[ henrik @ 26.02.2006. 19:19 ] @
Da li neko može da mi da pametan savet kako da snimim prerađeni font da bi se lepo prikazivao u smrdljivom Quarku? Dakle, isprobao sam milijardu varijanti, i uvek nešto fali - neki karakteri, neka podvrsta fonta tipa Cond ili bilo šta... Konkretno, reč je o Type 1 fontu iz FontFolia 9 (Frutiger). Da ne pominjem da sve to što sam pravio AI i ID čitaju najnormalnije, a glupi Quark stalno nešto zeza. Išao sam najnormalnijim redosledom u FontLabu - Generate Glyphs, pa kucao Ccaron ccaron Cacute cacute da mi napravi ČčĆć, sredio Đ i đ, regularno ih postavio na Dcroat i dcroat, snimao font kao Mac Suitcase T1 i TT, sa ubačenom 1250 kodnom stranom... ne znam više šta da mu radim, a klijent mi šalje fajlove u Qxd 6, samo da adaptiram tekst. Sad, mogu ja (kao što sam i radio) to da uradim negde drugde od nule, ali šta kad mi dođe brošura od 50 strana :(

Pomagajte ko zna :(
[ iMiki @ 27.02.2006. 14:56 ] @
Quark ne podrzava Unicode raspored, a ti pokusavas da napravis unicode.

Potrazi u tom fontfoliu CE fontove i pogledaj kako je tamo to reseno, naravno moraces da koristis CE tastaturu koju dobijas sa fontfolijom.

Drugo resenje je da prilagodis fontove nekom od odomacenih "mac standarda", sto predstavlja budzevinu, ali tako rade svi u gradu. Verovatno si video fontove koji imaju u nazivu (da li na pocetku ili kraju) App, BiZ, MK, Bp. U tim fontovima nasa slova su postavljena na mesta za danska i spanska slova, tako da ti francuska i nemacka slova ostaju nedirnuta (veraovatno ces njih vise koristiti). Ovo resenje ima i svoje prednosti, namestis latinicu, pa onda u drugom fontu cirilicu na mesto latinicnih znakova i jednim potezom u Quarku menjas iz cirilice u lainicu i nazad. Neki od domacih standarda imju u latinicnom fontu uradjene i parove nj, lj i dz kao jedan znak da bi se sprecila deoba reci na slovu n ili l.

Trece resenje je da koristis InDesign. U njemu sve radi kako treba. Ako imas neku Pro verziju fonta onda ces bez muke dobiti i nasu latinicu i cirilicu iz jednog fonta. Cak i varijacije u italik slovima (postoji razlika izmedju nasih cirilicnih i ruskh italik slova g, t, p, d, b). Pro fontovi sadrze u sebi svasta, ligature (parove nekih slova koji imaju drugaciji oblik kada se nadju jedan pored drugog na pr. fi, st), kapitelhel (umanjena velika, verzal, slova), razne varijante brojeva (za superskript i subskript).
Da bi sve to dobio u Quarku, moraz da pravis razne podverzije jednog fonta.

Meni je FontLab malo konfuzan po pitanju kreiranja familija i ostalog. Fontographer je to imao mnogo jednostavnije reseno.
Nacuo sam da se pojavio i novi Fontographer (nesto kao 4.3) kojeg pravi isto FontLab, posto ga je otkupio.
[ henrik @ 27.02.2006. 15:23 ] @
Ma, koristim ja InDesign, ali šta da radim kad imam jednog klijenta koji koristi samo Quark 6, i šalje takve fajlove :( Bar da ih snimi kao 4...

Ništa, probaću nešto tako kako si opisao.
[ madamov @ 27.02.2006. 16:02 ] @
Citat:
Neki od domacih standarda imju u latinicnom fontu uradjene i parove nj, lj i dz kao jedan znak da bi se sprecila deoba reci na slovu n ili l.

Oni sa Bp u imenu to imaju.
[ madamov @ 01.03.2006. 22:24 ] @
Citat:
Nacuo sam da se pojavio i novi Fontographer (nesto kao 4.3) kojeg pravi isto FontLab, posto ga je otkupio.

Verzija je 4.7, sada sam pogledao na http://www.macserbia.org/index...c=view&id=909&catid=12 gde smo o njemu ne[to vrlo malo diskutovali.
[ hard @ 04.03.2006. 00:14 ] @
Da li si probao sa beta 7? Trebalo bi da podrzava otf.
[ madamov @ 23.05.2006. 14:04 ] @
Danas izašla verzija 7, ako ikog zanima.