[ jux @ 19.02.2006. 23:45 ] @
Potpuni sam početnik na Mac-u i molio bih osnovne praktične savjete ukoliko imate živaca na ovako ozbiljnom sajtu davati osnovne informacije. Imam Mac PBG4 giga RAMa 120Harda i ostalo što je išlo uz Powerbook prije 2 mjeseca.
Za sada imam par osnovnih pitanja:
1) Na PC-ju sam imao uvijek dvije particije: sve bitno na jednoj, druga sa OSi i programima
Sistem padne, reinstalacija je kao od šale. Poznati koji se bavi grafičkim dizajnom ima isti stroj, star 2 god, i sad je 1. put odlučio raditi reinstalaciju (radi prelaska na Tiger, nije pao sys). Posla do besvjesti, veli.
Da li je jedna particija OK?
Da li uopće Mac može jednosavno pospremati dokumente na tu moju sigurnosnu particiju a imati os na drugoj?!? Neki vele da je to bezveze. No meni se Firmware Battery Updater is zadnjeg (mojeg drugog) Update-a gadno zamjerio jer ne moze apdejtirati moju bateriju pa mi sad fino drži jedva sat vremena, a bez toga je držala skoro 4 h.
2) da li se može DEINSTALIRATI update? If yes, gdje i kako?
3) particioniranje harda, to ovdje ne postoji, jeli?
4) to malo sto sam stigao kopati po papirima, čini se da je svaka (re)deistalacija OSi - de novo, da nema ono ko na PC-ju izbor: reinstalacija ili formatiranje harda. Ovdje je uvijek formatiranje ili kako se to već zove na Mac-u, a?
5) Može par riječi oko deinstalacije programa uopće? Šta ako istalirani program nema uninstaller?

Vaše sugestije oko korištenja su mi beskrajno dragocjene jer u životu nemam vremena za bjesomučno traženje odgovora po brojnim sajtovima pa na žalost ovako bahato moljakam da mi malo olakšate, sve na jednom mjestu, kako bih najbolje dalje...

Sorry i hvala na pomoći
[ madamov @ 20.02.2006. 12:48 ] @
Citat:
Da li je jedna particija OK?
Da li uopće Mac može jednosavno pospremati dokumente na tu moju sigurnosnu particiju a imati os na drugoj?!?

Jedna je OK, ja samo svojevremeno držao OS na jednoj, a HOME folder na drugoj, kada je došao Panther odlučio sam se za jednu. Odgovor na drugo pitanje je takođe pozitivan, s tim da ima dosta objašnjenja po Internetu kako prebaciti HOME folder na drugu particiju (ima jedan link u temu sa linkovima), mislim da i neki GUI programi postoje koji to obave umesto da ulaziš u Terminal, ali možda grešim.
Citat:
da li se može DEINSTALIRATI update? If yes, gdje i kako?

Mislim da ne može, ali i tu se možda varam. A kako te je uopšte pustio da updateuješ mašinu sa ovim updateom kada nije za tvoj laptop? I mislim da je u samom nazivu fajla tog updejta pisalo da je samo za Aluminijum, e sad za koji, zaboravio sam, mislim da je bio samo za 15".
Citat:
particioniranje harda, to ovdje ne postoji, jeli?

Ne razumem pitanje, ali pretpostavljam da misliš na dinamičko particionisanje ala Partition Magic. Postoje softveri i za to (iPartition, ako se ne varam), ali je mene uvek čudilo kako se ljudi 'ladno opredele da tako nešto rade bez prethodnog bekapa. Ako si mislio na obično particionisanje, to se radi sa Disk Utility-jem koji ti je dostupan i iz Instalera, a inače se nalazi u /Applications/Utilities.
Citat:
reinstalacija ili formatiranje harda. Ovdje je uvijek formatiranje ili kako se to već zove na Mac-u, a?

Nisi dobro pogledao, imaš nekoliko opcija, Erase and Install je samo jedna od njih (formatira particiju i obavlja instalaciju), Archive and Install čuva HOME foldere, stare sistemske foldere preimenuje u "Previous" i instalira nove.
Citat:
Može par riječi oko deinstalacije programa uopće? Šta ako istalirani program nema uninstaller?

Baciš ga u kantu. Eventualno pogledaš da nije nešto ostavio za sobom u ~/Library/Application Support (to je Library u tvom HOME folderu) pa baciš i to ako ti mnogo smeta (iDVD i DVD Studio Pro trpaju GIGABAJTE svojih fajlova), kao i Preference.
[ hulja @ 20.02.2006. 12:54 ] @
odgovor na brzaka
da mac moze imati vise particija i mogao bi koristiti disk utility iz utilities foldera u applications.ja mislim da nema potrebe ikakave za tim naravno uz povremeni backup.
deinstalacija jednostavno prevuces aplikaciju iz aplications foldera u smece i gotovo.
e sada update za bateriju nemam pojma.naravno mozes sa sistema skidati update-te :) koje ne zelis ali pitanje je ustavri da li je on update-ovao sistem ili samu bateriju ili firmware na ploci.ako je hardver ne verujem da mozes da ga skines.
a da imas opciju u instalaciji (ubacis instalacioni disk i drzis c dok se ne promeni boja ekrana) da li zeslis clean instal ili ne ili upgrade itd.
[ hulja @ 20.02.2006. 12:56 ] @
madamov stvarno si brzo potezni :) ja dok pisah odgovor ti me pretekne.
[ henrik @ 20.02.2006. 21:16 ] @
Dosta ljudi je u fazonu da ne treba particionisati disk, ali meni to ipak više odgovara. Nikad se ne zna šta može da se desi, a ja recimo imam jednu malu Swap particiju za programe poput Illustratora. Isto tako, desilo mi se da -kad sam skoro promenio firmu- naletim na mašinu sa dva usera, gomilom ostataka torenata i još boga oca fajlova i raznoraznog bespotrebnog softvera na jedinoj particiji. Nisam bio u fazonu da prebacujem sve radne fajlove na PC fajl server, tako da sam naručio novi disk, isparticionisao ga i instalirao na njega novi sistem, polako prebacio važne fajlove sa starog harda i na kraju ga pregazio. Jednostavno, nije mi problem da izgubim par giga prostora, samo se osećam sigurnije kad znam da su mi podaci odvojeni od sistema.
[ MacOS @ 21.02.2006. 10:53 ] @
>Da li uopće Mac može jednosavno pospremati dokumente na tu moju
sigurnosnu particiju a imati os na drugoj?!?
>>Jedna je OK, ja samo svojevremeno držao OS na jednoj, a HOME
folder na drugoj, kada je došao Panther odlučio sam se za jednu.
Odgovor na drugo pitanje je takođe pozitivan, s tim da ima dosta
objašnjenja po Internetu kako prebaciti HOME folder na drugu
particiju (ima jedan link u temu sa linkovima), mislim da i neki GUI
programi postoje koji to obave umesto da ulaziš u Terminal, ali
možda grešim.

Kao stari Atari korisnik koji je imao i po 6 particija na hardu od
30Mb i dalje hard delim na više particija. I dalje smatram da tako
manje fragmentujem sistemsku particiju. Miki je već pričao o
automatskoj defragmentaciji u Panteru ali to i dalje radi sa
megabajtnim fajlovima a ja i dalje mnogo 'prljam' hard sa sitnim
fajlovima. Pošto više nema adekvatne zamene za Norton nastavio sam
da delim hard na više particija koje mogu lakše da bekapujem, uradim
Erase i vratim nazad.
Cache sa sistemske particije možeš da prebaciš na neku drugu uz
pomoć gomile programa (Onyx, Cocktail, Xupport...) a pošto OSX lepo
radi sa desktopom možeš da koristiš DefaulFolder za SaveAs...
navigaciju ili izbor Favorite Foldera.

>Mislim da ne može, ali i tu se možda varam. A kako te je uopšte
pustio da updateuješ mašinu sa ovim updateom kada nije za tvoj
laptop? I mislim da je u samom nazivu fajla tog updejta pisalo da je
samo za Aluminijum, e sad za koji, zaboravio sam, mislim da je bio
samo za 15".

A ako je 15"-ca u pitanju beše li ono pisalo da posle upgrade-a
treba da izvadiš bateriju?

>Baciš ga u kantu. Eventualno pogledaš da nije nešto ostavio za
sobom u ~/Library/Application Support (to je Library u tvom HOME
folderu) pa baciš i to ako ti mnogo smeta (iDVD i DVD Studio Pro
trpaju GIGABAJTE svojih fajlova), kao i Preference.

Nisam ništa dirao ali meni DVDSP nije u HOME folderu. Ali nije
bitno, možeš da otvoriš Application Support pa uradiš List View,
uključiš prikaz veličine foldera i pogledaš šta ti je eventualno
pojelo neki gigabajt.
[ madamov @ 21.02.2006. 17:26 ] @
Citat:
Miki je već pričao o automatskoj defragmentaciji u Panteru ali to i dalje radi sa megabajtnim fajlovima a ja i dalje mnogo 'prljam' hard sa sitnim fajlovima.

Automatsko defragmentiranje radi sa fajlovima velikim do 20 MB, ali, prema ovom linku:

http://www.kernelthread.com/mac/apme/fragmentation/

ako su manji od 8 klastera, ne defragmentiraju se. Mislim da to, sa današnjim diskovima, nije neki problem.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 21.02.2006. u 18:30 GMT+1]
[ madamov @ 21.02.2006. 17:31 ] @
Prvo da se izvinim što pišem drugu poruku kao odgovor na istu, ljubisha čita ES preko mejling liste, pa neće videti, tj. dobiti, izmenjenu poruku.

Citat:
Nisam ništa dirao ali meni DVDSP nije u HOME folderu.

Misliš na Application Support folder, DVD Studio Pro je u Applications folderu? Jednom sam ga instalirao na iMacu kod kuće i kada sam ga bacio u trash, čudilo me kako je malo mesta oslobodilo to brisanje, onda pogledah bolje i u Application Support folderu videh da je uzeo preko 3 GB. Templejti, šta li.
[ MacOS @ 21.02.2006. 23:40 ] @
> ~Automatsko defragmentiranje radi sa fajlovima velikim do 20 MB,
> ali, prema ovom linku:

Da, ali šta ako radim sa 14000 HTML fajlova, dužine 40tak Kb koje
propustim 10 puta kroz BBEdit?

> >Misliš na Application Support folder, DVD Studio Pro je u
> Applications folderu? Jednom sam ga instalirao na iMacu kod kuće i
> kada sam ga bacio u trash, čudilo me kako je malo mesta oslobodilo
> to brisanje, onda pogledah bolje i u Application Support folderu
> videh da je uzeo preko 3 GB. Templejti, šta li.

Da, teplejtovi i tranzicije su u Application Support (ali ne u
HOME). I stvarno mi se nikad nije sviđala ideja sa MyComputer
folderom. On će meni da određuje gde ću ja da snimam fajlove... :))
[ jux @ 22.02.2006. 12:54 ] @
Ovako dečki,

Moj PowerBook je Alu 15" i automatski update je pokrenuo instalaciju update-ova, nisam ja ništa sam kemijao. Poslije sam provjerio da li je taj update bio OK i ispostavilo se da sam to trebao napraviti. Onda sam na Appleovom forumu našao sličnih likova koji su nadrapali kao i ja, doduše, njima se uglavnom nestanak struje na raznorazne načine prouzročio probleme sa apdejtom i sada brzom potrošnjom baterije. To me u suštini i najviše iritira.

naravno mozes sa sistema skidati update-te :) koje ne zelis ali pitanje je ustavri da li je on update-ovao sistem ili samu bateriju ili firmware na ploci.ako je hardver ne verujem da mozes da ga skines

to jr bio baterry formware update
nakon ovoga, baterija mi se "pocica" za manje od sat a prije je bila cca 4h. Poludjet ću od toga.

Naravno da mi vrijedi garancija, no ne vidim smisao ga nosisti na servis osim ostati bez notebooka dulje vremena. Ipak i drugi imaju sličan problem, a Apple se još nije udostojio potvrditi brzopleti firmware ili ponuditi updater za downdate tog smeća

Što se particioniranja tiče, hvala na odgovorima. Nisam baš previše siguran kako održavati neki pravilan backup. Da li to znači kupiti externi hard i jednostavno kopirati fajlove na njega ili bekapirati sve na postojeći hard, samo duplirati fajlove?!?
Moj hard se sastoji uglavnom od raznih podataka, cca 20GB i pitanje je kako najučinkovitije raditi backup a da su mi podaci ažurirani i dostupni. Moj primitivni backup na Win je bio dvije particije: sistemska i druga za sve. I u bilo koje doba dana i noći reinstalacija Win nije bila ništa drugo nego rutina. Ovdje, sa jednom particijom, nisam siguran kako biti miran, a raspektiram stavove da to nije potrebno.
Najviše me muči preslik situacije sa Win a to je nestabilnost sistema. Da mi se ovo dogodilo ma mom starom Compaqu, sad bih lijepo reinstalirao win i bio miran. Čekao na neki sigurni update i tek onda instalirao. Koliko sam vidio, more Mac usera pričeka prve reakcije na Update, pa tek onda radi update. Zvuči mudro.
kako ja imam za vas vjerojatno krajnje bezvezne podatke (brdo mjuze, slikice, filmiće) a imam naviku to sve stalno imati sa sobom, što mi je najbolje za činiti po pitanju backupa?!? Šta bi vi napravili da još nije ispravljen taj propust sa updateom firmware-a baterije, a užasno me smeta ta kratka bat. jer mi comp relativno često treba na 15-20min, bez kabla, a sad nit comp kuži bat tj. koliko je puna nit se mogu pouzdati u punjenje do kraja pa ono - valjda izdrži malo.
Moj trenutni je stav napraviti backup (premda niti sam ne znam koji, možda kupiti Maxtor 300GB externi, pa peacefull Bosnia) ili jednostavno se upustiti u debitantsko reinstaliranje OSX bez foramtiranja harda te s tim i (valjda) očuvanja podataka sada na dusku. Hard je 120GB, imam dobvoljno prostora i Mac sam tek počeo puniti, ne da mi se bacat 1000kn na externi 3,5" Maxtor ili neki drugi (150EUR-a).
Mislim da će mi i na servisu napraviti isto - reinstalirati novi OSX i reći da pričekam slijedeći update. Sumnjam da je nešto u mojoj bateriji - već bi se valjda netko javio iz Applea po tom pitanju - pa već je prošlo preko mj. dana od updatea, a nisam našao slučaj da je netko otfurao svoj Mac na servis radi ovoga i da se ustanovila greška baterije.
Šteta da sam počeo ovako, baš sam zadovoljan Macom, no nek je svo zlo i s ovim petljancijama oko baterije.
[ madamov @ 22.02.2006. 13:02 ] @
Citat:
Da, ali šta ako radim sa 14000 HTML fajlova, dužine 40tak Kb koje propustim 10 puta kroz BBEdit?

Ništa, sa današnjim diskovima smanjenje brzine je blisko nuli, skoro da ga nema. Više će sistem da izgubi vremena da im nađe mesta gde da ih smesti svaki put kada pokušaš da otvoriš ili snimiš takav fajl, nego što ćeš dobiti na brzini defragmentisanjem istih.
Citat:
Da, teplejtovi i tranzicije su u Application Support (ali ne u HOME).

Da, u /Library/Application Support/, ne u ~/Library/Application Support/.
[ madamov @ 22.02.2006. 13:16 ] @
Citat:
to jr bio baterry formware update nakon ovoga, baterija mi se "pocica" za manje od sat a prije je bila cca 4h. Poludjet ću od toga.

Pretpostavljam da si posle updatea uradio ovo: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=86284
Citat:
Da li to znači kupiti externi hard i jednostavno kopirati fajlove na njega ili bekapirati sve na postojeći hard, samo duplirati fajlove?!?

Ako ćeš bekapovati sve na postojeći disk, onda to i nije bekap. B) Eksterni disk je OK za bekap, uz neki softver za sinhronizaciju fajlova, ali bi i snimanje na CD ili DVD bilo još bolje. Ja koristim Retrospect za to, pravim inkrementalne bekape (snimaju se samo izmenjeni fajlovi, pri tome se čuva "istorijat" fajlova, tj. imaš uvek i prethodne verzije bekapa ako ti treba neka od ranijih verzija fajla), sve to na DVD-e ili CD-e. U ovaj bekap mi ne ulaze mp3 fajlovi, filmovi i slično, to snimam direktno na CD ili DVD.
[ jux @ 22.02.2006. 21:50 ] @
madamov,
vjerojatno nisam bio jasan- ja nisam niti uspio učiniti update firmwarea baterije. Info koju sam dobijao je da batt nije properly installed or još nešto. Naravno da je sve bilo OK prije tog problema, nisam ništa kemijao sa bat. Čak sam mislio da bi kalibracija mogla pomoći, no sad je totalni kaos: batt je kakti pri kraju, makina mi da kratko upozorenje, stvar rikne, pritisnem taster inidikator na bateriji - samo jedna lampica tilta. Uštekam u struju - puni se samo zadnja i za 10 min eto ti pune bat. Totalna zbrka. Sad sam odlučio poslušati te sa backupom i sve spržiti na DVDje no jedino ne kužim - oko retrospecta - molio bih te za objašnjenje oko toga. Nudi se samo retrospec server za osX za 20$ na mjesec, nisam našao taj backup utility.
Za sada, ostaje mi neka od "pješice" opcija za razriješit svoju dilemu.
Molim te objašnjenje oko retrospect-a i te varijante backupiranja na (valjda RW) medije, a da samo različite fajlove pohranjuješ.

[ madamov @ 23.02.2006. 11:06 ] @
Citat:
Nudi se samo retrospec server za osX za 20$ na mjesec, nisam našao taj backup utility.
Ja koristim Retrospect Desktop, koji omogućava bekap još dve ili tri mašine, pored one na kojoj je softver, preko mreže. Postoji Retrospect Server kod kojeg se dokupljuju licence za određeni broj klijenata koje želiš da bekapuješ preko mreže, a postoji i Retrospect Express koji bekapuje samo mašinu na kojoj je pokrenut.

Inače, sve ove verzije imaju iste opcije za bekap, počevši od medija na koji se bekapuje (hard disk, CD, DVD, trake, FTP server) i vrste bekapa (Archive, Incremental backup i slično). Što će reći, ne instaliraš posebnu verziju Retrospecta za vrstu bekapa, svi imaju iste opcije, a jedna od opcija je i incremental backup.
[ MacOS @ 23.02.2006. 22:58 ] @
>Moj PowerBook je Alu 15" i automatski update je pokrenuo
instalaciju update-ova, nisam ja ništa sam kemijao. Poslije sam
provjerio da li je taj update bio OK i ispostavilo se da sam to
trebao napraviti. Onda sam na Appleovom forumu našao sličnih likova
koji su nadrapali kao i ja, doduše, njima se uglavnom nestanak struje
na raznorazne načine prouzročio probleme sa apdejtom i sada brzom
potrošnjom baterije. To me u suštini i najviše iritira.

Nije baš automatski. Ti si morao da odeš i da startuješ DL a pre
toga si mogao da izabereš šta želiš od ponuđenog. Kad nisi
siguran, bolje skini fajl sa sajta a pre nego što ga i odradiš
pročitaj komentare drugih.

>vjerojatno nisam bio jasan- ja nisam niti uspio učiniti update
firmwarea baterije. Info koju sam dobijao je da batt nije properly
installed or još nešto. Naravno da je sve bilo OK prije tog
problema, nisam ništa kemijao sa bat.

Sad nisi jasan. Da li je uradio update ili nije? Ako nije onda je
nešto drugo u pitanju a ako jeste onda probaj ponovo ali pre toga
skini update na hard pa podigni mašinu u Safemodu i startuj update.
Možeš da probaš pre toga da uradiš reset PMU-a sa Shift- Control-
Option-power buttonj. I na kraju izvadi pa vrati bateriju.

Ja imam Alu 15" i još se nisam udlučio da se igram sa baterijom.
Još se dobro drži.
[ jux @ 26.02.2006. 00:49 ] @
Stvar je ovako završila: istalirao sam OSX de novo, učinio update i nisam trebao ama baš ništa raditi s baterijom. Sve je prošlo bezbolno i šljaka kako treba. Vratio sam svoje podatke gore i to je to.
Pitanje: kako se starta u Safe Mode-u? In case I need.....
[ MacOS @ 26.02.2006. 13:48 ] @
> ~Pitanje: kako se starta u Safe Mode-u? In case I need.....

Drzi SHIFT kad upalis kompjuter.
[ madamov @ 15.03.2006. 10:46 ] @
Izašao novi Battery update za Aluminijum PowerBookove od 15":

http://www.apple.com/support/d...ook15inchbatteryupdatev11.html

Možda ti on sada oporavi bateriju.