[ zorrome @ 27.02.2006. 08:17 ] @
Zanimaju me iskustva ili kakve probleme mogu očekivati. Radi se o aplikaciji s 500 tablica, pa me zanimaju perfomanse i brzina obrade (unos, brisanje) i kako bi se to sve u cjelini ponašalo?
[ mirdraal @ 27.02.2006. 12:22 ] @
Ovo je vise pitanje arhitakture aplikacija , a tu naravno sve zavisi od konkretne aplikacije .Sto se tica hardvera , Sto jaci hradver , to bolje . dotnet je prilicno zahvalan po pitanju skalabilnosti .

[ ntadic @ 28.02.2006. 14:47 ] @
Skoro uvijek brzina izvrsavanja Data-Driven aplikacija je ustvari brzina DB-servera. Ako je baza brza, brza je i aplikacija...
A sto se tice ASP.NET-a, tu nemaj brige, microsoft tvrdi da je to trenutno najbrza serverside tenologija. Mada mislim da bi neki C++ CGI na Linux/Apache-u bio brzi ali bi ti okice ispale dok bi uradio aplikaciju u toj tehnologiji...

[Ovu poruku je menjao ntadic dana 28.02.2006. u 15:50 GMT+1]
[ spartak @ 28.02.2006. 15:49 ] @
Odgovor sa moje strane ti je: "Do ya*a!"

Ako ti je dobro (citaj: dobro) profilisana baza podataka (citaj SQL Server) sa dobrim upitima nad tih 500 tabela (citaj stored procedures), aplikacija ce da radi kao bombonica.
[ bunker @ 28.02.2006. 23:19 ] @
Ali bih dodao da ne bi trebalo mnogo da se eksperimentise na GUI, jer sve moze da ode tamo gde ne treba.
Radio sam na aplikaciji koja je imala jako fensi zamisljen GUI sa RAD i WebGrid.net kontrolama, OnTheFlyPostback i jako entuzijastickim frameworkom, ali je to mnogo jadno radilo.
Ova aplikacija je imala 7-8 tabova po strani, oko 100 kontrola, prosecno (sto sakrivenih, sto prikazanih), mnogo javascript-a, full user friendly ali trebalo je za pojedine strane po 10 - 15 sekundi u lokalu!!! Prosecna masina je oko 1,7ghz i podosta rama, ali na svakoj dev stanici je bilo isto.

Trazili smo greske u svom frameworku, Third-Party kontrolama, ali se na kraju zakljucilo da ne moze windows desktop jos uvek da se preslikava u IE (uz sve ovo Mozila uglavnom necce da radi kako bi trebalo).

Nisam hteo da budem negativac. I sad kad bih radio ozbiljnu web aplikaciju radio bih je u asp-u, ali ne bih bio previse entuzijasta sa GUI-om. Lepo dizajnirana aplikacija sa ne mnogo razmaženosti za korisnika mogla bi da zavrsi posao.

Sa druge strane business i data tier je zadovoljstvo raditi u net-u.

I da. Prvo jako dobro proucite PostBack tehniku i Page_Load Page_Initialize evente.

ASP.NET moze mnogo da zbuni coveka. Ovo niko ne moze da ospori.
[ mirdraal @ 03.03.2006. 13:04 ] @
kao sto rekoh sve je pitanje projektovanja i arhitekture .
Neko je pomenuo baze podataka . Bez dobro projektovane baze podataka i Stored procedura i upita bolje je da se dalje i krece . To je osnova bez koje se ne moze i ne sme dalje ! Bez dobro resene baze nece ti pomoci ni jedna tehnologija pa makar tu tehnologiju promovisao i Microsoft.
Po mom licnom iskustvu , web aplikacije nisu dozivele zrelost da zamene
Rich client aplikacije . ZA neke prostije aplikacije OK , dok za sve ostalo stare dobre win aplikacije . Doduse , Ajax obecava , i trenutno kombinacija Server side tehnologija i Ajax-a na klijentskoj strani daje sasvim prihvatljive performanse i dost brzi odziva.

A to sto Microsoft kaze , da je ASp.net najbrza tehnologija , pa ... treba to uzeti sa rezervom . Vecina testova koji veliki proizvodjaci softvera obavljaju , izvodi se u strogo kontrolisanom okruzenju . Ja sam recimo testirao PHP , JSP i asp.net an istoj bazi sa istim upitima i otprilike PHP je bio najbrzi u vecini slucajeva , pa JSP pa tek onda ASp.net
Ali sad opet na nekom drugom hardveru i sa nekom drugom bazom . mozda bi bilo drugacije .

[ ntadic @ 08.03.2006. 15:56 ] @
4 bunker:
To je klasika, ako ti je strana teshka 500 kila tu nema srece, koliko god lijepo da izgleda...
oko pola minuta treba samo internet exploreru da isparsira html fajl tezak 2mb...

Ko hoce lijep UI, rejeshenje je fin CSS, slidze u gif ili png formatu, i naravno da strana nije teza od 100k, jer preko 100k sve gubi smiso (dail-up is not dead).