[ don_mathew @ 13.02.2006. 22:26 ] @
Ovako nabavio sam allpic programator i polako ulazim u svijet mikrokontrolera

koristim picbasic za programe, icprog za programiranje pic-a i Pic simulator IDE

konkretno imam PIC16F84A i pokusao sam napravit nesto jednostavno cisto da vidim jel sve radi:

u picbasicu sam napravio program koji naizmjenicno pali i gasi diodu na portu rb0

prije toga sam naravno port definirao kao izlazni...

kompajlirani hex file sam testirao u picsimulatoru i sve radi odlicno

e sad za oscilator su preporuceni kondezatori od 15 do 30pf

ja sam nabavio dva kondezatora al fora je u tome sto nemam pojma kolikog su kapaciteta jer znanje iz srednje skole je isparilo :D ali na kondezatoru ima oznaka 22 znaci podvucen broj 22 predpostavljam da je to kapacitet ali ne znam u kojoj mjeri :)

isto tako imam sto posto ispravan kvarcni oscilator od 6,8,10 MHz interesuje me da li postoji nacin da isprobam da li je spoj ispravan...jer priliko izvodjenja programa u beskonacnoj petlji koja pali i gasi diodu kao da se izvrsi pola petlje i stane...tj dioda radi i ugasi se i onda sve stane...
[ _str_ @ 14.02.2006. 07:12 ] @
22 je 22p, 221=220p, 223=22n itd. Sigurno si pogresio u programu. Okaci program pa ce neko od strucnjaka za pic da ti ukaze na mogucu gresku.
[ buljko @ 14.02.2006. 11:04 ] @
Citat:
don_mathew:
kompajlirani hex file sam testirao u picsimulatoru i sve radi odlicno...

...isto tako imam sto posto ispravan kvarcni oscilator od 6,8,10 MHz ...


Nisam bas siguran u cemu je problem (ili ih ima vise).
Ako si istestirao u Pic simulator IDE i sve radi kako treba moralo bi raditi i u stvarnosti ali
uz napomenu da ces morati da malo eksperimentises sa duzinama pauza u programu jer
PIC Simulator ne radi real time. To konkretno znaci da ces morati da pri razvoju projekta radis sa npr. pauzama od 10 mikrosekundi a na testu ce se to prikazivati kao da je pauza 1 sekund. Kada sve zavrsis i siguran si da je OK, pre programiranja, povecaj pauze na realnu vrednost i tek onda odradi programiranje CHIP-a. LED blinker koji je u simulatoru radio (na oko) kako treba, najverovatnije ce blinkati frekvencijom oko 1000Hz a to ce se manifestovati kao stalno upaljena LED.
Drugo, tebi treba kvarc a ne kvarcni oscilator. Ako nemas uredjaje tipa osciloskopa ili
testera kvarca tesko da ces ga proveriti. Ali, ako si siguran da su OK, probaj u kolu.
[ don_mathew @ 14.02.2006. 20:48 ] @
Ma pogresno sam se izrazio, da imam kvarc...

ma mislim da je najsigurnije rjesenje nabavit keramicki rezonator 3pin...

a to sto se tice pauza sam skontao i kao sto sam napisao pauza je postavljena na pola sekunde i stvarno tako i radi ali mozda se okrene 2 kruga petlje i onda stane tj:

upali se
pauza pola sekunde
ugasi se
pauza pola sekunde

do programa nije ,e sad il je riknuo pic il mi oscilator nije uredu to je moje misljenje...a posto nemam iskustva s mikrokontrolerima predpostavljam da je ok ako ga mogu isprogramirat i iscitat s njega upisanu memoriju...
[ buljko @ 14.02.2006. 23:02 ] @
Citat:
don_mathew: M
upali se
pauza pola sekunde
ugasi se
pauza pola sekunde ...


To je jedna sequenca.Imas li LOOP?
[ don_mathew @ 15.02.2006. 16:47 ] @
e pa taj dio je u beskonacnoj petlji...

al mislim ipak da je problem u tome sto sam priliko programiranja birao RC oscilator a zapravo malo kad sam procitao datasheet o dpic 16f84a oscilator koji sam ja pravio je HS...probat cu veceras opet ovo s diodom pa cemo vidjeti da li radi...
samo mi jos nije jasno:

watch dog timer da li je to interni RC oscilator il sam ja pogresno zakljucio iz texta ???
[ _str_ @ 15.02.2006. 18:01 ] @
Jeste i potpuno je samostalan. Cak i kada kontroler zablokira on nastavlja da radi.
[ don_mathew @ 16.02.2006. 20:15 ] @
Ovako sa allpicom programiram ga da pali i gasi dvije diode na RB2 i RB5, a shema je takva da je spojim diode tako da propustaju i skupa ih spojim na masu, na Vdd dovodim 5V na Vss je masa i spojim oscilator od 8MHz uz dva kondezatora pd 22pf tj mislim da su 22 i jednostavno stvar nikako da proradi sutra idem po novi PIC inace radim sa 16F84A i poludit cu...

da li je moguce onda da probam bez externog oscilatora nego da pri programiranju izaberem RC i Watchdog ? radim sa IC prog i allpic... mogu okacit i shemu i program hex i u picbasic-u ma sve samo da proradi... il ako tko ima jednostavniji nacin da konacno vidim da li je PIC ispravan... ???
[ don_mathew @ 20.02.2006. 17:18 ] @
Hvala svima koliko vas ima...

PIC je konacno proradio...jest da je nov al radi i isplati se...