[ gsi2000 @ 12.02.2006. 00:19 ] @
Koliko sam shvatio odnosi se na kafiće ,restorane i ostale ugostiteljske objekte osim diskoteka.Sinoć dođe inspekcija i kaže: Radno vreme može samo do 24:00(kafe-igraonica) ili kazna od10.000 do 100.000 din.( odnosi se na teritoriju opštine Grocka) Neznam kakva su iskustva u ostalim krajevima Srbije ili Beogradu,pa me zanimaju reagovanja.Nemam para za kazne pa se pridržavam zakona, ali ako negde to nije rešeno što su oni bolji od nas!
[ pctel @ 12.02.2006. 02:47 ] @
Mislim da je ogranicavanje radnog vremena stvar opstine a ne drzave. Bilo kako bilo, mislim da ta ogranicenja nisu bas legitimna, pravo na rad bi trebalo da bude neograniceno, ako drzava hoce da ne radim cetvrtinu dana, neka umesto mene plati cetvrtinu zakupa prostora. Tacno se zna - ako je zakup 700 EUR-a, to je 1EUR na svaki sat, radio ne radio. Ako drzava trazi da ne radis od 00-06, to je 6 sati dnevno, puta 30 dana, znaci 180 EUR-a mesecno, puta 12 meseci to je preko 2.000 EUR-a godisnje koje covek treba da baci zbog hirva drzave. Neka se drzava "otvori" za svoj deo zakupa pa cemo razmotriti da joj izadjemo u susret i manje radimo, ovako ne znam sa kojim pravom ogranicava radno vreme. Mene licno takve uredbe ne pogadjaju uopste, inace bih davno pokrenuo potpisivanje peticije za ocenu ustavnosti takvih ogranicenja sa sve tuzbom medjunarodnom sudu za pricinjenu stetu.
[ aleksandaraleksandar @ 12.02.2006. 02:56 ] @
Citat:
pctel: za ocenu ustavnosti takvih ogranicenja sa sve tuzbom medjunarodnom sudu za pricinjenu stetu.


skoro se nisam ovako nasmejao
[ Cileinteractiv @ 12.02.2006. 07:37 ] @
Citat:
pctel: ... inace bih davno pokrenuo potpisivanje peticije za ocenu ustavnosti takvih ogranicenja sa sve tuzbom medjunarodnom sudu za pricinjenu stetu.
Izvini, ali mislim da si malo preterao sa strogoćom
[ ventura @ 12.02.2006. 08:32 ] @
Pa pctel je potpuno u pravu... Ja da sam vlasnik kafića, ili tako nečega što je direktno pogođeno tom uredbom, ja bi nastavio da radim, a svaku prijavu samo prosleđivao advokatu koji bi pravio priloge na već postojeći slučaj pri sudu..

Ovde su se ljudi malo previše navikli na podmazivačku burazer ekonomiju, ali dosta toga može da se završi i legalnim putevima, pogotovo kad su sudovi izvan naše zemlje u pitanju...
[ Cileinteractiv @ 12.02.2006. 09:01 ] @
Zabrana pre svega ima za cilj da promeni radno vreme a ne da ga skrati. Umesto da klubovi i kafići budu puni od 23 do 03 časova npr. oni bi bili puni od 20 do 24 časa. Mislim da to nije nikakav atak na budžet i zaradu vlasnika lokala niti se može reći da se mladima bilo šta uskraćuje, naprotiv život maldih, vlasnika i radnika u lokalima bio bi posve normalan i u prirodnim okvirima života danju a spavanja i odmora noću.
Konobari u kafićima se dosađuju dok masa ne počne da dolazi, pa zar nije bolje da ta masa dolazi ranije i da se produktivnije troši vreme i smanje režijski troškovi (potrošnje struje i vode) kao i da se vreme dok se masa čeka pretvori u vreme odmora i sna ako bi isti oni dolazili ranije na provod i zezanje.
[ ventura @ 12.02.2006. 09:54 ] @
Promena radnog vremena se postiže na drugi način, a ne skraćivanjem radnog vremena objekta...

[ buljko @ 12.02.2006. 10:37 ] @
Niko Vam ne ogranicava radno vreme! Za tu delatnost kojom se bavite, radno vreme je do 24.00. Registrujte delatnost kao nocni klub i eto Vam resenja. Tako je to regulisano
i treba postovati. Znaci, radno vreme je ograniceno SAMO za odredjene objekte i resenje postoji.
[ dalibord5 @ 12.02.2006. 10:38 ] @
Zabrana rada kafica i ostalih ugostiteljskih objekata do ponoci je u nadleznosti opstina i njihovih trzisnih inspekcija.
TAkvo ogranicenje na snazi je u Staroj Pazovi vec par godina.
U prvo vreme vazila je samo za one koji nisu "podmazivali" inspektore.
Oni drugi su zaradjivali ekstraprofit.Poznato je da se u kaficima najvise trosi posle ponoci,pa do jutarnjih sati.Tako da su se oni "bezobrazniji" vlasnici dobro natapirali.
Sada je ogranicenje obavezno za sve bez izuzetka.
I nije tako lose.
Kafici se pune vec u 20 00.Posle ponoci bude par mesta koji bi se mogli nazvati nocnim klubovima i verovatno za to placaju nesto veci porez.
LJudi koji rade po kaficima su zadovoljni jer ne moraju da sede sa gostima do pet i da se nakon toga tuku sa pijancima...
Cak su i kafedzije mirnije jer lakse vode svoje lokale.
Navikli smo se na novi rezim rada i nikome ne smeta sto kafici subotom rade samo do 01.
Ali...
Idjijska opstina,koja je sa mladim rukovodstvom,postala primer kako se vodi opstina nema ogranicenje rada kafica i nocu lici na LAs Vegas!
Posle ponoci sve vrvi od mladih,a koliko zaradjuju ugostitelji i sama opstinska kasa bolje je da ne pricamo.
U isto vreme,policija je na svakom koraku.Ogranicenje brzine vozila je na 40 na sat i postuje se bezuslovno,cim se udje na vidno obelezenu teritoriju opstine Indjija.
Svi se osecaju bezbedno i roditelji mogu da puste i malu decu da uvece izadju po centru.
Hocu reci da ogranicenje rada kafica ima i svojih prednosti,ali da se mora uvesti na teritoriji cele drzave,inace ce opstine koje to ogranicenje nemaju da zaradjuju na racun onih opstina koje svoje mlade teraju sa svoje teritorije.
Ili da ogranicenje nigde ne postoji,jer primer Indjije pokazuje da je moguce organizovati nocne izlaske tako da svi budu zadovoljni.
Interes drustva treba da bude iznad interesa pojedinacnih kafedzija,lai i drzava treba da obezbedi jednake uslove poslovanja na celoj svojoj teritoriji.
[ obucina @ 12.02.2006. 11:16 ] @
Valjevo - do 24, vikendom do 01, leti +1 sat vise.
Koliko sam cuo, Cacak - do 23, ali to sam cuo, ne znam za sigurno.

Kada sam pitao babu inspektora da mi objasni zasto nas teraju napolje i zatvaraju klub, ona mi je rakla "Dosta ti je, sine, od devet do dvanaest". Kada sam pokusao da joj objasnim da je to glupo i da ako ja hocu da pijem ja cu da pijem i na ulici i da je bolje da pijem u kafani, jer tako svi zaradjuju, ona mi kaze, "Ej, nemoj da pricamo".

Sta reci ovakvoj spodobi? Umesto da lezi kuci i spava, u njenim godinama joj je to potrebno, ili mazi unuce po glavi, ona je dosla u klub, medju 400 mladih ljudi da im pokvari vece, svakog od njih napravi nervoznim i posalje kuci.

SLEPCI!!! Ne moze se nista nametati represijom. Ljudima treba dati ono sto zele. Ako im ne das, oni ce naci nacina da to uzmu sami, a ti nacini su redovno opasniji od nacina na koji bi to inace mogli da dobiju. Sigurno necu dozvoliti da mi neka baba odredjuje koliko dugo cu da ostanem u kafani.

Zabrana je potpuno glupa, i treba se boriti protiv nje. U stvari, jednostavno je ignorisati...

[ gsi2000 @ 12.02.2006. 12:58 ] @
> Interes drustva treba da bude iznad interesa pojedinacnih kafedzija,lai i drzava treba da obezbedi jednake uslove poslovanja na celoj svojoj teritoriji.



Sasvim se slažem sa tim. Znači pogađa me samo nejednakost tipa ovde može a tamo ne.Osim toga ako država ima na umu da sa tim smanji poročnost današnje mladeži, ja mislim da je to promašaj.Ako mlada osoba večeras reši da se zabavi :opijanjem ,drogiranjem,džabalebarenjem,orgijanjem itd. (bez uvrede), nju ništa ne spečava da ode na neku javnu površinu tipa:kulturni spomenik,crkveno dvorište, dok itd. gde će posle ponoći nastaviti sa svojom zabavom.
Iako više ne pripadam tom sloju mladih savršeno ih razumem za razliku od drugih jer provodim vreme sa generacijama od 12 do 35 godina .A najčešći razlozi su dosada i nemogućnost nalaženja posla.Činjenica je da je sve izgustirano a ono što nije, za to se nema para.
Zato mislim da sve ovo može imati kontra efekat.

Kako objasniti mladoženji da mu se svadba prekida u ponoć (koju on slavi u restoranu)???

[Ovu poruku je menjao noviKorisnik dana 13.02.2006. u 09:33 GMT+1]
[ pctel @ 13.02.2006. 00:02 ] @
Citat:
Mislim da to nije nikakav atak na budžet i zaradu vlasnika lokala niti se može reći da se mladima bilo šta uskraćuje, naprotiv život maldih, vlasnika i radnika u lokalima bio bi posve normalan i u prirodnim okvirima života danju a spavanja i odmora noću.
Konobari u kafićima se dosađuju dok masa ne počne da dolazi, pa zar nije bolje da ta masa dolazi ranije i da se produktivnije troši vreme i smanje režijski troškovi (potrošnje struje i vode) kao i da se vreme dok se masa čeka pretvori u vreme odmora i sna ako bi isti oni dolazili ranije na provod i zezanje.

Bas lepo od drzave sto se brine za vlasnike lokala, radnike i korisnike njihovih usluga, ali HVALA NIJE POTREBNO, znamo mi sami sta je za nas naj bolje. Toliko me to nervira da bih sad otvorio kafic i radio non-stop. Postavio bih na ulazu blindirana vrata i zatvarao ih u 23.59, tako da posle toga niko ne moze da udje a oni koji su vec usli bi mogli da sede ako hoce do sutra uvece. Inspekcija ili policija bi mogla da udje posle ponoci, ali samo ako vozi buldozer :-)

Citat:
Interes drustva treba da bude iznad interesa pojedinacnih kafedzija,lai i drzava treba da obezbedi jednake uslove poslovanja na celoj svojoj teritoriji.

Izvini, zasto bi "drustvu" bilo u interesu da neko zarvori kafic u 00 a ne bi mu bilo u interesu da isti zatvori u 04? Ili drugacije, zasto je interes drustva da ja idem u grad u 20.00 a vracam se u 01.00, a nije da idem u 23.00 a vracam se u 04.00?
Ako se ja probudim u pola 3 i ne spava mi se, smatram svojim punim pravom da ustanem, obucem se i odem do najblizeg kafica da popijem kafu. Postujem pravo tog kafica da ne radi u to vreme ako mu se to ekonomski ne isplati, ali nametnutu obavezu da ne radi, to ne podnosim! Interes drustva je da naplati poreze i da se postuje javni red i mir, sa radnim vremenom drustvo ne bi trebalo da ima nikakve veze.

Pre godinu dana je Hrvatska uvela mnogo smesnu zabranu - zabranu rada nedeljom :-)
Svaka cast njima sto zele da se postuje cetvrta bozja zapovest, ali su zaboravili jednu vaznu stvar - za nepostovanje 10 Bozjih zapovesti kazna je predvidjena na "onom" svetu i ne moze je biti na "ovom". Nego, htedoh da kazem zasto sam se smejao toj zabrani:
Pekare su godinama radile svakodnevno, tako da su kapaciteti peci za hleb bile tacno tolike da za dan ispeku onoliko koliko se za dan pojede. Medjutim, nastao je problem - subotom je trebalo ispeci duplo vise hleba nego sto su trenutni kapaciteti, tako da je dobar deo Hrvatske jedno vreme nedeljom trpeo gladan. Nemojte me pogresno razumeti, nije smesno sto je neko gladan, vec sto sam sebe sopstvenom gluposcu dovede u takvu situaciju :-)

I da, ono sto je totalni crni humor je kad se ono prosle godine zbog ubistva koje se dogodilo u 13.00 pa su preduzete mere da se skrati radno vreme lokala...
[ Cileinteractiv @ 13.02.2006. 07:39 ] @
OK ako posmatraš samo sa svog stanovišta.
Kako bi sve moralo da izgleda kada bi se vodilo računa i o radnicima koji rade u kafićima, pekarama ili prodavnicama. Da sad ne dužim, svako od nas poznaje bar jednu osobu koja radi u prehrani, sigurno i znamo kakav je njihvov intenzitet rada i opterećenja, hajde njih da pitamo šta misle o radu njedeljom i na samo jedan slobodan dan mesečno, konobare da i ne spominjem.
[ dalibord5 @ 13.02.2006. 07:51 ] @
@pctel ako je kafic u stambenoj zgradi i ako buka ometa stanare da mirno spavaju,to je onda problem.
Pravo kafedzije da radi,nije jace od prava gosn. Stankovica da mirno spava.
Ima dovoljno razloga koji opravdavaju oba stava.I za i protiv.
Pitanje je samo kako ce se stvar urediti i i koliko ce se doneto ogranicenje postovati.
Veruj mi,vlasnici lokala u koje idem u opste se ne zale na ogranicenje.Cak im je poslovanje i olaksano.
A ti i oni koji zele da rade citavu noc mogu da registruju nocni klub,plate radnicima vecu satnicu za nocni rad i izoluju klub tako da maloletna lica nemaju pristup i da se buka napolju ne cuje iznad ppropisane vrednosti.
I svi srecni...
Ne znam samo zasto bi ti stavljao blindirana vrata i terao inat.
To je,mozda,rezultat tvoje dugogodisnje bitke sa raznim "inspekcijama i pravilima"
:-)))
[ Davor Vlajkovic @ 13.02.2006. 07:55 ] @
@Cileinteractiv

Pa i nije ti neki argument. Zašto onda ne uvedu zabranu rada posle ponoći i za taksiste, doktore, trgovinske radnje...? Podela rada može efikasno da se uradi a da to uopšte ne utiče na radno vreme same organizacije. Ako se ne varam ova uredba je doneta za vreme vanrednog stanja. Ali primenjivati je danas potpuno je apsurdno.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 13.02.2006. u 08:58 GMT+1]
[ McKracken @ 13.02.2006. 08:11 ] @
Citat:
Pravo kafedzije da radi,nije jace od prava gosn. Stankovica da mirno spava.



Ako gos'n Stankovic zeli da spava, zasto ne predje u neki mirniji deo grada ili na selo?


Mozda zvuci drasticno, ali vecina onih koji se zale da ne mogu da spavaju zive u centralnom gradskom jezgru i ocekuju da tamo imaju sve usluve kao "u zavicaju"..
[ ventura @ 13.02.2006. 08:15 ] @
Citat:
dalibord5: @pctel ako je kafic u stambenoj zgradi i ako buka ometa stanare da mirno spavaju,to je onda problem.
Pravo kafedzije da radi,nije jace od prava gosn. Stankovica da mirno spava.
Ima dovoljno razloga koji opravdavaju oba stava.I za i protiv.


U tom slucaju je gosn. Stankovic sam, svojevoljno kao i svi ostali stanari, potpisao saglasnost da gazda upravo u njegovoj zgradi otvori kafic, i da mu to ne smeta.

Prema tome, tvoj gosn. Stankovic je sam kriv sto nocu ne moze da spava, jer se polakomio na tih 50-100 eura cascenja koliko mu je gazda lokala platio da samo potpise svoju saglasnost

Citat:
dalibord5:
A ti i oni koji zele da rade citavu noc mogu da registruju nocni klub,plate radnicima vecu satnicu za nocni rad i izoluju klub tako da maloletna lica nemaju pristup i da se buka napolju ne cuje iznad ppropisane vrednosti.
I svi srecni...


Pa ako gazda registruje kafic kao nocni klub onda ne moze da radi preko dana, i nece sigurno dobiti odobrenje za rad u stambenoj cetvrti...
[ dalibord5 @ 13.02.2006. 08:15 ] @
A zasto da se Stankovic seli?
Zasto kafedzija ne uradi zvucnu izolaciju lokala?
Jeste drasticno to sto pricas.
Nije mi jasna ta logika.
[ obucina @ 13.02.2006. 08:22 ] @
Citat:
pctel: ali su zaboravili jednu vaznu stvar - za nepostovanje 10 Bozjih zapovesti kazna je predvidjena na "onom" svetu i ne moze je biti na "ovom".

Bas tako... Smeh...
Citat:
Cileinteractiv: Da sad ne dužim, svako od nas poznaje bar jednu osobu koja radi u prehrani, sigurno i znamo kakav je njihvov intenzitet rada i opterećenja, hajde njih da pitamo šta misle o radu njedeljom i na samo jedan slobodan dan mesečno, konobare da i ne spominjem.

Postoji zakon o radu koji propisuje da je radno vreme 40+10 sati nedeljno. Znaci, taj radnik u prehrani i konobar imaju svoje slobodne dane. Ako radi protivno zakonu, njegov problem. Daj, niko ne bi pristao na jedan slobodan dan mesecno.
[ srki @ 13.02.2006. 08:23 ] @
To nema veze sa radnim vremenom nego sa bukom. Postoji ogranicenje buke posle ne znam koliko sati (osim za neke praznike, Novu Godinu i sl...).
[ ventura @ 13.02.2006. 08:25 ] @
Citat:
dalibord5: A zasto da se Stankovic seli?
Zasto kafedzija ne uradi zvucnu izolaciju lokala?
Jeste drasticno to sto pricas.
Nije mi jasna ta logika.


Pa kada je gazda kafica hteo da otvori kafic u zgradi gosn. Stankovica, on je morao od gosn. Stankovica i svih ostalih stanara da zatrazi saglasnost za otvaranje kafica u njihovoj zgradi.

Kada je gosn. Stankovic potpisao tu saglasnost, on je izjavio da je svestan da ce kafic da pravi neku buku, ali da mu to uopste ne smeta, i da mu je drago sto ce imati kafic u prizemlju svoje zgrade.

[ McKracken @ 13.02.2006. 08:31 ] @
Da pokusam da objasnim jednostavnim jezikom:

Da gospodin Stankovic kupi stan pored zeleznicke stanice, da li bi se zalio na buku vozova i pokusao da izmesti prugu da bi mogao mirno da spava?

Jednostavno, povisena buka u gradskom centru je normalna i ako mu se ne svidja, bez problema moze da proda stan i da se preseli u neki luksuzniji stan na periferiji gde nekretnine imaju nizu cenu jer nisu u gradskom centru

Osim toga, vecina zgrada u centru ima predvidjenu ugostiteljsku delatnost sto je G. Stankovic morao da zna pre nego sto se u istu uselio. Ako nije znao, onda se za***'o (pardon my french).

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 13.02.2006. u 09:34 GMT+1]
[ dalibord5 @ 13.02.2006. 08:33 ] @
Ogranicenje radnog vremena nije nepoznato ni u EU.
Ne vidim nista lose u tome.
Ako je obavezno za sve,onda i ne narusava principe trzista,konkurencije...
Rade li pabovi u Londonu do 04?
[ srki @ 13.02.2006. 08:36 ] @
Citat:
McKracken: Jednostavno, povisena buka u gradskom centru je normalna i ako mu se ne svidja, bez problema moze da proda stan i da se preseli u neki luksuzniji stan na periferiji gde nekretnine imaju nizu cenu jer nisu u gradskom centru

Da li to znaci da bi samo u centru grada trebalo da bude dozvoljena buka da ne bi neko otvorio kafic i na npr. Banovom Brdu kod njegove zgrade?
[ ventura @ 13.02.2006. 09:35 ] @
Citat:
dalibord5: Ogranicenje radnog vremena nije nepoznato ni u EU.
Ne vidim nista lose u tome.
Ako je obavezno za sve,onda i ne narusava principe trzista,konkurencije...
Rade li pabovi u Londonu do 04?


Rade, počevši od prošle godine :)

[ Cileinteractiv @ 13.02.2006. 11:10 ] @
@obucina

Realnost je nešto drugačija i ima mnogo onih koji imaju 1 dan mesečno slobodno, pogotovo trgovci i konobari e sad već je lična stvar da li neko to želi ili mora. Kada bi se uvela dotična zabrana na indirektan način došlo bi do poboljšanja uslova u kojima rade zapolesni...

@Davor Vlajkovic

Verovatno jer taksisti i doktori imaju tretman dežurnih službi a kafići ne.

[Ovu poruku je menjao Cileinteractiv dana 13.02.2006. u 12:11 GMT+1]
[ McKracken @ 13.02.2006. 15:31 ] @
@srki: Nope. To znaci da postoje razlicite zone u kojima se moze i ne moze obavljati razlicita delatnost sa propisanim (kako tako) vrednostima buke i "ostalog" za tu gradsku zonu. E sad, sto bi mnogi voleli da imaju mir i tisinu a zive u centru...
[ srdjandakic @ 13.02.2006. 21:57 ] @
Citat:
ventura
Kada je gosn. Stankovic potpisao tu saglasnost, on je izjavio da je svestan da ce kafic da pravi neku buku, ali da mu to uopste ne smeta, i da mu je drago sto ce imati kafic u prizemlju svoje zgrade.


Gosn Stanković i komšije su dali saglasnost da kafić radi u skladu sa propisanim radnim vremenom izmedju ostalog.

Onog trenutka kada vlasnik kafića krene da svesno obilazi zakon tako što nepoštuje radno vreme, pre svega zbog smešnih kazni, tog trenutka Gosn. Stanković ima potpuno pravo da se pozove na taj zakon i pošalje mu inspekciju.

U osnovi isti slučaj je i sa vlasnicima mini-prodavnica koji se preko dana pretvaraju u ugostiteljske objekte za lokalne penzionere, a noću za ekipu iz kraja. Mada na žalost tu oni verovatno i ne krše nikakav zakon...
[ Goran Mijailovic @ 13.02.2006. 22:14 ] @
Citat:
Osim toga, vecina zgrada u centru ima predvidjenu ugostiteljsku delatnost sto je G. Stankovic morao da zna pre nego sto se u istu uselio.

gospodin Stankovic je bio tu pre svih tih koji su dosli naknadno :p
Oni nisu usli u zgradu g. Stankovica ali su okolne kucerke pretvorili u kafice, pa sa sve cetiri strane sveta uznemiravaju jadnog g. Stankovica koji ustaje u 5.00 am jer mu posao u lokalnoj tvornici pocinje u 6.00 am.

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 13.02.2006. u 23:17 GMT+1]
[ Goran Mijailovic @ 13.02.2006. 22:20 ] @
a da, g. Stankovica niko nije pitao kad su privatne stambene objekte pretvarali u nocne proizvodjace buke :(
[ McKracken @ 13.02.2006. 23:25 ] @
Citat:
gospodin Stankovic je bio tu pre svih tih koji su dosli naknadno :p


Pa?


Ako je buka iznad propisanih granica za odredjenu gradsku zonu, ima potpuno pravo da zove inspekciju. Ali nema nikakvo pravo da ocekuje da ce neko zatvarati lokal koji postuje propise o buci jer se njemu spava i radi u tvornici.
[ Goran Mijailovic @ 13.02.2006. 23:50 ] @
Ne radi se o buci vec o probijanju radnog vremena.
[ gsi2000 @ 13.02.2006. 23:56 ] @
A šta bi sa pušenjem na javnom mestu i u zatvorenim prostorijama? Nešto sam čuo o tome pame baš zanima kako će to da izgleda.
[ Davor Vlajkovic @ 17.02.2006. 17:52 ] @
Violence down amid pub law change


Violent crimes recorded by the police in England and Wales fell by 11% at the end of last year, despite longer pub opening hours coming in, figures show.

The Home Office figures for the last three months of 2005 include a six-week period when the police were given £2.5m to target alcohol-related crime.

The figures are the first since licensing laws were changed in November to allow extended drinking hours.

Police have said it will take longer to assess the full impact of the changes.

Half of all violent crime is linked to excessive drinking and the government had been waiting to see how the figures would be affected by longer opening hours for pubs and clubs.

Under-age drinking

Home Secretary Charles Clarke said the figures represented a step forward in removing "unacceptable" behaviour from Britain's streets.

In a statement, he said progress had been made on cutting sales of alcohol to under-18s and it was the government's intention to eliminate the problem altogether.

Mr Clarke said police work would continue to drive home the message that the "drunken behaviour of the minority" would not be allowed to "impact the lives of the decent majority of people who enjoy a sensible drink with family and friends".


(BBC)
[ zoxxx @ 14.06.2006. 00:10 ] @
Hallo momci ovdje u Bosni je to jednostavno rijeseno. Ako je objekat prijavljen da radi 12 sati na dan placa se npr. 200 eura mjesecno kao porez, ako je prijavljen 17 sati onda placa 400 eura ako radi 24 sati onda je 600 eura. E sad gazda objekta neka vidi koliko ce prijaviti i koliko ce mu ostati mjsecno cistih para tj. neka vidi koliko mu se isplati. Ako u gradu nemas da izadjes poslije 23:00 onda je to za mene mrtav grad kao npr. ova nasa Zenica. Imamo CLUB COLLEGIUM, i par birtija :) koji rade do nekih 3-4 ujutru i onda nemozes vidjeti nikog osim murije. Ali ovdje je problem u raji jer izadje napolje oko 20:00 i u 23:00 mora kuci.


Et tolko od mene :)
[ DjoleReject @ 15.06.2006. 15:07 ] @
Meni samo smeta taj fashizam koji odlicno uspeva i u "demokratijama". Na primer, oni izvale da je broj nasilnih ispada opao od kad su ogranicili pabove. Nikoga ne boli k**** da li je posao nekog vlasnika paba ili posetioca istog odrzavanje mira u Londonu. Nema pitanja - a gde je murija i zasto ne rade svoj posao, nego daj bilo sta da imamo statisticki pokazatelj kako napredujemo, a nije bitno cija prava su ugrozena... Sta se koga tica sto ja zelim da locem do jutra, ako time necu nikoga povrediti. Ako sam napravio pijan neko s*****, uhapsi me zbog toga, ako nisam produktivan na poslu, neka me poslodavac otpusti, ali nemoj da mi se drzava igra vaspitaca. Kad ste u centru Beograda oko 12 nocu i pitate se gde bi otisli na pice, a da vam muzika ne probija usi, imate dve-tri opcije i sve vem traju do dva maximalno! Pa necu da pijem do dva!!! I poslednje kafane koje su radile 24/7 su umrle pre godinu-dve upravo zbog sumanutih "mera" gradske uprave. Pa nismo svi u kategoriji koju Bukovski naziva "diletanti u picu" da nam je dva tri sata dovoljno:)
[ anakin14 @ 12.06.2007. 01:37 ] @
radim sa nocnim klubom. ogranicenje 00-07 ali... komunalna dolazi i kaze :
niste radili u utorak?
pa nisam,lokal radi samo petkom i subotom.
niste radili ni u sredu?
odgovor isti.
morate raditi svaki dan osim jednog dana u nedelji koji odaberete.sledi kazna komunalne inspekcije...
ja: a gde pise da je promenjen zakon? zasto niste obavestili o promeni zakona nas preduzetnike?
oni: sine,to je oduvek tako,informisite se malo bolje!(radim 5 god prvi put cujem za obavezno radno vreme u mojoj delatnosti)
desilo se u februaru,stigla kazna.
sada: radi se petkom i subotom i ostala 4 dana dezura jedan radnik radi ciste formalnosti...
lokacija Kragujevac
sta ako hocu da otvorim kafanu,radim samo ponedeljko od 3-7 ujutru i tocim samo crno pivo??? NEMOZE!
gde ja zivim bre!!!!!!!!!!!!!!!!
[ Slobodan Miskovic @ 12.06.2007. 08:48 ] @
Citat:
ja: a gde pise da je promenjen zakon? zasto niste obavestili o promeni zakona nas preduzetnike?


Ne treba niko da te obavesti nego treba sam da se informises....pozivanje na neobavestenost poznavanja zakona ne pije vodu niit ce proci na sudu.
[ pipsi @ 12.06.2007. 11:42 ] @
Stvar je od opštine do opštine kako će regulisati radno vreme ugostiteljskih i trgovinski objekata, i to im je dozvolila država.
Opština Kovačica
Ugostiteljski objekti:
KAFIĆI, PICERIJE I SLIČNO: radnim danom i nedeljom do 24:00; petkom i subotom do 01:00
RESTORANI,HOTELI: svakim danom do 23:00
NOĆNI KLUBOVI: svakim danom od 20:00 do 04:00
OBJEKTI ZA BRZU HRANU: svakim danom do 22:00
Svi objekti u kojima se izvodi muzički program uživo, moraju isti prekinuti najviše sat vremena pre zatvaranja objekta.

Svi trgovinski objekti, uključujući i trafike mogu da rade svakim danom maksimalno do 21:00
Kazne se kreću u rasponu od 15.000 do 1000.000 dinara.
[ pctel @ 12.06.2007. 12:38 ] @
Citat:
zoxxx: Hallo momci ovdje u Bosni je to jednostavno rijeseno. Ako je objekat prijavljen da radi 12 sati na dan placa se npr. 200 eura mjesecno kao porez, ako je prijavljen 17 sati onda placa 400 eura ako radi 24 sati onda je 600 eura.

Zanimljivo bi bilo prijaviti na istoj lokaciji 2 objekta po 12 sati, tako bi se ustedelo 200 EUR-a :-)
Citat:
anakin14: niste radili u utorak?
pa nisam,lokal radi samo petkom i subotom.
niste radili ni u sredu?
odgovor isti.

Kako onda preduzece Exit moze da radi samo 4 dana godisnje?! Sve su to gluposti, opstinama hitno treba ukinuti pravo da donose takve uredbe. Bitno je da se postuje radno vreme koje je ispisano. Na ulazu moje firme pise "Radno vreme - po dogovoru" i jos nikad nisam imao problema oko radnog vremena.
[ anakin14 @ 12.06.2007. 14:11 ] @
ne znam kako je za exit i druge gradove ali verujte mi u Kg-u je ovako za ugostiteljstvo.
a evo i ovo recimo, Moram da imam kafemat iako necu da prodajem kafu,i dodje mi inspekcija turisticka i jos napravi problem zato sto nemam kafu na stanju, kaze mora kafa da se prodaje u mojoj delatnosti,ja kazem jel mogu ja da prodajem sta hocu,sta ako hocu da prodajem samo koka kolu, a ona
mi kaze mi ti propisujemo sta mozes i sta moras da prodajes ?!!?!?!?!?!?!?
[ pipsi @ 12.06.2007. 14:44 ] @
Citat:
anakin14: ne znam kako je za exit i druge gradove ali verujte mi u Kg-u je ovako za ugostiteljstvo.
a evo i ovo recimo, Moram da imam kafemat iako necu da prodajem kafu,i dodje mi inspekcija turisticka i jos napravi problem zato sto nemam kafu na stanju, kaze mora kafa da se prodaje u mojoj delatnosti,ja kazem jel mogu ja da prodajem sta hocu,sta ako hocu da prodajem samo koka kolu, a ona
mi kaze mi ti propisujemo sta mozes i sta moras da prodajes ?!!?!?!?!?!?!?



To je, da izvinite, čisto proseravanje od strane inspektora.
[ anakin14 @ 12.06.2007. 14:56 ] @
strucno znanje i objektivnost bi trebali da budu osnove tog posla... ali vise je takvih sto se proseravaju i sto maltretiraju na subjektivnim osnovama...
[ obucina @ 16.06.2007. 23:13 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne treba niko da te obavesti nego treba sam da se informises....pozivanje na neobavestenost poznavanja zakona ne pije vodu niit ce proci na sudu.

U krivicnom zakonu postoji pojam neotklonjive stvarne i pravne zablude, koji moze da se svede na nepoznavanje zakona.


[ pipsi @ 17.06.2007. 21:54 ] @
Ceo naš krivični zakon je shit.
Porez moraš da platiš, ali nesmeš da radiš.
Kod nas je sve živo kontradiktorno
[ panonac @ 17.06.2007. 23:17 ] @
i u Hrvatskoj su to uveli još prije, moraš da se pridržavaš a što se tiće kaffe nemoj se zvati caffe bar promjeni naziv i riješio si problem jer kategorizacija ugostiteljskih objekata predviđa za svaku vrstu lokala posebne uvjete, da bi gosti kad ulaze u neki lokal znali što mogu očekivati, a ne da uđu u kafić a nema kave.U caffe baru moraš po pravilu da imaš i kolače i slastice i sendviće.Mislim da ti uopće nemaš kafić jer neznaš osnove već si revoltirani gost kojemu je zatvoren kaf u kojem više ne možeš da sjediš do ujutro a da si ugostitelj volio bi da ti gosti dolaze u osam sati i ostaju do jedan da možeš i ti ići spavati a ne da ti dolaze u 10 ili 11 sati i ostaju do 4 - 5 sati. Lako možeš izračunati da radiš isto sati i isto zaradiš samo što se stigneš naspavati.
A ako si slućajno ugostitelj početnik koji nema pojma o poslu savjetujem ti da dvojno registriraš lokal da preko dana radi kao caffe bar a po noći kao noćni bar pa radi lolo do 3-4 sata ujutro koliko hočeš.
pozdrav
[ pipsi @ 17.06.2007. 23:35 ] @
Nemam ugostiteljski objekat.
Kod nas nema šanse da duplo registruješ jedan objekat.
Ili ga registruješ kao kafić,kafana,bife... i radiš od koliko hoćeš do 24:00 to jest 01:00.
Ili registruješ noćni klub i radiš od 20:00 do 04:00.
[ pctel @ 18.06.2007. 03:05 ] @
Citat:
panonac: i u Hrvatskoj su to uveli još prije...

Hrvati znaju cesto da budu cudniji i od Srba samih. Oni su bese zakonom zabranili da se radi nedeljom? I sta se desilo... Ljudi nedeljom moraju da jedu, a ne mogu da kupe hleb, znaci da subotom moraju da kupe duplo vise hleba nego inace. Tu se javlja problem sto pekare ne mogu da ispeku duplo vise hleba. Mnogi ljudi su ostajali bez hleba, jer niko nije lud da povecava proizvodne kapacitete i zaposljava nove radnike ako je to potrebno samo jednom nedeljno. Trziste treba da funkcionise po zakonima ponude i potraznje, svako mesanje drugih zakona ne donosi nista dobro.

Citat:
da si ugostitelj volio bi da ti gosti dolaze u osam sati i ostaju do jedan da možeš i ti ići spavati

svako treba da spava onda kad voli, a ne kad mu zakon naredi.
[ adelante @ 18.06.2007. 22:59 ] @
Izgleda da sve zavisi od mesta do mesta, i toga koga imaš iza sebe. I slažem se sa prethodnim stavom da treba da se poštuje uticaj ponude i potražnje. Danas je tako vreme da se sve kasnije izlazi, i ne može neko očekivati da kafići rade do 24h ako masa izlazi u 22-23h. Jedini smislen razlog za ograničenje je ometanje okolnih stanara, ali to opet ide preko prijave.
[ ka641 @ 06.07.2007. 07:50 ] @
U Vrscu je situacija uzasna. Kafici rade dokle im je volja osim ako ne pozoves policiju u rane sate pa oni dodju u kafic i zamole ih da utisaju muziku.
Kafic je odmah uz moju kucu u stambenoj zoni. Zvucnici im se leti nalaze napolju 10m do mog prozora. Zamislite kada trebate ujutru ici na posao a oni ne samo vikendom vec i po nekim raadnim danom (a pod obaveznom cetvrkom) dovedu zivu muziku. Nema tu nista od spavanja. Onda cekas do ponoci da bi pozvao policiju ili vikendom do 01h.
Inace, bio sam i u policiji da ih pitam sta mogu da ucinim. Oni kazu da njihov posao obavljaju, i ja mislim da je tako, i kazu da zavisi od opstinske inspekcije. Otisao sam i tamo i opstinski inspektori kazu da oni obave svoj posao i proslede sudiji i onda SUDIJA ISCEPA PRIJAVU!!! I to ceo grad zna. I sta da radis!? Nista. Pocinjem da imam razumevanja za vesti tipa: zapalio ovo ili ono, ubio ovog ili onog. Najjednostavnije mi je resenje da se preselim u neku drugu kucu u gradu i molim boga da tamo niko nece otvoriti kafic.
A ti pctel i onaj tvoj pogled da drzava ne sme da ogranici rad kafica jer kao vlasnik placas zakup prostora pa ti oni ukinu npr 6h je cista ludost. Drzava ne bi smela ni da im dozvoli da drze kafice u stambenim zonama koji nameravaju da prave zive svirke do rane zore. pctel kazi ti meni tacnu adresu gde zivis pa cu ja otvoriti kafic uz tvoju kucu sa zivom muzikom a onda se vrati na forum pa cu te videti sta ces reci. Nego kao tebe to ne dotice.
Mislim, na sta to lici. Ne mozes da spavas u sopstvenoj kuci minimum 3 od 7 dana u nedelji!?
[ kajtaz98 @ 28.08.2018. 20:25 ] @
poz zanima me u prigradskom naselju do kad mogu da se izvode radovi tj koji stvaraju neku buku cuo sam nesto do 22 casa al nzm tacno ima valjda i popodnevni odmor i td?
tj buka odredjene jacine db e sad npr muzika i zvukovi i td posto renoviram kucu a komsija mi po celi dan lomi glavu zbog buke e sad me zanima samo vreme za koje mogu da obavljam poslove hocu tacno pa aj posle da ga vidim na ogradu kad znam i zvanicno :D