[ vlada.bgw @ 15.02.2006. 16:28 ] @
Imam problem sa spajanjem neonske sijalice :( , elem imam sijalicu od 58W , imam prigusnicu od max 65W , imam nosace , jedan sa starterom , jedan bez , imam i starter 4-65W :wink: , elem sve to povezem kao bi trebalo da bude, ali nece da se startuje ...

Medjutim , video sam na nekim neonskim sijalicama razne kondenzatore (neke male, i neke ogromne ), pa bih zamolio nekoga ko se razume da mi pojasni znacenje doticnih kondenzatora , i gde se vezuju na neonskoj instalaciji ?
Ili u najboljem slucaju da postavi semu :)

Unapred zahvalan
[ pctel @ 03.03.2006. 21:01 ] @
Nije tako. Ako sa A i B oznacimo krajeve neonke, a kontakte sa A1, A2, B1, B2, onda se spajanje vrsi na sledeci nacin:

faza-prigusnica-A1
A2-Starter-B1
B2-nula

Veliki kondenzatori sluze za fazni pomeraj, zato sto naizmenicna struja treperi oko 100 puta u sekundi (ma koliko to oko tesko primecivalo) i to posle nekog vremena zamara oci, covek postaje nervozan i spava mu se. Zato se koristi vise cevi pa se uzme kondenzator i izvrsi pomeraj faze tako da sve cevi ne trepnu istopvremeno, vec jedna trepne kad je druga na maksimumu svetlosti i obrnuto. Tako se dobija prijatna konstantna svetlost bez treperenja.
[ Proko @ 03.03.2006. 21:34 ] @
A gde bi taj kondenzator trebalo da se veže da bi došlo do faznog pomeranja?
To je kondenzator 3,75uF (za prigušnicu od 40W), i ako ga vežeš ispred prigušnice, nisi ništa uradio, a ako ga vežeš iza prigušnice njegova vrednost je takva da je u spoju sa prigušnicom u rezonanciji (na 50Hz), i prema pravilu o LC kolima, naponi u serijskom rezonantnom kolu na L i C su mnogo veći od ulaznog napona. I upravo tu je primena tog kondenzatora; njegovim spajanjem napon na njemu, pa i na cevi je mnogo veći, i cev se trenutno pali. Starter treba ukloniti. Odmah nakon toga treba kondenzator odspojiti, jer zbog povećanog napona (i struje kroz cev) ona se ubrzano troši.
[ pctel @ 03.03.2006. 22:00 ] @
Ne bih se bas slozio, kondenzatora nema nigde gde je jedna cev, vec samo gde ih ima 2 ili vise, jasno je zbog cega. Ali da ne sirimo pricu, coveku nije ni bitan kondenzator, ne moze uopste da upali lampu. Evo i sheme povezivanja JEDNE lampe, bas kako sam gore opisao:
1
[ Proko @ 04.03.2006. 08:58 ] @
Probaj sa kondenzatorom, pa ćeš videti...
Ja tako palim cevi. Možda moji kondenzatori nisu znali da ne treba to da rade...

[Ovu poruku je menjao Proko dana 04.03.2006. u 10:08 GMT+1]
[ netcaffepalnet @ 05.03.2006. 14:47 ] @
Tacno je to sto si naveo da ima male i velike kondenzatore to je zato sto imas dva nacina na povezivanja induktivni i capacitivni ona shema gore je inductivna pa zato je con. mali a kad on spois on ce podici napon preko 700v na pridusnicu to ti je samo da zapli neonku posle slobodno mozes ga izvaditi pozrav