[ jagger @ 14.11.2002. 18:39 ] @
Treba mi sema nekog uredjaja koji ce svakog dana u zadato vreme da pali TA pec i u zadato vreme da gas. Odnosno da upali pec kada je jeftina struja 24:00 a ugasi u 8:00 kad je skupa!
[ broker @ 14.11.2002. 18:52 ] @

Pošto se radi o relativno dugim vremenskim intervalima može ispasti da se ne isplati praviti takav uređaj, već kupiti na tržišnu dostupne satne mehanizme.

Međutim, kada je u pitanju praćenje tarife električne energije, samim tim što želiš da podesiš da ti se potrošnja uskladi sa jefitinom tarifom to znači da imaš dvotariffno brojilo. Njime se upravlja sa strane, posenim signalom od elekrodostribucije. Možeš da iskoristiš taj signal i za sopstveno upravljanje uređajima. Mislim da po standardu čak u svakom razvodnom ormaru, ako se koristi dvotarifno brojilo mora da postoji instlacija i za signal jeftine tarije.

Proveri na svom ormaru da li postoji sijalica koja se uključuje kada je period jeftinije električne energije. ako to sve imaš iskoristi, samo moraš staviti dovoljno jak relej koj će da izdrži struju uključenja/isključenja TA peći.

Prednost ovakvog upravljanja je u tome da ne moraš da sinhronizuješ svoj sat sa tarifom, jer od elektrodistribucije dobijaš informciju o tome. Dakle, ne može da se desi da ti sat omane i uključi TA peć i kada nije jeftina tarifa.

Ne zaboravi da električno kolou TA peći moraš prepraviti tako da motor ventilatora za izduvavanej toplog vazduha uvek ima napajanje bez obzira na tarifu.
[ vlada13 @ 18.11.2002. 22:35 ] @
Imash na Buvljaku stvar koja odradjuje to (ima sat u sebi, timer,...) ali je slabe snage (mislim negde oko 1kW), ali bi mogao da je iskoristish da stavish sklopku iza nje. Kutija je otprilike 100x40mm u providnom pakovanju. Mislim da to moze da ti odradi stvar provereno
Poz
[ jagger @ 22.11.2002. 15:14 ] @
[quote]broker:

Međutim, kada je u pitanju praćenje tarife električne energije, samim tim što želiš da podesiš da ti se potrošnja uskladi sa jefitinom tarifom to znači da imaš dvotariffno brojilo. Njime se upravlja sa strane, posenim signalom od elekrodostribucije. Možeš da iskoristiš taj signal i za sopstveno upravljanje uređajima. Mislim da po standardu čak u svakom razvodnom ormaru, ako se koristi dvotarifno brojilo mora da postoji instlacija i za signal jeftine tarije.

ZNAM JA DA DISTRIBUCIJA KAD POCINJE I KAD PRESTAJE JEFTINA TARIFA SALJE IMPULSE NA SVE TRI FAZE. NA TE IMPULSE REAGUJE SKLOPKA ZVANA "MTK" KOJA JE U ORMARU A ORMAR JE PLOMBIRAN TAKO DA TO NESMEM DIRATI. SAMO NEZNAM DA LI BI RADILO KAD BI NAPRAVIO NEKU SKLOPKU SA MTK I STAVIO IZMEDJU TA PECI I UTIKACA.

Proveri na svom ormaru da li postoji sijalica koja se uključuje kada je period jeftinije električne energije. ako to sve imaš iskoristi, samo moraš staviti dovoljno jak relej koj će da izdrži struju uključenja/isključenja TA peći.

TU SIJALICU JA IMAM NA TABLI GDE SU PREKIDACI (ONI SU POSEBNO ODVOJENI OD ORMARA) ALI NECU JA SAD DA ZICE SA TABLE IZ HODNIKA VODIM U SOBU VALJDA POSTOJI NEKO BOLJE RESENJE.
[ MILIC @ 31.05.2003. 21:52 ] @
MTK sklopke se u Francuskoj prodaju u slobodnoj prodaji i kostajhu oko 70 € ukoliko imas nekog neka ti kupi.
[ salec @ 02.06.2003. 12:45 ] @
Citat:
jagger:
SAMO NEZNAM DA LI BI RADILO KAD BI NAPRAVIO NEKU SKLOPKU SA MTK I STAVIO IZMEDJU TA PECI I UTIKACA.


MTK signal se provereno rasprostire po vodovima i dalje od table sa osiguracima, ali ne znam da li bi ga MTK sklopka detektovala, tj. da li ne bi bio suvise izoblicen za to. Mislim da vredi pokusati, ako mozes da vratis sklopku i uzmes pare natrag ako ne uspe. Koliko uopste kosta MTK sklopka?

[ rocky_wrd @ 02.06.2003. 19:35 ] @
Zaboravi na mtk to se tako ne radi, sem toga MTK (mrezna tonfrekventna komanda) nije dostupna na svim instalacijama. Tebi je u stvari potrebno da se obezbedi da ti se TA pec puni u vremenu od 24 do 8 tj grejaci treba da su u tom periodu ukjuceni. To se radi tako sto ces prvo da prepravis u samoj peci el kolo. Grejace vezi dvofazno a jednu fazu iskoristi za vezanje motora ventilatora jer on mora da je stalno pod naponom. To je prepravka unutar peci. Onda u ormanu odakle ti polaze tri faze ka peci povezi dve zice na trofaznu sklopku CN25 a treca zica koja ide na motor ventilatora treba da zaobidje sklopku.Da bi upravljao sklopkom cn25 potreban ti je recimo takt rele na kojem ces podesiti vreme od 24 do 8 da daje signal 1 tj napon a u ostalom vremenu signal 0 tj nema napona. To bi bilo to sem sto ce ti opterecenje po onim dvema fazama biti daleko vece nego po onoj zici koja ide na motor ventilatora. Sve ovo u principu nije strogo po propisima ali radi. Iskreno ja bih batalio ovaj posao.
[ salec @ 03.06.2003. 12:09 ] @
Citat:
..., sem toga MTK (mrezna tonfrekventna komanda) nije dostupna na svim instalacijama.

Zar ne rece covek da on ima MTK prijemnik u ormanu sa strujomerima u zgradi?