[ Aleksandar Marković @ 09.03.2006. 13:25 ] @
[img][att_url][/img]
photo by Nenad Đorđević

Ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović danas je, na svečanom otvaranju Internet centra u zgradi Studentskog kulturnog centra (SKC) rekao da su Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvete i sporta obezbedili 30.000 kompjutera, koji će biti dodeljini školama, fakultetima i ustanovama kulture, dodavši da to znači da će svakoj školi u proseku pripasti po 17 kompjutera.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 09.03.2006. u 14:37 GMT+1]
[ reject @ 09.03.2006. 14:25 ] @
E hvala ti, Radisa, covek si.

[Ovu poruku je menjao reject dana 09.03.2006. u 15:26 GMT+1]
[ ton_majstor @ 09.03.2006. 20:13 ] @
Majko mila, na šta liče na toj slici! Kao Kapone i ekipa...

Elem, jel se fakulteti i osnovne škole "uprosečuju" te jedna škola od 1000 đaka i jedan fakultet od 1000 studenata dobijaju istu količinu HW-17?

Šta je sa SW? Hoće li biti 30.000 Windoza ili Linuxa ili BSDa? Office ili Counter Strike?

Pozdrav!
[ oliver78 @ 09.03.2006. 23:57 ] @
Samo da ne bude, to vam je obecao onaj pretporosli ministar, a mi za to nemamo pojma.
[ tdjokic @ 10.03.2006. 08:14 ] @
Onda se na ovakva obecanja, pausalna, (verovatno cisto u politicke svrhe) na nekim forumima jave ljudi koji grde nas ostale, "glupe i tupe": "Eto, nista vam ne valja, samo vidite ono sto ne urade, a nikad ne hvalite ono sto urade."

"Ministar prosvete i sporta Slobodan Vuksanović danas je, na svečanom otvaranju Internet centra u zgradi Studentskog kulturnog centra (SKC)" Moram biti iskren i priznati da nisam citao integralni tekst te vesti, ali i ovo je dovoljno da se covek upita - ko je ovde lud? Godina je 2006, a mi "svecano otvarmo" nesto sto bi za SKC trebalo biti najnormalnija stvar.

Zasto "30.000"? Ko je to izracunao i odredio i zasto fiksna brojka? Zar za skole ne vazi princip "1 stolica na 1 ucenika", hajde da kazemo "1 racunar na 4 ucenika", pa onda tome neka teze i neka dadu terminski plan akcije. E, ali to ne zvuci tako velicanstveno kao "30.000"!

Svojevremeno sam posecivao neki kurs u okviru civilne zastite i koriscenja sklonista, pa je jedan od predavaca rekao: "U slucajevima rusenja zgrada i slicnih objekata, nije vazno kad cemo izvuci PRVOG unesrecenog, nego kad cemo izvuci POSLEDNJEG." Slicno bi se moglo reci i ovde - kad ce racunare dobiti sledecih 30.000 ucenika, pa sledecih, pa ...
[ Bojan Basic @ 10.03.2006. 12:07 ] @
Citat:
tdjokic:
Zasto "30.000"? Ko je to izracunao i odredio i zasto fiksna brojka? Zar za skole ne vazi princip "1 stolica na 1 ucenika", hajde da kazemo "1 racunar na 4 ucenika", pa onda tome neka teze i neka dadu terminski plan akcije.

Svaki učenik sedi na svakom času, ali nemaju svi učenici infromatiku u istom momentu. Slično kao za fizičko vaspitanje, jedna škola ima recimo jedan kozlić koji je sasvim dovoljan, nije potrebno 1 kozlić na 30 učenika.
[ reject @ 10.03.2006. 12:31 ] @
Aloo bre, godina 2k6, a ovakvi papani se slikaju i kupe poene kod
nepismenih jer deci daju 17 kompova po skoli. Jel to normalno? A
ako je 17 dosta na 30 djaka (prosek po razredu) onda tu nesto
nije u redu. Osim toga, kompovi su verovatno veoma slabe konfiguracije
koje su nabavljene po smesnim parama i verovatno nece svi stici
na odrediste tako da od 17 mozemo reci da realno ima 4 po jednoj
skoli.
Crni dani, a crna sudbino!
[ tdjokic @ 10.03.2006. 15:58 ] @
Citat:
Bojan Basic: Svaki učenik sedi na svakom času, ali nemaju svi učenici infromatiku u istom momentu. Slično kao za fizičko vaspitanje, jedna škola ima recimo jedan kozlić koji je sasvim dovoljan, nije potrebno 1 kozlić na 30 učenika.

Aha, znaci 2x nedeljno po 45 minuta po razredu, onda je OK - dva ucenika po racunaru. Posto se to radi u kabinetu, onda treba i malo vremena da se udje, izadje, ovo, ono, ostane u vr'glave 40 minuta efektivnog rada. E, mnogo ce da nauce IT sa 2x 40 minuta nedeljno, pogotovu sto mnogi ucenici nemaju racunar kod kuce, ni licni, ni porodicni.

Jos nesto - jedno je "ucenje informatike" kao predmet, drugo je koriscenje racunara za razne konkretne stvari. Ako 2 ucenika zajedno imaju na raspolaganju racunar 2 x 40 minuta nedeljno, ima da se nasurfuju cudo jedno, zavrtece im se u glavi. Jedna je stvar dati "mnogo", druga je dati "dovoljno". Nemam podatke o broju skola i ucenika u Srbiji i zato je svaka ovakva brojka bez veze, jer je ni ministar nije povezao za te podatke. Mozda je 30.000 previse, ko zna. Morao bi govoriti u procentima ili na slican nacin: "Do tog-i-tog datuma, svaka skola ce imati toliko-i-toliko racunara za 30 ucenika, koji ce im biti na raspolaganju xy sati nedeljno, sa pristupom Internetu itd."

Da, da, dosta je jedan, kao kozlic - dodju na cas, profa im pokaze taj jedan racunar i kaze: "Ovo je racunar. Dosta o IT, sad idite napolje i igrajte fudbal."
[ vladimirt @ 10.03.2006. 20:20 ] @
Slučajno znam ministra jer smo zajedno išli u školu. Obično kad kaže nešto on u to i veruje. E sad... Druga je priča što vrlo često nije baš realan. Ima dobru volju, mada to nije dovoljno. A sa tehnikom nije baš prisan. Ako bude zavisilo od njega biće tako. Mada, čisto sumnjam.
[ Bojan Basic @ 10.03.2006. 20:37 ] @
Citat:
tdjokic:
Aha, znaci 2x nedeljno po 45 minuta po razredu, onda je OK - dva ucenika po racunaru. Posto se to radi u kabinetu, onda treba i malo vremena da se udje, izadje, ovo, ono, ostane u vr'glave 40 minuta efektivnog rada. E, mnogo ce da nauce IT sa 2x 40 minuta nedeljno, pogotovu sto mnogi ucenici nemaju racunar kod kuce, ni licni, ni porodicni.

Jos nesto - jedno je "ucenje informatike" kao predmet, drugo je koriscenje racunara za razne konkretne stvari. Ako 2 ucenika zajedno imaju na raspolaganju racunar 2 x 40 minuta nedeljno, ima da se nasurfuju cudo jedno, zavrtece im se u glavi.

Onda možemo pokrenuti priču o tome da li je možda potrebno više časova informatike, ali to nema veze sa ovom temom. Uglavnom, za učenje informatike po sadašnjem programu sasvim je dovoljan naveden broj računara (čak mi se čini da se tu slažemo), a mislim da nije dužnost škole da obezbeđuje učenicima pristup Internetu kad god oni požele. Štaviše, mislim da je to kontraproduktivno (možda i grešim) jer bi se računarska učionica ubrzo pretvorila u Internet kafe. Ne govorim gluposti već znam kako je bilo u mojoj gimnaziji koja je imala i izlaz na Internet i sve moguće igre. Za to služe (pravi) Internet kafei i igraonice. Za vežbanje (i samo za vežbanje) može da se dozvoli neki dodatan termin kad niko nema informatiku, a i tad sigurno neće svih 1000 đaka neke škole nagrnuti odjedared (i, opet, na šta bi to ličilo kad neko pokušava da vežba, dok se svi okolo deru kad igraju u mreži, a trojica stoje ispred vrata čekajući da se neko zasiti igranja da bi mogli da ponove pred sutrašnji kontrolni).
[ pctel @ 10.03.2006. 23:01 ] @
Mislim da je 2 ucenika po racunaru OK. Trenutno je planom i programom predvidjeno 2 casa nedeljno, da li je to malo, mnogo ili taman koliko treba, to je prica za neku drugu temu. Ovako kako stvari stoje, ako skola radi u 2 smene po 7 casova (ispravite me ako se vise tako en radi, u moje vreme se u skolu islo u dve smene), znaci da je sa 17 racunara teoretski moguce odrzati nastavu za 1190 ucenika. Morate priznati da je to nekoliko puta vise od prosecnog broja ucenika u skolama zemlje Srbije. Kad se uzme u obzir da nesto kompjutera vec imamo, onda to i nije tako lose!
Citat:
ton_majstor: Majko mila, na šta liče na toj slici! Kao Kapone i ekipa...
Mogu ti reci da sam i ja to prvo pomislio...

Citat:
Šta je sa SW? Hoće li biti 30.000 Windoza ili Linuxa ili BSDa? Office ili Counter Strike?
Drzavne institucije ne kupuju softver uz hardver, vec predsednik vlade i Bill Gates sednu pa se dogovore kolko drzava da isplati Microsoft-u para po sistemu:
premier: "kolko bi ti nama djuture uzeo za razni softver na nekih 50.000-60.000 racunara?"
Gates: "10 miliona $$$"
premier: "pa nemamo mi toliko, spremili smo 3 miliona"
Gates: "ajd spremite jos 3 i dogovoreno"
premier: "4 miliona je poslednja ponuda, ili prelazimo na linux"
Gates: "onda, evo ruke, 4 miliona"