[ Bojan11 @ 19.02.2006. 12:39 ] @
Trebao bi nekakav sklop kojim bi upravljao radom elektromotora preko računala. Malo sam razmisljao i mislim dfa bi dosao u opticaj nekakav sklop tranzistora kojima bi propustao napon (12V) -odnosno nebi propustao napon na eletromotor , sa time da bi jos trebo i okretati polove, znaci da mi se jednom vrti u jednom smjeru ,a jednom u drugom. Malo sam gledo literaturu...i nasao sam Spoj jednofaznog pretvarača (H-spoj) ...mislim da bi on bio dobar.E sad ima netko sa takvim nečim iskustva , i nekakve sheme ...i zanima me kako cu slati sinale na IGBT-ije naizmjenicno , 1. na prva dva, 2. na druga dva HVAL unaprijed

[ vladobk @ 26.02.2006. 11:02 ] @
Da bi mogao da menjas smer motora moras ga spoiti u most od 4 tranzistora.Zasto pominjes IGBT tranzistore kad to moze i sa obicnim BD... Mogu ti nactrtati shemu. Upravljati mozes preko paralelnog ili serijskog porta zavisi koji bolje poznajes
[ Bojan11 @ 27.02.2006. 21:12 ] @
Pozdrav,
kako bi ti to upravljao preko serijskog porta, odnosno paralelnog....kako napisati aplikaciju(rutine) da on naizmjence pali dva , pa dva trazistora. Inace ja pisem u VB.NET....ali za takvo rasporedivanje bitova po pojeinim zicama jos nisam radio!? Daj mi malo pojasni.....Hvala, a za H-most znam i vec sam nasao gdje cu ga kupiti i to sa driverom, tako da necu terebati samisljati toplu vodu!!
[ _str_ @ 27.02.2006. 23:33 ] @
Paralelni port ima 8 izlaznih DATA linija, D7-D0. Pored ovih postoje jos i ulazne linije ali one su na drugoj adresi. Konkretno tebe zanima ovo D7-D0. Predpostavi da je to jedna promenljiva koja se nalazi na nekoj adresi. Pod XP-om je malo teze doci do paralelnog porta ali pogledaj el.forum, bilo je reci o ovome.
I sad, kada posaljes na p.port nulu, svih osam D7-D0 ce imati 0V ako posaljes 240 dobices (D7)11110000 (D0). Znaci na D7-D4 +5v a D3-D0?
Pod dosom ovi izlazi su baferovani odnosno dovoljno je jednom upisati sadrzaj i on ostaje takav do sledeceg novog upisa.
[ vladobk @ 28.02.2006. 08:06 ] @
Za paralelni port ti je odgovorio _str_
Ja sam nekada radio sa P.P. jos iz Pascala i kasnije Delphija. Cinjenica je da je PP mnogo brzi ali kao sto rece _str_ teze radi pod XP a i ogranicena je duzina kablova za vezu.
Za serijski port koristim VB komandu comm... ali na prijemnoj strani imam mikrokontroler za koji pisem program
[ Shadow Warrior @ 21.03.2006. 13:38 ] @
H spoj (H-bridge) ti je obavezan za kontrolu motora, obzirom da ti on cuva komp/mirkokontroler od struje koja vozi sam motor, kao i od spikeova koji se javljaju kada menjas smer kretanja motora ili ga zaustavljas.
e sad, overi L293D cip koji ti omogucuje kontrolu 2 motora napona do nekih cini mi se 30V preko 3 logicke linije za svaki motor (2 za pravac, jedna enable za puls ili whatever sto pali i gasi motor)
ukucaj u google, pa skini datasheet imas tu i primer i sve.
naravno mozes i preko tranzistora, ali to je malo akanje, osim ako nemas neki specifican problem.
za programiranje paralelnog porta ti preporucujem ili da skines neki tool za deplhi ili da instaliras python i pyparallel modul koji ti ochas posla omogucava kontrolu paralelnog porta (imas detaljno uputstvo na sajtu, sveukupno treba ti pet redova koda za to).
nadam se da sam pomogao
zdr