[ Slobodan Miskovic @ 20.02.2006. 15:22 ] @
20. februar 2006. | 14:47 -> 15:36 | Izvor: Beta
Beograd -- Međunarodna alijansa za intelektualnu svojinu predložila da SCG bude stavljena na listu zemalja za posmatranje.

SCG se može naći na listi zemalja u kojima je stanje zaštite autorskih prava na veoma niskom nivou, saopštava danas distributerska kuća Tak i navodi da je opšti zaključak da SCG u oblasti zaštite autorskih prava nije dovoljno uradila, iako je najavljivala odlučnu akciju.

Međunarodna alijansa za intelektualnu svojinu štiti interese sedam trgovačkih asocijacija iz SAD koje se bave industrijom u oblasti autorskog prava. U godišnjem izveštaju IIPA o pirateriji u 68 zemalja širom sveta predloženo je da SCG bude uvrštena na listu za posmatranje, s 27 zemalja.

U izveštaju sse navodi da bi SCG trebalo da pokrene hitne akcije protiv ulične piraterije, donese zakone o optičkim medijima i da veća ovlašćenja carinskim organima u borbi protiv uvoza i izvoza piratskih proizvoda, da Srbija primeni Zakon o visokotehnološkom kriminalu, a da Crna Gora usvoji amandmane na Krivični zakon, da više pažnje posveti upućivanju i obuci svih nadležnih u borbi protiv piraterije, tužilaca, sudija, tržišnih inspektora, a preporučuje se i primena kazni zatvora koje bi imale funkciju zastrašivanja.

Stamenković: Učinjen veliki napor

Branko Stamenković, stručnjak za visokotehnološki kriminal i zamenik tužioca u Drugom opštinskom tužilaštvu u Beogradu, kaže da je u Srbiji učinjen veliki napor u borbi protiv piraterije i da je zbog toga razočaran predlogom da SCG bude stavljena na listu za posmatranje zbog vrlo slabe zaštite autorskih prava.

"Stavljanje na listu za posmatranje nije automatski uvođenje trgovinskih sankcija SAD, ali jeste opasnost od toga. Za mene je razočaranje što taj predlog postoji jer su izvršna, zakonodavna i sudska vlast u Srbije učinile veliki napor u suzbijanju piraterije. Pomak je učinjen, ali konačan udarac nije zadat jer nedostaju organi, kao vrh koplja", kaže on.

Izvor: B92
[ Slobodan Miskovic @ 20.02.2006. 15:37 ] @


http://www.iipa.com/pressrelea...MBARGOED%20Press%20Release.pdf

http://www.iipa.com/special301_TOCs/2006_SPEC301_TOC.html

http://www.iipa.com/pdf/2006%2...s%20CLEAN%20DRAFT%20021306.pdf



[Ovu poruku je menjao Slobodan Mišković dana 20.02.2006. u 16:45 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 20.02.2006. 15:42 ] @
Pih, bicemo na watch listi sa Kanadom i Juznom Korejom :)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.02.2006. u 16:43 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 20.02.2006. 15:46 ] @
Evo jos malo podataka...



[Ovu poruku je menjao Slobodan Mišković dana 20.02.2006. u 16:47 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 20.02.2006. 15:54 ] @
Meni su interesantni gubitci vezani za Rusiju - tvrde da su izgubili preko 400 miliona dolara u prodaji muzike.

Bas me zanima da li su u to mozda racunali trenutno legalne (u Rusiji) servise poput allofmp3?
[ ton_majstor @ 20.02.2006. 19:22 ] @
Gdin. Stamenković je ok lik, ali u ovom slučaju pomalo baroniše... lično mogu da mu dostavim telefon, adresu, email i podatke o vodećem (audio) piratu u Bgd, koji se NESMETANO reklamira posvuda, a da on (Stamenković) to može da vidi svakoga dana na Netu, dok surfuje uz kafu.
Kada sam upitao nekoga kako taj lik može, a ostali NE, rečeno mi je da IMA tako JAKU vezu, da mu niko ništa ne može.

Ma, neka nas posmatraju... imaju šta i da vide!


[ srki @ 20.02.2006. 20:50 ] @
Citat:
ton_majstor: Kada sam upitao nekoga kako taj lik može, a ostali NE, rečeno mi je da IMA tako JAKU vezu, da mu niko ništa ne može.

Zato mi je i drago sto su nas stavili na watch listu. Takodje sam imao milion dobrih ideja za programe za domace trziste ali nikada se nisam ozbiljno bavio time jer znam da bi me piraterija vrlo brzo upropastila...
[ Ell Diablo @ 20.02.2006. 21:05 ] @
Zivela piraterija a vi legalisti ne kakite. Kad bi ste bre igrali ono sto ste igrali bez
nama dragog ortaka CRACK-a,a o koriscenu raznoraznih programa i da ne govorim.
Stvarno ne razumem sta Vama smeta piraterija,ako hocete Vi kupujte i gledajte vasa posla !!!! Mislim da nasa draga Srbija nije zrela za potpuno legalne igre,softvere,filmove...
Pa ja sa platom od 22000 din. ne mogu,tacnije ne smem sebi da priustim originalni dvd
COD II koji u merkatoru kosta oko 6000 din,i o cemu vi tu pricate??!!!!Ovo sam otkucao bez ikakve zle namere,ali stvarno mislim da nam takvo moralisanje nije na mestu u drzavi u kojoj PREzivljavamo...
Pozdrav svima :D
[ srki @ 20.02.2006. 21:32 ] @
Citat:
Ell Diablo: Pa ja sa platom od 22000 din. ne mogu,tacnije ne smem sebi da priustim originalni dvd
COD II koji u merkatoru kosta oko 6000 din,i o cemu vi tu pricate??!!!!

A koliko si platio racunar? Je l' si i njega kupio kod pirata? Ne verujem da si imao para tacno za racunar i ni evra vise...Jednostavno ako nemas para da kupis 50 igrica godisnje ti kupi jednu i igraj a ostatak slobodnog vremena potrosi na to da podignes sebi materijalno stanje. Zbog piraterije je kod nas i lose racunarsko obrazovanje jer mnogi ljudi ne znaju engleski a niko ne zeli da trosi pare na lokalizaciju na srpski ako tu ne moze nista da zaradi. Zasto je domaca softverska industrija jadna? Dosta zasluge tu ima piraterija. Zasto na GPS uredjajima dugo nece biti dobrih nasih mapa? Zasto sto niko kod nas ne zeli da se bavi tim poslom je znaju da ce odmah ljudi to da piratuju i da im se ne isplati trud. Ovde na Novom Zelandu, srednjoskolci i studenti dobijaju besplatne verzije programskih alatki pa bi tako bilo i kod nas, znaci ne bi bilo problema za ucenje. Posle kada zaradjujes onda imas i para da kupis verziju sa drugacijom licencom....Nego idi ti i dalje igraj igrice, kada bi poceo da pravis neki svoj program i prodajes ga kod nas onda ces mozda i zrelije razmisljati. Da li tvom ocu nesto fali sto nije imao COD 2? Ko te tera da ga kupis? Meni se vozi najnoviji Porsche pa posto nemam para da ga kupim onda cu da ukradem neki. Ako ti se neka igrica bas bas svidja siguran sam da bi nasao pare za to. Time bi i finansirao pravljenje nove verzije. To isto vazi i za ostali softver, narocito domaci softver koga ima malo.

[Ovu poruku je menjao srki dana 20.02.2006. u 23:11 GMT+1]
[ radovic @ 20.02.2006. 21:56 ] @
Bravo srki
[ Ell Diablo @ 20.02.2006. 22:10 ] @
Srki,druze, pa sta si se uzbudio?
Da nisi neki radnik apple-a ili ms-a?
Ako te vec zanima,dok si ti kupovao legalno,moj otac kog si Ti nasao da spominjes
je bio u Hrvatskom logoru,13 meseci i verujem da mu se bas ne bi igrao bilo koji COD.
RAZUMES ? ja tvoje,verujem,nisam spominjao,niti sam toliko intimizirao post.
Ti ako imas nekih kompleksa,znas gde se to leci ili se jednostavno zaposli u gore
navedenim firmama,kad ih toliko "volis" !!
Zao mi je sto nisi malo svestraniji,pa si moj post lose konotirao,ali....
Inace,komp sam uzeo preko kredita,a da ih ima piratskih naravno da bi pazarrio,bar 1...
Procitaj jos jednom svoj post,razmisli gde zivis,pa jos jednom razmisli.... Toliko,

Pozdrav
[ Ell Diablo @ 20.02.2006. 22:13 ] @
A mogao bi i da se vratis u Srbiju,da radis i onda da popricamo....
Lako je tebi da nam solis pamet hiljadama km odavde
[ srki @ 20.02.2006. 22:17 ] @
Citat:
Ell Diablo: A mogao bi i da se vratis u Srbiju,da radis i onda da popricamo....
Lako je tebi da nam solis pamet hiljadama km odavde

Pa ja sam ziveo u Srbiji ali zbog takvog stava nase vlasti sam pre par godina i otisao odatle jer kao programer imam mnogo bolju prodju u inostranstvu. Da kod nas nije bilo piraterije pa sigurno bih pokusao da tu izdam neki svoj softver. Inace meni je zao sto je tvoj otac bio u logoru ali kada su ti majka i otac bili mladji verujem da su mogli da zive bez igrica...Ti kada budes shvatio da ljudi i odlaze iz Srbije zbog takvog stava i kada budes shvatio da je kod nas softverska industrija na jadnom nivou zbog toga onda mozda i shvatis moj prethodni post.

Citat:
Ti ako imas nekih kompleksa,znas gde se to leci ili se jednostavno zaposli u gore navedenim firmama,kad ih toliko "volis" !!


Ja firme ne mogu da volim, i iz ove tvoje kritike se vidi da nisi razumeo o cemu sam pricao i da to sto sam pricao nema veze sa ljubavlju prema firmama nego prema nasem materijalnom stanju. Nama samima bi bilo bolje. Igrice nisu od tolike zivotne vaznosti da bismo zarad toga upropastili nasu softversku industriju.

[Ovu poruku je menjao srki dana 20.02.2006. u 23:34 GMT+1]
[ Ell Diablo @ 20.02.2006. 22:30 ] @
Ovde prica definitivno staje!!! Sve sto si imao "lepo" si rekao.
Zelim ti sve najbolje i da se namlatis para od programiranja,iskreno!
Jos jednom izvini sto sam toliko glup i nisam shvatio post.
[ ventura @ 20.02.2006. 22:36 ] @

@Ell Diablo: Ti smatraš da je sramota zarađivati od programiranja u Srbiji?!?
[ Ell Diablo @ 20.02.2006. 22:41 ] @
Programer,rekao sam dosta. Vrati se svojim uobicajenim tokovima,kao da nikada Ti i Ja
nismo nismo razmenili ni rec ?
P.S. Coveka,ma sta god da radi ne treba da bude sramota.
[ srki @ 20.02.2006. 23:02 ] @
Citat:
Ell Diablo: Programer,rekao sam dosta.

Prethodnu poruku nisam ja napisao, nemoj da me vidjas tamo gde ne postojim.

Citat:
Vrati se svojim uobicajenim tokovima,kao da nikada Ti i Ja nismo nismo razmenili ni rec ?

Nema problema, postovacu tvoju zelju. Over & out!
[ Ell Diablo @ 20.02.2006. 23:11 ] @
Ok
[ separator @ 21.02.2006. 00:58 ] @
@ventura

Pazi ti to! Oglasio se i cuveni ventura - borac za "legalizam".
Te legalno, te sam si kriv sto nemas para da kupis legalne programe, te radi dok ne crknes...
Ima svakako jos njegovih "soljenja pameti".
Odgovori ti meni lepo na pitanja koja sam ti jos davno davno postavio, pa ako si u pravu, reci cu ti svaka cast.
http://www.elitesecurity.org/tema/81769/36
Da nebih bio opet kritikovan od moderatora, odgovori mi samo na pitanja koja nisu licne prirode.

@srki
Evo ja pristajem da kupujem sve legalno, ako mi ti sredis da odem u inostranstvo. Ne trazim nista drugo. Samo vizu na bar 3 meseca. Hocu da kazem da sigurno ni ti nisi tek tako banuo u ambasadu i dobio vizu.

#komentar
Covek je pomenuo da prima 22000, ali nemojte da zaboravite da u ovoj zemlji ima ljudi koji primaju i po 5-6000.

Zar ti ljudi treba da ostanu kompjuterski nepismeni!?

Zamislite situaciju da se osnovno skolovanje placa po predmetu, i sad na primer djacka torba (home verzija) kosta 79 evra, olovka, papir i matematika oko 500 evra, svi ostali predmeti izmedju 10 i 150 evra, razne sitnice izmedju 1 i 50 evra... E sad ne svi, ali vecina predmeta godisnje ima po jos jednu verziju koja mora da se doplati, i obavezno je imati ih.
Sad dolazi fizicko vaspitanje. Za svaku igru ili disciplinu koja se izvodi na fizickom treba platiti od 5 do 555 evra. OBAVEZNO!
Da ne zaboravimo i uzinu prevoz i sve ostalo sto treba jednom djaku.

Zar oni koji nisu u mogucnosti da to plate da ostanu nepismeni? To predlazete?

Najbolje je da se za sve nas, koji nismo u mogucnosti da placamo legalan softver, napravi jedan logor i svi se potrpamo tamo, jer boze, bolje i u logor nego da nam slucajno padne na pamet da koristimo neki piratski program ili igricu.

Sve to mi lici na robovlasnicka drustva. Ko se rodio kao dete robovlasnika - prosperirace. Ko se rodio kao dete roba, moze da dubi na glavi ali svoj status nece promeniti. Iako robova ima mnogo vise nego robovlasnika, oni svoj status ne mogu promeniti jer jednostavno nisu slozni. Par njih koji bi svoj status menjali, bivaju vrlo brzo ili muceni ili ubijeni.

#svi ostali
Da li bi postojala beda, glad i siromastvo u svetu, kada bi se bogatsvo samo 20 najbogatijih ljudi na planeti podelilo svim ostalim ljudima podjednako?
[ srki @ 21.02.2006. 01:35 ] @
Citat:
@srki
Evo ja pristajem da kupujem sve legalno, ako mi ti sredis da odem u inostranstvo. Ne trazim nista drugo. Samo vizu na bar 3 meseca. Hocu da kazem da sigurno ni ti nisi tek tako banuo u ambasadu i dobio vizu.

Upravo sam to uradio. Trazio turisticku vizu, dosao ovde nasao posao i onda u imigracionom trazio radnu vizu. Npr.jedna osoba sa es-a je odatle trazila posao i posle telefonskog intervjua su mu dali ponudu na osnovu koje je dobio radnu vizu. Posle smo se ovde upoznali. Ne znam sto ocekujes da ti drugi sredjuju takve stvari?

Citat:
Zamislite situaciju da se osnovno skolovanje placa po predmetu, i sad na primer djacka torba (home verzija) kosta 79 evra, olovka, papir i matematika oko 500 evra, svi ostali predmeti izmedju 10 i 150 evra, razne sitnice izmedju 1 i 50 evra... E sad ne svi, ali vecina predmeta godisnje ima po jos jednu verziju koja mora da se doplati, i obavezno je imati ih.


Nisam ja protiv besplatnog skolovanja. Ti menjas teze i evo zasto: ovde su pominjane igrice (call of duty) a ne programi. Ti se recimo brines za racunarsku pismenost nase dece. Da je kod nas suzbijena piraterija pa bas bi to vise poboljsalo pismenost nego sto je sada. Microsoft i ostale softverske kompanije bi onda odavno bile ovde jer bi imale kome da prodaju svoje proizvode. Deci u osnovnoj i srednjoj skoli bi se davale edukacione verzije kao sto se to radi u inostranstvu. Takodje te kompanije bi imale interes da lokalizuju svoje programe. Ja sam u osnovnoj skoli citao na engleskom help iz turbo pascala a nisam imao pojma engleski pa sam za svaku rec koristio recnik. Dobro to i nije bilo lose za mene ali znas koliko ljudi to odbije. Moji ni ne koriste racunar jer ne znaju engleski. Da sam recimo tada bio u Francuskoj ili Nemackoj ja bih citao help na maternjem jeziku a imao bih besplatnu verziju sa edukacionom licencom. Suzbijanje piraterije bi samo povecalo pismenost narocito zbog toga sto bi se neki i bavili necim korisnim jer ne bi od pirata kupovali po 20 igrica mesecno...

Citat:
Zar oni koji nisu u mogucnosti da to plate da ostanu nepismeni? To predlazete?

Mnogi nisu u stanju da kupe racunar i sta cemo sa njima? Da im mi kupimo racunar a onda oni neka od pirata uzimaju igrice...

Citat:
Najbolje je da se za sve nas, koji nismo u mogucnosti da placamo legalan softver, napravi jedan logor i svi se potrpamo tamo, jer boze, bolje i u logor nego da nam slucajno padne na pamet da koristimo neki piratski program ili igricu.


Ne znam zasto si tako cinican, ja nisam ni pominjao da treba motkom po glavi one koji koriste piratske programe nego drzava treba da suzbije pirateriju tako sto nece dati piratima da se nekaznjeno reklamiraju i rade...

Citat:

#svi ostali
Da li bi postojala beda, glad i siromastvo u svetu, kada bi se bogatsvo samo 20 najbogatijih ljudi na planeti podelilo svim ostalim ljudima podjednako?


Postojalo bi itekako. Uzmi pa izracunaj, i mene je to nekada zanimalo...Inace da li ti mislis da je u redu da samo mali broj programera tu moze pristojno da zaradi jer ostale ubije piraterija?

[Ovu poruku je menjao srki dana 21.02.2006. u 02:44 GMT+1]
[ separator @ 21.02.2006. 01:50 ] @
Ne kazem da je posteno da ljudi ne mogu da zarade, ali kazi ti meni ko bi crack-ovao domaci program, ako je dobro zasticen? Samim tim sto je nemoguce naci crack, a potreban je, ljudi bi ga kupovali.

Mislis da ja nebih voleo programe na Srpskom jeziku? Ali na SRPSKOM.
Kazi mi molim te od kad su to u Srpskom jeziku podesavanja - postavke?
Da ti ne navodim ostale primere.
OK. Slazem se da ce tako ipak pre nauciti nego na Engleskom, ali ce i Engleski pre
nauciti ako su mu programi i sistem na tom jeziku. Osim ako ne kupuje kompjuter zato sto ima i komsija.
Ako mi bar napisu da je program na Srpskom, onda bar i nek bude na SRPSKOM.

I ne menjam teze. Naveo sam ti primer fizickog misleci na igrice.

Inace nemam nista protiv nikog, vec samo suprotstavljam stavove.


[ srki @ 21.02.2006. 02:02 ] @
Citat:
separator: Ne kazem da je posteno da ljudi ne mogu da zarade, ali kazi ti meni ko bi crack-ovao domaci program, ako je dobro zasticen? Samim tim sto je nemoguce naci crack, a potreban je, ljudi bi ga kupovali.

Nemoguce je napraviti savrsenu zastitu...Takodje postoje neke zastite gde onda ti moras da imas dosta vece dodatne troskove i opet tio bude neisplativo...

Citat:
Mislis da ja nebih voleo programe na Srpskom jeziku? Ali na SRPSKOM.
Kazi mi molim te od kad su to u Srpskom jeziku podesavanja - postavke?
Da ti ne navodim ostale primere.


Ali od kada su poceli programi da se pojavljuju na srpskom? Da su poceli da se pojavljuju pre 15 godina pa mnoge stvari bi se ispravile...

Citat:
OK. Slazem se da ce tako ipak pre nauciti nego na Engleskom, ali ce i Engleski pre nauciti ako su mu programi i sistem na tom jeziku.

To sam ja i rekao ali opet ima ljudi koji savrseno znaju engleski a nemaju racunar. Uopste nije poneta u tome, poenta je da ima mnogo ljudi koji ostanu racunarski nepismeni samo zato sto ne znaju engleski...

Citat:
I ne menjam teze. Naveo sam ti primer fizickog misleci na igrice.

Pa niko nije vlasnik igara iz fizickog....Niko ne zaposljava 10 programera i placa im penziono i zdravstveno da bi proizveo te igre...

Inace i igre (fizicke) se mogu patentirati pa ti onda to uopste nije dobar argument. tako postoje besplatne igre i one koje placas...

Ja samo kazem da bi ljudi bili racunarski pismeniji da je suzbijena piraterija. U Japanu su ljudi racunarski pismeni ali nemaju pojma engleski i ne treba im jer imaju sve na japanskom...U Francuskoj im je sve lokalizovano i imaju i drugaciju tastaturu pa opet tamo stvari bolje funkcionisu nego ovde gde je sve kao besplatno...Ti mozes da suzbijes pirateriju a da opet omogucis ljudima da budu racunarski pismeni. Edukacione verzije su besplatne a drzava moze da omoguci onima koji nemaju da dobiju windows. Da li ljudima koji nemaju neko kupuje racunar? Ili im je dozvoljeno da ukradu?
[ cubicle @ 21.02.2006. 08:49 ] @
@srki
Slazem se sa tobom u vecini izrecenog. Samo da te jos malo dopunim.
Da ljudi kod nas imaju kulturu postovanja autorskog prava, odavno bi se prevazisao fenomen "klinca iz komsiluka" koji svima odrzava racunare i instalira programe. Problemima koje ima korisnik softvera bi se bavila sluzba za korisnicku podrsku firme koja je izdala program, a isto tako bi davala i podrsku za obucavanje za koriscenje softvera. Kod nas su ljudi naucili da "provaljuju" stvari, da "prchkaju" po necemu u nedogled i tako trose svoje vreme uzalud, umesto da nesto produktivno rade za to vreme (i pritom zarade).
Racunari su kod nas, uglavnom, sami sebi svrha. Najveci broj ljudi koje znam, a koji zaradjuju za zivot programiranjem, uopste nemaju dilemu oko potrebe koriscenja legalnog softvera. Ostalima je glavni sport reinstalacija sistema i beskrajno instaliranje novijih i novijih verzija programa.

@El Diablo
Znas li koliko ljudi u Srbiji ima instaliran AutoCAD, Corel DRAW!, Adobe Photoshop i slicne (skupe) programe za kojima, objektivno, nemaju potrebe? Vecina tih ljudi i ne zna da to kosta, vec to smatraju delom operativnog sistema. A ne znaju da to kosta zato sto im je to neko instalirao ("od viska glava ne boli", a i dzabe je).

@svi
Da bi ljudi bili racunarski pismeni, uopste nije potrebno da se koristi ukraden softver. Znam ljude koji su prve korake u racunarstvu napravili koristeci Linux. Ne kazem da im je bilo lako, ali su definitivno racunarski pismeniji od onih kojima je "klinac iz komsiluka napunio kompjuter".

Nije tesko biti fin. Koliko vas svakodnevno ulazi u prodavnicu i uzima stvari ne plativsi ih?
[ ventura @ 21.02.2006. 09:08 ] @
Citat:
separator:
Odgovori ti meni lepo na pitanja koja sam ti jos davno davno postavio, pa ako si u pravu, reci cu ti svaka cast.
http://www.elitesecurity.org/tema/81769/36
Da nebih bio opet kritikovan od moderatora, odgovori mi samo na pitanja koja nisu licne prirode.


Nema problema, pročitaj temu...

Citat:
separator:
Evo ja pristajem da kupujem sve legalno, ako mi ti sredis da odem u inostranstvo. Ne trazim nista drugo. Samo vizu na bar 3 meseca. Hocu da kazem da sigurno ni ti nisi tek tako banuo u ambasadu i dobio vizu.


Pa Srkija niko iz ambasade nije vukao za rukav unutra da mu lupe vizu u pasoš, sigurno se malo potrudio oko toga, te to i tebi preporučujem, i to ne samo za vizu, već i za sve ostalo...

Pare na zapadu ne padaju sa neba i ne rastu na drveću.. I bio bi iznenađen koliko ustvari treba da se radi da bi zaradio platu (nemerljivo više nego u Srbiji), i koliki su troškovi, porezi itd...

Citat:
separator:
Zar ti ljudi treba da ostanu kompjuterski nepismeni!?

Zamislite situaciju da se osnovno skolovanje placa po predmetu, i sad na primer djacka torba (home verzija) kosta 79 evra, olovka, papir i matematika oko 500 evra, svi ostali predmeti izmedju 10 i 150 evra, razne sitnice izmedju 1 i 50 evra... E sad ne svi, ali vecina predmeta godisnje ima po jos jednu verziju koja mora da se doplati, i obavezno je imati ih.
Sad dolazi fizicko vaspitanje. Za svaku igru ili disciplinu koja se izvodi na fizickom treba platiti od 5 do 555 evra. OBAVEZNO!
Da ne zaboravimo i uzinu prevoz i sve ostalo sto treba jednom djaku.

Zar oni koji nisu u mogucnosti da to plate da ostanu nepismeni? To predlazete?


Nema potrebe za zamenom teza... A ni iznošenjem netačnih podataka... Ja znam da je školovanje deteta skupo, ali sigurno nije 500+ eura koliko ti tvrdiš u startu...

Za duhovno obogaćivanje i opismenjavanje država se pobrinula da to bude u velikoj meri besplatno i omogućeno svima.

Za računarsku pismenost se brinu isto tako mnogobrojne organizacije, tako da čak i ako neko nema sredstava da kupi računar ili plati sam kurs u nekoj školi, ima gomila organizacija koje organizuju besplatnu obuku za rad na računaru, računar se može besplatno koristiti po bibliotekama, univerzitetima itd itd.. Tako to funkcioniše svugde u svetu, a bogami i kod nas...

Citat:
separator:
Da li bi postojala beda, glad i siromastvo u svetu, kada bi se bogatsvo samo 20 najbogatijih ljudi na planeti podelilo svim ostalim ljudima podjednako?


Sumnjam da bi par desetina dolara po čoveku nešto značilo, i da bi trajno rešili problem gladi, bede i siromaštva na planeti sa tih par desetina dolara...

==========================

@separator: Inače, postoje studenske verzije programa koje se dele besplatno studentima i ostalima koji bi hteli da nauče da koriste taj program/alat, naravno sa reduciranom funkcionalnošću i ne sa svim opcijama, ali sasvim dovoljno da se upozna taj sofver, kako bi sutra mogao komercijalno da se koristi...

A igrice ti sigurno neće niko deliti besplatno, bez obzira na ekonomsku situaciju, a igrice i služe upravo tome da kada ti je dobra ekonomska situacija, da se malo razonodiš od svakodnevnih obaveza, a ne da bežiš od obaveza igrajući igrice...
[ ventura @ 21.02.2006. 09:21 ] @
Citat:
separator
Ne kazem da je posteno da ljudi ne mogu da zarade, ali kazi ti meni ko bi crack-ovao domaci program, ako je dobro zasticen? Samim tim sto je nemoguce naci crack, a potreban je, ljudi bi ga kupovali.


Crackovanje programa nije nikakva specijalna nauka... Obezbeđivanje programa košta, i to vrlo mnogo novca koji se odražava kroz programerske sate utrošene u implementaciju zaštite.

A i opet, nijedna zaštita nije apsolutno sigurna, i ako nema državnog aparata koji će da štiti proizvođače softvera od piraterije - džaba ste krečili...

Ljudi ga ne bi kupovali ako ne mogu da nađu crack, već bi doneli program kod klinca iz komšiluka da proba da ga crackuje (mene su raznorazni cimali bar 10 puta da crackujem kojekakve domaće programe, što naravno nisam uradio, niti ću ikad raditi), a ako klinac iz komšiluka ne ume da ga crackuje ili neće, onda će otići do drugog, pa ako ni kod tog ne uspeju, onda će naći neki drugi domaći program koji je već crackovan i koristiti taj... I obe programerske firme su na gubitku...


Citat:
separator:
Mislis da ja nebih voleo programe na Srpskom jeziku? Ali na SRPSKOM.
Kazi mi molim te od kad su to u Srpskom jeziku podesavanja - postavke?


Ni ja ni ti nismo lingvisti, i o takvim stvarima ne možemo da komentarišemo... Ja samo mogu reći da je "postavka" koliko znam reč iz Srpskog jezika, a zašto su se lingvisti koji su prevodili softver odlučili da upotrebe baš tu reč, to stvarno ne znam nit je na meni da to odlučujem... Ja lično preferiram korisnički interfejs na Engleskom jeziku, i iako imam opciju da koristim XP preveden na Srpski, ja radije koristim Englesku verziju.

Citat:
separator:
OK. Slazem se da ce tako ipak pre nauciti nego na Engleskom, ali ce i Engleski pre
nauciti ako su mu programi i sistem na tom jeziku. Osim ako ne kupuje kompjuter zato sto ima i komsija.
Ako mi bar napisu da je program na Srpskom, onda bar i nek bude na SRPSKOM.


Čemu tolika žestina?

Citat:
separator:
I ne menjam teze. Naveo sam ti primer fizickog misleci na igrice.


Fizičko vaspitanje i fizička vežba nisu nikako ista stvar kao igranje kompjuterskih igrica, i te dve stvari se nikako ne mogu porediti.

[ blaza @ 21.02.2006. 11:00 ] @
Samo da primetim da su gubici, za koje Međunarodna alijansa za intelektualnu svojinu smatra da postoje, višestruko manji i manje značajni, pošto:

1. Ljudi koji nemaju dovoljno materijalnih sredstava svakako ne bi kupili softver koji koriste nelegalno, a posebno precenjene softverske pakete.
2. Truli zapad na srebrnoj tacni dobija gotove stručnjake, koji su se delom obučili upotrebom nelegalnog softvera.
3. Materijalna šteta koju je truli zapad naneo našoj zemlji u proteklih 15 godina, i bivšim kolonijama u proteklih par vekova za par veličina prelazi štetu koju isti trpi povredom autorskih prava.
4. Sam truli zapad je kriv što sa razvojem tehnologije nije obezbedio bolje metode za zaštitu sadržaja od kopiranja/krađe.
5. Upravo na trulom zapadu piraterija je najrazvijenija, kao posledica razvijene Internet strukture, hint: Kanada, Juzna Koreja.
[ mexico @ 21.02.2006. 11:27 ] @
Ljudi brkate babe i zabe!!!!

I na "zapadu" niko ne ide po kucama i juri da li neko ima neku kopiju necega nelegalno. Problem su firme koje ostvaruju profit koristeci taj software kao alat a ne placaju licenciranje.

Stavise pojedine firme dele software (oracle, autocad...) za licnu upotrebu, na kucnim racunarima. Bas zato da se ljudi "obrazju" i vezu za njihove proizvode. Prema tome kuknjava kako neko "nema para" je neosnovana. Cak i u OSL ugovorima koji su aktuleni na nasem trzistu stoji da zaposleni u firmi koja je u OSL-u imaju pravo da taj software koriste na kucnim racunarim.

Sa firmama je sasvim druga prica. Moraju da imaju licence za software i to je deo trzista koji zabrinjava proizvodjace software-a.


[ pctel @ 21.02.2006. 11:29 ] @
Citat:
Sa firmama je sasvim druga prica. Moraju da imaju licence za software i to je deo trzista koji zabrinjava proizvodjace software-a.

Firme vec imaju licence tako da mislim da je ovog puta prica usmerena na nesto drugo.
[ Dragi Tata @ 21.02.2006. 13:31 ] @
I ja bih se složio da se "posmatranje" odnosi pre svega na firme. Objektivno, i u zemljama gde se poštuje zakon (USA, UK, Nemačka, Skandinavija) mnogi privatno koriste piratizovan softver, mada naravno ne u tom obimu kao kod nas, a recimo u zemljama kao što je Grčka, Portugalija, Italija,... mislim da skoro niko ne plaća softver - isto kao i kod nas. Jednostavno, ljudi ne shvataju kopiranje programa kao krađu i to je tako manje-više svuda, ma šta zakon rekao.
[ pctel @ 21.02.2006. 13:56 ] @
Zna li neko sta znaci to "posmatranje"? Troclane komisije sastavljene od predstavnika Microsoft-a, BSA i inspektora SCG vec odavno obilaze firme, posmatraju, i pisu astronomske kazne bespravnim korisnicima pa sam ocekivao nesto novo. Ne znam kakve to firme koriste piratski software, kod mene cak i male STR koje na pijaci prodaju jaja i sargarepu obavezno pri kupovini racunara traze licenciran Windows, mada koriste samo DOS i prateci program za kasu. U prodavnicama kompjuterske opreme kupac ima mogucnost izbora - ili legalan ili nikakav software. Sve u svemu, posmatranje bi bilo uzaludan posao, ni jedna firma ne valja pirate ispod tezge, zato mislim da se posmatranje vise odnosi na one sto stoje na ulici sa paketom CD-ova i prolaznicima sapucu "filmovi, igrice, mp3". Video sam cak trojicu takvih za poslednjih pola godine, pa je mozda cilj posmatranja da se ta pojava suzbije pre nego sto postane masovnija. Bilo kako bilo, ljudi nekako nabavljaju piratske igrice a nije preko interneta, telekom se veoma efikasno bori protiv toga sredstvima kao sto su PCM, NTM i slicna.
[ mexico @ 21.02.2006. 14:11 ] @
Citat:
pctel: Firme vec imaju licence tako da mislim da je ovog puta prica usmerena na nesto drugo.


Ne bas. Trebalo bi da imaju ali ima ih dosta koje nemaju.

Inace ne isplati im se da se usmere na kucne korisnike. Uglavnom taj ko ima "nelegalni" software kuci ima samo jednu "instancu" (1 windows, 1 office, 1...). Sami troskovi celog sistema koji bi to pratio, tuzio itd. bili bi vesestruko veci od mogucnosti naplate i prihoda.

I tesko bi bilo dokazivati sta je od software-a u kuci nelegalno. Ponavljam da mnoge SW kuce (cak i microsoft) u svojim licence agrimentima imaju klauzulu da, ako je firma korisnik, zaposleni imaju pravo da koriste SW na svom kucnom racunaru (u nekomercijalne svrhe). Eh koji bi sud tu raspetljao ko je sta imao kuci nelegalno ili legalno.... Mnogo komplikovano i skupo.

Citat:
pctel:Ne znam kakve to firme koriste piratski software, kod mene cak i male STR koje na pijaci prodaju jaja i sargarepu obavezno pri kupovini racunara traze licenciran Windows.


Konkretno za microsoft tu i jeste kvaka: firma kupovinom tog OEM windows-a i/ili office-a stice "pravo" da nadalje placa iznajmljivanje licence microsoftu na godisnjem nivou, sto za Win+Office iznosi otprilike 200 eura godisnje po racunaru. Znaci nije gotovo kupovinom windowsa prilikom kupovine racunara.



[Ovu poruku je menjao mexico dana 21.02.2006. u 15:19 GMT+1]
[ ventura @ 21.02.2006. 18:12 ] @
Citat:
mexico
I tesko bi bilo dokazivati sta je od software-a u kuci nelegalno. Ponavljam da mnoge SW kuce (cak i microsoft) u svojim licence agrimentima imaju klauzulu da, ako je firma korisnik, zaposleni imaju pravo da koriste SW na svom kucnom racunaru (u nekomercijalne svrhe). Eh koji bi sud tu raspetljao ko je sta imao kuci nelegalno ili legalno.... Mnogo komplikovano i skupo.



Ako imaš laptop, imaš pravo da na lični desktop računar instaliraš windows koristeći istu licencu, ali već Office i ostale programe ne možeš da instaliraš bez posebne licence...
[ pctel @ 22.02.2006. 00:10 ] @
Citat:
mexico: firma kupovinom tog OEM windows-a i/ili office-a stice "pravo" da nadalje placa iznajmljivanje licence microsoftu na godisnjem nivou, sto za Win+Office iznosi otprilike 200 eura godisnje po racunaru.

Malo se informisi pre nego sto pocnes sa prosipanjem dezinformacija. Kad kupis OEM, kupio si ga, nisi ga iznajmio.
Citat:
ventura: Ako imaš laptop, imaš pravo da na lični desktop računar instaliraš windows koristeći istu licencu, ali već Office i ostale programe ne možeš da instaliraš bez posebne licence...

Nekad bilo, sada nemas pravo ni Windows, bas sam ja na poslednjoj Microsoft-ovoj konferenciji postavio to pitanje i predstavnik Microsoft-a je nerado objavio da je to ukinuto i da sada svaki racunar mora biti licenciran. A i do tada nije to bilo bas tako kako neki misle, tacno se znalo koji racunar, nisi mogao za bilo koji da kazes da je preko firme.

Citat:
mexico: Uglavnom taj ko ima "nelegalni" software kuci ima samo jednu "instancu" (1 windows, 1 office, 1...).

Jeste, a mi po firmama imamo po 50 toga, kako da ne! Jedina razlika je sto u firmu moze da udje kako kome padne na pamet a u kucu ako udje pa ne nadje nista, bice problema. Znaci, inspekcija moze pregledati 1000 firmi za redom i ne naci nista bez obaveze da se ikom izvinjava zbog uznemiravanja, da bi kod 1001. nasla nesto.

To sto tvrdis da ima nelegalnog softvera po firmama je posledica propagande Microsoft-a. Evo, kojom logikom ide Microsoft:
U Srbiji ima 250.000 registrovanih radnji, njih 25.000 je potpisalo OSL ugovor, znaci 225.000 koristi piratski softvare i time Microsoft-u nanosi stetu od 225000*200=45 miliona $$$. Naravno, meni a verovatno i vama je jasno da to nema veze sa mozgom.
Prvo, trecina svih registrovanih radnji ne funkcionise jer su privremeno zatvarene zbog nemanja posla. Pitajte nekog ko ima privatnu radnju par godina da li je barem jednom privremeno zatvorio - malo je onih koji nisu. Prosecna radnja je vise zatvorena nego otvorena.
Drugo, polovina radnji obavlja takvu delatnost da im kompjuter jos uvek nije potreban. Udjite u prosecnu prodavnicu a Beogradu i pogledajte imaju li kompjuter - nemaju. Razne zanate - automehanicare, limare, farbare, stolare, metalostrugare, pekare, mesare, poslasticare, frizere, kozmeticare, njih ne vredi ni pominjati.
Trece, nekoliko procenata radnji ima ili sopstveno programsko resenje zasnovano na FreeDOS/Linux platformi, ili racunar kupljen kao polovan iz zapadne evrope sa licenciranim Windows-om.
Cetvrto, najveci broj onih koji se ne mogu svrstati ni u jednu od navedene 3 kategorije su kupili OEM Windows uz racunar ili kasnije. Office vecina ne koristi, manjina koristi OpenOffice. To je resenje koje je mnogo jeftinije od ulaska u preskupe OSL i OSV ugovore.
I, sta zakljucujemo na kraju - mozda ima nelegalnog softvera po radnjama, ali par procenata a ne 90%. Mozda nema ni toliko - covek treba da bude ili totalna budala ili veliki protivnik legalnog softvera pa da umesto 90 EUR-a, koliko je WinXP, plati 5500 EUR-a, koliko je kazna. Vrednost oduzetog racunara i podataka na njemu ne moram ni navoditi.
[ Silenoz @ 22.02.2006. 00:17 ] @
@srki

Bez imalo namere da branim pirateriju, a posebno pirate, moram da te priupitam nešto. Pošto kažeš da si živeo u Srbiji, a u profilu ti piše da si rođen 1978, kako si se prvi put sreo sa računarom. Pretpostavljam da, kao i većina nas, je to bilo sa nekim od sledećih računara: Amstrad, Atari, Spectrum, C-64, C-128 ili slični. Još pretpostavljam da je to bilo negde u periodu 1985-1990, znači kada si imao 7-12 g. Prvi koraci u to vreme su svakako bile igrice. Jesu li ti roditelji kupovali originalne igrice, ili ste naručivali preko malih oglasa iz SK? Kada si prvi put primio platu i rešio sebi da priuštiš neko "parče softvera", da li je bio original? Imaš li mp3 na računaru? Da li su svi muzički cd-ovi u tvojoj kolekciji originalni? Dok niije zaživela DVD tehnologija, da li si u kući isključivo gledao filmove na VHS-u?

Dakle, ti kažeš

Citat:
Da kod nas nije bilo piraterije pa sigurno bih pokusao da tu izdam neki svoj softver


Moje pitanje: Da kod nas nije bilo piraterije, da li bi znali o računarima ono što sada znamo?

Moje duboko izvinjenje ako sam loše pretpostavio, ali siguran sam da će se neki prepoznati (ako ne većina).

Pozdrav, i kad se vratiš Srbiju idemo na neko vopi
[ srki @ 22.02.2006. 01:48 ] @
Citat:
Silenoz: Pretpostavljam da, kao i većina nas, je to bilo sa nekim od sledećih računara: Amstrad, Atari, Spectrum, C-64, C-128 ili slični.

C-128 sa disk drajvom :-)

Citat:
Još pretpostavljam da je to bilo negde u periodu 1985-1990, znači kada si imao 7-12 g. Prvi koraci u to vreme su svakako bile igrice.


Do sada si pogodio sve, svaka cast :-)

Citat:
Jesu li ti roditelji kupovali originalne igrice, ili ste naručivali preko malih oglasa iz SK?

Prve 3 igrice su bile original i kupljene su u Nemackoj gde su mi je otac kupio racunar davne 1986. Posle sam narucivao preko malih oglasa iz SK. Jednostavno kod nas to nije bilo ilegalno i onda nisam hteo da ja budem ovca i da placam sve originalno dok drugi to uzimaju za dz. U stvari i da si hteo kod nas nisi mogao iz tog razloga da nadjes originale. Sta bi mi drugo preostalo? Znam sta sada mislis ali molim te procitaj prvo celu poruku jer sam kasnije dao objasnjenje.

Citat:
Moje pitanje: Da kod nas nije bilo piraterije, da li bi znali o računarima ono što sada znamo?


Mislim da bih znao vise. Recimo ja sam poceo da programiram u BASIC-u na Komodoru ali kada su mi igrice postale lako dostupne onda sam to batalio sve dok pred kraj osnovne skole. Tada sam kupio PC. Njega sam platio 1200 dm i ne verujem da ne bih imao jos 50 dm za original DOS uz koji je dolazio i quick basic (pod pretpostavkom da je kod nas tako nesto bilo moguce). Posle sam se bacio na ucenje turbo pascala iz njegovog helpa. Ali opet sam 90% vremena trosio igrajuci igrice. Da je kod nas odavno bila piraterija tretirana kako treba onda bih mogao mozda da koristim Turbo Pascal sa lokalizovanom verzijom i jos ne bi morao nesto dodatno da placam jer bih koristio edukacionu verziju dok ne pocnem da zaradjujem pare.

Citat:
Moje duboko izvinjenje ako sam loše pretpostavio, ali siguran sam da će se neki prepoznati (ako ne većina).

Nema potrebe da se izvinjavas pogodio si sve! Ih bre, pa sto ne radis kao ovi vidovnjaci, zaradio bi silne pare :-)

Znam da posle svega sto sam rekao mozes da mi kazes kako sam licemeran sto sam protiv piraterije. Ja jesam koristio pirate ali poenta je da mi ne bi nimalo smetalo da je piraterija bila suzbijena. Sta vise, manje bih igrao igrice, vise bih ucio programiranje a platio bih original samo nekih dobih igrica. Npr. moji roditelji nisu imali racunar i igice pa opet nisu imali nesrecno detinjstvo. Inace imam utisak da ti i drugi mislite da sam ja sada da se kaznjavaju oni koji koriste piratski softver. Nisam za to ali sam za to da drzava kaznjava prodavce piratskog softvera. Zamisli da sada drzava pocne da stampa pare, pravi inflaciju i donese zakon da svakom gradjaninu da xxx dinara svakog meseca. Ti si recimo protiv takvog zakona jer znas da ce inflacija da te upropasti ali opet da li bi bio ovca da ne uzmes pare zbog tog svog stava iako bi svi ostali uzimali? Nadam se da vidis analogiju. Kada te neko nekaznjava za nesto a ti imas koristi od toga ne znam zasto to ne bi koristio iako si za to da se uvede zakon da to nemas pravo (jer recimo mislis da bi onda imao i vise koristi). Recimo ja sam mogo tu da otvorim firmu i da pravim nekakve programe za knjigovodstvo. I sta se desi, ja ulozim gomilu para da bih trojici programera kupio legalni Visual Studio i za to platim 2000-5000$ a onda moj konkurent za 60 dinara kupi Visual Studio od pirata i sa manjim troskovima me potpuno ubije...Zato ja nisam protiv onih koji koriste pirate jer drzava nista ne preduzima nego sam protiv toga sto drzava nista ne preduzima. Nadam se da sam neke stvari razjasnio i da makar malo bolje razumete moj stav po pitanju piraterije. Jos jedna stvar je da sam i ja menjao misljenje i kada sam bio mladji potpuno sam opravdavao pirateriju laksim pristupom informacijama i materijalu iz koga cu da ucim. Ali to sto sada imam drugacije misljenje uopste ne predstvlja licemerje nego sazrevanje. Sigurno nisam isto pametan i nemam isto iskutva kao pre npr. 5-10 godina...Siguran sam da ces i ti za gomilu stvari menjati misljenje u narednih 5 godin. Ja i dan danas menjam stavove po pitanju mnogih stvari.

Citat:
Pozdrav, i kad se vratiš Srbiju idemo na neko vopi :)


Drzim te za rec. Ja cu da castim, inace mi mnogo vise prija da odem na pivo sa osobama sa kojim imam suprostavljena misljenja ali koji normalno razgovaraju i argumentovano brane svoje stavove nego da se druzim sa nekim pacijentom sa kojim igrom slucaja imam iste stavove. Bio sam tu za Novu Godinu 2005. a mislim da cu biti takodje za sledecu.

[Ovu poruku je menjao srki dana 22.02.2006. u 03:00 GMT+1]
[ mexico @ 22.02.2006. 11:25 ] @
@pctel

Informisao sam se i iako imamo OEM windows u firmi idemo na OVS a pre toga smo bili u OSL. A zasto:

"U microsoftovoj terminlogiji trajno iznajmljivanje licenci obavlja se kroz OE, FPP i OLP programe"

Znaci nije "Kad kupis OEM, kupio si ga, nisi ga iznajmio" vec si ga iznajmio ali trajno (sta god to znacilo).

"OEM softver je vezan za racunar - on omogucava zamenu i upgrade NEKIH komponenti sistema. Ako, recimo zamenite maticnu plocu, trebalo bi da kupite i novi OEM windows."

"OEM softver je razmerno jeftin i predstavlja ubedljivo najracionalniji nacin da se uz novi racunar obezbedi i legalan operativni sistem koji je ulaznica u druge modele licenciranja."
......
"OVS ugovor je novi nacin licenciranja microsoftovog softvera prilagodjen potrebama malih i srednjih preduzeca u citavom svetu."

"Na svim racunarima morate imati legalan windows da bi ste usli u OVS. Prirodan mogucnost je OEM windows, koji ste kupili uz sam racunar."

"Zato je, ako kupujete nove PC-e, preporucljivo da uz njih kupite Windows Home OEM, posto vas on KVALIFIKUJE za OVS najjefitiniji je u windows ponudi."
.....

OK. Niko nasu firmu nije terao da moramo u OVS ali da bi otkupili OSL licence morali bismo da platimo skoro kao trogodisnji OVS (tacnije 2,5) pa se prema tome OVS namece kao logicno resenje. Naravno to sto imamo OEM je podrazumevano.

I jos nesto: nema svaka firma "50 toga" ali ima vise od 1 (jedan). Ne treba odmah ici u drugu krajnost i preterivati. Slazes se?? Druga svar, firma pravi profit koristeci se tim. Znaci koristi ga komercijalno.

Citat:
pctel: Prvo, trecina svih registrovanih radnji ne funkcionise jer su privremeno zatvarene zbog nemanja posla. Pitajte nekog ko ima privatnu radnju par godina da li je barem jednom privremeno zatvorio - malo je onih koji nisu. Prosecna radnja je vise zatvorena nego otvorena


Ako ne rade i nemaju software za koji treba licenca njih niko nece ni dirati.
Pitanje: Otkud ti podatak da ih ima trecine (33%)???

Citat:
pctel: Drugo, polovina radnji obavlja takvu delatnost da im kompjuter jos uvek nije potreban. Udjite u prosecnu prodavnicu a Beogradu i pogledajte imaju li kompjuter - nemaju. Razne zanate - automehanicare, limare, farbare, stolare, metalostrugare, pekare, mesare, poslasticare, frizere, kozmeticare, njih ne vredi ni pominjati


Ako ne poseduju software koji treba da je licenciran a cak ni kompjuter ni njih niko nece dirati.
Pitanje: Otkud ti podatak da ih ima polovina (50%)???


Citat:
pctel: Trece, nekoliko procenata radnji ima ili sopstveno programsko resenje zasnovano na FreeDOS/Linux platformi, ili racunar kupljen kao polovan iz zapadne evrope sa licenciranim Windows-om.


Ako ne poseduju software koji treba da je licenciran ni njih niko nece dirati. Ali (po microsoftu) ne vazi licenca na polovnom racunaru ako nije preneta na novog vlasnika. (ne znam detaljnije objasnjnenje, takvo sam ga i ja dobio).
Pitanje: Kako to da ne znas koliko i njih ima ako vec navodis podatke za prethodne dve grupe???

Citat:
pctel: Cetvrto, najveci broj onih koji se ne mogu svrstati ni u jednu od navedene 3 kategorije su kupili OEM Windows uz racunar ili kasnije. Office vecina ne koristi, manjina koristi OpenOffice. To je resenje koje je mnogo jeftinije od ulaska u preskupe OSL i OSV ugovore.


Moze OEM ali ako radis neke promene na racunaru svaki put kupujes OEM kada to zahteva proizvodjac softvera. OK. Kako kome odgovara.

Citat:
pctel:I, sta zakljucujemo na kraju - mozda ima nelegalnog softvera po radnjama, ali par procenata a ne 90%. Mozda nema ni toliko - covek treba da bude ili totalna budala ili veliki protivnik legalnog softvera pa da umesto 90 EUR-a, koliko je WinXP, plati 5500 EUR-a, koliko je kazna. Vrednost oduzetog racunara i podataka na njemu ne moram ni navoditi.


To sa procentima u tvom dosadasnjem tekstu ne slazem se sa tobom. Svaki dan se srecem sa firmama koje IMAJU nelicencirani software. Uglavnom nemaju sve nelicencirano ali ima. Naravno da je situacija drasticno drugacija nego pre 4-5 godina ali nije bas ni za opustanje. Problem je, po meni, u glavama ljudi koji odlucuju o takvim stvarima u firmama. Menjaju se kao i situacija ali jako sporo.

I nema potrebe za prepucavanjem na forumu. Koliko sam shvatio mi smo na istoj "talasnoj duzini" samo da sagledamo situaciju realno bez preterivanja. :-)


Citat:
srki: Bez imalo namere da branim pirateriju, a posebno pirate, moram da te priupitam nešto. ...


Kao prvo sto je bilo bilo je. I kraj. To sto je bilo nekad nije ni izgovor ni opravdanje ni razlog da se radi danas. Stavise mnogi proizvodjaci software-a koji su se tada probijali su i sami forsirali pirateriju. Da ne objasnjavam sada.... Davno proslo vreme.

Citat:
srki: Moje pitanje: Da kod nas nije bilo piraterije, da li bi znali o računarima ono što sada znamo?


Analogno: ako neko hoce da uci voznju sasvim je opravdano da ukrade kola jer nema svoja???

Citat:
ventura: Ako imaš laptop, imaš pravo da na lični desktop računar instaliraš windows koristeći istu licencu, ali već Office i ostale programe ne možeš da instaliraš bez posebne licence...


prepisano iz OSL-a:

"Home Use Programme
Employees can get a copy of the products in Microsoft Office System (Microsoft Office, OneNote, FrontPage, InfoPath, Publisher, Visio, and Project) to install on their home computers for business and personal use. Employees have the flexibility to work at home using the same software versions as they use at the office. This can help them be more productive and ensures compatibility of documents created at work and home. All they need to do purchase the necessary media to install their software."
[ pctel @ 22.02.2006. 12:39 ] @
Citat:
mexico:
Employees can get a copy of the products...

Da li isto pravo imate i u OSV-u? Nemate. Nemaju ga cak ni oni koji su kasnije usli u OSL.
Inace, procente koje sam gore naveo sam naveo priblizno i informativno, na osnovu raznih statistickih pokazatelja. Nije mi ni bio cilj da racunam vec da objasnim situaciju i pojave.
[ Silenoz @ 22.02.2006. 17:02 ] @
POzdrav,

da se razumemo, ja sam u principu protiv piraterije, tačnije protiv pirata. Savršeno dobro razumem šta znači kada u nešto uložiš mnogo znanja i truda, a onda dodje neki levak i prodaje tvoje znanje i trud "za šaku $". Međutim, moje skromno mišljenje (što ni u kom slučaju ne znači da je i 1% istinito) je da, upravo zbog piraterije mi (Srbi i Crnogorci) znamo ono što znamo o IT. Verovatno da i oni ljudi u vrhu anti-piraterije su počeli svoj IT život na Spectrumu ili C-64, a to znači sa piratskim programima i igricama. Tačno je da je tad kod nas piraterija bila praktično jedina veza sa spoljašnjim IT svetom,ali NAŽALOST to moramo prihvatiti kao činjenicu.

Citat:
Analogno: ako neko hoce da uci voznju sasvim je opravdano da ukrade kola jer nema svoja???


Ovo nisam baš najbolje razumeo
[ Ivan Dimkovic @ 22.02.2006. 17:25 ] @
Mislim da se u Srbiji pokusava nametnuti jedan argument koji je polovican:

"Piraterija je eto opravdana jer su ljudi tokom 80-tih i 90-tih sticali svoja znanja zahvaljujuci njoj"

Ovo je vrlo opasna teza koja je vrlo nekompletna i moze biti vrlo manipulativna.

Pre svega, tacno je da su ljudi sticali svoja znanja zahvaljujuci piratovanom softveru, ali oni nisu imali nikakvih legalnih nacina da dodju do komercijalnog softvera (osim za vreme vrlo kratkog perioda pocetka 90-tih)

* Do samog kraja 80-tih su vazile mnoge uvozne limitacije kada su kompjuteri u pitanju

* Vec od neke 1991 su dosle sankcije pa nije ni bilo moguce kupiti softver legalno, a i zivotni standard je opao ispod svakog nivoa koji bi podrzao kupovinu softvera

Dakle, ako se uzmu u obzir ove 2 cinjenice, dolazi se do zakljucka da je piraterija zapravo bila jedini moguci nacin dolazenja do softvera tokom 90tih.

Medjutim, danas to nije slucaj:

- Softver je daleko jeftiniji nego pocetkom i sredinom 90-tih
- Razvojni softver gotovo uvek dolazi u paketima za pocetnike/nekomercijalnu upotrebu koji je ili besplatan ili jako jeftin (reda velicine par desetina $)
- Komercijalni softver dolazi u edukacionim/test/limitiranim verzijama koje omogucuju ucenje istog
- Zivotni standard je ipak veci, i ako neko ima pare za PC, svakako moze da kupi i osnovni OEM softver
- Igrice ipak ne kostaju 1000 eura - kostaju koliko i 2 meseca cigareta koje popusi prosecan stanovnik...

Osim ovoga gore, tu je jos imbecilniji argument o tome kako ovde nema nikog ko nije imao piratovani softver, pa eto - stoga, niko ne moze da kaze da je to losa stvar... na takve stvari se ni ne treba osvrtati, ne zavredjuju bas neki odgovor.
[ mexico @ 23.02.2006. 10:06 ] @
Citat:
Silenoz:Ovo nisam baš najbolje razumeo

Pa poredio sam automobile i voznju, jer:
Citat:
Silenoz:Moje pitanje: Da kod nas nije bilo piraterije, da li bi znali o računarima ono što sada znamo?

Znanja mogu da se steknu i na mestima za obrazovanje, pa i racunarska. Kao, recimo, i auto skola. Ako neko koristi piratizovani software jer "nema para" za original a nece da ide u skolu za racunare poredim sa nekim ko hoce da nauci voznju, nema para da kupi auto a hoce da nauci da vozi pa ukrade auto.

Prema tome piraterija nije mogla nikako da bude doprinos nashem znanju.
Mada... Da budem iskren jeste doprinela i to mnogo. Ali nasem znanju da nam nista nije sveto i ne cenimo tudji rad. To se da primetiti i iz diskusije koja tece ovde...


[ deki77 @ 23.02.2006. 10:57 ] @
Ako ste slušali jutros Uvećanje na B92....bilo je reči baš o ovome!!!
[ bkaradzic @ 23.02.2006. 22:00 ] @
Citat:
Piraterija unosna, a kazne blage

23. februar 2006. | 16:34 | Izvor: B92

Beograd -- Srbija i Crna Gora će se možda ponovo naći na listi država sa nedovoljnom zaštitom intelektualne svojine.

Međunarodna alijansa za intelektualnu svojinu predložila je da SCG bude stavljena na listu zemalja za posmatranje, to jest onih država u kojima je stanje zaštite autorskih prava na veoma niskom nivou. Srbija je na toj listi već bila pre tri godine, pa je sklonjena jer je država osnovala antipiratsku komisiju i donela neke zakone.

U saopštenju alijanse ističe se da naša zemlja, između ostalog, treba da pokrene hitnu akciju protiv ulične piraterije, primeni Zakon o visokotehnološkom kriminalu.

Predsednik Vladine komisije za borbu protiv piraterije Zoran Đokić, inače pukovnik u kriminalističkoj policiji, navodi da je tokom prošle godine podneto 1.011 krivičnih prijava protiv više od 1.000 lica za krivična dela iz ove oblasti.

„Nažalost u praksi naših sudova to su bile uslovne kazne i novčane kazne. Policiji se dešavalo da u toku iste godine prijavi nekoliko puta isto lice za isto krivično delo jer piraterija je kriminal koji se isplati. Donosi ogromne profte. Oni su višestruko veći od onih koji se ostvaruju rasturanjem opojnih droga“, izjavio je Đokić.

Đokić daje primer da sa kućnom opremom koja košta nekoliko hiljada evra, dnevno može da se proizvede najmanje dve hiljade diskova. Ako je zarada po jednom disku samo jedan evro, to znači dobitak od najmanje 60 hiljada evra za samo mesec dana. Zato Zoran Đokić smatra da bi prave efekte donele samo ozbiljne kazne i ozbiljna kampanja države koja treba da poruči da je piraterija teško krivično delo. A da država može da sprovede ozbiljne akcije kada to zaista i želi, pokazalo je uvođenje poreza na dodatu vrednost. Đokić ističe i da rad sudstva i sudija mora da se poboljša.

„Čini mi se da policija često radi uzaludan posao. Ona samo otkriva krivična dela, a istragu, prema našem zakonu sprovodi nadležni sud. Nadam se da će u novom zakonu o krivičnom da se pređe na tužilačku istragu gde će policija i tužilac imati jednu aktivniju ulogu“. Upravo zbog svega ovoga Međunarodna alijansa za intelektualnu svojinu predlaže i da se više pažnje posveti obuci svih nadležnih u borbi protiv piraterije, to jest, tužilaca, sudija i tržišnih inspektora, a preporučuje se i primena kazni koje bi imale funkciju zastrašivanja.

http://www.b92.net/info/vesti/..._id=189552&nav_category=12
[ Marenović Slaviša @ 24.02.2006. 00:19 ] @
Zanimljivo.....neko rece da je to zbog firmi, neko rece da nije.....e pa evo vam ovo:

Jedna firma je narucila 11 racunara sa instaliranim Win XP-om ali iskljucivo su naglasili
bude piratski. Nisu trazili legalan win!

Ko je ovde lud a ko blesav?

Opstinski sud ima 17 kompova i na svima piratski win.

Pa kome oni da sude????????????????????????????????
[ srki @ 24.02.2006. 01:20 ] @
Citat:
MAREN:  Jedna firma je narucila 11 racunara sa instaliranim Win XP-om ali iskljucivo su naglasili bude piratski. Nisu trazili legalan win!

Zato sto mozda vec imaju kupljene licence za win pa nisu hteli dodatno da placaju. Ovako ne moraju ni da instaliraju sami vec imaju instaliran piratski ali posto imaju licence onda koriste legalno. Mozda su naknadno menjali i registry i ubacili serijski broj od legalne verzije...
[ blaza @ 24.02.2006. 03:04 ] @
Ma da...
Ako imaju licence, a ne zele da plate OEM os, moraju da traze prazne masine, i da sami instaliraju (ili da plate nekom da im instalira) os i aplikacioni softver za koji poseduju licence.
Za Pctel-a:
Posetio sam sajt tvoje firme. Sve cene koje se mogu naci na sajtu odnose se samo na hardverske komponente. Cak ni u konfiguratoru nisam uspeo da nadjem polje za izbor zeljenog operativnog sistema.
Stoga mi odgovori:
1. da li tvoja firma isporucuje iskljucivo klot - prazne racunare.
2. ako je odgovor pod 1. potvrdan, da li radite BurnIn test, pre isporuke racunara korisnicima?
3. posto nema informacija o cenama operativnih sistema i aplikacionih softvera koje eventualno nudite, da li instalirate zeljeni os besplatno, i pri tome preuzimate trosak na sebe, ako sam os nije besplatan, prilikom isporuke racunara kupcima?
4. da li instalirate iskljucivo opensource os-ove, i pri tom obezbedjutete sve drajvere za sve hardverske komponente, prilikom isporuke racunara korisniku?
5. da li ste ikada imali praksu da instalirate nelegalne os-ove, igre, softverske pakete, i snimate filmove, muziku, itd., pre isporuke racunara korisniku?

[ pctel @ 24.02.2006. 14:29 ] @
U principu nisam za ovako licnu komunikaciju javno, ali dobro...
1. ne
2. prethodni odgovor nije potvrdan
3. Najnoviju verziju OS Knopix svaki kupac dobija besplatno
4. Knopix nije potrebno instalirati, radi sa CD-a. Svaki kupac biva obavesten ako neka komponenta ne rade sa ovim operativnim sistemom.
5. Nesto me slabo sluzi pamcenje, ne znam ni sta sam jutros doruckovao. Kad bolje razmislim, uopste nisam doruckovao. E, pa, odoh na dorucak!
[ blaza @ 24.02.2006. 17:29 ] @
pctel-e,
Na drugoj temi si izjednacio silovatelje i korisnike piratskih programa. Sa druge strane, indirektno priznajes da se tvoja firma (a ne ti u privatnoj varijantni, sto se koliko vidim tolerise cak i u svetu) bavila piraterijom i zaradjivala od iste kao i skoro svaka firma koja prodaje racunare, i tvrdis da se vise ne bavis istom. Mozda si u medjuvremenu sazreo kao Srki, i shvatio da to nije o.k., ili se pak plasis posledica koje mogu nastati, pa si prestao. U svakom slucaju, mislim da si malo preterao sa komparacijama, posebno ako se uzme u obzir, da ste upravo vi, prodavci racunara, jedni od krivaca za veliki broj 'silovatelja', posto ste svojim kupcima utuvili ideju u glavu da su operativni sistemi i aplikativni softveri besplatni, isporucujuci racunare nacickane najnovijim igrama, softverskim paketima, filmovima i sl.

[ pctel @ 24.02.2006. 18:33 ] @
Nikada nisam zaradio ni jedan dinar od piraterije, ni poslovno ni privatno. Mozda bi bilo bilje da jesam, jer kad pogledam danas neke kompjuterske firme koje su do nedavno bile CD klubovi pa pomislim gde su oni a gde sam ja... medjutim, kad bi se vreme vratilo, ponovo bih ucinio isto. Prihvatam cinjenicu da su kompjuterske firme krive zbog nesirenja svesti o potrebi koriscenja legalnog softvera. Neki u vecoj meri, neki u manjoj, ali svi smo mi krivi. Medjutim, mozda nije ni moglo drugacije, nije uvek bilo toliko open-source softwera niti je bio user-frendly kao danas. Bilo kako bilo, zao mi je ako nisam ucinio koliko sam mogao u sirenju popularnosti open-source softvera i upozoravanju ljudi na kriminogenost koriscenja piratskog softvera. Trudeci se da ispravim tu gresku, podelio sam besplatno trocifren broj diskova sa open-source softverom, objasnio sam svim prijateljima pojam intelektualne svojine, ucinio da shvate da je koriscenje piratskog softvera neposteno, potrudio se da solidan procenat njih u potpunosti predje na linux. Ubuduce planiram da cinim jos vise po tom pitanju.
Za ljude koji propagiraju suludo pravilo "ako si jednom bio korisnik piratskog programa treba zauvek to da ostanes i da druge savetujes da cine isto", mogu samo da predlozim da procitaju bibliju, tamo ce naci nekoliko primera ljudi koji su kao vojnici proganjali i mucili hriscane da bi potom stali u zastitu istih, pridruzili im se i postali svetci. Odatle bi trebalo da nauce da nikad nije kasno da se prekine sa rdjavim delima i da bas nista ne obavezuje coveka koji je jednom ucinio nesto lose da to mora dozivotno ponavljati. Veoma poucna kniga, kako za vernike tako i za ateiste.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 24.02.2006. u 19:34 GMT+1]
[ blaza @ 25.02.2006. 09:47 ] @
Ti si jedan od retkih. 90% firmi koje prodaju racunare za koje znam jos uvek se ponasaju po starom, posto ih, verovatno, niko ne kontrolise.
[ pctel @ 25.02.2006. 12:56 ] @
Pa ne znam, nisam odavno kupovao kompjuter :-)
Zato posto nemam nikakve podatke ne mogu nista tvrditi, ali mislim da je procenat firmi koje su spremne na krsenje zakona daleko manji. Imam 5 prijatelja koji rade u kompjuterskim firmama i informaciju otuda da se zakon o autorskim pravima striktno postuje. Shvatam ipak da 10-ak firmi ne predstavlja neki reprezentativan uzorak od 5.000 firmi koliko ih sigurno ima u Srbiji.
[ Marenović Slaviša @ 25.02.2006. 23:26 ] @
@blaza i pctel

Skrenuste sa teme...a da li je Biblija adekvatna jer je pisana dosta vekova nakon Hrista, ne znam.

@srki:

Ne budi naivan.
Kada je u opstinskom sudu trebalo da se legalizuje tih nekoliko windowsa, kada su dosli do cene (nakon instalacije koju je cura uradila korektno) ispostavilo se da je rec o OGROMNOJ cifri pa su resili da ne kupuju i da ostane onako kako jeste, jer kad moze da radi, zasto placati.....njihova filozofija.

Ako neko zna jos neki primer neka izvoli:

www.bsa.org
[ pctel @ 26.02.2006. 00:51 ] @
@MAREN
Necemo sad o Hristu, samo sam pomenuo knjigu kao veoma EDUKATIVNO stivo.

Inace, sudovi su institucije drzavne uprave, sto znaci da se legalizacija vrsi sastankom premijera Srbije i Bila Gejtsa. Znaci, drzava prebaci dogovorenu kolicinu $$$ na racun Microsoft-a i sav Microsoft-ov softver u skolama, sudovima, domovima zdravlja, policijskim stanicama i ostalim drzavnim ustanovama se smatra legalnim u sledece 3 godine.
[ srki @ 26.02.2006. 00:58 ] @
Citat:
MAREN: Ne budi naivan.
Kada je u opstinskom sudu trebalo da se legalizuje tih nekoliko windowsa, kada su dosli do cene (nakon instalacije koju je cura uradila korektno) ispostavilo se da je rec o OGROMNOJ cifri pa su resili da ne kupuju i da ostane onako kako jeste, jer kad moze da radi, zasto placati.....njihova filozofija.

Ne moraju da placaju jer kao sto je i pctel rekao Vlada Srbije je sklopila ugovor sa Microsoftom i uzela zajednicku licencu (kao sto kompanije uzimaju corporate licence).
[ Marenović Slaviša @ 26.02.2006. 02:02 ] @
A sta cete sa onih 11 kompova narucenih sa ISKLJUCIVO piratskim win-om?
[ pctel @ 26.02.2006. 02:19 ] @
Kojih 11 kompova i kako mislis sta cemo?
[ Marenović Slaviša @ 26.02.2006. 03:31 ] @




www.bsa.org
[ Kosta ******um Rex Persia @ 26.02.2006. 03:44 ] @
Gledajte ovako, BSA je jedna loša organizacija koja za pirateriju govori da je sve i svašta. Evo, na njihovom sajtu piše da piratsi softver može da uništi podatke i diskove u računarima. Pa mi nismo baš toliko glupi kao što oni misle.

Piratski softver je običan softver koji je samo nelegalno registrovan registracionim ključem. Takav program ni u kom slučaju ne može da uništi podatke na disku korisnika. Argumentacija BSA je izuzetno loša i debilna.
[ Marenović Slaviša @ 27.02.2006. 01:32 ] @
Da. Ali mozes prijaviti slucajeve kao sto su ovi.....ne mislim na pojedince, vec na firme.
[ SashaNBG @ 02.06.2006. 15:49 ] @
Da li je mene neko iz Vlade pitao da li hocu da moja drzava kupi OS i programe od Microsoft-a ili od nekog drugoga? Ne, a mislim da kao poreski obveznik imam pravo na to, jer ce deo tih para koje ja pravim drzavi ici na bespotreban software umesto da ih uloze u nesto pametnije.

Znaci, Vlada je morala da napravi neki tender kao sto su Nemci uradili, da odabere najpovoljniju ponudu i da tako ustedi milione evra. Ali to nisu uradili, a znamo i zasto - neko se dobro opario od tog posla.. naravno, onaj ko ga je potpisao.

Mislim.. KO JE LUD da plati recimo 50 miliona dolara za software kad moze to isto da dobije za mozda 1 milion? Niko ni je lud, to je uradjeno planski.

Dalje, ja nikad nisam kupio niti cu kupiti program ili OS koji mi za nadogradnju ponovo trazi da nesto platim! Niti cu kupiti program cije bar 2-3 nove verzije necu moci da dobijem dzabe. Jer, nove verzije izlaze 1-2 puta godisnje i prakticno devalviraju one stare nekim boljim mogucnostima i onda opet morate da ih kupite. Kad kupim auto, on bez nadogradnje moze da mi traje 10-20 godina, pa isto ocekujem i od programa.

Usput da kazem da sam zaista kupio nekoliko programa koji stvarno vrede (nesto za mobilni, PC i PDA), i ne moram nista da placam nekoliko godina. A ne ono.. kupis Windows 95, pa 98, pa ME, pa XP i sada Vista. Da je samo to pa ajde, ali moras da kupis i neki Office i jos mnogo toga.. pa ko je lud da svake godine baci hiljade evra na programe?

A i mislim da ne trebamo da kupujemo nista jer im tako vracamo sto su nas bombardovali i unistavali od 1991. godine.
[ bojan_bozovic @ 02.06.2006. 16:37 ] @
Citat:
A i mislim da ne trebamo da kupujemo nista jer im tako vracamo sto su nas bombardovali i unistavali od 1991. godine.


Tako je, napred u... cetrnaesti vek lol ;-) da te podsetim da je kosovski boj bio pre sesto i kusur godina... ;-)
[ mulaz @ 02.06.2006. 17:24 ] @
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Gledajte ovako, BSA je jedna loša organizacija koja za pirateriju govori da je sve i svašta. Evo, na njihovom sajtu piše da piratsi softver može da uništi podatke i diskove u računarima. Pa mi nismo baš toliko glupi kao što oni misle.

Piratski softver je običan softver koji je samo nelegalno registrovan registracionim ključem. Takav program ni u kom slučaju ne može da uništi podatke na disku korisnika. Argumentacija BSA je izuzetno loša i debilna.


heh... idi na neki crack sajt.. sa IE-om.. skini 2, 3 cracka.. i kazi koliko puta ce antivirus da se javi... sad zamisli koliko puta bi mogli ti virusi da ti obrisu ceo drajv, ako ne bi imao antivirusa.. inace, tebi to mozda nece da se desi.. al nekome, koji danas sedi prvi put za kompjuterom, i komsija mu rekao da treba da potrazi 'crack' (citaj po vuku).. vrlo verovatno je, da ce bar nesto da pokupi od virusa


[ SashaNBG @ 02.06.2006. 18:39 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Tako je, napred u... cetrnaesti vek lol ;-) da te podsetim da je kosovski boj bio pre sesto i kusur godina... ;-)


E, grozim se kad ljudi ne pamte neke lose stvari koje im se rade!

Za sve koji imaju problema sa dugotrajnim smestanjem informacija u memoriju svog mozga, evo jedne analogije. Ne, nije nista bezobrazno (anal-). :)

Zamisli ovako, odes u neku skupu fast-food radnju da kupis npr. hamburger (a odmah preko puta je isto to samo upola jeftinije) i prodavac ti lupi samar jer si dosao u crveno-plavo-beloj majici a on voli npr. zelenu. I nista, ti se poceses i kupis taj hamburger jer ga nije ON pravio nego samo prodaje to sto njegove kolege prave. I ti sutra opet dodjes i opet ti lupi samar i ti opet kupis to. I posle godinu dana, opet dodjes, ali ti ne lupi samar jer mu je sad ok da nosis sta hoces, i ti se ne setis kako si ranije prolazio. I kupis hamburger.

Slicno je i sa programima ili nekom drugom robom, ako mi je neko nekad ucinio nesto lose, pa naravno da to nikad necu zaboraviti, mada mogu i da oprostim za nesto manje vazno. Evo, meni ameri nisu krivi, ali njihova politika jeste i uvek gledam da ih ostetim kad je to moguce. :D Ali, ovo vec prelazi u politiku, pa necu vise da tupim ovde.
[ bkaradzic @ 02.06.2006. 18:56 ] @
Citat:
SashaNBG: Slicno je i sa programima ili nekom drugom robom, ako mi je neko nekad ucinio nesto lose, pa naravno da to nikad necu zaboraviti, mada mogu i da oprostim za nesto manje vazno. Evo, meni ameri nisu krivi, ali njihova politika jeste i uvek gledam da ih ostetim kad je to moguce. :D Ali, ovo vec prelazi u politiku, pa necu vise da tupim ovde.

Koršćenjem piratskih programa praviš samo štetu domaćim proizvođačima softvera, a ujedno potvrđuješ superiornost komercijalnog američkog softvera u odnosu na domaći, besplatni i open source softver. ;)

Kada ti izabereš da koristiš piratski Windows umesto besplatnog Linux-a ti praktično postaješ MS korisnik. Iako nisi platio taj proizvod, ti znaš da ga koristiš i eventualno jednog dana ćeš ga kupiti. Što direktno ili indirektno. Npr. zaposliš se u firmi koja koristi Windows, a oni moraju da kupe legalni Windows.

Ili ovaj primer:
Citat:
SashaNBG: Da li je mene neko iz Vlade pitao da li hocu da moja drzava kupi OS i programe od Microsoft-a ili od nekog drugoga? Ne, a mislim da kao poreski obveznik imam pravo na to, jer ce deo tih para koje ja pravim drzavi ici na bespotreban software umesto da ih uloze u nesto pametnije.

U svim firmama i državnim institucijama su koristili piratski MS softver godinama. Tokom tih godina svi zaposleni su se obučili da koriste njihov softver i kada je došlo vreme, samo su konstatovali zatečenu situaciju i platili licence za instalirani softver. Nema oni šta tebe da pitaju...
[ bojan_bozovic @ 02.06.2006. 19:00 ] @
Citat:
Zamisli ovako, odes u neku skupu fast-food radnju da kupis npr. hamburger (a odmah preko puta je isto to samo upola jeftinije) i prodavac ti lupi samar jer si dosao u crveno-plavo-beloj majici a on voli npr. zelenu. I nista, ti se poceses i kupis taj hamburger jer ga nije ON pravio nego samo prodaje to sto njegove kolege prave. I ti sutra opet dodjes i opet ti lupi samar i ti opet kupis to. I posle godinu dana, opet dodjes, ali ti ne lupi samar jer mu je sad ok da nosis sta hoces, i ti se ne setis kako si ranije prolazio. I kupis hamburger.


Meni niko nista nije uradio. A ako mislis da zbog toga sto smo "nebeski narod" trebamo da nanosimo sebi stetu, kao u doba pokojnog Milosevica, nemam komentar.

[irony]Ma mi kad ne budemo kupovali od zlih Amera, ima da propadnu![/irony]

Da li mozes da ukapiras sta bi mi time sebi napravili?
[ SashaNBG @ 02.06.2006. 19:23 ] @
Ova tema bas postaje zanimljiva! :)
Citat:
bkaradzic:
Koršćenjem piratskih programa praviš samo štetu domaćim proizvođačima softvera, a ujedno potvrđuješ superiornost komercijalnog američkog softvera u odnosu na domaći, besplatni i open source softver. ;)

Kako pravim štetu domaćim proizvođačima? Pa ako su proizvođači programa, onda sigurno mogu taj isti program za Windows da naprave i za Linux, što mnogi i rade jer je osnovni kOd u stvari bliži Linux-u. A poznato je i da upravo programeri više vole Linux.
Citat:

Kada ti izabereš da koristiš piratski Windows umesto besplatnog Linux-a ti praktično postaješ MS korisnik. Iako nisi platio taj proizvod, ti znaš da ga koristiš i eventualno jednog dana ćeš ga kupiti.

Nikada! :)
Citat:

Što direktno ili indirektno. Npr. zaposliš se u firmi koja koristi Windows, a oni moraju da kupe legalni Windows.

To možda važi za neke ljude koji jednostavno ne umeju da se prilagode nego znaju samo to što znaju i onda moraš da im kupiš tačno taj program ako ti je toliko stalo do tog lika. Ja radim u bilo kom OS-u i u bilo kom programu, tako da za mene i prave kompjuteraše :D to ne važi, nego samo za priučene.
Citat:

Tokom tih godina svi zaposleni su se obučili da koriste njihov softver i kada je došlo vreme, samo su konstatovali zatečenu situaciju i platili licence za instalirani softver.

Kao što plaćaju zaposlenima obuku pod Windows-om, isto tako mogu da plate obuku pod Linux-om. Vidim da neke škole kompjutera nude tu uslugu, što svakako treba podržati.

[Ovu poruku je menjao SashaNBG dana 02.06.2006. u 20:43 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 02.06.2006. 19:26 ] @
SasaNBG, ti ces pro dtp za jednu stampariju da radis bez Quarka, Photoshopa... jer toga na Linuxu nema?

Ako mislis da je linux za desktop, poseti Advocacy ;-) Uzeleli smo se svezeg mesa ;-)
[ SashaNBG @ 02.06.2006. 19:38 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Meni niko nista nije uradio. A ako mislis da zbog toga sto smo "nebeski narod" trebamo da nanosimo sebi stetu, kao u doba pokojnog Milosevica, nemam komentar.

Ma kakav "nebeski narod"... A Boki, gde si ti bio od 1990. do sada kad TEBI nista nisu uradili? Pa nećeš valjda da čekaš da tebi lično naprave štetu pa da ih onda mrziš? Onda je kasno! Verujem da te i sada baš briga za Kosovo jer dok tebe lično niko ne dira, može da pogazi sve oko tebe i nećeš ni mrdnuti dok se ne ustremi na tebe lično. Opet politika...
Citat:

[irony]Ma mi kad ne budemo kupovali od zlih Amera, ima da propadnu![/irony]
Da li mozes da ukapiras sta bi mi time sebi napravili?

Haha! Pa naravno da će da propadnu! :) Ma nebitno, ali zašto da nam se sad smeškaju i uvaljuju robu a napravili su nam štetu od xyz milijardi dolara koju ne misle da plate?! Pomisli samo, kad bi nam platili odštetu turci za 500 godina pljačke, nemci, ameri i ostali.. pa mi bi sada bili tamo gde smo bili i pre, u vrhu evropske civilizacije. Eto, šta bi mi sad radili sa recimo 500 milijardi dolara odštete? wow!

DODATO:

> SasaNBG, ti ces pro dtp za jednu stampariju da radis bez Quarka, Photoshopa... jer toga na Linuxu nema?

Ne, nego sam zbog određenih okolnosti počeo u Windows-u, ali pravio sam isto to u Fedora Linux-u i OpenOffice paketu, a izlaz je rađen u PDF formatu koji prihvata svaka štamparija. Znači - MOŽE!
[ bojan_bozovic @ 02.06.2006. 19:44 ] @
Sasa, spusti se na zemlju, u oblacima si. A sto se 1990 tice, bio sam ovde, i hvatao se za glavu kada bi video uramljene Slobine slike. Da, tako je, mogu da pobiju bas sve, ako mene ne zakace, sve je u redu, jer sam odavno prestao da se lozim na nacionalizam, u se i u svoje kljuse. Taj je nacionalizam bio Slobina zvaka za narod, secas li se da su te 1990. u pocetku rata zapadna stampa i ostali mediji imali pozitivan odnos prema Srbima, koji Sloba nije zeleo iskoristiti za priblizavanje EU jer je zeleo da stvori dinastiju?
[ Ivan Dimkovic @ 02.06.2006. 19:51 ] @
Citat:

Ma kakav "nebeski narod"... A Boki, gde si ti bio od 1990. do sada kad TEBI nista nisu uradili? Pa nećeš valjda da čekaš da tebi lično naprave štetu pa da ih onda mrziš? Onda je kasno! Verujem da te i sada baš briga za Kosovo jer dok tebe lično niko ne dira, može da pogazi sve oko tebe i nećeš ni mrdnuti dok se ne ustremi na tebe lično. Opet politika...


Sinak, moj ti je savet da sto prestanes da mrzis - od mrznje nema nista a svakako od nje neces da zivis.

Razmisli malo bolje o pirateriji i ekonomiji domaceg softvera, mozda ti se i "samo kaze" zasto je Srbija tu gde jeste.

Kad ti kao domaca firma "kupis" americki softver (tj. iskopiras ga) umesto da kupis domaci - ti nisi Ameriku ostetio ni za jedan jedini cent - jer im nisi uzeo nista fizicko, vec samo virtuelnu kopiju. Ali si zato jos malo doprineo svojim sunarodnicima, ljudima koji bi mozda proizvodili domaci softver, da propadnu - jer si im obezvredio vrednost njihovog rada.

Mera koliko je, recimo, tebe briga za to - je mera koliko bilo koga u Srbiji bole ona stvar za bilo sta drugo - zato je i Srbija zemlja u kojoj se "nema" a ne "ima" - jer svako svakog gleda da zahebe za nesto, i valjda misli da je time uspeo u zivotu... samo sto zaboravlja da ce i njega neko isto tako sutra da zahebe za nesto drugo.

I tako u krug.

Saberi malo koliko puta si "zeznuo" Ameriku za 0 centi , a koliko puta si svojim sunarodnicima oduzeo priliku da zarade.

Uzivaj.

Citat:

Eto, šta bi mi sad radili sa recimo 500 milijardi dolara odštete? wow!


Pojeli i popili i opet trazili jos.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 02.06.2006. u 21:04 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 02.06.2006. 19:56 ] @
Jos nesto, ko nas je lagao? Sloba ili Ameri, kada rekose da ne vode rat protiv Srba, vec protiv rezima?
[ bkaradzic @ 02.06.2006. 19:56 ] @
Citat:
SashaNBG: Kako pravim štetu domaćim proizvođačima?

Pa tako što ne kupuješ njihov softver koji je jeftiniji od originalnog, a skuplji od piratskog stranog softvera.
Citat:
SashaNBG: A poznato je i da upravo programeri više vole Linux.

LOL! Pričaš gluposti... :)
[ bojan_bozovic @ 02.06.2006. 19:58 ] @
Citat:
Ne, nego sam zbog određenih okolnosti počeo u Windows-u, ali pravio sam isto to u Fedora Linux-u i OpenOffice paketu, a izlaz je rađen u PDF formatu koji prihvata svaka štamparija. Znači - MOŽE!


O RLY? ;-) O separaciji boja necemo (to mora ako je pro) ;-)
[ pctel @ 02.06.2006. 20:03 ] @
Citat:
SashaNBG: E, grozim se kad ljudi ne pamte neke lose stvari koje im se rade!
...
Evo, meni ameri nisu krivi, ali njihova politika jeste i uvek gledam da ih ostetim kad je to moguce. :D

Onda si u velikoj zabludi - koriscenjem americkog piratskog softvera radis upravo u korist velikih americkih kompanija a ne na stetu. Deluje kontradiktorno? E, pa nije, dokazacu vam to na sopstvenom primeru:
Pre 10 godina, bio sam sklon razmisljanju da je koriscenje americkog piratskog softvera svojevrsna osveta amerikancima za sankcije koje su mi uveli i za jos gore stvari kojima su mi pretili. Kupio sam piratske CD-ove i vezbao rad sa njihovim programima i operativnim sistemima. Linux sam pomalo s vremena na vreme pogledao i pomislio "dobra stvar, ali sta ce to meni, treba se svetiti amerikancima besplatnim koriscenjem Windows-a". I, tako, malo po malo, totalno sam se navikao na Windows i koriscenje Linux-a za neke uobicajene stvari mi je vec predstavljalo svojevrstan napor. Nekoliko godina potom je doslo vreme da treba nesto ozbiljno da radim. Morao se koristiti legalan ili besplatan softver, imao sam izbor ili Linux uz mnogo napora da se savladaju stvari koje ne znam ili 150 EUR-a Microsoft-u. Kao i vecina drugih, zazmurao sam i dao 150 EUR-a, to je prva velika pobeda amerikanaca... A onda je trebalo programirati a moja sva iskustva su vezana za americki softver! Malo po malo, za tri godine sam za raznorazni softver dao preko 1500 EUR-a... Bas sam ih "ostetio", nema sta da se kaze! Odavno sam odustao od borbe sa njima, jer sam video da su pobedili. Tako i ti, samo ti razmisljaj kako si ih zeznuo a oni vec zadovoljno trljaju ruke zbog para koje ces im dati! Ja podrzavam ljude koji imaju entuzijazma da se bore sa kompanijama kao sto je Microsoft. Takvima sam podelio na desetine, mozda cak stotine diskova sa raznim Linux-ima, Open Office-om i drugim besplatnim programima, samo nikada ni jednu kopiju komercijalnog softvera!

Citat:
bkaradzic: U svim firmama i državnim institucijama su koristili piratski MS softver godinama. Tokom tih godina svi zaposleni su se obučili da koriste njihov softver i kada je došlo vreme, samo su konstatovali zatečenu situaciju i platili licence za instalirani softver. Nema oni šta tebe da pitaju...

Verovatno su i oni godinama verovali kako se tako svete amerima? Cini mi se da se Microsoft najvise raduje svakom novom nelegalnom korisniku. Takvi su investicija koja ne kosta nista, a na duze staze donosi mnogo!
[ SashaNBG @ 02.06.2006. 20:49 ] @
> Sasa, spusti se na zemlju, u oblacima si.
>

Znam, pripadam "nebeskom narodu"! :)))

> Sinak, moj ti je savet da sto prestanes da mrzis - od mrznje nema nista a svakako od nje neces da zivis.
>

Ej, stvarno ne mrzim nikog, jedino mrzim politiku! Inace, super se druzim sa svim nacijama i uopste ne gledam ko je sta. Jedino sto me dotice je nepravda i steta koja je indirektno i meni naneta od 1990. do sada, zato sam ovako zay.ban. :Z

> Ali si zato jos malo doprineo svojim sunarodnicima, ljudima koji bi mozda proizvodili domaci softver, da propadnu - jer si im obezvredio vrednost njihovog rada.
>

Ne kapiram kako? Pa ja bih evo sad iz mesta otisao da kupim domaci Windows (na CD-u za 100 din.)! :) Zezam se, mislim.. stvarno podrzavam domace proizvode. Evo, jednom sam kupio za 200 maraka domaci program za vodjenje poslovanja, kupovao sam i razne multimedijalne diskove nekim klincima, pa neki plan grada, nemacki recnik itd..

> Jos nesto, ko nas je lagao? Sloba ili Ameri, kada rekose da ne vode rat protiv Srba, vec protiv rezima?
>

Svi su nas lagali. Ameri su u stvari hteli da nam uzmu naftu, ali posto su videli da nemamo, onda su odustali. :)

> O separaciji boja necemo (to mora ako je pro) ;-)

Naravno, imas tu opciju kad pravis PDF. Ides na Print.. PDF i onda podesis sve, a naravno, sve slike moraju da ti budu u CMYK 300-600 dpi.

> imao sam izbor ili Linux uz mnogo napora da se savladaju stvari koje ne znam ili 150 EUR-a Microsoft-u
>

A koji je posao u pitanju? Pa imas i u Linuxu mnoge mogucnosti, kao i mnoge ozbiljne domace programe za sve i svasta pod Linux-om. Vidite sta radi Google! Americka firma a pravi sve i za Linux (Picassa, Sketch, itd.). A da cu kupiti neki americki program, to je skoro nemoguce. Mozda ako bude jedini na svetu pa da nemam izbora, inace jok.
[ bojan_bozovic @ 02.06.2006. 21:56 ] @
Citat:
Naravno, imas tu opciju kad pravis PDF. Ides na Print.. PDF i onda podesis sve, a naravno, sve slike moraju da ti budu u CMYK 300-600 dpi.


A podesavanje ugla rastera za osvetljivac? Znas, mogao bi da ne pricas o necemu sto ne poznajes (CMYK fajl se razlikuje od osvetljivaca do osvetljivaca - i uglovi rastera - inace dobijas lep moire efekt tj. uzasan rezultat) dalje, pro je 2540 ili 3000dpi.

Citat:
Sasa, spusti se na zemlju, u oblacima si.


Mislio sam na pricanje o ratnoj odsteti

Citat:
Svi su nas lagali. Ameri su u stvari hteli da nam uzmu naftu, ali posto su videli da nemamo, onda su odustali. :)


Sad ne pricaj svasta. Nisu ni jednu kasarnu promasili, a nisu znali nafte da nemamo ;-)
[ mulaz @ 02.06.2006. 22:14 ] @
da ne pricamo da se ljudi trude sa fedorom, popravljaju software za dzabe, pisu novi software - za dzabe, pisu bug reporte, patcheve, za dzabe.. i onda redhat to sve pokupi, lepo upakuje, doda jos support i zaradjuje pare
[ SashaNBG @ 02.06.2006. 22:50 ] @
> A podesavanje ugla rastera za osvetljivac?
>

A podesavanje saugfuzne na cincilatoru iberklapne? ;) Ma daj, pa sta me briga za to, ja im dam fajl a oni koji su ucili stamparski zanat neka naprave specijalno za njihovu stampariju ako im treba. Znam dovoljno o tome da mogu da posaljem casopis na izradu, evo upravo radim jedan novi broj. Rezolucija koju sam pomenuo je rezolucija fotografija, sto je dovoljno za neku prosecnu stampu, a ono PRO se podesi kao Export u PDF, znam.

Nego, odosmo daleko od teme, pa samo da pomenem da su ONI (ameri) za posmatranje, ali su trenutno (20 godina) najjaci i ne moze im niko nista. Ali propasce i to carstvo kao sto su propala i ostala zasnovana na tiraniji.
[ bojan_bozovic @ 03.06.2006. 02:09 ] @
E to Sasa na Linuxu nece da radi...
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2006. 10:57 ] @
Citat:

Nego, odosmo daleko od teme, pa samo da pomenem da su ONI (ameri) za posmatranje, ali su trenutno (20 godina) najjaci i ne moze im niko nista. Ali propasce i to carstvo kao sto su propala i ostala zasnovana na tiraniji.


Tako je, bas si im rekao! Verovatno zato sto su "za posmatranje" imaju najvise visokoskolovanih imigranata - mozda bi trebalo prvo tebe svi da pitaju ;-)

[ apex @ 03.06.2006. 11:20 ] @
A zasto ljudi u svakoj temi gde se spomene Microsoft morate da spomenete i Linux?

Znate onu pesmu ide ovako nesto "Ti i ja, dva smo sveta razlicita......", mislim nebo i zemlja cudi me da admin nije odreagovao cim su poceli flame koji je OS bolji - ma i jedan i drugi su super, ali ja npr MORAM da radim pod win okruzenjem, cisto zbog nedostatka vremena i zivaca
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2006. 11:51 ] @
Citat:

A zasto ljudi u svakoj temi gde se spomene Microsoft morate da spomenete i Linux?


U ovom slucaju piratizacija Microsofta u firmama u Srbiji direktno unistava posao ljudi koji bi se bavili pruzanjem Linux usluga ;-)
[ SashaNBG @ 03.06.2006. 12:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: U ovom slucaju piratizacija Microsofta u firmama u Srbiji direktno unistava posao ljudi koji bi se bavili pruzanjem Linux usluga ;-)

Potpuno tacno! Svi se naviknu na MS i posle ih je tesko nauciti necemu drugom. Ali, u zadnje vreme se bas zahuktavaju stvari oko Linux-a u svetu pa tako i kod nas, sve se vise prica, ljudi koriste Open Source programe (OpenOffice, Mozilla itd.) i kapiraju da je to ista stvar samo je neko drugi pravi i kako su naucili MS programe tako ce nauciti i ove druge.
Znate kad ce Linux da postane #1? Kad naprave da instalacije programa i hardvera rade prosto kao u Windows-u i kada budu postojali programi za svaku namenu. Za sada je vise zastupljen na serverima, kod programera i entuzijasta.
Citat:
Ivan Dimkovic: Tako je, bas si im rekao! Verovatno zato sto su "za posmatranje" imaju najvise visokoskolovanih imigranata - mozda bi trebalo prvo tebe svi da pitaju ;-)

Sto bi mene pitali, nisam im ja predsednik. Sreca njihova. :) A to sto uvoze "mozgove" je zato sto njihovi mozgovi ne funkcionisu dobro. :) Ovako dobiju na gotovo strucnjake kojima nisu morali da placaju skolovanje. Imaju oni pametnu politiku, ali ona odgovara samo njima, za ostale ih bas briga.
Jeste li igrali nekad igricu Civilisation? Ako jeste, onda znate zasto je to tako... cim postanete vojno i tehnoloski superiorni, vas vise ne zanima da li se nekome svidja sto svuda hocete da imate baze, luke ili gradove... ako se pobuni, vi ga roknete i gotovo. A svoju zemlju gradite i sirite granice, jer cak i ako ste dobri i ne zelite da osvajate, morate da se osigurate da vas neko ne bi iznenadio. A to osiguranje podrazumeva da drzite ostale slabijim od vas - ne date im tehnologiju, vrsite preventivne udare ako naprave i oni neki razarac ili slicno, itd.. To sada rade ameri, uzivo.
[ Ivan Dimkovic @ 03.06.2006. 17:50 ] @
Citat:

Sto bi mene pitali, nisam im ja predsednik. Sreca njihova. :) A to sto uvoze "mozgove" je zato sto njihovi mozgovi ne funkcionisu dobro. :) Ovako dobiju na gotovo strucnjake kojima nisu morali da placaju skolovanje. Imaju oni pametnu politiku, ali ona odgovara samo njima, za ostale ih bas briga.


Imali smo vec temu o ovome na ES-u, potrazi malo - sve to sto pricas se pokazalo kao jednostavno netacno. Tvoje zablude su klasicne zablude o Americi koje obicno proizilaze iz propagande nastale na bazi ciste zavisti neke grupe ljudi/zemalja prema toj zemlji iz prostog razloga sto su Amerikanci jednostavno uspesni a mnogi drugi nisu. Rezultat je gomila neistina koje se ponavljaju bezbroj puta pa nekima postanu logicne i istinite.

Fakat je da Amerika ima najbolje univerzitete na svetu (po rangiranju kineskog instituta u Sangaju) i najvise ulaze love od GDP-a u skolovanje svojih ljudi u odnosu na sve ostale zemlje, i da ima oko 3% stranaca koji studiraju a ostatak su njihovi gradjani (sve faktualno pokazano na temi o obrazovanju o Americi na ES-u).

Ucini sebi uslugu, procitaj: http://www.paulgraham.com/america.html

Umesto sto se takmicite ko ce vise da ih pljucne kojekakvim neistinama, mozda bi trebalo nesto i da naucimo od njih. Od uspesnih valja uciti - ima svasta da se nauci ;-)

Citat:

Znate kad ce Linux da postane #1? Kad naprave da instalacije programa i hardvera rade prosto kao u Windows-u i kada budu postojali programi za svaku namenu. Za sada je vise zastupljen na serverima, kod programera i entuzijasta.


A to se nikad nece desiti ako neko i ne dobije sansu da prodaje Linux softver jer se piratuje trenutno daleko kvalitetniji Windows desktop softver.

U izboru izmedju besplatnog Linux grafickog alata, i "besplatnog" (piratovanog) grafickog alata, vecina ce se odluciti za onaj drugi jer je cena ista, a kvalitet i podrzanost hardvera/standarda je obicno na strani Windows softvera (Adobe Photoshop, Quark, Premiere, i sl...)

I onda neko kaze "U al sam zeznuo Amere, downlodovao sam za dzabe XP i Adobe Photoshop" - a u stvari su zeznuti samo oni koji bi im mozda konkurisali i koji bi prodali nesto lokalno. Microsoft i Adobe su dobili jos jednog korisnika, a nisu izgubili ni jedan jedini cent. A Amerika ce, ne boj se, naplatiti pirateriju od tvoje zemlje - na ovaj ili onaj nacin, i Tebe niko nece pitati da li hoces da im platis ili ne na kraju...
[ SashaNBG @ 03.06.2006. 20:19 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Imali smo vec temu o ovome na ES-u, potrazi malo - sve to sto pricas se pokazalo kao jednostavno netacno. Tvoje zablude su klasicne zablude o Americi koje obicno proizilaze iz propagande

Nisam u zabludi, evo i sam si rekao da uvoze strucnjake, 3% studenata, pa malo li je 3% od ne znam koliko miliona studenata?! A to su studenti, a ja sam pricao o uvozu gotovih strucnjaka. Znaci, ne lupam ja niti sam zatucan kao sto mislis, niti ih mrzim sto su najjaci. Jeste im najbolje skolovanje jer imaju najvise para pa moze npr. fakultet da kupi kompletnu mikrobiolosku opremu pa studenti ne moraju da gledaju samo u knjige i zamisljaju kako to izgleda, kao kod nas. Tako je i u svemu ostalom, pare cine cuda. Shvati, ja ne mislim da je lose tamo, nego tvrdim na osnovu cinjenica da imaju bezobraznu - skoro teroristicku spoljnu politiku, a dokaze ne moram da ti navodim jer ih ceo svet zna, samo sto svi cute.

Citat:

Od uspesnih valja uciti

Pa naravno, naucite nesto od mene. :)

DODATO:
I samo da dodam ovo... kada stavim smajlija na kraju recenice, to znaci da se salim i nemojte to shvatiti ozbiljno, kao na primer u recenici: "...zato sto njihovi mozgovi ne funkcionisu dobro. :)". Naravno da nisu mentoli, to nisam ni rekao.

IZBRISANO nešto što je trebalo da ide kao privatna poruka.

[Ovu poruku je menjao SashaNBG dana 16.06.2006. u 01:24 GMT+1]
[ srdjandakic @ 03.06.2006. 21:18 ] @
Citat:
SashaNBG: Potpuno tacno! Svi se naviknu na MS i posle ih je tesko nauciti necemu drugom.


I šta je tu sad problem? Možda ja kao poreski obveznik baš neću da plaćam dodatni support za Linux i obuku svih tih ljudi da rade na nečem što ne moraju i vide prvi put u životu.

Ako se ide logikom "domaće firme bi to radile", pa super... Tom logikom može i da se reaktivira projekat Tim-011, da ne dajemo pare Kinezima.

Domaće firme bi radile i support za Windows. Naša vlast jedino treba da se pobrine da to ne bude firma kuma od ovlašćenog lica za nabavku.

A sve ostalo vezano za napredak u državi, u manje više svim oblastima, treba da pogledamo kod komšija (Madjari, Hrvati, ...) koji su listom svi uspešniji od nas i to već prošli... i da radimo apsolutno sve isto kao i oni i ne filozofiramo previše.
[ SashaNBG @ 04.06.2006. 15:29 ] @
Citat:
srdjandakic: Možda ja kao poreski obveznik baš neću da plaćam dodatni support za Linux i obuku svih tih ljudi da rade na nečem što ne moraju i vide prvi put u životu.

Pa neće svaka firma da plati skolovanje zaposlenima, ali iz ličnog iskustva znam da FIRME (ne mislim na butike, pekare i slično) zaista plaćaju zaposlenima obuku i to nije neki sitan procenat, ali da ne lupim, reći cu samo da otprilike svaka treća firma je nekada platila obuku zaposlenima. Isto tako su mogli da plate obuku za Linux jer ih software izađe neuporedivo jeftinije. Prosečna firma ima potrebu za poslovnim programom, nekim office paketom, Internetom i to je sve! Zar za to trebaju da plate Windows i MS Office po kompjuteru, brdo para? Zdrava logika kaže "NE". Koliko god koštala obuka, opet je mnogo jeftinija nego da kupe na primer 10 licenci za pomenuti software. Evo na primer, obuka za firme (na više polaznika) košta oko 50 evra, znači izađe oko 500 evra za 10 zaposlenih, a MS paket OS + Office na 10 kompa je desetostruko više, plus što će bar 5 zaposlenih ipak morati da ide na obuku. Pa vi birajte.

Citat:

Naša vlast jedino treba da se pobrine da to ne bude firma kuma od ovlašćenog lica za nabavku.

Poznato je da se takvi poslovi uvek nameštaju, a to ne mora da bude neki rođak ovlašćenog lica, nego neki poznanik kog ne mogu da povežu sa njim. Ko ne bi uzeo recimo 100.000 evra da napravi uvoz za nekoga i da ćuti o tome? Mislim da nema takvog.
[ Slobodan Miskovic @ 15.06.2006. 23:06 ] @
Piraterija i Srbija
15. jun 2006. | 15:08 | Izvor: Beta
Beograd -- Srbija zbog piraterije u oblasti softvera i u muzičkoj i filmskoj industriji godišnje gubi oko 100 miliona evra.

Ukupan godišnji gubitak u javnim prihodima Srbije zbog piraterije softvera i u muzičkoj i filmskoj industriji veći je od 100 miliona evra, izjavio je predsedavajući Odbora Privredne komore SAD za zaštitu prava intelektualne svojine Nebojša Momčilović.

On je rekao da bi, ako bi Srbija rešila problem piraterije, prihodi od te tri industrije i usluga koje ih prate bili oko 500 miliona evra godišnje. Prema njegovim rečima, Zakon o posebnim ovlašćenjima u zaštiti prava intelektualne svojine, koji je Skupština Srbije usvojila krajem maja a čija je primena počela u ponedeljak, prvi je korak ka rešavanju problema piraterije.

Zakonom su propisane visoke kazne, i do tri miliona dinara, odnosno 35.000 evra, a njime su data i veća i jasna ovlašćenja svim nadležnim organima koji su uključene u tu borbu, kaže Momčilović.
[ SashaNBG @ 16.06.2006. 00:19 ] @
Citat:
On je rekao da bi, ako bi Srbija rešila problem piraterije, prihodi od te tri industrije i usluga koje ih prate bili oko 500 miliona evra godišnje.

Ma šta priča čovek.. zna li on šta je 500 miliona evra? Od 10 miliona stanovnika oko 1/2 su maloletni i penzioneri koji ne kupuju nikakve programe ili muziku. Znači, baš svaki drugi stanovnik morao bi da izdvoji oko 100 evra godišnje za to, što je apsolutno nemoguće! Lik je lupio samo tako.

A pomislite, da li Srbija proizvede filmove, muziku i programe u vrednosti od 500 miliona evra? Nema šanse, nego je taj gospodin mislio da Amerika u stvari gubi 500 miliona evra zbog naše piraterije, samo što to neće da kaže nego se kao brine za Srbiju. Ali ko ih šiša, oni nama duguju 300 milijardi dolara za ratnu odštetu, znači, trebamo da se švercujemo narednih 150 godina. :)
[ bkaradzic @ 16.06.2006. 01:57 ] @
Citat:
SashaNBG: A pomislite, da li Srbija proizvede filmove, muziku i programe u vrednosti od 500 miliona evra?
Ne. A razlog je što domaći original ni po ceni ni po kvalitetu ne može da konkuriše stranom nelegalno kopiranom proizvodu. Ako bi se kontrolisala piraterija, ti strani proizvodi bi bili dostupni samo kao originali i po ceni veći od domaćih proizvoda tek onda bi domaća industrija softvera, filma i muzike imala neku šansu da konkuriše. I nije novac samo u kupovini proizvoda, nego i u novim radnim mestima koja bi se otvorila, novac koji bi bio potrošen na marketing, itd.

Citat:
SashaNBG: Ali ko ih šiša, oni nama duguju 300 milijardi dolara za ratnu odštetu, znači, trebamo da se švercujemo narednih 150 godina. :)

Lupetanje...

Šverc, falsifikovanje novca, nelegalno kopiranje i ostale nelegalne delatnosti negativno utiču samo na ekonomiju zemlje gde se distribuiraju, a ne na ekonomiju one zemlje odakle se švercuje, čije novčanice se falsifikuji, ili čiji softver, filmovi i muzika se nelegalno kopiraju.
[ pctel @ 16.06.2006. 02:14 ] @
Citat:
Nema šanse, nego je taj gospodin mislio da Amerika u stvari gubi 500 miliona evra zbog naše piraterije...

Bas briga Merlina Mensona sto slusas njegov piratski disk, ali je Mile kitic na gubitku, jer zbog toga ne kupujes njegov original.
[ the_jumper @ 16.06.2006. 02:28 ] @
zaustavljanje piraterije domace radinosti- teoretski moguce
zaustavljanje piraterije onih tamo -nemoguca misija bar u sledecih 10 godina.

nizak zivotni standard i volja nasih ljudi da se medjusobno pomazu i da dele nesto sto je tudje odrzace pirateriju jos dugo dugo...

ako ikada budem imao platu 2000 evra OBECAVAM kupicu dva original windowsa i tri offica pa nek se teraju...
[ bkaradzic @ 16.06.2006. 02:42 ] @
Citat:
the_jumper: nizak zivotni standard i volja nasih ljudi da se medjusobno pomazu i da dele nesto sto je tudje odrzace pirateriju jos dugo dugo...

ako ikada budem imao platu 2000 evra OBECAVAM kupicu dva original windowsa i tri offica pa nek se teraju...

Loši su ti izgovori...

Imaš potpuno besplatno:

http://www.linux.org/
http://www.openoffice.org/

Koliku ćeš platu imati zavisi samo od tebe!
[ mrkidivx @ 16.06.2006. 05:29 ] @
Citat:
ali je Mile kitic na gubitku, jer zbog toga ne kupujes njegov original.


Gde nađe baš mileta kitića...
[ SashaNBG @ 16.06.2006. 08:56 ] @
Citat:
Šverc, falsifikovanje novca, nelegalno kopiranje i ostale nelegalne delatnosti negativno utiču samo na ekonomiju zemlje gde se distribuiraju, a ne na ekonomiju one zemlje odakle se švercuje, čije novčanice se falsifikuji, ili čiji softver, filmovi i muzika se nelegalno kopiraju.

Pa nije baš tako, piraterija utiče negativno na obe ekonomije, ali naravno, ipak mnogo više utiče na one firme koje neće dobiti očekivani novac za svoje proizvode, dok oni koji bi usput zaradili od distribucije, gube samo jedan nebitan deo. Samo što npr. Amerika ni ne oseti gubitak od 500 mil. evra, dok je to za nas veliki novac, i svakako da se primeti.

Citat:
Bas briga Merlina Mensona sto slusas njegov piratski disk, ali je Mile kitic na gubitku, jer zbog toga ne kupujes njegov original.

Šta, kao, Menson je bolji od Mileta? :) Mile bar izgleda normalno, samo što ima loš ukus za muziku, a Menson je bolesnik i lopov jer je i sam napravio svoje "ime" na krađi tuđih pesama. Za Karleušu, Stoju i slične "muzičare" mi i nije žao, jer samo zagađuju etar i trebalo bi ih zabraniti Ustavom. Ali, pošto ne možemo da pravimo diskriminaciju, u svakom slučaju treba podržati zaštitu prava muzičara uopšte.

Usput, nisam shvatio kako je to Mile na gubitku što neko sluša Mensonov piratski disk?

Citat:
zaustavljanje piraterije domace radinosti- teoretski moguce

Moguće ga je svesti na minimum, ali ne i iskoreniti, jer evo sada možeš u sred Amerike koja je praktično rešila problem piraterije, da skidaš i slušaš piratizovanu muziku preko nekog peer2peer programa za razmenu fajlova (LimeWire itd.).

A slažem se da je nizak standard glavna prepreka da ljudi kod nas kupe nešto originalno. Pa ko ima da plati program od 500 evra? Mislim, preterano je, posebno one gluposti da za svaki komp moraš da kupiš novu licencu! To bi trebalo da važi za celu firmu, onda bi svi kupovali.

Citat:
maš potpuno besplatno: http://www.linux.org/

A šta ako čovek voli baš Windows i MS Office, a ne može da izdvoji tolike pare da bi mogao da se hvali kako ima original programe? Onda naravno da neće da pređe na Linux, nego radi sa tim što mu odgovara.

Usput, Bill Gates je upravo prepustio upravljanje Microsoft-om svojim kolegama, jer ne želi više da mu to bude glavna obaveza u životu. Sada radi humanitarne akcije i najveći je donator, što svakako treba pozdraviti. A trenutno, njegova kompanija ima čist MESEČNI profit od milijardu dolara!!!
[ phatsa @ 16.06.2006. 10:18 ] @
Domace turbo-folk "zvezde" zive itekako dobro, mislim da su oni obezbedili i
svoje unuke lovom koju su zaradili u zadnjih 20 godina baveci se
zagadjivanjem kulture i etra, tako da mi, intelektualci, programeri,
dipl.ing-ovi, akademski građani, ali i posteni radnici i seljaci možemo samo
da im zavidimo. Tako da mislim ni da se Mile Kitić ne streca nešto
posebno... nažalost.
[ pctel @ 16.06.2006. 11:05 ] @
Citat:
SashaNBG: A trenutno, njegova kompanija ima čist MESEČNI profit od milijardu dolara!!!

Kompanija Microsoft zaradjuje upravo zahvaljujuci pirateriji, znaci, piraterija joj ne nanosi gubitke, vec joj upravo ide u prilog. Kako? Pa lepo, zamisli da ti diler droge pokloni prve dve-tri doze, da li je to gubitak za njega? Na prvi pogled jeste, jer ti daje besplatno nesto sto ga je kostalo, ali kad bolje razmislis... da nema piraterije, prosecan kucni korisnik bi svoje znanje stekao na besplatnom softveru i kasnije kad pocne da se bavi nekim poslom, ostao bi na tom besplatnom softveru, jer bi mu prelazak na Microsoft-ovo resenje bio veliko maltretiranje. Ovako, cin neko kupi racunar on nadje nekog drugara da mu instalira piratski Windows i ostaje zauvek glup za sve drugo osim Windows-a. Kad pocne da radi, sta mislite koji ce mu OS biti potreban na radnom mestu? Autorima softvera i muzike piraterija dodje kao besplatna reklama, jer nasuprot misljenju ovog amerikanca da je izbor legalno ili piratsko, na najvecem delu planete je izbor ustvari nikakvo ili piratsko. Kad sam ja pocinjao da se bavim racunarima, Microsoft-ov operativni sistem je kostao kao godisnja zarada cele moje porodice, tako da ja tada nisam kupio piratski CD, verovatno bih se preorjentisao na besplatna resenja i danas bih imao tih 1500 EUR-a koje sam ovako potrosio na razno-razni softver. Secam se kao da je juce bilo, kad su clanovi grupe "Zabranjeno pusenje" dosli iz Sarajeva u Beograd. Prvo sto su uradili, potrazili su ovdasnje pirate i otisli da vide kako su snadbeveni njihovom muzikom. Posto nisu bili bas dobro snadbeveni, Nele im je poklonio sve sto im je nedostajalo od svog repertoara! Time je priznao ono sto retko ko hoce da prizna - da piraterija nije stetna za izvodjaca, vec korisna!

Citat:
SashaNBG: Šta, kao, Menson je bolji od Mileta? :)
Pa, iskreno da ti kazem, ne znam sta mi se kod Mensona vise ne svidja - izgled ili muzika :-) Ali, moj kolega ga slusa i lepi njegove postere po spavacoj sobi, znaci, ima nas raznih. Sad je skoro kupio original CD, inace je ranije slusao pirateriju. Da pre par godina nije bilo piraterije, verovatno ne bi kupio original, pa bi sada slusao Mileta Kitica :) To je moje slikovito objasnjenje bkaradzic-eve konstatacije da piratovanje stranih izdanja ne steti stranim vec domacim autorima.
Citat:
phatsa: Domace turbo-folk "zvezde" zive itekako dobro...

Ali strane turbo-folk "zvezde" zive itekako bolje... Dobro, tamo se to ne zove turbo-folk, ali jasno je sta sam mislio.
[ mrkidivx @ 16.06.2006. 14:40 ] @
Ma manite se ljudi turbo folka i ostalih "zvezda" i "zvezdica" obezbedile su se one, gledajmo sebe...
[ Ivan Dimkovic @ 16.06.2006. 14:53 ] @
Citat:

Pa nije baš tako, piraterija utiče negativno na obe ekonomije, ali naravno, ipak mnogo više utiče na one firme koje neće dobiti očekivani novac za svoje proizvode, dok oni koji bi usput zaradili od distribucije, gube samo jedan nebitan deo. Samo što npr. Amerika ni ne oseti gubitak od 500 mil. evra, dok je to za nas veliki novac, i svakako da se primeti.


Pa to je vrlo vrlo diskutabilno:

1. Piraterija nekog kosta ako i samo ako bi osoba koja je ukrala softver bila kupac u nekom drugom stanju stvari - sto se za end-user pirateriju tesko moze reci da je visok procenat.

2. Sam trosak piraterije je tacno: 0 (nula) dolara jer je kopija digitalna i troskovi proizvodnje te kopije su nula.

3. Poznat je podatak da oko 10% piratovanih kopija postanu legalne pre ili kasnije - i to je verovatno i procenat onih koji bi kupili softver da nemaju pirat na raspolaganju.

Citat:

Amerika ni ne oseti gubitak od 500 mil. evra


Svako bi osetio gubitak od 500 miliona evra - na ovaj ili onaj nacin. Amerika nema sta tu da oseti kao zemlja - vec samo individualne firme. Da takav gubitak postoji (a on ne postoji, bar kada je u pitanju piraterija) - toliku sumu bi osetila svaka kompanija ;-)
[ SashaNBG @ 16.06.2006. 15:40 ] @
To se zove "neostvarena zarada", pa i to moze da se uracuna u neku stetu. Recimo, ako pekara napravi i planira da proda danas 100 kifli, a dodju majstori i iskopaju ulicu pa ovi prodaju 5 kifli, onda i to moze da se racuna kao steta, ili gubitak.

Nije to bas sve tako jednostavno kao sto svi ovde pisemo, ima dosta da se razmislja o tome, ali imam preca posla, a i ima valjda ko prima platu da misli o tome.
[ pctel @ 16.06.2006. 16:23 ] @
To je otprilike kao kad u sumi medved pojede zeca, pa lovci pretrpe stetu :-)
[ NikolaVeber @ 16.06.2006. 16:23 ] @
Citat:
SashaNBG: To se zove "neostvarena zarada", pa i to moze da se uracuna u neku stetu. Recimo, ako pekara napravi i planira da proda danas 100 kifli, a dodju majstori i iskopaju ulicu pa ovi prodaju 5 kifli, onda i to moze da se racuna kao steta, ili gubitak.


Razlika izmedju kifli i softvera je u tome sto pekar mora da potrosi brasno, vodu, kvasac, struju/drva i sve ostalo sto je potrebno da se napravi kifla - i to propadne ako se kifla ne proda isti dan, dok se softver moze umnozavati u neogranicenim kolicinama prakticno besplatno, u svakom slucaju bez troska za firmu koja je softver proizvela.
[ SashaNBG @ 16.06.2006. 17:29 ] @
> Razlika izmedju kifli i softvera je u tome sto pekar mora da potrosi brasno, vodu, kvasac, struju

Tacno, ali neostvarena zarada ipak postoji i kod softvera, jer oni planiraju da ce prodati nesto da bi isplatili plate i slicno. Na primer, uloze u marketing za Call od Duty 2, ljudi cuju za to, pise se po forumima, a kod nas nemas da kupis COD2 i onda moras da koristis piratsku kopiju. Tako je proizvodjac ipak na steti, iako nije konkretno izgubio u materijalu i slicnom, jer jednostavno nije ostvario onoliko koliko se nadao, bas kao ni oni lovci. :)
[ bkaradzic @ 16.06.2006. 18:25 ] @
Citat:
SashaNBG: Tacno, ali neostvarena zarada ipak postoji i kod softvera, jer oni planiraju da ce prodati nesto da bi isplatili plate i slicno. Na primer, uloze u marketing za Call od Duty 2, ljudi cuju za to, pise se po forumima, a kod nas nemas da kupis COD2 i onda moras da koristis piratsku kopiju. Tako je proizvodjac ipak na steti, iako nije konkretno izgubio u materijalu i slicnom, jer jednostavno nije ostvario onoliko koliko se nadao, bas kao ni oni lovci. :)

Evo ja radim za firmu koja proizvodi igre i čije igre se nelegalno kopiraju po Srbiji... Mi ne trpimo štetu od piraterije u Srbiji jer za nas to tržište uopšte ne postoji. Da smo planirali da izdamo igru na tom tržištu onda bi uložili novac na lokalizaciju te igre i marketing u Srbiji. A nismo planirali da izdamo igru tamo jer to tržište uništeno piraterijom.

Novac koji bi bio uložen u domaće firme da bi igra bila izdata u Srbiji:
- Prevodilac, lektor, itd
- Glumci koji bi dali glasove u igri
- Reklame u verovatno svim domaćim kompjuterskim časopisima
- Reklame na telviziji čiji gledaoci su od 12 do 30 godina
- Domaći distributivni kanali
- Porez od prodaje

Uglavnom 60%+ novca od jedne prodate kopije igre bi ostalo u Srbiji.
[ Ivan Dimkovic @ 16.06.2006. 20:25 ] @
Citat:

Tacno, ali neostvarena zarada ipak postoji i kod softvera, jer oni planiraju da ce prodati nesto da bi isplatili plate i slicno. Na primer, uloze u marketing za Call od Duty 2, ljudi cuju za to, pise se po forumima, a kod nas nemas da kupis COD2 i onda moras da koristis piratsku kopiju. Tako je proizvodjac ipak na steti, iako nije konkretno izgubio u materijalu i slicnom, jer jednostavno nije ostvario onoliko koliko se nadao, bas kao ni oni lovci. :)


Nije bas tako - neostvarena zarada softverske industrije moze da postoji samo ako se sa sigurnoscu moze reci da bi ti ljudi bili kupci da je situacija drugacija.

Vecina trzista gde je piraterija visoka nisu trziste - tj. ljudi jednostavno ne bi nikad ni kupili taj softver, pa samim tim ni teoretski ne bi mogao na njima da zaradis.

Nema troskova, nema kupaca = nema gubitaka (a ni profita). Medjutim, ipak se dobijaju korisnici - sto je ipak mali pomeraj ka dobitku ;-)


[ SashaNBG @ 16.06.2006. 21:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Nema troskova, nema kupaca = nema gubitaka (a ni profita). Medjutim, ipak se dobijaju korisnici - sto je ipak mali pomeraj ka dobitku ;-)


E samo da ne bude po mome! :) A sta ako... :D

Onaj COD2 sam dao samo kao primer, ja stvarno ne znam koje igrice se ovde distribuiraju. A i vise mi je bez veze da spominjem MS i Mileta pa rekoh ajde da promenim malo.

U principu, gornja konstatacija je tacna kada pricamo o softveru koji nije namenjen nekom trzistu.

E sad cu da napravim kalkulaciju, ad hoc :)

- Prevodilac, lektor, itd => 2 prevodioca po 300 evra
- Glumci koji bi dali glasove u igri => 5 glumaca po 150 evra
- Reklame u verovatno svim domaćim kompjuterskim časopisima => 5.000 evra
- Reklame na telviziji čiji gledaoci su od 12 do 30 godina => 10.000 evra
- Domaći distributivni kanali = 5%
- Porez od prodaje = 18%

Ajde da izracunamo, od 10.000 kopija x 30 evra = 300.000 evra, drzavi ide oko 55.000 evra (od cega lopovima na vlasti bar 10.000). Marza prodavaca je oko 12.000 evra. Glumcima, prevodiocima i za reklame ode oko 17.000. Sve u svemu, u Srbiji ostane da kazemo oko 85.000 evra a oko 215.000 ode iz nje. Jel to kao nesto povoljno za drzavu? Jeste samo za one koji su uzeli onih 10.000. :) I naravno za distributere. A kojih to 60% ostaje, da mi je znati? Mozda sam pogresno naveo neke cene ali nemoguce da se toliko ne slaze sa tih 60%.

I nemojte pogresno da me shvatite, ako neko pravi softver, normalno je da treba i da zivi od svog rada. Ono sa cime se ja ne slazem je glup sistem licenci, naplata nadogradnje i previsoke cene za kucne korisnike. Evo, preracunajte koliko bi kostali svi programi koje imate u kompjuteru da ste ih platili! Bar nekoliko hiljada evrica, pa ko je lud da baci tolike pare za nesto sto za 6 meseci ne vredi nego mora da kupi novo??? Nemojte govoriti protiv necega sto i sami radite. Ja bar priznajem da volim crack. :)
[ ventura @ 16.06.2006. 22:28 ] @
Citat:
SashaNBG: E sad cu da napravim kalkulaciju, ad hoc :)

- Prevodilac, lektor, itd => 2 prevodioca po 300 evra
- Glumci koji bi dali glasove u igri => 5 glumaca po 150 evra
- Reklame u verovatno svim domaćim kompjuterskim časopisima => 5.000 evra
- Reklame na telviziji čiji gledaoci su od 12 do 30 godina => 10.000 evra
- Domaći distributivni kanali = 5%
- Porez od prodaje = 18%

Ajde da izracunamo, od 10.000 kopija x 30 evra = 300.000 evra, drzavi ide oko 55.000 evra (od cega lopovima na vlasti bar 10.000). Marza prodavaca je oko 12.000 evra. Glumcima, prevodiocima i za reklame ode oko 17.000. Sve u svemu, u Srbiji ostane da kazemo oko 85.000 evra a oko 215.000 ode iz nje. Jel to kao nesto povoljno za drzavu? Jeste samo za one koji su uzeli onih 10.000. :) I naravno za distributere. A kojih to 60% ostaje, da mi je znati? Mozda sam pogresno naveo neke cene ali nemoguce da se toliko ne slaze sa tih 60%.



Previše banalizuješ i imaš totalno pogrešne poglede...

Ali za računicu daću ti je ja...
Lektori i prevodioci -3000 evra
Glumci - 5000 evra
Studio, obrada zvuka - 20,000 evra
6 meseci reklame u domaćim časopisima 60,000 evra
Reklame na televiziji - 50,000 evra
Carina na uvoz 10%
Distribucija 5% (upitno)
PDV 18%

Dakle:
Ukupan prihod: 300,000 evra
Rashodi: 140,000 evra
Carina: 30,000 evra
Distribucija (ako je samo 5%, mada mislim da je više): 15,000 evra
PDV: 60,000 evra
===============
Ostatak: 55,000 evra

Ovo je neka moja odokativna računica, sumnjam da su cifre nešto manje, mogu biti samo veće, pa ti sad vidi...
[ bkaradzic @ 16.06.2006. 23:01 ] @
Citat:
SashaNBG: - Prevodilac, lektor, itd => 2 prevodioca po 300 evra
- Glumci koji bi dali glasove u igri => 5 glumaca po 150 evra
- Reklame u verovatno svim domaćim kompjuterskim časopisima => 5.000 evra
- Reklame na telviziji čiji gledaoci su od 12 do 30 godina => 10.000 evra
- Domaći distributivni kanali = 5%
- Porez od prodaje = 18%

Nebuloze... Jedino si pogodio porez, sve ostalo pričaš nema nikakve veze sa realnošću.
Poseban LOL za 5% koji distributeri uzimaju...

5K EUR je oko 5 meseci reklamiranja u SK (2 x 400 EUR/kolor strana + 18% PDV).
http://www.sk.co.yu/info/sk-oglasi.html

Ne misliš da valjda da se marketing jedne igre svodi na jedan mesec reklama u časopisima i par reklama na TV-u. Imaj u vidu da bi i ove reklame za časopise i reklame za domaću TV uradila neka marketing firma iz Srbije.

Nisam tamo stavio da i štampanje propratnog materijala koji ide uz original igru kao i diskova se radi lokalno ako cena toga nije veća od one koju kinezi nude + carina.

Pa čak i da je sve tako kako kažeš i po tim cenama, još uvek gledaš kratkoročno. Najbitnije od svega je da se na ovaj način podstakne domaća proizvodnja. Kod nas postoji problem da narod previše vremena provede zabavljajući se na kompjuteru umesto da ga koristi komercijalno. Tj. da nauči da radi nešto na kompjuteru što može da se unovči. Recimo umesto što igraju svaku moguću igru koja se pojavi, da nauče da programiraju, modeluju, rade grafiku, itd. pa sami prave igre i prodaju ih. Na taj način je dosta programera na zapadu počelo da pravi igre, jer jednostavno nisu imali novca da igraju komercijalne arkadne igre ili da svaki čas kupuju original igre.
Citat:
SashaNBG: Nemojte govoriti protiv necega sto i sami radite.

Ja nemam piratski materijal na mom kompjuteru.
[ SashaNBG @ 16.06.2006. 23:39 ] @
Koliko vidim, najvece stavke u troskovima su reklame. Sigurno to moze bolje da se osmisli, jer nisu igrice po 100-200 evra pa da se isplati tolika buka, nego to je 20-30 evra i mora na tone da ih se proda da bi zaradili 50000 evra. Mislim, koje su to pare za toliku frku, posebno na zapadu gde su plate po 2000+ evra? Meni tih 50000 bas i ne izgleda kao neki posao, jer npr. projektantsko-izvodjacka firma sa 7 arhitekata i 20-ak radnika zaradi 50000 evra u proseku za 3-7 dana (ovo je 100% pouzdana informacija), ali to je neka druga prica.
[ bkaradzic @ 17.06.2006. 00:03 ] @
Pa ti sam daš od prilike brojku od 10K kopija, pa se onda čudiš što je cifra mala... LOL!!! Recimo da je neko odlučio da izda igru tamo i da je potencijal tržišta samo 10K kopija, onda sigurno ne bi išli na to spucaju sumanutu količinu novca u marketing ako je to najviše što mogu da postignu. Da si pažljivo pogledao računicu gore, primetio bi da su neki od tih troškova fiksni tj. ne menjaju se u odnosu na broj prodatih kopija. Tako da što se više kopija proda sve je manji udeo tih troškova u celom zbiru.
[ ventura @ 17.06.2006. 00:10 ] @
Branimire, hipotetički, koliko bi otprilike kopija neke vaše igre moglo da bude prodato na tržištu veličine SCG (da su svi uslovi ispunjeni, tipa ekonomska situacija, piraterija na niskom nivou i sl.)?


[ SashaNBG @ 17.06.2006. 00:28 ] @
Ej ljudi, pa vi svi cifrate koliko hocete a meni kazete da ja cifram napamet. Pa na 10.000 kopija nema sanse da je budzet za reklamu 60.000 + 50.000 evra, tako da nema sanse ni da ostane na kraju onako malo. Imate li vi neku realnu listu, evo bas me zanima koliko je to isplativo, pa da otvorim. :)

> Lektori i prevodioci -3000 evra
> Glumci - 5000 evra

Deru vas, brate! :) Pa Bred Pit bi ispricao 100 wavova za 5000 evra, garant! :)

E, a gde vi radite, u kojoj zemlji? Recimo, za takvu softversku firmu se vise isplati da radi recimo u Ceskoj, Madjarskoj itd. jer je jeftinija radna snaga, pa nece da plate lektora 3000 evra nego 500. A tako i sve ostalo.

Ajde potrazicu u kojim ste firmama, da ne bude reklama ovde, i odoh da spavam. Poz!
[ bkaradzic @ 17.06.2006. 00:53 ] @
Citat:
ventura: Branimire, hipotetički, koliko bi otprilike kopija neke vaše igre moglo da bude prodato na tržištu veličine SCG (da su svi uslovi ispunjeni, tipa ekonomska situacija, piraterija na niskom nivou i sl.)?

U SAD broj prodatih kopija igre je skoro isti sa brojem prodatih kopija muzičkih CD-a. Glavna razlika je da tzv. "shelf life" igre je mnogo kraći od "shelf life" nekog muzičkog CD-a. Npr. ako se hit CD u Srbiji proda u oko 20K primeraka (ovo je nagađanje), onda bi i hit igra mogla da se proda u istom tiražu. Teško je reći bez podataka. Npr. bar kada bih imao podatke koliko WOW kopija je prodato u Srbiji. ;)


[Ovu poruku je menjao bkaradzic dana 17.06.2006. u 18:25 GMT+1]
[ Kosta ******um Rex Persia @ 17.06.2006. 00:55 ] @
Pa šta ako je Srbija na posmatranju, pa kad ona nije bila na posmatranju! Mi smo toliko nesređena država da je sasvim normalno to što u razvijenim zemljama nije, i obratno, što je kod njih normalno kod nas je nenormalno.

A imajte u vidu i Bugarsku i Bosnu, i tamo cveta piraterija pa nikom ništa!!! Ako hoćete moj iskren stav, vi svi ovde vrlo dobro znate šta se u Srbiji radi da bi se došlo do krekovanih programa ili do serijskih brojeva za iste.

Prema tome, licemerno je ovde praviti se da svi vi(uključujući i mene)ne koristimo piratski softver bar povremeno, ako ne stalno.
[ pctel @ 17.06.2006. 01:20 ] @
Citat:
SashaNBG: drzavi ide oko 55.000 evra (od cega lopovima na vlasti bar 10.000)

"Zna se" da je tako?
[ ventura @ 17.06.2006. 09:16 ] @
Citat:
SashaNBG
Ej ljudi, pa vi svi cifrate koliko hocete a meni kazete da ja cifram napamet. Pa na 10.000 kopija nema sanse da je budzet za reklamu 60.000 + 50.000 evra, tako da nema sanse ni da ostane na kraju onako malo. Imate li vi neku realnu listu, evo bas me zanima koliko je to isplativo, pa da otvorim. :)


Niko proizvođača igrice ne pita koliko će on kopija igrica prodati i da li mu se to isplati... Ja sam ti naveo realne cifre koje je potrebno utrošiti za dobru reklamnu kampanju po časopisima i po tv-u... U onih 50,000 evra od TV-a nisam uključio izradu TV spota pošto sam podrazumevao da to matična firma ima već urađeno.. Znaš li ti naprimer koliko košta 1 sekund reklame na TV Pink ili na RTS-u?

Citat:
SashaNBG:
> Lektori i prevodioci -3000 evra
> Glumci - 5000 evra

Deru vas, brate! :) Pa Bred Pit bi ispricao 100 wavova za 5000 evra, garant! :)


Pazi, ozbiljna firma radi ozbiljno.

Ozbiljna firma neće uzeti studente sa filološkog da joj rade prevode i lektorisanje, već će uzeti priznate stručnjanje i profesionalce. Ozbiljna firma neće uzeti lokalne klince iz kraja za glumce, već će uzeti profesionalce. 500 evra po glumcu i nije neka cifra, ali za te pare ne možeš da očekuješ da će ti glasove dati tipa Dragan Nikolić, Milena Dravić, ili možda Željko Joksimović, jer oni koštaju mnogo više, ali će ti tih 500 evra biti ok da pokriješ nekog prosečnog, a dobrog glumca.


Citat:
SashaNBG:
E, a gde vi radite, u kojoj zemlji? Recimo, za takvu softversku firmu se vise isplati da radi recimo u Ceskoj, Madjarskoj itd. jer je jeftinija radna snaga, pa nece da plate lektora 3000 evra nego 500. A tako i sve ostalo.

Ajde potrazicu u kojim ste firmama, da ne bude reklama ovde, i odoh da spavam.


Ja nemam nikakve veze sa proizvodnjom softvera za igrice, bavim se skroz drugim vrstama softvera, ali znam kako se kreću sve ove cifre jer sam većinu tih usluga i koristio... BTW u Mađarskoj i Češkoj teško da je radna snaga jeftinija nego u Srbiji...
[ kreculj @ 20.11.2007. 13:04 ] @
izvinite na starost odgovora,...


Evo jednog clanka koji pokazuje da i M$ koristi piratski software ...

Ako odete na:
C:\WINDOWS\Help\Tours\WindowsMediaPlayer\Audio\Wav

otvorite bilo koji od wav file-ova, i skrolujete do kraja, naci ce te ovo:

Citat:
LISTB INFOICRD 2000-04-06 Deepz0ne ISFT Sound Forge 4.5
Pitacete se sta je to? Pa ko zna za DeepzOne, znace da je on, ili je bio, deo crack crew-a koji se zvao "Radium" i ta linija teksta je unacena na svaki file koji je pravljen na SoundForge-u 4.5 kao krekovana verzija od strane DeepzOne-a...

Ovo znaci da je Micro$oft koristio "crackovan" software u pravljenju ovih file-ova za "komercijalne svrhe" XPa.

Pa se postavlja pitanje, da li se treba osecati lose ako koristite krekovane Windows programe??????



ps
uradjen COPY PASTE sa

http://www.vojvodinacafe.com/f...-sta-mislite-o-pirateriji.html

[ StORM48 @ 20.11.2007. 13:09 ] @
Znači 'ladno... ne mogu da verujem... koji smradovi!

Pozdrav
[ Slobodan Miskovic @ 20.11.2007. 14:30 ] @
Jel moze jedan screenshoot, ja to nikako ne mogu da nadjem na mojoj masini, gde se pojavljuje ta poruka? Evo pustio sam sve fajlove iz tog foldera i nista?

[att_img]
[ DarkMan @ 20.11.2007. 15:36 ] @
To sa koriscenjem piratskog softvera je 2 godine stara vest. Koliko se secam Microsoft se oglasio po pitanju toga i rekli su da je to za njih radila neka druga firma i da nisu znali da je koriscen piratski softver.

Citat:
Slobodan Miskovic: Jel moze jedan screenshoot, ja to nikako ne mogu da nadjem na mojoj masini, gde se pojavljuje ta poruka? Evo pustio sam sve fajlove iz tog foldera i nista?


Ne moze da se vidi preko properties, moras otvoriti fajl preko nekog editora. Mozes i preko total commandera (kliknes F3, pa kada pocne da otvara pritisnes 1 da prebaci u text view i onda odskrolujes dole).
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2007. 15:55 ] @
Citat:
StORM48
Znači 'ladno... ne mogu da verujem... koji smradovi!


Ne vidim sto su u MSFT-u smradovi - cela stvar je nastala zato sto su taj "Tour" radili neki contractori koji su koristili crackovan softver.

Nije to nista cudno, i cesto se desava da kada se dosta toga outsourcuje neki od izvodjaca radova koriste pirateriju - ono sto je bitno je da je Microsoft te fajlove izbacio - a sve i da je bio tuzen, na kraju bi sigurno najebala firma koja je radila posao za Microsoft, jer je obicno u ugovoru o licenciranju uvek naznaceno da izvodjac radova garantuje da je IP legalan i njegov.

[ StORM48 @ 20.11.2007. 16:01 ] @
Da, da... probaj da uradiš neku bazu pomoću piratskog Accessa, pa je pošalji MS-u sa pitanjem kako da uradiš ovo ili ono... Pretpostavljam da bi Te lansirali na mesec.

Znaš kako kažu - neznanje/neobaveštenost ne oslobađa krivice. Oni su, fakat, distribuirali fajlove (ja ih imam na svom LICENCIRANOM XPSP2) koji su kreirani PIRATSKIM softverom. Znači, ne znam kada je "izbačeno", ali ja to imam.

Po meni, ovo je nedopustivo. Ja se obično ne pojavljujem u ovakvim temama, ali nekad i neko njih treba da lupi po ušima, a ne da izigravaju nevinašca. Bagra!

Pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2007. 16:05 ] @
Ne mozes uporedjivati ta dva slucaja.

Kada firma radi ugovor sa drugom firmom - obavezno se ukljuci i klauzula o odgovornosti i garancija za autenticnost intelektualne svojine. Da je Microsoft tuzen, firma koja je bila njihov contractor bi snosila odgovornost na osnovu ugovora.

Ako ti radis u piratskom access-u i posaljes nesto MS-u, oni ce tebe da krive, a ti nemas ugovor sa piratom da on snosi odgovornost :)

Osim toga, to sto u Windowsu XP ima fajlova napravljenih "piratskim Sound Forge-om" nije krivicno delo :) Krivicno delo je posedovanje piratskog sound-forgea, sto verujem da u Microsoftu ipak ne bi pronasli... valjda :)
[ Burgos @ 21.11.2007. 13:23 ] @
@Slobodan Miskovic

[att_img]