[ milan_S @ 17.02.2006. 15:44 ] @
Ja se izvinjavam ako sam pogresio forum, ali jednostavno deluje mi da je sub-forum "Video produkcija" svakako bolje mesto za ovokav topic od nekig vezanog za fotografiju.

Elem, pitanje je,
1. sta radi direktor fotografije ? (molim Vas sto detaljnije mi objasnite, jer treba da upisem studije, i zelim da se opredelim za pravi smer)
2. Koju skolu oni zavrsavaju ?
3. Koliko je taj posao placen, zanimljiv, ustvari recite mi njegove sve njegove negativne i poztivine strane ?
4. Da li mogu od odem u neki sudio kao "segrt" (imam 18 godina iz Novog Sada sam) pa da vidim kako sve to funcionise u praksi, ujedno zanima me i fotografija :)

Unapred zahvalan, Milan S.
[ -sfx- @ 17.02.2006. 19:10 ] @
1. Direktor fotografije je osoba odgovorna za vizuelni aspekt filma. U saradnji sa rediteljem određuje kakva vrsta slike najbolje odgovara atmosferi i radnji filma, učestvuje u izradi storyboarda i knjige snimanja. Na samom snimanju je odgovoran za postavku svetla, izbor filmske trake (za slučaj da se snima filmskom trakom), sarađuje sa scenografom, kostimografom, direktorom svetla, obilazi lokacije itd.
2. Završavaju umetničke fakultete. Npr na Akademiji Umetnosti u NS postoji smer kamere, koji služi za obučavanje direktora fotografije. Ako mene pitaš, to bi ti bio dobar izbor studija.
3. Sve se dobro plaća ako si dobar. A generalno je zanimljiv posao, putuje se dosta.
4. Pa to nije loša varijanta, ali u NS nećeš naići ni na šta što će ti objektivno koristiti. Većinom su u pitanju priučeni snimatelji i filmski radnici.

Nadam se da sam uspeo da ti pojasnim. Slobodno me pitaj dalje. Ili na PP, nije problem.
[ Misa_exclusive @ 20.02.2006. 16:19 ] @
Nemam sta posebno da dodam. Sve sto je sfx rekao je tacno.
Sto se tice toga da li je zanimljivo - naravno da jeste ako te to zanima. BTW i ja planiram da upisem Akademiju umetnosti u NS.
A sto se tice placanja, bitno je da se covek snadje u poslu (u nasoj zemlji, naravno), odnosno, nista ti nece pasti s neba, pa ni posao ako se ti ne potrudis.
[ milan_S @ 25.02.2006. 19:57 ] @
tnx na odgovorima !

Imam jos nekoliko pitanja.

1. Da li postoji neki link (po mogucstvu na srpskom jeziku) vezan za ovu tematiku, ili za neki drugi posao vezan za video (ne mislim na forume vec na prave tutorijale) ?

2. Koliko su ti ljudi placeni kod nas u zemlji, a koliko u svetu ?

3. Imam jedan porofilio od Koste Glusice ... U njemu vidim zanimljive reklame i sl. ali nikako da ukapiram sta je njegov deo posla tu :( Ako sam dobro ukapirao, direkor fotografije unosi NAPRIMER dinamiku u film putem videa ?

[Ovu poruku je menjao milan_S dana 25.02.2006. u 21:12 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 25.02.2006. 21:27 ] @
1) Što se tiče linka - ne znam. Potraži pod "Director of photography" ili "Direktor fotografije" ako želiš na srpskom, pa pogledaj - sigurno ćeš nešto naći.

2) To je dosta plaćen posao i srazmerno je sa time koliko si dobar u tom poslu, a i koliko si snalažljiv. U inostranstvu je to veoma plaćeno. Recimo, u filmskoj ekipi, izuzimajući glumce, direktor fotografije je na "platnom spisku" odmah posle reditelja - naravno, posle silnih producenata koji prvi "oberu kajmak" filmskog budžeta.

3) Kosta glušica - skidam kapu. Rulez
Ja sam naravno početnik, ali po rečima profesionalaca koji se time bave - Kosta je najbolji Director Of Photography (DOP) u našoj zemlji.
DOP je ustvari zadužen za vizuelni deo filma/spota. Njegov posao je da osmisli kadrove, učestvuje u izradi storyboard-a, pritom saradjujući sa rediteljem i VFX/CGI makers-ima. Kad se ceo film isplanira i svaki kadar isplanira i nacrta (1. faza - "pretprodukcija"), onda se kreće sa drugom fazom - "Produkcija" (samo snimanje). U ovoj fazi je direktor fotografije najdominantniji. On određuje kakvog kolorita i vizuelnog izgleda će biti film, pa prema tome postavlja rasvetu, koja je NAJBITNIJIA stavka u procesu produkcije. Naravno, to je veoma komplexan posao, može se reći "zanat"i daleko je komplikovanije od običnog "nameštanja reflektora"
DOP je dominantan u prvim dvema fazama stvaranja filma, dok je u postprodukciji on u senci. Postprodukcija je završna faza koja se sastoji od editinga (montaže), komponovanja muzike, color correction-a, vizuelnih efekata...
A što se dinamike tiče - za to je zadužen montažer.
Eto, nadam se da sam ti malo pojasnio sta je posao direktora fotografije, a usput sam i opisao ukratko postupak pravljenja filmova.


[Ovu poruku je menjao Misa_exclusive dana 25.02.2006. u 22:43 GMT+1]
[ vukx @ 27.02.2006. 17:01 ] @
Ovo prepisujem iz sveske:

Direktor fotografije je isto sto se narodski kaze snimatelj!!!

-Kreira atmosferu filma (likovni karakter) na osnovu price

-Bira kameru i filmsku traku (ako se snima na filmu)

-Obilazi mesta na kojima ce se snimati

-Ucestvuje u izradi knjige snimanja (storyboard)

-Moze da sugerise planove kadrova, pokrete kamere, ali reditelj odlucuje

-Prvi dolazi na snimanje i sa gaferom kontrolise namestanje svetla

-U USA produkcijama Direktor fotografije uglavnom ne prilazi kameri i ispod sebe ima celu ekipu:

1.operater (svenker) zaduzen za pokrete kamere

2.prvi asistent (sarfer) zaduzen za ostrinu slike

3.drugi asistent brine o premestanju kamere

4.pratilac kamere sve vreme pazi na kameru

5.punjac (loader) manja trake

6.punjac akumulatora

Jos postoje kran operateri, stedikem operateri, onda oni koji guraju doli, itd ;-)

-U nasoj zemlji kao i mnogim drugim, direktor fotografije je i operater, prvi asistent, drugi asistent,... znaci stane za kameru i snima...

-Sto se tice postprodukcije direktor fotografije ide na citanje svetla, odnosno njegov posao je kolor korekcija
[ Misa_exclusive @ 27.02.2006. 17:27 ] @
vukx, dobro si rekao!
Sve što si rekao - stoji. Takođe si naveo i bitnu razliku između toga šta znači biti direktor fotografije u inostranstvu i kod nas. Kod nas direktor fotografije radi sve, dok u inostranstvu on samo komanduje ekipom (koju je vukx naveo), a uz to je i više plaćen od naših ovde.
Što se tiče kolor korekcije - direktor fotoravije uradi kolor korekciju na licu mesta, dok u post produkciji je on "van terena" (naravno, ukoliko isti nije i montazer, VFX/CGI makr...)

[Ovu poruku je menjao Misa_exclusive dana 27.02.2006. u 18:29 GMT+1]
[ vukx @ 27.02.2006. 23:11 ] @
Naravno, u pravu si da to uglavnom tako funkcionise kada je u pitanju video, ali ne bi trebalo...

Kada se snima na filmu, kolor korekcija se radi prilikom kopiranja u filmskoj laboratoriji i tu prisustvuje iskljucivo Direktor fotografije i lice zaposleno u laboratoriji na tom poslu (ima i taj posao neki poseban naziv, ali sam zaboravio). Oni pregledaju svaki kadar preko elektronskog preview monitora i DOP odredjuje koliko ce dodati-oduzeti svetla, kontrasta ili neke boje. To cak i kod nas tako funkcionise (mada nemamo upotrebljivu filmsku laboratoriju)!

Znaci, DOP je taj koji je odgovoran za likovni izgled (u sta spadaju i boje) od pocetka snimanja pa do konacnog proizvoda.

Niko nece reci npr. montazeru: "ala si uradio kolor korekciju", nego ce doci kod snimatelja i reci: "svaka cast kako si snimio, boje i fotografija su ti fantasticne"...

Tako da, svi montazeri i ostali koji rade neki posao u postprodukciji, znajte da kad radite kolor korekciju, radite posao za koji niste zaduzeni niti odgovorni, a bogami ni strucni!!! (u tu grupu ponekad ukljucujem i sebe :-))
[ milan_S @ 28.02.2006. 00:17 ] @
Hvala na odgovorima!

Uf, sada ponovo nova dilema montazer ili dop ...
[ Misa_exclusive @ 28.02.2006. 07:31 ] @
vukx, ponovo ja
Tačno je to što si rekao za kolor korekciju, ali za vizelni aspekt filma (boje) se najviše namuče ovi u postprodukciji ("najčešće" - kad dir. fotografije ne odradi dobro svoj posao). Primeri za to su npr: Andjeli 2 gde je onakav kolorit potpuno uradjen u postprodukciji i nije ni izbliza "gola" fotografija takva; Ivkova slava - jeste da su snimali u HD ali nisu umeli to da iskoriste i opet je post imao veliku ulogu...
Dakle, potrebno je i da je direktor fotografije kvalitetan - to smo zaboravili da kažemo, a vezano za kolor korekciju i boje
[ -sfx- @ 28.02.2006. 12:52 ] @
Andjele 2 je snimao Dusan Joksimovic, a on zna sta radi. Gola, nekorigovana fotografija i ne moze da bude takva. Ali ako je nesto lose snimljeno, nema te kolor korekcije koja ce to popraviti. Nas su ucili, a u to verujem, da se u post produkciji radi samo ono sto ne moze da se radi u produkciji.
[ vukx @ 28.02.2006. 12:57 ] @
Citat:
milan_S:Uf, sada ponovo nova dilema montazer ili dop ...


Ako planiras da pokusas na Akademiji u NS-u, onda ti to i nije neki VELIKI problem. Ako te zanima i jedan i drugi smer, jednostavno slusas i kameru i montazu. Naravno diplomu dobijas samo od osnovnog smera koji si izabrao i prakticno ces vise prakse imati u njemu, ali ako se dovoljno potrudis, teoretski mozes jednako da naucis oba posla.

Sta ces izabrati zavisi mnogo i kakva si osoba. Biti snimatelj znaci ici po terenima, putovati, ali i snimati napolju po kisi, suncu, snegu,... Montazer, s' druge strane, retko izlazi iz svog sobicka, ali mu je svejedno kakvo je vreme i kakve su okolnosti na mestu snimanja.

E sad, nije dovoljno to da te nesto zanima. Na Akademiju retko prolaze ljudi (barem je do sada bila takva praksa za ove smerove) koji nemaju nikakvo "profesionalno" iskustvo... Ako nemas nikakvog iskustva i ne planiras mnogo da naucis, onda upisi reziju ;-)

Citat:
Misa_exclusive:Tačno je to što si rekao za kolor korekciju, ali za vizelni aspekt filma (boje) se najviše namuče ovi u postprodukciji ("najčešće" - kad dir. fotografije ne odradi dobro svoj posao). Primeri za to su npr: Andjeli 2 gde je onakav kolorit potpuno uradjen u postprodukciji i nije ni izbliza "gola" fotografija takva; Ivkova slava - jeste da su snimali u HD ali nisu umeli to da iskoriste i opet je post imao veliku ulogu...
Dakle, potrebno je i da je direktor fotografije kvalitetan - to smo zaboravili da kažemo, a vezano za kolor korekciju i boje :)


Nije bitno ko ce da sedi npr. za racunarom i povlaci potenciometre boja i svetla u slici, ali odluku kako ce to da se uradi i kako ce da izgleda treba da donese DOP. Ni u laboratoriji ne sedi DOP za masinom za kopiranje filma i "povlaci rucice", on samo govori kako zeli to da izgleda. Nema razloga da tako ne funkcionise i sa digitalnom slikom i programima u kojima se radi kolor korekcija. Slazem se da to cesto nije tako i da neko drugi preuzme taj posao, ali to je onda veliki minus snimatelju, odnosno taj nije ozbiljan DOP.
[ milan_S @ 28.02.2006. 13:45 ] @
Da planiram da se upisem na FDU u NS-u ...

Posto nisam nasao oficijalni sajt jel mozete da mi kazete:
1. sta je trazi na prijemnom (za oba smera kamera/montazer)
2.koliko je kvalitetna nastava ?
3.koliko kosta godina (takodje sa oba smera)
4.kolikl judi ima na tom faxu ukupno, i da li se svi medjusobno znaju ili svi su "privrzeni" svojoj klasi ?


Takodje kada sam gledao prijemni u BG-u za montazera se trazi:

"provera sklonosti za muzički ritam i kompoziciju."

Moze li neko da mi opise ovaj deo prijemnog, i sto je to potrebno montazeru zar to ne obavljaju dizajneri zvuka , a on samo umetne muziku tamo gde mu oni kazu zar ne ?

btw. zasto (oke, ipak i sali) kazes da upisem reziju, jer je ona laksa ? Ja sam cuo da je taj smer tezi od ova dva, jel to tacno ?
[ -sfx- @ 28.02.2006. 16:33 ] @
1. Za početak imaš test opšte kulture, 30tak pitanja; analizu filma sa aspekta kamere, odnosno montaže (nije mnogo komplikovano); praktični rad na licu mesta, nisam siguran kako to izgleda na kameri, ali na montaži smo imali da izmontiramo kratku scenu iz nekog studentskog filma; i naravno sate i sate intervjua. Nama je prijemni trajao oko dve nedelje, sa pauzama naravno, i dobra strana toga je to što počinje da ti bude svejedno hoćeš li biti primljen.
2. Pa, onako. Kako na kom smeru. Moraš biti spreman na to da ćeš mnogo stvari morati sam da naučiš.
3. Kad smo mi upisivali, koštalo je 96.000 din, ali mislim da je sada 120.000, neko mi je rekao, za to ćeš morati da se raspitaš. Mada postoji budžet.
4. Na akademiji postoji dramski, likovni i muzički odsek. Pošto je akademija rasuta na 3 zgrade, prilično udaljene, i nije neka integracija, ali se uglavnom poznajemo. Ali studenti kamere i montaže recimo, tesno sarađuju.

E sad, provera sklonosti za muzički ritam i kompoziciju postoji i u NS, i to sa razlogom, jer nije loše imati te sklonosti kao montažer. Montaža ima puno veze sa muzikom, ali naravno nije presudno, i ja ne verujem da je neko otpao na prijemnom zbog toga.

To što ti vukx kaže da upišeš režiju, to je u šali, a ako upišeš videćeš i zašto :) Recimo da smo i Vukx i ja bolji reditelji od velikog dela studenata režije, ali za to je kriv profesorski kadar. A da je to teže studirati, jeste.

I nemoj da te brine ako nemaš profesionalnog iskustva, ima i studenata koji ga nisu imali pa su upisali, nije neki problem. Samo je bitno da ne nastupaš kao da sve znaš.

[Ovu poruku je menjao -sfx- dana 28.02.2006. u 17:36 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 28.02.2006. 17:20 ] @
-sfx-, hvala na ovim informacijama, pošto i mene interesuje šta je potrebno za upis. Ajde, molim te, pokušaj da saznaš nešto više o tome šta je sve potrebno za upis za odsek Kamera, pošto si tamo "na licu mesta" i možeš saznati iz prve ruke.
Unapred hvala.
P.S. Kakav "intervju"?

Što se tiče režije, najbitnije ti je da imaš smisla i da gledaš puno filmova. A što se tiče upisa za Režiju (ja sam tako čuo) to je teško najviše zbog toga što to prvo popune mamini i tatini sinovi.

A što se tiče ovo za muziku, to je takođe potrebno, pošto su to povezane stvari, a to se recimo najviše ogleda u spotovima gde se ceo spot montira po muzici.
[ milan_S @ 28.02.2006. 18:21 ] @
@-sfx-

1.kazes da ste na prijemnom imali da izmontirate scenu iz filma...
e sada, ja sam 3 razred el. teh. skole i imam vremena da naucim pa sam zeleo da te pitam koliko znanje si imao pre nego sto si se upisao jer si, kako sam kazes, uspeo da izmontiras stvar na prijemnom ?

2. Da li su pitanja iz opste kulture bila usmerena ka filmu ?

3. Citiram: "Nama je prijemni trajao oko dve nedelje, sa pauzama naravno, i dobra strana toga je to što počinje da ti bude svejedno hoćeš li biti primljen."

Os da kazes da ste se smorili i da je trema vec prestala (ako je i bilo) ili si video kolkoliko su sami prof. losi pa ti je bilo sve jedno ili nesto trece ;) ?

4. Ako se secas napisi, da li su na budzet upadali ljudi koji su svakako preko veze upali ili pravi talenti ?

5. mozes da mi opises kako proveravaju tvoju skolnost ka ritmu i konpoziciji?
ja recimo OBOZAVAM muziku, to je jedino sto i radim, stalno je slusam, nikada nisam savaladao neki instument niti sam isao u muzicku skolu, ali eto znam da imamosnovni osecaj za ritam i jako cesto kuci mixujem ( dj )


@Misa_exclusive

pa, da, u ovu pricau sam i upao jer oduvek sam voleo da gledam spotove, a jos vise reklame ... (a nisam zainteresovan da budem copywriter ;)

Da li neko ima brdo reklama da mi da ? (ili preko cd-a ili preko recimo sbb-a i lokalnih hubova )

Unapred zahvalan, Milan S.




[Ovu poruku je menjao milan_S dana 28.02.2006. u 19:23 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao milan_S dana 28.02.2006. u 19:24 GMT+1]
[ -sfx- @ 28.02.2006. 18:58 ] @
1. Ja sam imao jako malo tehničkog poznavanja materije (softver) i to je bilo to. Međutim, gledao sam jako puno filmova, pa sam valjda stekao osećaj.

2. Pomalo, bilo je iz svih oblasti, ništa preteško.

3. Pa da, treme je nestalo, dođeš u situaciju kad pomisliš "samo da se završi".

4. Ja sam upao na budžet, a nisam imao vezu. Najviše mi je pomoglo to što sam bio najmlađi, tj došao sam direktno iz srednje škole.

5. Ma došla neka profesorka sa muzičkog smera pa smo nešto pevušili i tako to, ni ne sećam se baš najbolje, možda se vukx seća. Ali super je ako voliš muziku.

Pod "intervju" podrazumevam seriju dugih i dosadnih razgovora sa budućim profesorima. Srećna okolnost je to što atmosfera nije nategnuta.

@misa_exclusive

Za upis na kameru je potreban određen broj fotki na slobodnu temu, kratak filmić koji si sam snimio, i da na licu mesta napraviš svetlosnu postavku za neku scenu.

[Ovu poruku je menjao -sfx- dana 28.02.2006. u 20:00 GMT+1]
[ vukx @ 01.03.2006. 10:29 ] @
1. -sfx- je u nasoj generaciji jedini upao na montazu bez nekog veceg "profesionalnog" iskustva, ali je ubedljivo najbolje i najinventivnije izmontirao zadati materijal!!!

Usput, montira se sa asistentom, tako da ti poznavanje software-a nista tu ne pomaze. Ti govoris sta zelis, a asistent radi...

Mozda ce uvesti na prijemnom i neko osnovno poznavanje software-a posto ti je kasnije u skolovanju potrebno, ali to za sada nije bilo.

4. Gleda se mnogo stvari, talenat, iskustvo, nastup, itd.

5. Ona ti nesto odsvira na klaviru i ti to treba da ponovis (lalalalalalalalalaaaa). Takodje ti da nekoliko ritmova koje isto treba da ponovis udarajuci u klupu...

Zvuk je mnogo bitan za montazu, posto se uci i montaza zvuka. U prvoj godini se npr. radi i radio drama. Svakako montazer uvek montira i zvuk (osim ako ne postoji u ekipi i montazer zvuka, ali i on je ustvari montazer). Posao montazera je da svaki zvuk postavi na svom mestu, a audio mikser to posle kvalitetno umiksuje.

Za montazu se isto donosi vec uradjen rad, a za kameru se pored postavke svetla sigurno nesto i snima na licu mesta...

Nije lose procitati neku knjigu, kao npr. Jezik montaze pokretnih slika - Marko Babac, ali nije neophodno...

[Ovu poruku je menjao vukx dana 01.03.2006. u 11:30 GMT+1]
[ milan_S @ 01.03.2006. 21:58 ] @
Uf, kada razmislim, ono so mi jako smeta kod montaze je to sto nemas bas kontakt sa ostatkom crew-a, vec sedis kuci :(

1. Da li ima neko iz Novog Sada pomenutu knjigu ( Marko Babac - Jezik montaze pokretnih slika ) ? Naravno, vracam je za dva dana, samo da je isfotokopiram ....

2. Da li je talenat (ako ga neko ima) lako uocljiv ili ne ? Kako da se ja uverim da li imam talenta ? (bio bi veoma zahvalan ako bi neki Novosadjanim pristao da mi pomogne po ovom pitanju, da se vidimo negde, uzivo, pa da ja nesto probam da izmontiram)

[Ovu poruku je menjao milan_S dana 01.03.2006. u 23:05 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 02.03.2006. 12:56 ] @
Milane, što se tiče montaže i provere "talenta", preporučujem ti da recimo sebi zadaš zadatak da izmontiraš neki spotić ili nešto slično, da to uploadujes, pa da prokomentarisemo ovde na forumu. Dakle, za montažu je bitno da imaš smisla, da budeš kreativan i da u isto vreme i udeš reditelj (u neku ruku), jer montaža predstavlja upravo to, a ne samo poznavanje nekog editing programa.
Što se tiče programa, počni od lakšeg, a možeš odmah da se baciš na neko od profi rešenja Premiere ili Vegas. Najgore je kad mnogi koji rade po lokalnim TV stanicama i slični znaju samo da rade u Premeru (manje-više) i sebe nazivaju MONTAŽERIMA, a nemaju pojma sa montažom.
Ja sam svoj prvi rad izmontirao još u Windows Movie Maker-u pa sam kasnije prešo na Vegas i sasvim sam zadovoljan. Koristim i Premere ali mnogo ređe. Na putu od WMM-a pa do Vegas-a sam naravno prešao preko raznih editing rešenja "igračaka".
[ milan_S @ 02.03.2006. 13:33 ] @
Bogami ocu, probacu da e malo igram u Win. Movie Maker-u, samo sto imam jedan malo veci problem, 100 gb (i vise) probrane muzike i spotova, i nekoliko filmova se samo od sebe izbrisalo, ustvari da stvar bude jos i gora obrisao ih je scan disk (window-sov, naravno). Kada sam to video ja sam toliko popizdeo da sam uradio ondah format te paricije, a kasnije mi je drug rekao da sam sve to mogao vratiti sa nekim od programa, za koje se ja u tom trenutku nisam setio ... :(

Ako neko jos uvek raspolozen da odgovara na moja pitanja ...

1. ja bas i ne gledam puno filmove, a nekako mi je logicno da ljudi koji se bave montazom i ovim poslovima, generalno, vole film ... Oce mi to predstvaljati problem ?
Sa druge strane cesto uzivam gledajuci reklame ...

2. Moze li neko da mi kaze sta radi producent ?
Naisao sam na ovu definiciju: "
Producent – glavna osoba zadužena za sve što bi inače ograničavalo kreativnost režisera. Dakle producent skuplja lovu, unajmljuje ključno osoblje, dogovara se sa distributerima. Radi masu toga i ima puno pomoćnika koji rade određene djelove njegovog opisa posla. Tako da imamo pridruženog (associate) producenta, ko-producenta i izvršnog producenta."

Nije mi bas jasno zasto producent zavrsava fdu, ako se bavi konstulacijama, parama, i sl. Zar njima ne bih pre koristio fax poput ekonomije, novinarstva (zbog komunikacije) i sl. ?

3. Koliko zaradjuje montazer, mislim koji je po redu pocevsi od rezisera ?

4. A koliko zaradjuje producent ?

[Ovu poruku je menjao milan_S dana 02.03.2006. u 14:35 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 02.03.2006. 17:05 ] @
1) Ako želiš da se baviš video produkcijom (montažer, reditelj, direktor fotografije), moraš (ili bi bar trebalo) da gledaš što više filmova. Naravno, to trebaš gledati sa svih aspekata (montaža, kadrovi...), a ne laički, pošto "obični" ljudi ne primećuju te stvari i ne obraćaju pažnju na sve to. Ja npr kad gledam bilo koji video rad (film, spot...) obavezno obratim pažnju na kadrove i montažu i oduševljavam se kad vidim neke komplikovane kadrove i zanimljive kadrove, kao i kad je nešto lepo izmontirano, efekti... Takođe, lepo je i da se gledaju making of-ovi filmova (ja to obožavam da gledam) odakle se takodje upijaju razne cake, trikovi, pokreti kamere, otkrivaju se tajne kako su radjeni spec. efekti...

2) Producent je onaj koji ustvari realizuje film. Njegov posao je da za neki scenario, ili ideju okupi ekipu, odabere i angažuje reditelja, direktora fotografije... Angažuje glumce, ugovara honorare (pri tom da se i on učipi)... Kad se film završi, producent je zadužen za distribuciju i izdavanja filma, određuje cenu bioskopske karte, prodaje autorska prava distributerskim kućama i tako dalje. A zašto završava FDU - to ne znam.

3) Koliko montažer zarađuje? E to je već varijabilno i zavisi od angažmana od strane producenta.

4) A koliko zaradjuje producent, to se ne zna (poslovna tajna), ali je bitno da oni često najbolje prođu što se tiče para.
[ milan_S @ 02.03.2006. 18:35 ] @
Kull, jednu opciju mogu odmah da otpisem, producenta, jer ja nemam ni svog omiljenog glumca/glumicu a ne jos da biram izmedju gomilu njih ...
Sto se vise interesujem to me vise kopa to sto do sada nisam gledao filmove i slabo gledam tv, vremena na gubljenje nemam, znaci ne desava mi se da odlgedam film jer nemam sta pametnije da radim, sto bi znacilo da meni verovatno ni opcija filmskog rezisera ne bih odgovarala. A mislim da je jedan od mojih najvecih talenata upravo to sto sam komunikativan (tako mi neki kazu) i sto imam mastu, a to ne vidim kako bi iskoristio kao monter (oke, mastu mogu svugde da uoptrebim ali komunikativnost, ne verujem da dolazi do izrazaja na takvoj poziciji ...

S' druge strane verujem da bi mogao rezirati tv reklame, za to mi i ne treba veliko ggldanje filmova vec upravo da imam ideju, koju dobijam, ponovo iz maste :)

zajebano je sve to kod mene ;)

Ima neko nekakav predlog ?

[Ovu poruku je menjao milan_S dana 02.03.2006. u 19:37 GMT+1]
[ vukx @ 04.03.2006. 16:27 ] @
Sta producent radi i zasto mora da ima filmsko obrazovanje? Posao producenta nije tako prosto i dosta se razlikuje u Evropi i USA. U Americi, producent (producijska kuca) otkupi neki scenario, unajmi reditelja, zajedno sa njim bira ostale glavne clanove tima, odobrava svaki kadar (narocito one skupe) jos u fazi planiranja filma. On mora da se razume u sve delove procesa pravljenja filma, da kontrolise svaki proces i odluci gde je najbolje ustedeti, kako bi i on imao neku zaradu. U US on ima poslednju rec u montazi i odlucuje sta ce uci u film, a ne reditelj. Tako nastaju ponekad video zapisi Director's cut nekog filma, sto znaci da reditelj nije bio zadovoljan izmontiranim filmom i zeleo je da napravi svoju verziju, koja se izdaje kao specijalno izdanje. U Americi se sve vrti oko para. Svako ko ulozi pare u film ocekuje da nesto i zaradi, dok je u Evropi malo drugacije. U svakoj Evropskoj zemlji postoje fondovi za film. To znaci da drzava finansira filmsku umetnost i kada da pare za neki projekat, ne ocekuje nikakav novac od zarade. Opet producent puno toga radi, a to je (uprosteno): na koji nacin najbolje potrositi sve te pare...

Slikovito: Imas 100 din, a jako si gladan. Kako ces najbolje potrositi tih 100 din, a da ne ostanes gladan? Ili smislio si nesto sta ces jesti, ali to kosta 200 din. Gde ces naci jos 100 din? To su stvari koje naucis kroz zivotnu skolu, ali kako to funkcionise u filmu moras nauciti kroz filmsku skolu. Moze ta skola da ti bude i iskustvo provedeno radeci na filmu druge poslove, ali usput upoznavajuci kako sve ukupno funkcionise. Tako cesto glumci ili reditelji postaju producenti ili produciraju neki njihov film.

milan_S, sve sto si napisao mi lici na posao u marketingu, ali samo onaj koji sam video u filmu Imati ideju, ne znaci i izrezirati reklamu. Marketinske firme (kod nas agencije), bi trebale da rade upravo to, da imaju ideju. Navatati klijenta, imati dobru ideju za njihovu kampanju (reklamu) i ubediti ih u to, unajmiti ekipu (reditelja, itd.) i onda opet biti dobar producent da bi izrada bila sto bolja, a sto manje da kosta.

ps.
GLEDANJE FILMOVA NIJE GUBLJENJE VREMENA!!! (sem kada su losi)

[Ovu poruku je menjao vukx dana 04.03.2006. u 17:28 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 04.03.2006. 21:13 ] @
Tačmo je što je vukx rekao. Producent manipuliše sredstvima, pa tako sužava rediteljsku zamisao i odlučuje o produkcijskim zahtevima za neke skupe kadrove i slično. I naravno, gleda kako da se film (a i on sam) unovči.
Što se tiče ideja i reklama, onda je za tebe neka advertajzing agencija čiji je posao da se napravi ideja za neku marketinšku kampanju.
[ milan_S @ 05.03.2006. 16:36 ] @
Paaaaaaaaaa, moguce, mada ne znam :)

Imam par rodjaka o koji su u marketingu i sve to zanimljivo ZVUCI, mada to je kancelarijski posao. Ja zelim nesto gde cu cesto putovati i gde ce (po mogucstvu biti glamura, privatnih zurki ;) i gde bi imao mogucnost da konstantno napredujem, gde se vrte ozbiljne cifre i cu moci u zavisnosti od mojih ambicija deo tog velikog novca i ja da uzimam, a to sve vidim u filmu.

Evo da kazem nesto vise o sebi: (delom mi je astologija pomogla)
-Dobar sam u poziciji direktora
-imam kreativnosti
-volim "scenu"
-kazu mi da imam talenta za pisanje i
-predlazu mi da se bavim poslom gde cu moci da putujem ...

Meni sve to mirise na:
-reditelja ili
-DOP

Sada cu bas da potrazim nesto vise o reditelju.

jel reziser i reditelj isto ?

na kraju cu se prijaviti da kuvam kafe u nekom studiju pa cu valjda tamo, kada vidim kako sve to radi u praksi moci da odlucim :)

Hvala svima na vrememu posvecenom meni, odnosno pisanju odgovora koji su mi puno pomogli, posebno, misi, sfx-u i vukx-u, super ste !


[Ovu poruku je menjao milan_S dana 05.03.2006. u 17:41 GMT+1]
[ -sfx- @ 06.03.2006. 18:16 ] @
Citat:
milan_S:Ja zelim nesto gde cu cesto putovati i gde ce (po mogucstvu biti glamura, privatnih zurki ;) i gde bi imao mogucnost da konstantno napredujem, gde se vrte ozbiljne cifre i cu moci u zavisnosti od mojih ambicija deo tog velikog novca i ja da uzimam, a to sve vidim u filmu.

Evo da kazem nesto vise o sebi: (delom mi je astologija pomogla)
-Dobar sam u poziciji direktora
-imam kreativnosti
-volim "scenu"
-kazu mi da imam talenta za pisanje i
-predlazu mi da se bavim poslom gde cu moci da putujem ...


Onda treba da budeš reditelj. E sad, tu je priča kudikamo komplikovanija od snimateljskog posla. Jedan poznati reditelj (ne sećam se tačno koji) je rekao da sve što ti je potrebno da budeš reditelj je nedelju dana teoretskih predavanja i pet godina konstantnog gledanja filmova. E sad, ako te to stvarno interesuje, mogu da ti objasnim detaljnije.
[ milan_S @ 06.03.2006. 19:10 ] @
Naravno da me interesuje !

Hm, samo, kako prepoznati moguci talenat rezisera, verujem da je to extra prepoznati !
[ Misa_exclusive @ 06.03.2006. 19:57 ] @
Da bi bio reditelj potrebno je da imaš smisla, ideja... i naravno da gledaš filmove.
Recimo, Kventin Tarantino (reditelj filmova: Kill Bill 1 i 2...) nema ni dan akademije niti bilo čega od škole i stručne spreme za rediteljski posao, ali čovek je radio u video klubu, gledao MNOGO filmova i pod dejstvom tolikih odgledanih filmova postao reditelj, obrazujući sopstveni (specifičan) stil/ žanr filmova.
To je samo primer koji opisuje šta je najbitnije za posao reditelja (kao što je i -sfx- rekao) i naravno, VOLJA i ŽELJA za to.
BTW i DOP je interesantno (barem za mene) zanimanje, gde se dosta putuje, obilaze lokacije... Takođe, i ja volim posao koji se ne odvija na istoj lokaciji, gde se dosta putuje (ne volim klasična radna mesta gde po ceo dan sedim u kancelariji, u jedno mesto).
[ Misa_exclusive @ 06.03.2006. 21:19 ] @
@-sfx-
Da li je, i koliko, bitan uspeh u srednjoj za upis na Akademiju?

@milan_s
U nekom od predhodnih postova si spomenuo glamur. Glamura u video produkciji nema. Tačnije, ima, ali je to samo u vidu koktela, festivala, "crvenih tepiha"... i akcenat se stavlja isključivo na glumce/glumice. Gde si ti video da novine pišu o nekom DOP-u ili da ga slikaju paparaco fotografi :)
Takođe, tog glamura iza kamera nema, samo ga ima za javnost - to im je posao.
[ milan_S @ 06.03.2006. 23:02 ] @
@Misa_exclusive
Upravo !
Ja mislim da reditelj nije izlozen POPULARNOSTI ali je zato veoma pozeljan i cesto zvan na zurke, dodele nagrada, sto ja i ZELIM.




Neko mi rece da uopste nije bitan uspeh, jer valjda on vuce svega (u najboljem slucaju) 20 bodova, mada ima sanse da sam ja ovo pobrkao sa nekom skolom dizajna tako da bolje da neko povrdi ovo ...


U krajnjem slucaju, glupavao je da vuce vise bodova jer:
- ne postoji srednja skola adekvatna npr. FDU , sto znaci da je mozda neki multitalenat (za ovu oblast), sada u nekoj skoli i smara se tamo uceci nesto sto NE VOLI ... (moj primer ;)

Meni je jos i dobro ispalao, u elektro sam, doduse bilo bi bolje da sam na smeru TV i radio, nego na ovom sadasnjem (telekomunikacije), a vidim da si i ti Miso isto u elektro ...

[Ovu poruku je menjao milan_S dana 07.03.2006. u 00:09 GMT+1]
[ -sfx- @ 07.03.2006. 11:40 ] @
Uspeh u srednjoj skoli uopste nije bitan - ja sam imao jako malo bodova, pa sam opet upao.