[ PropaGandalf @ 01.03.2006. 18:34 ] @
Veliki pozdrav vama Apple zaljubljenicima iliti Mac OS afficionados.

Pozivam vas na jedno real-time druzenje: Ja cu biti izvestac sa terena (reporter) a vi ekipa iz studija.

Prica je trivijalna: jedan lik mi je dao Apple laptop posto ne zna sta ce s njim. Nedavno ga je dobio i posto se ja kao "razmumem u kompjutere" dao ga meni da ga procenim. E sve bi to bilo do kraja trivijalno da sam ja stvarno neki strucnjak. Prvi put sam seo za masinom sa MAC OS. Da stvar bude gora, radi se o italijanskoj verziji OS-a!

Ja bih guglao ali stvarno kao sto vidite, vreme je kriticno i moram brzo dati odgovor i smislu da eventualno ja pazarim taj laptop.

Zato vas molim za jednu kako sam rekao real-time interakciju. Ja cu vas izvestavati sa terena (moja soba gde cackam laptop) a vi pokusajte ako je moguce da rekonstruisete o cemu se zapravo radi.
Idemo od pocetka:
Laptop je bele boje, sa ekranom od 14,1''.
Na njemu nema apsolutno nikakve nalepnice (ne znam koji je seriski broj)
Na welcome screenu-u je pisalo Mac OS 9.2

Instalirane su verzije Microsoft aplikacija, kao sto su Word i Internet explorer. Instaliran je i Adobe Photoshop.

Apsolutno se ne snalazim u ovom okruzenju, pa ovo je totalno novi svet! Prvo ne znam kako da obrisem fajl? Na tastaturi ne postoji "Delete". Dajle ne razumem desktop interfejs. Sta je ono dole gde kod Win-a stoji taskbar? (vidim da su tamo preference za podesavanje). A gore desno je izgleda taskbar u Mac OSu-u koji se svodi na jedno polje koje padajucim menijem prikazuje sve aktivne aplikacije.

Ajde za pocetak kako da saznam koji je ovo model i koje su mu karakteristike? (Pandan na properties My Computer-a kod Windows-a); Kakav drajv ima i td.

Pretpostavljam da je Mac svet logicniji i intuitivniji nego Win, i da je dovoljno jedno dugme na mishu (u slucaju je touch-pad), ali ipak, navika je navika: kako se ovde ostvaruje kontekstno meni (ono sto je desni klik kod Win-a)


Dakle veliki apel do vas ljubitelja delishes jabuka, pomozite da mozda i mene dobijete kao novog clana velike porodice Mac-ovaca.



Kao sto vidite nalazim se nimalo zavidnoj situaciji ali to je Marfi.


Help me to save this baby. Trenutno sam ga uspavao (U prevodu: ustekao sam laptop da se puni (pa sam eto uspeo i da posaljem ovu poruku)


PS. Objasnite mi MS Win jezikom
PS2. Ne, nemam CD sa engleskom verzijom Mac OS-a
[ hulja @ 01.03.2006. 19:36 ] @
1.ako je laptop bele boje 14 incha onda mora biti da je ibook.
e sad u zivotu nisam sedeo pred os 9 ali predpostavljam da mozes kao na os x da ides u gornjem levom uglu na jabucicu i da izaberes about this mac pa da odes na more info.
e sad mozda gresim s obzirom da ti niko jos nije odgovorio verovatno ce i ovo pomoci
[ madamov @ 01.03.2006. 21:47 ] @
Citat:
e sad u zivotu nisam sedeo pred os 9 ali predpostavljam da mozes kao na os x da ides u gornjem levom uglu na jabucicu i da izaberes about this mac pa da odes na more info

Nema te opcije u 9-ki, tj. nema "more info" u "About this Mac" dijalogu. Ali ima, tj. trebalo bi da ima, odmah u meniju pod jabukom i alias na "Apple System Profiler". Kako se to kaže na italijanskom, nemam pojma, a ni Classic mi nije pri ruci (laptop je u torbi spakovan za put), pa ako neko ima Classic na mašini ne bi bilo loše da ubaci ikonu Apple System Profilera sa OS 9 kako bi čovek video kako izgleda. Ako ga nema u meniju pod jabukom, onda na disku pronađi folder "Utilities", mora da se slično zove na italijanskom i tu bi trebalo da nađeš Apple System Profiler.

Verovatno da je reč o iBooku G3, ali na koliko MHz, to je već pitanje na koje odgovor može da da samo Apple System Profiler.
[ iMiki @ 02.03.2006. 09:52 ] @
Skola plivanja.

Verovatno si utvrdio koji je Mac u pitanju, jabuka gore levao pa prva stavka ispod, a na drugoj mozes da saznas sve tvom Mac-u.

Hard disk je ikonica u gornjem levom uglu, mozda ih ima vise (particije).
Kad ubacis CD pojavice se na desktopu na prvo slobodno mesto ispod hard diska. Da bi ga izbacio samo prevuci ikonicu CD-a u kantu (nece se nista obrisati, a i kako bi kad je CD). Isto radis i sa USB flesom, pojavi se na desktopu, posle ga bacis u kantu i iscupas.

Tastatura. Na Mac-u se koristi Comand taster (odmah do razmaka, ima jabukicu na sebi) umesto CTRL-a na PC-u.
Sve precice su iste (slicne):
Comand+Q = Quit
Comand+W = Zatvara prozor
Comand+C/V = Copy/Paste
Comand+M = Alias (precica) (prepoznaces je po iskrivljenim slovima, mozes slobodno da brises takve stvari ako znas gde ti je original, oznacis alias pa get info pa find original)
Comand+A = Select All
Comand+D = Duplira (pravi kopiju) fajla/foldera
Comand+O = Open ili dupli klik (Entrerom ulazis u preimenovanje fajla)
Comand+I = Get Info (ovim mozes dobiti info o hard disku, klik na ikonu pa Comand+I)
Comand+Backspace = Delete (brisanje oznacenog fajla/foldera)
Pretrazi forum ima precica ko pleve.

Bitan taster je i Optino (ALT), njime dobijas dodatne opcije, samo upotrebi intuiciju.
Na pr. option + prevlacenje fajla/foldera misem kopira/duplira.
Ukoliko si u nekom programu, a hoces da sve sklonis i odes na desktop, drzi Option i klikni na desktop (negde ces videti delic desktopa kroz silne prozore), posle ga potrazi u meniju u gornjem desnom uglu (plava nasmejana faca).
Option+Comand + povlacenjem ikonice pravi alias (precicu).

Kontekstualni meni mozes dobiti, zapostavljenim, tasterom CTRL, CTRL + klik misem i eto menija.

Dvoklik na naziv prozora (gornja lajsna) skuplja prozor u tu lajsnu, a posle ga siri na prvobitno stanje.

U meniju pod jabukicom imas kontrol panel za podesavanje (mada nema sta da diras, sem konekcie za net)

Gasenje, restart, praznjenje kante se nalazi pod menijem Special. Kod praznjenja kante moze se dogoditi da ti prijavi da su neki fajlovi zakljucani, tada drzi Option i idi na praznjenje kante.

Kanta, nije kao na PC-u zaseban prostor, vec vise kao folder. Ako nesto bacis u kantu mozes da udjes i cak otvoris folderi i pogledas sta se nalazi u njima ili da ih jednostavno izvuces nazad.

Pazi ne postoji opcija Restore kao na PC-u koja vraca fajl na njegovo originalno mesto.

Pzi, ne postoji opcija UNDO, kojom vracas bacene, kopirane, preimenovane fajlove.

:)
[ MacOS @ 02.03.2006. 11:20 ] @
>

> ~Pazi ne postoji opcija Restore kao na PC-u koja vraca fajl na
> njegovo originalno mesto.

Ima, 9-ka je u pitanju. Zaboravih kako se bese zove ali Command + Y
je skracenica
[ hulja @ 02.03.2006. 12:47 ] @
ma ljudi vidite da nas je covek iskulirao.
molim vas molim vas pomozite pa posle ni post da kaze sta je pronasao itd.
sramota
[ madamov @ 02.03.2006. 22:08 ] @
Citat:
ma ljudi vidite da nas je covek iskulirao.

To nije neuobičajeno ovde, koliko vidim. Nema veze, nas ako se sete za Dan bezbednosti, sete, a ako ne, to je bila naša dužnost... itd. B)

Šalim se, možda je čovek sprečen, možda niej stigao da pogleda, možda se kači na internet dial upom jednom u par dana... Sve je moguće.
[ PropaGandalf @ 02.03.2006. 23:22 ] @
E svaka ti cast Madamov, vidi se da si umeren i opusten covek. Tolerantan je prava rec. Uostalom to mislim i za sve vas iz Mac sveta. Treba imati svoje "ja" da bi "mislio drugacije".
Naravno da nisam bio u mogucnosti da postujem poruku. Uzgred, juce je [es] pao upravo kada sam zavrsio sa ekspreimentisanjem pa zato nisam mogao da vam posaljem izvestaj (uostalom tako sam i bio zamislio, da vas izvestavam o progresu), ali forum je bio nedostupan i iako mi je bilo krivo nisam mogao da vam nista poslaljem.
Toliko o objektivnim okolnostima.
Inace, ovaj sto se ljuti Hulja mi je u stvari prvi pomogao i rekao kljucnu stvar.
Naime, ne smatram sebe nesto posebno inteligentnim ali ne treba mi mnogo da udjem u stos - bio mi je potreban mali hint da bih krenuo bez guglanja. I Hulja mi je pomenuo jabucicu i tako je krenulo. (Pre toga mi nije palo na pamet da tamo klikcem)

Posle toga sam lako skontao sve.

A ovom iMiki-ju svaka cast! Covek je shvatio hitnost problema i sublimirao mi sve sto treba (umesto sa sate i sate guglam). A big shout goes out to iMiki!
Mislim da ovo iMikijevo objasnjenje zasluzuje sticky kako bio pomoglo kao inicijalna referenca za sve one koji su se nasli u situaciji slicnoj mojoj - da prvi put sednu ispred Mac interfejsa - takvih ima zilion.

Na kraju krajeva ocekivao sam da cete kao nacija Mac-a bar potajno zeleti da navucete jos jednog prozorasa. A ne treba mnogo... Dalje Apple/Mac sve radi sam... Prosvetli te i to je to.

Dakle, sta sam zakljucio (i pored "italijanske" opstrukcije)


U medjuvremenu sam procitao na web-u da je Mac OS X skroz razlicit od verzije 9, pa shvatam tvoju bojazan hulja.
Dakle, gore levo je jabucica i kako sam shvatio to je pandan Start meniju kod Win-a. Opcije su:
1.info su questo computer
2. AirPort
3. Apple system profiler, pa dalje nesto kao recent documents, pa calculator, control panel, favorites i td (koristim Win izraze)

E sad ono prvo je ono sto ti kazes na engleskom About this Mac.

Tu pise:

Versione: Mac OS T1 - 9.2.2
Memoria incorporata 128MB

Dalje sam skontao da je ovde desni klik = (ctrl+klik) i da se aplikacije koje su aktivni prikazuju u padajucem meniju gore desno (vidljiva je samo aktivna, a neka druga od vec otvorenih aplikacija se dobija iz tog padajuceg menija) to odma u tom coscu je i indikator vremena, baterije i nesto sa zastavama (padajuce meni).Kada nema aktivnih aplikacija stoji "Finder"


Ono "Macintosh HD" iliti C drive: Pise 8,04GB disponibili (ITA), pa verovatno to znaci da je to preostali prostor odnosno da je velicina HDD-a minimum osam giga. Tu se nalaze folderi "Sistemski folderi" i neki folder "Documenti" (ITA) sto je predpostavljam nesto kao "My Documents"

Od softvera ima

adobe photoshop 5.0 LE
office 98
file maker pro 5
outlook express 5.0.6
apple works 6



Sto se tice baterije: napunio se za tacno tri sata. Radim na njemu oko cetiri sata
Drajv je obican CD-ROM

Pogresio sam za size ekrana. ovo je ipak 12.1''
Model je definitivno iBook jer to je jedino nesto sto pise na kucistu (odmah ispod ekrana)
Na ovom linku mozete videti kako izgleda laptop. http://eshop.macsales.com/Descriptions/specs/ibook121416vram.html
Ali nisam siguran koja je specifikacija.

Kapiram da je to taj model M8600LL/A (ali, ipak ne razumem pattern njihovih oznaka, pa vama ce sigurno biti jasnije.
Zaista ne razumem zasto nisu na samoj sasiji oznacili oznaku modela!?

Predpostavljam da ovaj laptop datira od 2000g. Mogu da kazem da je izuzetno dobro ocuvan, kao da je nov.
Procitao sam na web-u da je materijal sasije neki specijalni polikarbonat, tako da to objasnjava da je laptop iako prozveden 2000 godine i dalje neogreban!



Odnosno sta sve mogu dalje da radim sto se tice apgrejda sw i hw?
Da li u Beogradu postoji mogucnost da mi recimo ugrade kombo ili veci HDD ili slicno?
I koji OS max mogu da vozim? (Procitao sam za Tiger i za interfejs Aqua - za koji kazu da je neprevazidjen, ali da li mogu to da zavrtim na ovoj makini?
Da li postoju mogucnost intaliranja Linuxa ili je to mozda jeres?
I slicno, jednostavno stavite se u mojoj kozi i savetujte me sta bi ste uradili.

Zanima me direktan savet: da li da kupujem ovo i koja mu je realna cena?

Pa molim vas: CD-ROM, 128MB, i tako dalje da ne nabrajam...
Ipak, za jedan dan druzenja sa ovom lepotom od laptopa, shvatio sam sta znaci intuitivnost Mac okruzenja.

Veliki pozdrav svima koji su postovali komentare.

Potrebna mi je bila instant-pomoc da se brzo snadjem i vi ste je pruzili.


PS. Moram da priznam da sam za jedan dan druzenja sa Mac/Apple doziveo posvetljenje - izuzetna navlakusa! (Vratio sam laptop gazdi i vec mi nedostaje :-P)


Sve najbolje vam zelim! Ziveli iES-ovci!

[ DS_Store @ 03.03.2006. 17:17 ] @
Jedan poznanik ima taj model, sasvim fina masina (i vise od toga). Mislim da ima neka prica bas u vezi modela od 600MHz da je nesto malo doterivano da radi maltene na 700, ali to i nije toliko bitno.

Mislim da su najbitnije dve stvari: za sta je namenjen racunar i da li postoji mogucnost nadogradnje memorije, tj. da li se moze naci negde. Kolika je cena ovog modela, stvarno ne znam, ali sigurno nije mala, tako da treba izvuci maksimum iz njega i ne uzimati ga zato sto je "lep na oko". Poslednji OS radi na procesorima od 600/700 MHz bez zamerke, ALI samo ako racunar ima dovoljno memorije. 128MB je minimum koji OS X zahteva, ali bez barem 384 MB ne bi trebalo ni pokusavati. Za iole normalan rad 512 MB RAM-a je obavezno. Nekako podrazumevam instalaciju poslednjeg/novijeg operativnog sistema i za to i dajem savet. Rad u nekom od starih (npr. OS 9) i nekom od novih sistema(OS X) ne mogu se porediti.

Ostali apgrejdi mislim da su moguci, ali ovde ima dosta upucenijih od mene po tom pitanju.
[ madamov @ 03.03.2006. 20:05 ] @
Citat:
Ono "Macintosh HD" iliti C drive: Pise 8,04GB disponibili (ITA)

Ako ima disk od 10 GB onda ne može da bude na 600 MHz, već je to tzv. iBook Dual USB iz maja 2001. koji ima procesor na 500 MHz. Inače, disk možeš da zameniš, to nije problem. Što se RAM-a tiče možeš ga proširiti maksimalno za još 512 MB, 128 MB je malo za OS X. Ako želiš OS X dodaj mu barem još 256 MB ako ne možeš čitavih 512 MB. Što se Combo drajva tiče, to je skupo i ne može da se nađe kod nas.
Citat:
Zaista ne razumem zasto nisu na samoj sasiji oznacili oznaku modela!?

Trebalo bi upravo oznaka koju si naveo da stoji na kućištu, naravno uz serijski broj.
Citat:
I koji OS max mogu da vozim? (Procitao sam za Tiger i za interfejs Aqua - za koji kazu da je neprevazidjen, ali da li mogu to da zavrtim na ovoj makini?
Da li postoju mogucnost intaliranja Linuxa ili je to mozda jeres?

Možeš Tiger da instaliraš pošto imaš FireWire port, problem je što imaš mnogo malo memorije za njega, bez dodatnog RAM-a zaboravi na OS X. Linux takođe može, ali šta će ti ako budeš dodavao RAM.
Citat:
Zanima me direktan savet: da li da kupujem ovo i koja mu je realna cena?

Ako ti treba, što da ne kupiš, a što se cene tiče, ne daj više od 250 do 300 evra, probaj da se cenjkaš za manje.