

Pozdrav
[ VRider @ 11.02.2006. 10:56 ] @
Citat:
U pitanju je veliki projekat vezan za modu...

Nisam ni ocekivao nesto drugo ali veliki, pa jos projekat (ovih dnaa svi prave avione) za 4000 jevra malo ne ide. Uz to
Citat:
u Nishu je platezna moc gradjana dosta niska!

Citat:
Ima sve dobre predispozicije da posao procveta i da zarada nakon godinu dana (cista zarada) bude i do 1.000 mesecno!!!!!

Kako sto sam rekao, razmisli jos jednom, negde si se preracunala.
[ ana S @ 11.02.2006. 11:08 ] @
ljudi, ubiste me u pojam!!!
[ ana S @ 11.02.2006. 11:15 ] @
Momci,evo sta mi se malopre desilo....
Malopre me je pozvao poslovni prijatelj i predlozio da u sklopu njegove firme koja se bavi modom, realizujem svoju ideju!!!Sta da radim?Da li da prihvatim, iako sam svesna da ce sav kajmak ubirati on?!S druge strane,volim taj posao, manje ce me boleti glava, i primacu platu......
Tek me sada boli glava....
[ VRider @ 11.02.2006. 11:42 ] @
Plata + procenat, ili pristani na platu od 600-800 evra. Ti si ocekivala zaradu i od 1000 evra mesecno. Bolje je 600 zagarantovanih nego 1000 nesigurno, plus nema otplate bilo kakvog kredita.
Uz to, nemoj da govoris sve sto znas, drzi sve konce u svojim rukuma, jer ces biti teze zamenljiva, pa nece biti sansa da te nakon nekog vremena otpusti, jer iako te otpusti, njegov ce se posao urusiti bez glave, a ti ces onda zapoceti to isto, samo sama, sa ustedjevinom koju ces da steknes. Spisak klijenata je najvrednija stvar u svemu tome.
[ srdjandakic @ 11.02.2006. 11:45 ] @
Ne daj se ana... Ovde na forumu je inace velika koncentracija uspesnih biznismena...

Svi imaju ideje, ali dok se ne realizuje... ona ne vredi previse.

Toj ideji mozes dati vrednost tako sto ce ti postati deo CV-ja i na osnovu nje nadjes posao. Kako si napisala, to je vec slucaj, sto znaci da ideja ima smisla. Mozda i nema smisla finansijski, ali taj poznanik je ocigledno video kod tebe nesto pozitivno (kreativnost) pa ti nudi posao. Zaposlenje je bitna stvar, sem toga, vidis da te koci oko kredita.

Ako uspes da se na neki nacin udruzis sa tim poznanikom i eventualno se izboris za procenat od ideje, tim bolje. Mozda je malo, ali to je ipak nekakvo tvoje ulaganje u taj PROJEKAT (da, to se tako zove). Naravno sve napismeno, usmeni dogovori oko podela i procenata lako umeju da propadnu. Ako poznanik nece napismeno, to ti govori dosta o njemu i njegovim namerama.

Vremenom ces steci dovoljno iskustva, poznanstava, a mozda i para da krenes sama.

Plan B je rizicniji, recimo, neko od tvoje rodbine mozda moze da uzme takav kredit. Uvek ce ti ostati jedan bubreg da vratis pare ;)
[ rdragan79 @ 11.02.2006. 12:15 ] @
Kad sam isao na savetovanje za samozaposljavanje i osnivanje radnje/firme,
tamo su spominjali da bar ovde u NS mogu u izvrsnom vecu Vojvodine uzmem neki kredit potkrepljen dobrim biznis planom iz fonda za razvoj malih i srednjih preduzeca do 1.500.000 din sa nekom smesnom kamatom i otplatom na duzi period. ( http://www.vdf.org.yu/index.htm )

Nazalost se ne secam detalja koji su spominjani ali delovalo je dosta primamljivo.

Mozda da se raspitas u ministarstvu, za detalje da li ima jos uvek tako nesto.
Neka me ispravi neko ako gresim

03.02.2006 - 07.03.2006
Konkurs za dodelu kredita START UP (http://www.vdf.org.yu/Start%20Up%202006.doc)

[Ovu poruku je menjao rdragan79 dana 11.02.2006. u 14:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao rdragan79 dana 11.02.2006. u 14:37 GMT+1]
[ ventura @ 11.02.2006. 13:31 ] @
Ideja koja nije realizovana ne vredi apsolutno ništa...

[ pctel @ 11.02.2006. 13:56 ] @
Citat:
mogu u izvrsnom vecu Vojvodine uzmem neki kredit potkrepljen dobrim biznis planom iz fonda za razvoj malih i srednjih preduzeca do 1.500.000 din sa nekom smesnom kamatom
Nadam se da shvatas da su obecanja jedno a davanje para nesto sasvim drugo. Ja ne poznajem nikog ko je dobio "startup" kredit, a poznajem relativno mnogo ljudi.
[ ana S @ 12.02.2006. 00:23 ] @
Evo novih informacija....
Tri preduzeca su mi na raspolaganju, koje mogu prosire svoju registarsku delatnost,pa da ja vodim taj ogranak ovde u Nishu...
Dve su iz Nisha, a jedna iz Bg.Mislim da je to dobro resenje, sto se tice papirologije i pravnih stvari. Samo ne znam kako da postupim, sto se investiranja tice...
50% - 50%; 40% - 40% ??????
[ atinna @ 12.02.2006. 00:35 ] @
3000 evra silikonske grudi
preostalih 1000 na pumpanje usana, nadogradnju kose, noktiju?
pa dobro, e tako u full-u mozes da zaradis 1000 mesecno sa ulozenih 4000
[ ana S @ 12.02.2006. 01:20 ] @
Mora da sam stvarno naivna, pa nisam razmisljala i o tome!!!
Mama i tata su, sto se tice toga, investirali u moj izgled jos dok su me "crtali", a nisam ih pitala kolika je to suma!!!
Tako da hirurzi u startu nemaju nikakve vajde od mene, a moj "problem" je, sto ne znam da iskoristim tu "investiciju" , jer zivim i dalje u "provinciji" i medju prijateljima gde se ceni "kratka" kosa!!!
Sta ces, ne mogu bas sve da imam u zivotu!!!!
Ipak, da se vratim na glavnu temu:
Da li je vec neko imao iskustva u ortackim poslovima i kakva su iskustva?

[Ovu poruku je menjao ana S dana 12.02.2006. u 02:43 GMT+1]
[ pctel @ 12.02.2006. 02:26 ] @
Citat:
ana S:
Da li je vec neko imao iskustva u ortackim poslovima i kakva su iskustva?

Da, ortacki poslovi funkcionisu perfektno sve dok se dele pare, problemi nastaju oko placanja troskova.
[ dalibord5 @ 12.02.2006. 10:52 ] @
Ana dok citam ovo ne mogu,a da ne budem zbunjen.
Imas sjajnu ideju.Za realizaciju te ideje dovoljno ti je samo 4000.
Kazem "samo" jer ti od tih 4000 ocekujes znatan priliv u buducnosti,upottrebom te ideje.
Istovremeno,pojavljuje se mnogo investitora i onih koji bi sa tobom usli u ortacko poslovanje.
TRI PREDUZECA!!!
Ne znam kog oblika i nivoa poslovanja su ta preduzeca,ali po tome i nemas neki problem.
Zvuci kao lepa americka prica...
Ideja,investitori,ponude...
A ti trosis vreme na nekom forumu i trazis savet od isto tako sposobnih ljudi,koji jednako trose vreme na nekom forumu.
Ne znam kolikoi godina imas,ali mislim da smo svi imali taj period sa sjajnim idejama.
Nadam se da ovo neces shvatiti pogresno.
Zelim ti da uspes u ovome i bilo cemu sto budes radila,ali zapamti samo jedno:
Uvek trazi informacije,ali ne postoji niko pametniji od tebe.Ti najbolje znas sta moozes,a sta ne.I koliko tvoje ideje vrede.
Samo nadji nacin da ih realizujes.
[ old @ 12.02.2006. 11:06 ] @
Jel bi mogao neko da prokomentariše za neupućenog ono
"laki keš" i
"uđeš izađeš gotovo"?

Šta je to novo što pre nije bilo (ne)moguće?

[ Davor Vlajkovic @ 12.02.2006. 11:27 ] @
Dve reči: nepovoljnije kamate.

EKS se za te superbrze i superlake kredite kreće od 20 do 30% godišnje!
[ ventura @ 12.02.2006. 12:15 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Dve reči: nepovoljnije kamate.

EKS se za te superbrze i superlake kredite kreće od 20 do 30% godišnje!


Sa obzirom na naslov teme, to nije ništa u poređenju sa 180-300% godišnje kamate koju naplaćuju zelenaši...

[ Davor Vlajkovic @ 12.02.2006. 12:40 ] @
Tačno :) ali to je ipak mnogo za bankarski kredit, čak i u Srbiji.
[ ana S @ 12.02.2006. 15:36 ] @
Sve u svemu, dosli smo do zakljucka da ako nemas neki svoj kapital, ne mozes da uradis nista sam!!Banke daju kredite platezno sposobnim, biroi daju nedovoljan iznos za pomoc, a zelenasi....sve u svemu,lavirinti,lavirinti....
[ buljko @ 12.02.2006. 15:50 ] @
Citat:
ana S: Banke daju kredite platezno sposobnim, biroi daju nedovoljan iznos za pomoc, a zelenasi....sve u svemu,lavirinti,lavirinti....

Pa, stavi se u polozaj bilo koga od njih. Da li bi ti dala novac nekome ko nije platezno sposoban i uz to nema nikakve garancije ni garante? Ako je posao tako isplativ, 4000 Eur
ces nabaciti za max. 6 meseci pa onda kamata od 100% na godisnjem nivou nije neplativa tj. bice taman toliko. Za godinu dana imaces SVOJU firmu. Ako ne, nemoj nikom
ni spominjati taj "posao", zvucace neozbiljno.
Citat:
ana S: Sve u svemu, dosli smo do zakljucka da ako nemas neki svoj kapital, ne mozes da uradis nista sam

Tacno! Posao se najbolje zapocinje svojim, vec zaradjenim kapitalom. Ali, onda se vec drugacije razmislja.
[ Davor Vlajkovic @ 12.02.2006. 15:58 ] @
Fora je u tome što je, da biste nekog drugog uverili da vredi investirati u vas, neophodno da prvo sebe uverite u to. Zato nije loše što treba nabaviti ozbiljne garancije jer se prilikom rešavanja tog zadatka preispituje i sopstvena vera u isplativost tog posla.
[ kime1 @ 12.02.2006. 23:49 ] @
ja znam da je dosta ljudi dobilo kredite za start-up (ne baš svi koji traže,ali...),to su trenutno najpovoljniji krediti u državi, ako imaš neku nekretninu koju možeš da založiš,mislim da bi mogla dobiti kredit od bilo koje banke (omer 1:2, ili 1:3,zavisi)... kamate manje od 15%, evo sad vidim daju na velike iznose (>50000€ za 5,5% ef.k.) ,čak i za kupovinu poslovnog prostora (na 10g.), što je ipak pozitivno...
[ Marko_L @ 13.02.2006. 11:10 ] @
Citat:
Sve u svemu, dosli smo do zakljucka da ako nemas neki svoj kapital, ne mozes da uradis nista sam!!Banke daju kredite platezno sposobnim, biroi daju nedovoljan iznos za pomoc, a zelenasi....sve u svemu,lavirinti,lavirinti....

Ana, pročitavši temu, vidim u kakvoj si situaciju i shvatam tvoju zbunjenost njome. Mislim, sastavilo te sa svih strana i sad ispred sebe imaš jedno zamršeno klupko. Međutim, stara "kineska" poslovica kaže "Najlakše ćeš odmotati zamršeno klupko tako što ćeš početi da ga odmotavaš". To što smo zaključili da ako nemaš svoj kapital, ne možeš da uradiš ništa sam je ništa drugo do otkrivanje tople vode. I sam sam bio u situaciji da sam imao dobre ideje, koje nisam mogao da realizujem sam, te sam se okrenuo ljudima koji mogu da mi pomognu u tome, svesno se odričući većeg dela finansijske dobiti, u korist samoj realizaciji ideje i što je najbitnije sticanju iskustva, jer smatram da realizovana ideja, pa makar od nje ne dobio ništa opipljivo, vredi mnogo više od ideje koja je bačena u zapećak i nikada nije realizovana i to će ti svako reći. Epilog toga je da ja sad mogu da stavim u svoj CV da je to i to bila moja ideja i da je uspešno realizovana, što me automatski stavlja u bolju poziciju prilikom pregovora oko nekog sledećeg projekta. Druga stvar, radeći na realizaciji tih ideja, upoznao sam dosta ljudi, i ostvario kontakte sa ljudima koji mi mogu dosta pomoći oko nekih sledećih projekata, kako finansijski, tako i svojim stručnim savetima ili čak samim učešćem na projektu. Mislim da je to sasvim dobar put, ako nemaš iskustva, niti kapitala da započneš neki posao. Vidim da ti imaš izbora, te ti predlažem sledeće.
Citat:
Malopre me je pozvao poslovni prijatelj i predlozio da u sklopu njegove firme koja se bavi modom, realizujem svoju ideju!!!Sta da radim?Da li da prihvatim, iako sam svesna da ce sav kajmak ubirati on?!S druge strane,volim taj posao, manje ce me boleti glava, i primacu platu......

Što se tiče ovoga, čini mi se kao da si samo ovlaš obavila razgovor, ne ulazeći u detalje, i očekuješ da ti neko kaže šta da uradiš. To ne može. Zašto lepo ne kontaktiraš prijatelja, pozoveš ga na kafu ili ručak, whatever i zamoliš ga da malo detaljnije popričate o toj saradnji. Znači kakvi su tačno njegovi planovi, koje bi bile tvoje, a koje njegove obaveze, kakve bi uslove imala za realizaciju ideje, da li ga zanima isključivo da ti daje platu ili možda možeš da izvučeš i neki procenat od realizacije, da li bi imala punu slobodu u odlučivanju u vezi projekta ili bi neko drugi imao zadnju reč, da li bi tvoje ime stajalo iza tvog projekta...sve su to bitne stvari, a verujem da o većini njih i nisi razgovarala sa prijateljem. Tek kada to budeš znala imaćeš kristalniju sliku koliko ti se takva saradnja isplati. Dalje
Citat:
Evo novih informacija....
Tri preduzeca su mi na raspolaganju, koje mogu prosire svoju registarsku delatnost,pa da ja vodim taj ogranak ovde u Nishu...
Dve su iz Nisha, a jedna iz Bg.Mislim da je to dobro resenje, sto se tice papirologije i pravnih stvari. Samo ne znam kako da postupim, sto se investiranja tice...

Opet ista stvar, nedovoljno informacija da bi se doneo bilo kakav zaključak. Da li si ti imala razgovor i sa jednom od tih firmi ili samo imaš informaciju da bi možda bili zainteresovani za taj projekat ? U svakom slučaju, moraš da obaviš jedan detaljniji razgovor sa svima njima. Znači kontaktiraš lice koje je u toj firmi zaduženo za te stvari koje tebi trebaju, isto tako zakažeš sastanak, ručak, whatever...i onda se detaljnije raspitaš kako bi sve to funkcionaisalo, znači koje bi bile tvoje obaveze, koje njihove, da li bi oni finansirali projekat, a ti radila za platu ili procenat, ili bi zajednički finansirali u kom slučaju bi trebalo da ih pitaš, o kakvoj podeli se radi 50-50, 40-60, 60-40, 10-90...pa onda, kao i prethodnom slučaju, da li bi imala punu slobodu pri odlučivanju, da li bi tvoje ime stajalo negde uz projekat ili isključivo ime firme... Tek kada budeš raspolagala činjenicama i detaljima u vezi tih saradnji, moći ćeš sve da staviš na papir i izvagaš koja varijanta ti je najpovoljnija.
Sad generalno, bilo koja varijanta od ovih koje si nabrojala ti je nekoliko puta bolja od pozajmljivanja novca od zelenaša. Zašto ? Zato što te neće boleti glava i nećeš biti pod pritiskom da moraš da vratiš pare, ako primaš platu i/ili procenat imaćeš sigurno bar nekakvu zaradu, dok ovako može da propadne projekat i da odeš i u minus, što je posebno zeznuto ako radiš sa zelenašima, jer kod njih nema "E, nemam para trenutno", a i imaćeš ZAVRŠEN (što je jako bitno) projekat (ili projekte) iza sebe koje ćeš moći da iskoristiš kao joker kartu kada sledeći put budeš imala neku ideju, što znači da ćeš verovatno lakše moći da uzmeš kredit ili naći finansijera.
U svakom slučaju, ako se odlučiš za bilo koju varijantu, veoma bitna stvar je da se svaki usmeni dogovor stavi u pismeni ugovor i isti overi u nadležnoj instituciji, bez obzira da li sarađuješ sa prijateljem, rođakom ili totalnim nepoznanikom, jer ugovor je ugovor. E sad, nemamo dovoljno informacija da bi znali o kakvom se projektu radi, osim što znamo da uključuje modu, a to je jako široka oblast...međutim ako se radi o nekom proizvodu, bitno je da znaš gde će se sve distribuirati taj proizvod...što više gradova (pa i zemalja ako se radi o firmi koja posluje i sa inostranstvom), to je veća šansa da ljudi saznaju za tebe i tvoj projekat, da dobiješ neki kredibilitet koji ćeš svakako uvek moći da iskoristiš u svoju korist, a na kraju krajeva i veća finansijska dobit od celokupnog projekta.
[ ana S @ 13.02.2006. 15:14 ] @
Najiskrenije vam se zahvaljujem na svim informacijama i savetima!!!
Stvarno sam prijatno iznenadjena, da u ovoj drzavi ( kakva je da je), ima osoba koji zele da ti pomognu bez indicija ka koristoljublju!!!
Odlucila sam, da ne odem kod zelenasa i da prihvatim cinjenicu da sam sitna riba u moru plavom, tako da cu se najverovatnije udruziti sa nekom firmom ,za solidnu platu i eventualni procenat!!!
Pozdrav svima!!!
[ denisvuckovic @ 14.02.2006. 18:23 ] @
...ja ti necu davati savjete nego orjentaciono prikazati svoj primjer kako sam rjrsio krupniji dio troskova i registrovao preduzece . ( da bi ti iko imalo vjerovao u poslu moras imati makar malko iskustva i pokazati prakticno odredjen primjer pa makar on bio i simbolican ) tako sam ja , prije nego sto sam dosao u jednu ekstra stojecu firmu i sklopio sa njima posao , sam odradio jedan sitniji dio posla koji nije puno kostao , pa tim sto sam imao pokazati dobio posao koji je bio vrjedan oko 3000 eura i napravio pravnu zvrcku i registrovao avansom na privremenom racunu firmu ( sto u praksi ako je prikazano nije izvodljivo ) i zavrsio posao , pa normalno naplatio i ostatak i tako...... ( u dogovoru sa direktorom firme koja je kupovala , a kojeg ja ranije nisam poznavao ) ....
Mozda ti je to tezak put , jer trazi ekstra snalazljivost , pa bi ti sa suvim parama lezerno zapocela biznis( ljepo je to kad covjek razmislja ) al' dok se dobro ne oznojis .......
Dobar majstor neznaci da je dobar i rukovodilac , gotovo da je to pravilo ...
Spoznaj prvo sebe i ako imas snage da se nosis sa rukovodstvom i obavezama onda ti investiraj , a ako pak znas da raspolazes sa prakticnim znanjem i da si tu veoma dobra , trazi nekoga da ti to dobro plati ....

Zelim ti puno uspjeha , pozdrav

[Ovu poruku je menjao denisvuckovic dana 14.02.2006. u 19:26 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 14.02.2006. 21:52 ] @
Ana bilo bi zanimljivo da nam se javis posle nekog vremena, tacnije posto odradis sve sto si sada zamislila..eventualno sa nekim detaljima u vezi posla i ...
[ ana S @ 15.02.2006. 18:25 ] @
Upravo sam se vratila iz Bg, i donekle bila u pravu. Potencijalnom saradniku se dopao moj izlozeni plan i program.Svestan je toga da sam ne moze bilo sta slicno da uradi, bez mojih licnih kontakata i saradnje, a sa druge strane, on ima sto ja nemam - novac. Za pocetak sam ugovorila jedan manji projekat, gde cemo videti, ko je koliko od reci. Na meni je da pokazem sta znam i koliko umem, a na njemu koliko ce to umeti da nagradi!!!
Do kraja sledece nedelje bi trebalo da odrzim sastanak i sa ostale dve firme, pa cemo videti ko je i koliko spreman da investira sve to.
Najiskrenije se nadam da cu, u skorije vreme, pronaci preduzece koje bi samo u sklopu vec postojece delatnosti, dodao i ogranak koji bi odgovarao za realizovanje projekta.Mislim da ce samim tim izdaci biti manji, a to ulaganje ce se vratiti mnogo brze nego li, da se otvara novo preduzece.Znaci, ustedela bih vreme,nerviranje oko procedure dobijanja kredita tj. subvencije - a pitanje je iz prilozenih primera , da li bih ga uopste dobila? Pozdrav!!!
[ ana S @ 30.03.2006. 14:01 ] @
Citat:
ana S:
Najiskrenije se nadam da cu, u skorije vreme, pronaci preduzece koje bi samo u sklopu vec postojece delatnosti, dodao i ogranak koji bi odgovarao za realizovanje projekta.Mislim da ce samim tim izdaci biti manji, a to ulaganje ce se vratiti mnogo brze nego li, da se otvara novo preduzece.Znaci, ustedela bih vreme,nerviranje oko procedure dobijanja kredita tj. subvencije - a pitanje je iz prilozenih primera , da li bih ga uopste dobila? Pozdrav!!!


Evo javljam se, kao sto sam i obecala. S ponosom objavljujem da sam sklopila dogovor tj. ugovor sa firmom koja ce uloziti u ovaj projekat i mogucnost da sama obavljam delatnost i revizorstvo. S obzirom da smo podelili svoje obaveze u vezi celog projekta(usluga za uslugu) i sama zatvorila ceo krug angazovanja, obaveza i nalazenje kadra, dozvoljeno mi je koriscenje njihovog brenda u svojstvu saradnje i aktivnosti "mog" novog preduzeca.
Zabe i babe smo u startu podelili, tako da se nadam da ce ovaj vid saradnje biti dobar pocetak i za ostale projekte koje cekaju.
Pozdrav!!!
[ Davor Vlajkovic @ 30.03.2006. 17:40 ] @
E pa nek' je sa srećom
[ McKracken @ 30.03.2006. 22:02 ] @
Hmm.. dobro zvuci za pocetak, samo se pazi da se ono sto je dogovoreno ne zaboravi u narednom periodu pa to lepo dokumentuj makar za svoju evidenciju akone pravite ugovore.
[ Drug star @ 23.09.2006. 16:30 ] @
nije veliki problem pozajmiti pare nego ih vratiti.ako nisi siguran u ono u sta ulazes pare bolje ih je ne uzimati.
[ dj bojan @ 24.09.2006. 04:47 ] @
Citat:
Drug star: nije veliki problem pozajmiti pare nego ih vratiti.ako nisi siguran u ono u sta ulazes pare bolje ih je ne uzimati.


Svaka cast i ja kazem isto,prvo proracunati da se ulozen novac povrati u neko dogledno vreme iako se desi da posao u koji ulozite pukne.
[ Stefano @ 24.09.2006. 17:40 ] @
Ana, jel si napravila biznis plan za tu tvoju ideju, ili si samo izlozila ideju firmama bez biznis plana?

Zelim srecu u poslu.
[ MilosBGRD1969 @ 17.11.2006. 21:14 ] @

Vidim po celom gradu reklame tipa "Krediti za preduzetnike" - meni je bas ovo potrebno, ne neka narocita suma (ne verujem ni da daju neku narocitu sumu) , cisto da ponovo aktiviram agenciju.

Zna li neko nesto vise o ovim kreditima?

Pozdrav sjajnoj ekipi ES-a!
[ deki77 @ 18.11.2006. 07:47 ] @
A ko to nudi ????
Možeš li nešto konkretnije....koja banka
[ braker @ 18.11.2006. 14:20 ] @
Uh.To nije tako jednostavno.
Ono shto ce ti gotovo svaka banka trazhiti je bilans stanja za prethodnu godinu.Za nevericu je da neke od njih trazhe i uvidu u duple knjige,znachi i deo poslovanja koji je ishao na crno.Tako je to u zemlji Serbiji.
Sve banke nude ovu opciju,a najveci problem predstavljaju kamatne stope koje idu i preko 30% na godishnjem nivou.Opet zemlja Serbia
Ako se radi o jako malim sumama,jednostavnije je podici potroshachki kredit(ako za to postoje uslovi),pa ulozhiti u preduzece kao zajam osnivacha.
Uglavnom,najvazhnija stavka je taj famozni bilans stanja za prethodnu godinu.
[ drinciceva @ 19.11.2006. 22:12 ] @
Ma kakav crni kredit kod banaka! Fond za razvoj daje extra povoljne kredite, samo kod njih se moze nesto uzeti, banke ce kozu sa ledja da ti oderu!
[ braker @ 19.11.2006. 22:26 ] @
Citat:
drinciceva: Ma kakav crni kredit kod banaka! Fond za razvoj daje extra povoljne kredite,.........

Koliko ja znam,to je vanredno komplikovano-ako greshim neka me neko razuveri!
P.S. Izuzetno povoljni uslovi,uh da je takvo shto.............
[ MilosBGRD1969 @ 02.12.2006. 20:08 ] @

U vezi kredita za preduzetnike - video sam sline reklame pa sam zato pitao.

Bas cu posle posla da prosetam do par banaka koje daju ove kredite pa da se raspitam, mozda mi daju i neki papir... pa cu da to prenesem ovde...
[ ana S @ 06.12.2006. 00:59 ] @
Cao drustvo,
Evo i mene. Sada se malo lakse dise, pa rekoh da se ukljucim u diskusiju.
Sto se tice mog projekta, sve je ispalo O.K.
Vec 3 mes. sam u tome i polako zavrsavam prvu fazu. Inace, svu zaradu delim sa poznatom kucom 50-50%, ali sam se izborila da moje ime stoji iza projekta. Mozda i to nije velika stvar, ali mi znaci...ljudi su vec poceli da zapitkuju i da se interesuju.....
u medjuvremenu sam stisnula petlju i otvorila Agenciju, i pocela sa samostalnim projektima, koji su za sada jos u pelenama, ali se nadam da ce bez obzira na vreme u kome zivimo, poceti da hodaju....

Elem, da se nadovezem na pricu o kreditima......
Ja sam konkurisala za kredit kod Fonda za mikrorazvoj i dobila 1.200 e, za veoma kratko vreme, i to sa rokom otplate na 14 meseci. Tu sam jedino i mogla da dobijem neku kintu, jer su upravo namenjeni za pokretanje sopstvenog biznisa, a nije uslov da vec imas preduzece. Ne mogu da kazem da sam se pokajala, ali je tada to bilo jedino resenje....,
Prava frka je nastala onda, kada sam trebala da nadjem zirante koji rade u drzavnim institucijama tj. firmama...
Verujte mi da je uopste tesko naci zirante, jer su ovde skoro svi pod kreditima, a jos da rade u drzavnoj .... nocna mora!
I tako, ja na jedvite jade nadjoh zirante koji su pristali da to budu, a jedan od najglavnijih razloga je to sto je na 14 meseci....
Ako je neko zainteresovan moze pogledati njihov sajt...
Pozdrav!!!