[ stranac2 @ 08.11.2002. 09:30 ] @
Pitanja za diskusiju:

1. Da li je kombinacija MySQL+PHP pogodna za izradu knjigovodstvenih aplikacija (glavna knjiga, salda konti kupaca i dobavljača, plaće, materijalno knjigovodstvo itd.)?

2. Da li je sa gore navedenim alatima uopće moguća izrada takovih programa i ako da, da li je to dobar odabir alata za takovu vrstu aplikacija?

Zahvaljujem!
[ alex @ 08.11.2002. 10:28 ] @
Hmm, kada takve aplikacije mogu da se pisu u Clipper-u i/ili FoxPro-u, onda zasigurno mogu da se pisu i u toj kombinaciji. Ja sam davno radio slican sistem sa Perlom i PostgreSQL-om, i radi fantasticno.

Enivejz, mozda ce ti u MySQL-u zafaliti trigger-i (koji ne postoje) i jos neke sitnice koje MySQL baza ne podrzava, ali je u svakom slucaju platforma i vise nego dobra za tako nesto.
[ Pajer @ 08.11.2002. 11:31 ] @
Kao sto rece alex. moguce je ali ti ne preporucujem da to radis. Kao prvo to nije materijal za webserver i kao drugo treba programer da bude savrseni majstor sa PHP-om da bi ti omogucio laku promenu coda.
Cestom promenom zakona (kod nas posebno) prinudjen si da odrzavas intezivno application.
U svakom slucaju razmisli dobro i koristi obavezno SSL. (https:\\xxx.xxx.xx.xx)
[ igor_ns @ 08.11.2002. 14:10 ] @
Bilo u kom alatu da se radi programer MORA da bude "savršeni majstor" da sagleda logiku da bi mogao da napravi dobru aplilkaciju za poslovanje. Bilo u kom alatu da radi mora da održava kod u skladu sa zakonskim formama. Mislim takođe da izjava (neargumentovana) da to nije materijal za web server takođe nije tačna.

Ja imam jednu sitnu aplilkaciju za poslovanje (PHP/Myslq) na dva Linux servera, i to radi praktično bez problema i primedbi korisnika. Uskoro će (citaj početkom decembra) biti gotova i nešto sveobuhvatnija aplikacija za poslovanje (nabavka, proizvodnja, plasman, knjigovodstvo...) rađena istim alatom, a demo će biti na www.tagws.co.yu (sajt je u pripremi, trenutno je tamo nepodešeni PHP-Nuke!!!, tamo će uskoro moći da se skine i prevod za NUKE) pa ko ne veruje moći će da se uveri.

Ne kažem da je ovo najbolja kombinacija, ali je obzirom na cenu više nego dobra!

[ Pajer @ 08.11.2002. 15:25 ] @
Kako kazes igor_ns. Ja sam rekao moje iskustvo. Kako izgleda kad izbacis jednog programera iz projekta i ubacis jednog novog? Da li je bolje tamo gde moras najpre da deklariras varijable ili PHP gde mozes da ih pises gde stignes kao u onom nekadasnjem CLIPPER-u.

Mozes napisati program i u Prologu svakako i ima ga i besplatno ali ne znam koliko ce to da kosta vremenom i kako ces jednog dana da ga odrzavas.

Sad to da moraju svi da budu majstori to stoji ali da ih ima jako malo i to stoji. NIje programiranje i razvoj softvera poznavanje jednog ili vise programskih jezika. Kao drugo svaki programski jezik ima svoju namenu i cilj. J... ga svi su jezici slicni nema mnogo bas razlike. Razlika je biblioteka a sve se ostalo tera na slicni nacin.

I na kraju ako uzmemo i cinjenicu da se radi o aplikaciji koja ce da racuna novac onda je sigurno bolje odkriti greske za vreme kompajliranja a ne za vreme ozbiljnog rada.

Ja ne bi bar recimo nikad kupio takav neki program a ne kazem da ne bi mogao da ga prodam :-).

Ja sam malo duze u razvoju softwarea i arhitekturi software-a pa je moguce da nemamo ista iskustva. Sve je moguce ali je najbolje ono sto se jenom vec pokazalo dobro.
[ broker @ 11.11.2002. 14:40 ] @
Programska platforam nije problem... mene vise brine korisnicki interfejst.
Naime dobru aplikaciju cini dobar interfejs (jednostavan, brz, efikasan, pregledan i sa dodacima koji pomazu u radu). Web interfejs je po tim pitanjima malo problematičan.

Voleo bih da vidim neko gotovo rešenje apliakcije reda složenosti knjgovodstvenih aplikacija a koja radi u potpunosti u HTML interfejsu.