[ Goran Rakić @ 11.11.2002. 22:08 ] @
Razmišljam zadnjih dana o ideji organizovanja domaćeg portala za hostovanje OpenSource projekata sa teritorije exYU. Znači nešto poput SourceForge-a. Dedicated server je naravno potreban, a mislim da jedan server (zbog brojnosti ovih projekata) sasvim dovoljan.

Sam portal bi trebao da omoguci registraciju članova i projekata, objavljivanje vesti i informacija (globalne i o projektima), tasks liste, pridruživanje članova projektima, forume, bugs liste, requests liste, prijavljivanje na projekte (praćenje promene informacija), nivoe pristupa projektima,...

Pozadinski backend, koji bih ja voleo da se takodje uradi u php-u (koji se poziva kroz cron), bi trebao da dodaje DNS zapise za poddomene, otvara mailing-liste i dodaje mysql usere. Server treba da ima mogućnost pristupa kroz SSH, za kompajliranje, rad pod ograničenim privilegijama, kao i korišćenje CVS-a sa web interfejsom.

Ima ti još nekoliko "detalja" ali to ide posle kao kula od karata. Ima li zainteresovanih za projekat pa da povedemo diskusiju o konkretnim problemima? (ovo dosta prevazilazi temu ovog foruma, ali OK ima tu i php-a, a ja sam ipak moderator ;) ).
[ Mihailo @ 11.11.2002. 22:31 ] @
[mod's note: premešteno iz PHP foruma, do samog kodiranja dugačak je put]

Dve stvari koje treba imati na pameti koje sam već spomenuo autoru:
1) Iza ovakvaog projekta ne može da stoji privatnik ili grupa, već npr. Akademska mreža, ISP ili neko sličan ko može da obezbedi resurse i garantuje adekvatnu tehničku i politčku administraciju;
2) Pitanje je da li postoje ljudi koji mogu, znaju, imaju vremena da se bave ovakvim projektom neprofitno;
[ Dragi Tata @ 11.11.2002. 23:02 ] @
I jedna "sitnica". Ko bi pravio te open source projekte?

http://www.elitesecurity.org/tema/15226

Napraviti sajt je još i najmanji problem, ali ko će da ga popuni sadržajem? Leka?
[ Goran Rakić @ 11.11.2002. 23:08 ] @
Da, tema je dobra, ali zašto se mora sve ograničiti sa OpenSource-om. Ima tu varijeteta u licenciranju, pa se može i to dodati, ali onda uzeti nadoknadu za korišćenje servisa (razumnu).

1) Slažem se da bi trebalo da iza cele stvari stoji neko ili nešto čemu se može "verovati", tipa ISP ili veća grupa korisnika. Kasnije će se valjda naći sponzorstvo za jedan dedicated serverčić sa finim protkom.

2) Nadam se da ima i takvih. ;)
[ radovic @ 12.11.2002. 13:19 ] @
Pa verovatno ima takvih ..ali opet ne mozes ocekivati da ti neko ponudi sponzorstvo ..a ti ne uradis nista ? mislim to za nekoga ko moze da ponudi dedicated server potpuna lutrija ..skoro ko poker :)

a drugo kakav projekat ....gde bi ti ljudi radili ....od kuce ? to je smesno ... da bi se uradilo nesto iole ozbiljnije treba ti finansijer koji ce koliko-tolko da placa 10-15 programera ..i koordinator .. prostorije i sve to ....pa da se napravi nesto kako treba ....a tek onda kada se napravi mora da bude 2-3 godine free *u zavisnosti sta se radi* pa tek onda kasnije kada dobijes 5xxxxxxxxxx korisnika da eventualno krenes sa nekom naplatom necega ...

po meni maltene neostvarivo ....

branislav andjelic je rekao da mi imamo super programere da treba da pravimo programe i sta ja znam sve ...ali da bi se ovako nesto uradilo treba drzava da pomogne toj firmi koja je ozbiljno zainteresovana za to ...ali opet pitanje je i kako da pomogne .... tako da bez velikog privatnog kapitala nekog velikog ko je spreman da investira u tako nesto sa svim okolnim rizicima *da nam uvedu sankcije i slicno ...* bojim se da je tesko .....ocekivati ...
[ -zombie- @ 13.11.2002. 23:37 ] @
nemoj pogresno da me shvatish, ali ja ne vidim neke prednosti od ovog cirilicnog SourceForge-a.

mi smo malo trziste, a narocito je mali broj os developera kod nas (koji vec ne rade za strance...)

a i sourceforge je relativno komplexna aplikacija. sam deo u php-u nije nesto komplikovan, ali tu ima josh mnogo toga sto je vise administracija nego programiranje...

a koja je svrha svega? vecina it profesionalaca zna engleski dovoljno dobro da bi 90% njih otislo sa takvog cirilcnog ako mu fali makar jedna sitnica koju vec ima sf.

a praviti 100% klon sf-a, samo na cirilici? opet moram da pitam, cemu to?

sajtovi sa vestima, sa nekim tematikama, forumi i drugi comunity sajtovi imaju smisla na cirilici, a hi tech, it pro sajt, okrenut iskljucivo developerima?
[ BobMarley @ 13.11.2002. 23:52 ] @
cletus.vectorstar.net/index2.html



ne uzimajte me za ozbiljno