[ broker @ 14.11.2002. 14:11 ] @
Citat:

Promena cena - nove usluge za Internet korisnike IP VPN i SMIN

Preduzeće za telekomunikacije "Telekom Srbija" obaveštava javnost da je na osnovu Odluke Upravnog odbora i nakon sprovedene procedure preko Saveznog ministarstva privrede i unutrašnje trgovine izvršio promenu cena pojedinih usluga za biznis korisnike: zakupa digitalnih kapaciteta, prenosa podataka preko ISDN PRI i specijalizovanih mreža za prenos podataka (FRAME RELAY i YUPAK), direktnom pristupu Internetu, korišćenja višenamenske Internet mreže Srbije (SMIN) i Virtuelne poslovne mreže preko Internet protokola (IP VPN).

Navedene usluge se realizuju preko specijalizovanih mreža i predmet su komercijalnih ugovora i ne spadaju u usluge univerzalnog servisa (klasični telefonski saobraćaj).

Najznačajnije izmene su:
1.

Direktan pristup međunarodnom Internetu pojeftinio je za 15%, s tim što će ova usluga ubrzo pojeftiniti još za najmanje 25%.
2.

Zakup mesnih vodova poskupeo je za 85%, ali smo zato za Internet provajdere uveli novu uslugu L3 VPN u mesnoj mreži Beograda koja je za 7% jeftinija od starih cena za mesne vodove.
3.

Zakup međumesnih vodova je pojeftinio od 55% do 85% za male brzine (64 kb/s), a poskupeo od 25% do 85% za velike brzine (2Mb/s).
4.

Zakup FRAME RELAY kapaciteta za male brzine (64 kb/s) je pojeftinio za 10%, a za velike kapcitete (1024 kb/s) pojeftinio je 60%.
5.

Uvedena je nova usluga L3 VPN koja je posebno interesantna za Internet provajdere jer može u potpunosti da zameni zakup mesnih vodova, a jeftinija je za 7% od stare cene i nudi veće brzine.
6.

Što se tiče ISDN PRI i E1 priključaka stara cena impulsa je bila suviše mala da bi "Telekom Srbija" iz saobraćaja mogao da pokrije troškove iznajmljivanja ovih priključaka Internet provajderima. Zato je cena ovih priključaka podignuta.

Cene telefonskih razgovora u lokalnom, međumesnom i međunarodnom saobraćaju nisu promenjene ni za rezidencijalne ni za biznis korisnike. Kod ovih usluga i dalje je na snazi cenovnik od 01.08.2001. godine.

[ mikis @ 15.11.2002. 00:16 ] @
Zar ovo nije malo bajata vest -- saopštenje je od 16.10.2002. (pogledaj sajt Telekoma). Ja sam se ponadao da je stiglo i ovo drugo pojefinjenje, od 25% :)
[ broker @ 15.11.2002. 01:19 ] @
Moyda je bajata, ali ovde se nije do sad pojavljivala. Provajderi su samo diyali freku oko one jedne stavke sto je poskupela a ostalo su precutkivali :)

Inače su ta pojeftinjenja još uvek aktuelna, naročito za one koji nameravaju da koriste iznajmljene likove.

[ Goran Rakić @ 16.11.2002. 21:58 ] @
a možda su digli frku jer ih ovo mnogo više pogađa...
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2002. 22:02 ] @
Paaa.. ima tu svega :)

Sex, lazi & video trake (internet linkovi) :)
[ broker @ 17.11.2002. 12:46 ] @
Citat:
Go! X:
a možda su digli frku jer ih ovo mnogo više pogađa...


To jesigurno. Problem je što su pogrešno interpretirali stvari i svetu predstavljali kako je TElekom, taj, opaki i podli monopolista, digao sve cene kako bi napakostio korsinicima Interneta i u stvari uništio sve provajdere i zaržao monopol samo za sebe. :)

Moja ideja je bila samo da ljudi mogu da vide kako stvari zasita stoje pa da sami donesu sud. Nažalost, kod nas je u toku jedna prilično zahuktala medijska kampanja koju vodi udruženje intenet provajdera, koja ide dotle da je na forumima kao što je ES, ali i u ostalim medijima praktično cenzurisano svako mišljenje koje ne favorizuje stavove tog udruženja.
[ Ivan Dimkovic @ 17.11.2002. 13:47 ] @
Citat:

00:00 Udruzenje Internet provajdera Jugoslavije kontaktiralo je madjarsku nacinalnu telefonsku kompaniju, iz koje su rekli da je kvar koji je bio kod njih na medjunarodnom "linku" otklonjen jos jutros u 8.30, ali da nisu u srpskom Telekomu uspeli da pronadju nikog ko bi pustio veze za korisnike u Srbiji, izjavio je portparol Udruzenja provajdera Bogoljub Pjescic


Hm.. ako je ovo tacno, postavlja se pitanje kako firma koja 12 sati nije u stanju da aktivira link moze biti garant stabilnog funkcionisanja nacionalne okosnice (SMIN)

Naravno, sigurno ima dosta politike u svemu ovome, sto i jeste najgora stvar u celoj prici.

Sa druge strane, to udruzenje provajdera je isto vrlo cudna skupina koja sasvim lepo vodi SKOJ-like kampanju (kao i Telekom Srbije, no za njih me ne cudi, oni su "old school" gomila foteljasa koji samo drugu Titu mogu da zahvale za poziciju koju imaju, kao i "narodnom ulaganju" u drustvenu svojinu) ali zato nije u stanju da uspostavi valjane interkonekcije izmedju NOC-ova samih clanica, cime bi se ovakvi prekidi bar malo kompenzovali. Kukaju kako je skupa poprecna veza od 2 Mb/s za nesto nekomercijalno, kao sto je interkonekcija - dobro, a kamo wireless linkovi? :) Sasvim se lepo moze zaobici telekom, bar u vezi izmedju provajdera.




[ mikis @ 17.11.2002. 15:23 ] @
Citat:
broker:
To jesigurno. Problem je što su pogrešno interpretirali stvari i svetu predstavljali kako je TElekom, taj, opaki i podli monopolista, digao sve cene kako bi napakostio korsinicima Interneta i u stvari uništio sve provajdere i zaržao monopol samo za sebe. :)


Pa ne baš, u principu su u pravu. Umesto sadašnje situacije -- provajderi od telekoma iznamljuju PRI linije preko kojih daju pristup modemskim korisnicima, i link do nadprovajdera u inostranstvu -- namera telekoma je da natera provajdere da praktično postanu samo reselleri Telekomovih usluga. Korisnici provajderu pristupaju preko telekomovih access servera (SMIN-a), provajderi pristup internetu opet kupuju samo od Telekoma (naravno, mogu i od drugog provajdera, ali po duplo većim cenama), i sl.
[ broker @ 18.11.2002. 20:07 ] @
Ma poenta nije u tome ko je o dnjih u pravu, nego da su i jedni i drugi isti djavo samo drugo pakovanje.

Naravno da je veoma lose ako je tacno to da u Telekomu nije bilo nikog da pusti link, ali nasao se ko ce da ga za to proziva.. provajderi... pih! Pa koiko njih ima 24/7 podrsku? Koliko puta sam samo morao da čekam ponedeljak jer je nešto našlo da pukne baš u petak uveče...

[ [SER]ChatNick @ 19.11.2002. 05:37 ] @

Ja stvarno ne mogu da slusam kako vise i provajderi lupaju gluposti. Elem, postoji 24/7 dezurstvo u VF-u telekoma. Svi linkovi se nadgledaju i reaguje se. Postoji telefon koji je napisan u sve i jednom ugovoru koji su korisnici (provajderi) sklopili sa telekom gde mogu da se jave i dobiju informacije. I svaki put kada god sam nazvao taj telefon iz ugovora, a koji nije tajna provajderima neko se javi. Ne cekas ni 10 sekundi pre nego digne slusalicu. Ovaj put covek mi se najljubaznije javljao i dao mi je u subotu predvece istu informaciju koju sam dobio i od austrijskog telekoma. Sto ce reci, ako je neko lagao onda je lagao madjarski telekom i austrijski i srpski istovremeno, jer nemoguce je da su austrijanci lagali sa istim informacijama citavo vreme u korist pakosti srpskog telekoma. I ko zna koja tacka po redu, ako fino zamolis tog tamo da ti javi ako ima neke promene on ce to draga srca napraviti. Decki su stvarno prva liga. Kada god sam ih zamolio da mi jave ako se bilo sta promeni to su i uradili pa su tako u 20:15 te subote isto tako zovnuli na mobilni i rekli mi da ce da proradi za 5 minuta da su im tako madjari javili. Ja stvarno nemam druge reci osim da pohvalim sluzbu digitalnog prenosa. A svima koji lupaju i kada ne treba bih savetovao da okrenu bro telefona iz ugovora pre nego kazu da u telekomu ne postoji dezurstvo za ovu stvar. Ne postoji za druge, ali to je drugo. Ajde da ne pisamo uz vetar kada ne treba i kada jednostavno to sto je receno nije tacno.