[ CrazyCode @ 15.02.2006. 15:31 ] @
:)

i evo moje prve poruke sa njega ;p

u svakom slucaju uzeo sam 20'' i mogu vam reci za sada sam zadovoljan...

malo me softwer muci ali imam ga 3 dana tako da jos sam u fazi upoznavanja i nalazenja...

neka pomoc gde i sta na pm bi bilo veoma lepo

pozdrav...
[ madamov @ 15.02.2006. 16:05 ] @
Citat:
neka pomoc gde i sta na pm bi bilo veoma lepo

Šta te tačno interesuje? Pitanje nije baš najjasnije.

Inače, čestitke na kupovini. B) Welcome to the club. B)

Ako mu neko ne veruje, evo dokaza:



[Ovu poruku je menjao madamov dana 15.02.2006. u 17:08 GMT+1]
[ CrazyCode @ 15.02.2006. 17:30 ] @
pa za pocetak kao veliki kolekcionar muzike, interesuje me koji audio player osim itunes preporucujete.

stvar je u tome sto kada loadujem u itunes neku playlistu ili ti .m3u fajlovi mi se automatski ubacuju u library sto mi ne treba, dalje redja mi fajlove po imenu pesme pocev od a sto mi takodje ne treba, i ne znam kako da to resim. Trazio sam po netu ova 3 dana, svasta sam nasao cak i neki napusteni macamp ... u svakom slucaju nisam nasao ono sto mi treba.

takodje me interesuje sta je zamenilo home i end dugme na ovoj novoj tastaturi ili vec koja je precica? da to nisu one dve pokose strelice, ako jesu meni ne rade...

i tako neke klasicne sitne stvarcice...
[ madamov @ 15.02.2006. 18:05 ] @
Citat:
pa za pocetak kao veliki kolekcionar muzike, interesuje me koji audio player osim itunes preporucujete.

iTunes. B) Ozbiljno, drugi mu nisu više dorasli.
Citat:
sto kada loadujem u itunes neku playlistu ili ti .m3u fajlovi mi se automatski ubacuju u library sto mi ne treba, dalje redja mi fajlove po imenu pesme pocev od a sto mi takodje ne treba, i ne znam kako da to resim.

Library je, kako bi rekli, centralno skladište, samo mi nije jasno šta te tačno nervira: što su izlistani u tvom music library u iTunesu ili što fizički kopira fajlove u svoj Music folder? Drugo se da rešiti opcijom u preferencama, a prvo mislim da ne. Što se sortiranja tiče, jesi li kliktao na nazive kolona, tako sortiraš po drugom kriterijumu. Ako hoćeš da ti bude po redosledu importa, klikneš na kolonu iznad rednog broja pesme.
Sve probleme ovog tipa rešavaš pravljenjem svojih playlista, posebno su zgodne Smart Playliste gde možeš da mu kažeš, recimo, puštaj mi sve pesme koje u imenu imaju reč "trtmrt", kod kojih Genre nije "narodnjaci", a koje sam dodao u poslednjih 15 dana, sve to sortirano po nazivu albuma.
[ Darko Selakovic @ 15.02.2006. 23:53 ] @
Postoji opcija "Copy files ti iTunes Music folder when adding to library" ako isključiš, neće ti kopirati pesme u library,
a ako sam te dobro razumeo za ovo sortiranje, probaj ovako... kada ubacuješ pesme u iTunes prevuci ih na prazan beli prostor gde se nalaze play liste i on će ti otvoriti novu play listu sa tim pesmama pa ti proberi koje ti se sviđaju, u slučaju da si ipak ostavio kopiranje u library a hoćeš neke pesme da obrišeš iz play liste i iz library kada ih brišeš (iz play liste) koristi Option-Delete.

Obavezno pogledaj http://www.apple.com/support/ipod101/tunes/

i da, čestitam na iMac-u!
[ Darko Selakovic @ 15.02.2006. 23:55 ] @
i ovaj...
http://www.apple.com/support/itunes/howto/
[ CrazyCode @ 16.02.2006. 01:18 ] @
ok hvala na odgovorima, snasao sam se ovo za play liste, koliko vidim morao sam da napravim jednu praznu playlistu i onda kad god ocu .m3u da pustim samo prevucem u tu praznu i on mi sortira kako treba ~~~

medjutim interesuje me evo na primer kuckam sad ovo i zelim da ispravim nesto na pocetku reda, kako tamo da automatski pomerim kursor, kao sto na pc-u stisnem home dugme, interesuje me koje je to dugme ovde na tastaturi? takodje i end za automatsko prebacivanje na kraj reda...

hvala mnogo za odgovore
[ madamov @ 16.02.2006. 09:12 ] @
Citat:
medjutim interesuje me evo na primer kuckam sad ovo i zelim da ispravim nesto na pocetku reda, kako tamo da automatski pomerim kursor, kao sto na pc-u stisnem home dugme, interesuje me koje je to dugme ovde na tastaturi? takodje i end za automatsko prebacivanje na kraj reda...


Command+-> (ovo je strelica udesno) - kraj reda
Command+<- (ovo je strelica ulevo) - početak reda
Alt+-> - reč udesno
Alt+<- - reč ulevo
Command+strelica na dole - kraj teksta
Command+sterlica na gore - početak teksta
Kosa sterlica na dole - kraj teksta bez pomeranja kursora, on ostaje gde je bio
Kosa sterlica na gore - početak teksta bez pomeranja kursora, on ostaje gde je bio
PgUp. PgDown (na nekim tastaturama precrtane strelica na dole i gore odmah pored pomenutih kosih strelica) - strana gore ili dole bez pomeranja kursora

Command je taster sa nacrtanom jabukom.
[ DS_Store @ 16.02.2006. 09:20 ] @
EDIT: Ala ulete madamov, svaka cast, nisam stigao ni da trepnem! Svejedno, evo i mog odgovora, da ne ispadne da sam kucao za dzabe, he, he, he!

Imas kombinaciju Cmd+strelica gore ili strelica dole (Cmd=command, imas sa obe strane space-a po jedan, na njemu je slicica jabuke). To ce te odvesti na pocetak, odnosno kraj teksta.

Ne znam sada napamet da ti dam link ka shortcut-ovima za kretanje kroz dokument/tekst, ali ovako napamet evo bukvalno par glavnih:
- spomenuti Cmd up arrow/down arrow - pocetak/kraj teksta
- Cmd left arrow/right arrow - ovo te prebacuje na pocetak/kraj reda
- Alt left arrow/right/arrow - ovo je jako korisno, prebacuje te na prethodnu/sledecu rec, kazem jako korisno kada napravis brljotinu pri brzom kucanju pa moras da se vratis nazad jednu rec, a da ne mices ruke sa tastature. Jedan od stvari koja mi najvise nedostaje na PC-u (Alt je obelezen bas tim slovima na tastaturi, nalazi se izmedju Cmd i Ctrl)
- Alt up/down arrow - pocetak/kraj pasusa
- Shift left/right - selektovanje po jednog karaktera sa leve/desne strane
itd, itd da ti se sada ne pomuti sve. Takodje, potrazi ovde na forumu linkove za shortcut-ove generalno, dosta ljudi je postovalo neke korisne stvari.

[Ovu poruku je menjao DS_Store dana 16.02.2006. u 10:22 GMT+1]
[ CrazyCode @ 16.02.2006. 16:21 ] @
hvala mnogo na shortcutovima, bas ono sto mi je trebalo, nego imam jos jedno pitanje :)

sto se tice kretanja kroz sadrzaj kroz disk, mislim snasao sam se ja, sve :) nego
kada na primer otvorim macintosh hd, imam osecaj kao da je sakrio neke fajlove od mene,
kao sto na win-u na primer ne vidis na pocetku system files ili hiden, pa me interesuje, dali
mozda postoji neki drugi file manager koji je instaliran ali ga nema u applications ili vec kako,
posto setao sam malo iz konzole kroz disk, i zeleo bih da vidim sve te ostale fajlove u nazovimo
ga file manager... da ne bude nista skriveno...
[ Darko Selakovic @ 16.02.2006. 16:36 ] @
Nemoj da misliš da su sakrili te fajlove bez razloga!
Probaj na www.versiontracker.com i na www.macupdate.com da pronađeš nekih zanimljivih aplikacija (naravno pored, http://www.apple.com/downloads/macosx/ )

Zanimljiv je Path Finder i Macintosh Explorer za rad s'fajlovima.
[ milke @ 16.02.2006. 19:04 ] @
Citat:
CrazyCode:... sto se tice kretanja kroz sadrzaj kroz disk, mislim snasao sam se ja, sve :) nego
kada na primer otvorim macintosh hd, imam osecaj kao da je sakrio neke fajlove od mene,
kao sto na win-u na primer ne vidis na pocetku system files ili hiden


Veruj mi, u svakodnevnom radu nećeš imati potrebe da ih vidiš i da ti "zamagljuju pogled". Ako ipak to želiš, dok ne probaš neki od third party menadžera (lično mislim da ćeš se vratiti na Finder, daleko je od idealnog, ali su po meni ostali i gori), možeš da vidiš skrivene direktorijume (praktično celu UNIX dir hijerarhiju), tako što ćeš u Finder-u otići na Go -> Go to Folder... i onda recimo uneseš /usr i pojaviće se dotični direktorijum (samo on) sa celokupnom hijerarhijom! Ako želiš da vidiš npr /bin uradiš isto i za njega. Međutim, jednom kada tako otkrivine direktorijume izgubiš iz vida (izađeš iz njihove hijerarhije), oni nestaju, pa moraš sve ponovo. U svakom slučaju, sa svim tim skrivenim fajlovima i direktorijumima teško da bilo šta može pametno da se uradi iz Finder-a, pa ako baš hoćeš da se petljaš njima, uvek ti ostaje CLI :-)
[ MacOS @ 16.02.2006. 19:42 ] @
> ~sto se tice kretanja kroz sadrzaj kroz disk, mislim snasao sam se
> ja, sve :) nego
> kada na primer otvorim macintosh hd, imam osecaj kao da je sakrio
> neke fajlove od mene,

Kao sto su ti vec drugi rekli, neki fajlovi nisu bez razloga
sakriveni. Sto se normalnog rada tice nemas nikakve potrebe da ih
vidis a ako bas toliko hoces imas npr. Onyx (http://
www.titanium.free.fr) u kojem mozes da 'tvikujes' neke stvari po
sistemu i naravno da ukljucisi prikaz skrivenih fajlova.
[ SIT @ 26.02.2006. 15:02 ] @
macbook, kako ga rastaviti
http://www.ifixit.com/Guide/85.0.0.html
macbook pro motherbord



[ hulja @ 27.02.2006. 06:22 ] @
dobro je sto si pronasao taj dokument cim mi stigne macbook pro planiram da ga rastavim u param parcad da bih video od cega se sastoji...lol