[ Zox @ 14.11.2002. 01:33 ] @
Elem situacija je sledeca:
na kablu sam, LAN radi odlicno, ruteri, sviceri i ostala oprema je tu, fixni IP, iskustvo (?), itd...
par servera sve radi ko zmaj.
OS su ovom slucaju nebitni.
(Sad samo 'fali ono: Ne treba mi nista, samo se hvalim...)

Sta 'ocu?
'Ocu da dignem i jedan pravi mail kao i webmail server (ako uspem svi cete da dobijete webmail za svoje postojece adrese kao i WAP mail )

Problem?
Problem je sa SMTP serverom. Naime ocigledno je da mi ISP blokira :25 u smislu dolazne konekcije, a rekao bih i sve portove ispod iljadarke.
POP radi odlicno i sva posta pristigla za korisnike kako sa LAN tako i sa spolja biva isporucena korektno (naravno ne na :110 vec promenjenom ali korisnici to lako setuju u svojim mail klijentima).

Imam registoravan domen kao i MX zapis setovan korektno na jednom od free DNS servisa, to je OK i sva testiranja SMTPa iz LANa prodju OK ali ne mogu da pridjem SMTP-u na :25 sa Interneta (putem testova ili cak putem prostog telneta na IP:25).
Trenutno problem resavam tako sto sam promenio SMTP port mail servera (usput, koristim bez problema Proxy+ ali hocu da predjem na Merak mail server jer ima i webmail podrsku, preporucujem ga...) i to je ok medjutim neresiv problem je sto onda moj SMTP NE moze da komunicira sa drugim mail serverima u svetu. Standardni port na kojem mail serveri medjusobno komuniciraju i izmenjuju postu je naravno 25 (OK, i 366).
Moje pitanje je, da li postoji ijedan nacin, posredstvom third-part resenja, setovanjem MXa, calisasa, bilo cega, da kad recimo Yahoo-ov mail server (npr korisnik sa yahoo-a salje mail korisniku na mom domenu) se obrati mom mail serveru i trazi da ga ovaj moj "slusa" umesto na :25 na recimo :3425?

Ovo sam pitao na nekoliko stranih diskusija i to upravo posvecenih do-all-at-cable/adsl problemima ali samo slezu ramenima. Koliko sam nasao na Netu, uglavnom tvrde da je to nemoguce ali djavo mi ne da mira...

Hvala unapred makar i na ideji.


[ mikis @ 14.11.2002. 02:05 ] @
Jedino sto mi pada na pamet je ovo: zakupi mail server kod nekog drugog provajdera i neka ti on bude MX za tvoj domen. Sva posta ce ti stizati na jedan nalog, a onda ti sa svog servera skidaj preko POP3 postu sa tog naloga i rasporedjuj je lokalnim korisnicima. Mislim da Proxy+ ima tu opciju, MDaemon je sigurno ima (zove se Domain POP), a izmedju ostalog ima i webmail, i administraciju preko weba, i jos milion gluposti :)
[ Reljam @ 14.11.2002. 02:05 ] @
Znam da ovo nije ono sto si pitao, ali imam slican setup kao tvoj (pri cemu moj provajder ne blokira port 25 (obicno kada provajderi pocnu da blokiraju portove, ljudi prelaze kod konkurencije)). Posle dosta izmotavanja dosao sam do zakljucka da je ipak ili bolje platiti mail hosting nekome, ili samo koristiti mailboxove kod provajdera (ovde obicno daju 5 do 10 dodatnih mailboxova). Uglavnom je stvar u ovome:

Ako imas residential vezu, problemi sa linkom (a na residential vezama se to desava) mogu da ti se povremeno bouncuju mailovi sto je bezveze.

Ako lepo platis malo vise business class vezu onda ti odblokiraju portove.
[ broker @ 14.11.2002. 12:46 ] @
Citat:
mikis:
Jedino sto mi pada na pamet je ovo: zakupi mail server kod nekog drugog provajdera i neka ti on bude MX za tvoj domen. Sva posta ce ti stizati na jedan nalog, a onda ti sa svog servera skidaj preko POP3 postu sa tog naloga i rasporedjuj je lokalnim korisnicima.


Ume tp da bude i problematično, jer često mailovi u zaglavlju ne sadrže email adresu primaoca već se to nalazi u SMTP envelope-u. Mail sevrer kada preuzme mail preko pop3 naloga posle ne zna za kga je takav email. Najviše ovakvih problema je sa mail listama.