[ Veljkovic83 @ 07.03.2006. 23:35 ] @
fajl :
http://is.jino-net.ru/Home%2020%20Westra.rar

o cemu se zapravo radi:

ove kutije sam zamislio kao jeftine kutije ali ne one sa samog dna.
inace to je drugi par kutija koji pravim i nemam neke posebne vestine
u tome.

znam da me one najverovatnije nece zadovoljiti zvukom jer sam
imao kutije sa mnogo kvalitetnijim drajverima (Audax HM130Z0 recimo)
ali se ne usudjujem da investiram u takve drajvere jer mislim da
ih ne mogu iskoristiti. pa sam resio da probam nesto poput ovoga sto
bih kasnije mogao lako da prodam jer ne izlazi mnogo u parama.
(da se razumemo ja ne zelim da mi predlozite kako da nesto napravim,
prodam i zaradim na tome, vec da li sam pogresio u necemu i zasto)
nisam jos uvek izveo racunicu ali ne bi trebalo da
prelazi 100-110 E u materijalu.

gledajuci prilozeni fajl primeticete da nema nista o dampiranju
jer to je jedna od mojih kriticnih tacaka. sve sugestije su dobrodosle.
i pitanje moze li se uz pomoc ispune kutija nekim absorpcionim
materijalom smanjiti njena potrebna zapremina?

za skretnice sam nameravao izdvojiti oko 20-25 E cisto da probam
sa malo boljim elementima jer sam u prethodnim kutijama stavljao
one najgore.

kako prodavac rece drajveri su nesto slicno Visaton-u ali za manje pare
-ako je njemu za verovati, iskreno ne znam kako ce to da zvuci ali
duboko sam ubedjen da su bolji od SAL-ovih drajvera
(ili bar zelim da verujem u to) koje sam ranije
koristio.

svaka sugestija oko dampiranja ili nekog drugog propusta
je dorodosla.


[Ovu poruku je menjao Veljkovic83 dana 08.03.2006. u 00:36 GMT+1]
[ Guertch @ 08.03.2006. 00:58 ] @
Gde kupujes ove drajvere?
I jel imaju neki oficijalni sajt - Westra, nikad cuo.
[ Veljkovic83 @ 08.03.2006. 16:30 ] @
sa www.polin.de mozes skinuti parametre za neke modele
inace drajveri se mogu naruciti iz DIYspeaker shop-a iz Krusevca.
salju postom. sajt im je jos u izgradnji, ali mozes im se obratiti na mail
da ti posalju katalog u stampanoj formi na [email protected]
probaj i na WWW.HKM-GROUP.DE

imaju veoma zanimljive komponente za skretnice po nekim povoljnim cenama

nije valjda da nemas nista da kazes o "projektu" ?
[ Majstor Duja @ 19.03.2006. 11:58 ] @
Projekat ti je s teh. strane ( dokumentacija) na mestu a prakticno `vako stoje stvari:
moraces visokotonac jos da ugusis (88db bas a 92 visoki) mozes da spustis jos
reznu na 2Khz ili max 2,5 da bi rasteretio bas jer je sherpa, i sto su reflexi sa zadnje
strane?, odradi proracun od napred pa ti nece trebati zid iza kutija da bi se bas prostirao
kako treba kad su vec kutije slobodno stojece....
Mozes da zalijes bitumenom kutije iznutra pre zavrsne obrade i ubaci 10 tak litara
rascupkanog konca u pregradu iz basa ali ga spakuj u mrezicu da ga ne bi jurio posle
po sobi...
Nemoj bacati pare na skretnice - vazdusasti kalem, 1mm lak zica/ blok. kond...
Usput, mislim da je kutija predimenzionirana za taj bas, neces imati definiciju ali zato su
tu vrece s peskom
U svakom slucaju nasminkaj ih sto bolje i zavrsnu obradu odradi kao ovaj elaborat
i naci ce se pacijent za pazar....
[ Veljkovic83 @ 19.03.2006. 22:28 ] @
reznu frekvenciju sam stavio na 3 kHz jer sam hteo maksimalno da zastitim visokotonac, a racunam basu nece stetiti toliko jer ipak je to 160 i kusur milimetara, od njega se nece ni dobiti bog zna koliko kvalitetnog basa da bi ga opseg do 3 Khz upropastio. u svakom slucaju su razmisliti jos malo o tome.
a portovi su sa zadnje strane jer tako mogu koliko toliko regulisati kolicinu basa priblizavanjem i udaljavanjem kutija ka zidu i od zida (kao sto sam to i radio sa mojim davnim M73 kutijama), kao i zbog estetike (ne volim kad se vidi bilo kakva plastika na kutiji pogotovo na prednjoj ploci).
inace proracun portova sam radio sa WinIsd-om i tamo lepo stoji slicica na kojoj je port na prednjoj strani kutije, ali sam negde procitao da u principu nije bitno gde se port nalazi kog bas refleks kutija (da moze biti i sa strane).
ako je tu greska reci mi u cemu se razlikuje proracun sa prednju i zadnju stranu ili mi reci neki softver kojim bi to resio
[ .Guertch. @ 20.03.2006. 01:05 ] @
Ma ne, nema veze gde ih stavljas, to je stvar ukusa.
U svakom slucaju proracun je isti.
Reci mi molim te cene ovih drajvera.

Da, oko dampiranja.
Ostavi jednu stranu na zasrafljivanje pa onda isprobavaj kolicinu materijala koji stavljas.
Jeste smarajuce ali tako je najbolje.
Onda kad odlucis koliko materijala stavljas, zalepi stranu, pa radi finish kutije.
Poz.

[Ovu poruku je menjao .Guertch. dana 20.03.2006. u 02:07 GMT+1]
[ Majstor Duja @ 20.03.2006. 14:28 ] @
Citat:
Veljkovic83: reznu frekvenciju sam stavio na 3 kHz jer sam hteo maksimalno da zastitim visokotonac, a racunam basu nece stetiti toliko jer ipak je to 160 i kusur milimetara, od njega se nece ni dobiti bog zna koliko kvalitetnog basa da bi ga opseg do 3 Khz upropastio.


Nemozes nauditi visokotoncu sa tolikim prigusenjem osim neke extremno velike snage(150-200W) ili lose ekvilarizacije (kompjuterski izlaz)
a oslobadjas bas...

Citat:
Veljkovic83:  ali sam negde procitao da u principu nije bitno gde se port nalazi kog bas refleks kutija (da moze biti i sa strane).
ako je tu greska reci mi u cemu se razlikuje proracun sa prednju i zadnju stranu


Radi se o faznom pomeranju basa koji prolazi kroz reflex cev, tj. ako je cev predvidjena sa prednje strane onda je njena funkcija da fazno
uskladi talasni udar zvucnika sa udarom koji napusta cev (2X zapremina istisnute zapremine) a kad je sa zadnje onda je 180 stepeni talas obrnut
od zvucnika "zvucnik istiskuje a cev usisava" pa se koristi zid da vi se dobilo fazno uskladjenje (ovaj sistem se uglavnom koristi kod malih zvucnika
predvidjenih za montazu na policama, regalima jer se na vestacki nacin dobija niza frekvencija uz zrtvovanje definicije)

Citat:
.Guertch.: Ma ne, nema veze gde ih stavljas, to je stvar ukusa.
U svakom slucaju proracun je isti.


No comment!?

Citat:
.Guertch.:Zanima me kako da uradim proracun velicine kutije ako se stave 2 woofera umesto jednog.
Da i takodje me interesuje da li kutija sme da bude veca nego sto se proracuna u WinIsd-u npr, hocu reci da li je kutija sto veca to bolja ili to bas i nije slucaj.


Mala diskreditacija strucnjaka....

Citat:
.Guertch.
Ostavi jednu stranu na zasrafljivanje pa onda isprobavaj kolicinu materijala koji stavljas.
Jeste smarajuce ali tako je najbolje.


Damp se ubacuje kroz bass zvucnik, a sve stranice se lepe i fiksiraju zbog kompresije,
stavi damp u komoru iza zvucnika da ne bi morao da ga pecas ako bude trebala neka intervencija.

Citat:
.Guertch.
Reci mi molim te cene ovih drajvera.

@Veljkovic83 - Da li bi bio toliko ljubazan da mu otkrijes misteriju sveta?

[Ovu poruku je menjao Majstor Duja dana 20.03.2006. u 15:36 GMT+1]
[ .Guertch. @ 20.03.2006. 22:59 ] @
Citat:
Citat:

.Guertch.:Zanima me kako da uradim proracun velicine kutije ako se stave 2 woofera umesto jednog.
Da i takodje me interesuje da li kutija sme da bude veca nego sto se proracuna u WinIsd-u npr, hocu reci da li je kutija sto veca to bolja ili to bas i nije slucaj.



Mala diskreditacija strucnjaka....


Sto ne pogledas datum kada je to postovano "Majstore".

Od tada koliko se naucilo.... Vise nego sto ces ti ikada.

A sada mala "diskreditacija" "Majstora" "strucnjaka"

Citat:
Citat:

.Guertch.: Ma ne, nema veze gde ih stavljas, to je stvar ukusa.
U svakom slucaju proracun je isti.



No comment!?


Procitaj malo tutorijal od naseg cuvenog dr. Bore ako znas ko je to uopste, ili na diy subwoofer.org

Reflex se moye nalaziti na bilo kojo stranici - proracun je isti. Pitaj nekog pravog strucnjaka "Majstore"

A za damping, ako mu je zvucnik velicine 16cm na koju foru mislis da unutra ubacuje u toliku kutiju damping a majke ti???

Mozda si ti rahitican, sa rukama duzine 1.5m ili cak vise ali ne verujem da su svi bas tako "obdareni".

Jak si mi ti strucnjak, FUJ!!!



[Ovu poruku je menjao .Guertch. dana 21.03.2006. u 00:00 GMT+1]
[ Majstor Duja @ 21.03.2006. 08:53 ] @
Al` se covek iznervira i izvredja sve zivo...
ako je dr. Bora to rekao onda je sigurno tako ali moji
izvori (dr. Pera, ne znam da li ga znas) kaze drugacije...
Smiri se, niko nije stradao,poz...

Sitnice kao ova prave razliku izmedju dobre kutije i obicne kutije
i reflex izvedba je prilicno skakljiva za pocetnika jer moze lako da se
pogresi ali to nije razlog da se vredjaju rahiticne osobe, a konto toga
ne znam u cemu je problem ugurati amorfni oblik, tipicno - najlon
carapa natrpana cupkanim koncem, kroz rupu od 14 cm-a?


[Ovu poruku je menjao Majstor Duja dana 21.03.2006. u 10:45 GMT+1]
[ Veljkovic83 @ 21.03.2006. 13:26 ] @
Ajte ljudi pa nema razloga za nervozu.
svi smo ovde iz istog razloga da razjasnimo nejasno i usput nesto naucimo.
a sad redom:

Cene: visoki 10 E, bas-mid mozda nemaju na lageru ali nije problem da se naruci i verovatno nece prelaziti 20 E (imaju jedan slican za 18E)
inace oni su samo nuzno zlo jer Visaton ne mogu da nadjem nigde a Peerless stize tek posle leta a i to nije bas 100%

sto se tice portova sa zadnje strane, slika govori sama za sebe i bez mnogo komplikovanja promenicu to i staviti ih sa prednje (iako ce plastika da "bode oci")
ali onako zdravorazumski kako je moguce da se dobro sinhronizuje udarni talas kada on uvek kasni za vazduhom koji membrana potiskuje jer normalno prelazi neki put(od porta do zida i nazad)
ispade da mnogi proizvodjaci kutija pa i neke srednje klase mnogo vise polazu na estetiku nega na kvalitet a kako ja nisam od onih sto ne navode imena mislim konkretno na recimo, Canton Ergo dc32, Mission M780se ... jer ipak se radi o sumama 400-500E pa i vise.

P.S. ipak je lepo znati sta sve (NE)DOBIJAS za svoj novac
hvala na savetima. pozdrav



[Ovu poruku je menjao Veljkovic83 dana 21.03.2006. u 14:33 GMT+1]
[ .Guertch. @ 21.03.2006. 14:28 ] @
Majstore Dujo Izvini, ja sam malo preke naravi, jarac sam u horoskopu i lako se iznerviram.
Ono sto si rekao zaista me je iznerviralo, jer si u svakom slucaju mogao to sto si hteo da kazes ali bez ikakvih quotova i bez omalovazavanja.
U svakom slucaju izvini za sve ruzno sto sam ti rekao, ali zaista pogledaj datum kada sam ja to pitao, pa ja sam tada tek poceo da se interesujem za izradu zvucnih kutija, naravno da se nisam naucen rodio, a nisi ni ti sigurno, pa nije niko.

Ja uglavnom volim tri puta da se izvinim tako da treci i poslednji put izvini, rado bih nastavio diskusiju oko teme, npr oko dampinga.

Ako hoce neko npr da stavi damping celom duzinom zida npr koflin ili sl. kako moze koflin da se uvuce i stavi bas precizno po zidu tako velike kutije kroz tako mali otvor. U tom slucaju, koliko ja znam se ostavi jedna strana, na srafove pa se posle lepi i srafi ili tipluje i lepi.

Sta kazes.

Pozdrav.
[ Majstor Duja @ 21.03.2006. 15:50 ] @
Ma OK i ja sam jarac u podznaku a kazu da podznak s godinama preuzme kontrolu.

Sto se tice uskladjivanja talasa pa brzina zvuka je velika (oko980km/h) pa se uglavnom
ne osete dva udarna talasa nego jedan stopljen u poduzi (bass expander)...
..ali se problem kod reflex-a manifestuje u tome sto u jednom delu prostorije bas bude
izrazito prisutan ( to sam svojevremeno utvrdio prilikom ozvucavanja kafica sa previse
izlomljenih zidova) a u drugom delu ili normalnog nivoa ili potisnut bas zbog postojanja te
"fazne" anomalije, u svakom slucaju reflex sa zadnje strane zvucnika jeste problem...

Sto se tice dampa kutije, kod ne tako vrhunskih sistema, damp (rascupkani konac,
prirodnu vunu, vestacke materijale, sundjer) mozes samo ubaciti u kutiju i ne oblagati
zidove jer kolicina vazduha zarobljena tim damp-om je ona koja apsorbuje kovitlanje
unutar iste (neko to zove i stojeci talas, samo ne znam kako talasi mogu da stoje?)
a drugo je kad hoces da umrtvis same stranice kutije (medijapan), to se vec radi
oblaganjem iste pre sklapanja materijalom ili kako vec rekoh zalivanjem bitumenom
po sastavljanju (bitumen mora biti dobro zagrejan i najbolje to raditi leti u sred podneva, napolju),
a kasnije i obaranjem ivica na samoj kutiji, sto manjom prednjom plocom, smaknutim
visokotoncem (VT nije na sredini kutije nego blize jednoj strani) i tako dalje i tako blize...

Dragane, kutija od 500e ne znaci po automatizmu dobra kutija jer ti tu placas
pored zvucnika i zavrsnu obradu i reklamu i ime firme i neciju zelju da se obogati itd.
Mission je u nekim modelima trpao kineske OEM jedinice koje i SAL prodaje po
mnogo manjoj cifri...
Srecno...Poz


[Ovu poruku je menjao Majstor Duja dana 21.03.2006. u 16:54 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Majstor Duja dana 21.03.2006. u 16:55 GMT+1]
[ Veljkovic83 @ 21.03.2006. 23:49 ] @
Cinimi se da malo odlutasmo od teme al djd' sad...
nisam pomenuo mission kao neku referencu (nedaj boze) vec cisto iz razloga sto sam licno imao tu kutiju (inace je imala Audax-ov bas-mid 130mm, solidan maleni drajver koji moze cudo da izdrzi), pa sam zato sebi dao za pravo da je pominjem. isto vazi i za canton dc32, za kefQ35, visaton-ovu kit piramidu itd...

imas pravo sto se tice svega onoga sto ulazi u tu cenu ali ipak bi trebalo da se za te pare dobije dosta vise.

zato cu ja jednoga dana i praviti kutije kakve ce zadovoljiti moje prijatelje i mene a da pri tom ne nose naziv mission, qef, canton, quadral...
kao sto ti rece, ne plastikanere vec prave zv. kutije ;)

a sto se tice dampinga stvarno se ne osecam kompetentnim da nesto razlamam o tome ali sigurno da moja westra H20 ne zasluzuje neki specijalni tretman sto se toga tice.
kasnije (dosta kasnije) kada sakupim dovoljno novaca za peerless i do tada jos nesto naucim bice reci i o tome.
pozz...