[ Italijan @ 28.02.2006. 16:18 ] @
Kupio sam lap top fujitsu siemens Amilo 7640 sa sledecom konfiguracijom:
Proc. AMD Athlon 3000+ XP-M
mat.ploca : Uniwill model 255KI/259KI series sa chipsetom SIS 760GX
RAM: 768MB od toga 256MB samsung PC2700(166Mh) i 512MB Nanya technology PC 2700(166Mh)
HDD: Fujitsu 60 gb

Sve to lepo radi, medjutim iznenadio sam se kad sam video da procesor radi samo na 798 Mh !!! Znam da AMD-ovi procesori rade na manjim frekvencijama od one koja je obelezena ali mislim da je ovo ipak mnooogo malo. Ocekivao sam neku frekvenciju od 1800-2000 Mh shto bi bilo sasvim lepo. Pitanje je sledece: Da li moze da se ovaj procesor overclockuje, da se malo podigne takt rada, da se ubrza ? Jedno dva dana svrljam po netu i trazim forume i citam o overclockingu i nailazim na poneku korisnu informaciju koja se sastoji od toga da se procesori clockuju u biosu podizanjem mnozilaca. E sad bios je tipa American Megatrends verzija 080011 i u njemu nisam nashao da moze da se menja taj mnozilac. Skidanjem raznih softwerskih reshenja sa neta tipa CPUFSB nisam dobio nishta jer ima mnogo cinilaca koji su mi nepoznati i ne bih zeleo da cackam mnogo tamo gde ne znam :)
Prilazem i link gde sam uz pomoc CPU-z programa ostavio sve detalje vezane za moj komp. pa ako se neko zainteresuje i ima vremena da baci pogled mozda mi i napishe neki odgovor. Unapred hvala...
http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=75078
[ gojdo @ 28.02.2006. 16:55 ] @
Netachne su ove podatke! Uzmi nova verzija CPUz.
AthlonXP-M je jedno, Athlon64 je drugo, a to shto imash ti e sasvim treto. Takodje i sa oznake, 3000+ AthlonXP-M.
AthlonXP Mobile 3000+ je sa Barton core t.e. ima 512kb L2, a FSB166, ne podrzhava SSE2, socket 462 je. Odpada ova varijanta.
Takodje odpada varijanta za Athlon64, jer ima 512kB L2 cache i x86-64 instrukcije.
Ostane varijanta za Sempron i to onih modela koje imaju 256kB L2 cache(ostali su sa 128kB L2), a to su 2500+, 2800+, 3100+ i 3400+. Takodje mobile Sempron ne podrzhava x86-64, a to se zapravo sovpada od informacije koje tvoja verzija CPU-Z daje.
To shta radi na 800MHz, nek te ne plashi, jer to je tehnologija CNQ(cool and quiet) koja omoguchava povechanje frekfencije i napon procesora kad je potrebna njegova snaga i njihovo namaljivanje kad je nepotrebna, da bih se ushtedilo na potroshnje energija, t.e. da se ovozmozhi vishe vremena radjenje sa baterija notebooka.
[ Italijan @ 01.03.2006. 00:17 ] @
Ne slazem se sa tobom prijatelju. Ako si klikno na link video si da je ovo zadnja verzija CPU-z 1.32 .I u biosu pishe da je procesor athlon 3000+ XP-M . Inace za tehnologiju cool and quit znam da postoji i znam da je podrzavaju intelovi M procesori, medjutim kad ih opteretish oni podizu radni takt pa idu u maxsimum. Ovde to nije slucaj jer sam procesor opteretio sa programom za izracunavanje matematickih operacija i nije se nishta promenilo, 798 MH je njegov trenutni maximum.
[ gojdo @ 03.03.2006. 16:06 ] @
proveri koji hardver si kupio, to je najverodostojno. AthlonXP sa specifikacije koje su pisane od CPU-Z su netachne, a objasnio sam i zashto. Chudi me zashto CPU-Z daje greshne podatke, no ipak mora da se prihvati da nishta nije savrsheno. Koliko mogu da pronadjem na net, Amilo 7640 je varijanta koja dolazi sa K8, a to znachi da tvoj procesor nije AthlonXP! To shta ti ne radi CNQ....mozhda si neshto greshno podesio, mozhda si pokvario drajvere, je si li probao da reinstalirash windows?