[ R A V E N @ 09.03.2006. 15:36 ] @
Interesuje me na koji način profitiraju firme koje nude besplatan software na download,ali vrhunskih kvaliteta,koji se stalno usavršava?

Obično freeware software nastaje kao plod entuzijazma,ali rijetko kada ima one vrhunske mogućnosti koje imaju njihovi komercijalni pandani.

Uzmimo za primjer kompaniju koja razvija web browser Operu:do nekog vremena Opera je bila sponzorisana reklamnim bannerom(jedna zanimljivost:i u besplatnoj Operi se u folderu Images nalazi banner "Buy Opera"),no od nedavno je postala besplatna,ne sadrži nikakve reklame,a vrhunski je software u svojoj klasi.

Kakve materijalne koristi ima kompanija koja je razvija,da li će većim udjelom Opere u svijetu browsera imati priliku da izreklamira svoje komercijalne proizvode?

Izvinjenje ako je pitanje banalno,no interesuje me mehanizam kako ovo funkcioniše.
[ _owl_ @ 09.03.2006. 20:53 ] @
MySQL AB kompanija koja razvija MySQL server zivi od podrske koji pruza korisnicima svojih proizvoda (deo prihoda dobija i od prodaje licenci za "emmbedovanje" MySQL servera).
Opera sigurno ima nekakav slican dogovor.
[ neetzach @ 10.03.2006. 07:11 ] @
Firme koje nude besplatan softver se oslanjaju na cinjenicu da firme zele da otklone rizik sto je moguce vise i da se oslone na podrsku. Primera radi, kada se neki softver skine besplatno za njega se ne dobijaju patchevi (osim kriticnih) - pa recimo ako postoje sigurnosni propusti u sistemu, dodatni drajveri i funkcionalnst, za to je potreban ugovor o odrzavanju i naravno, da se plati.
Postoji vise nivoa podrske, pocev od obicnih patcheva i upgradea na novu verziju, pa do kompletnog odrzavanja i projektovanja resenja. Sistem kod besplatnog softvera je da se prosiri korisnicka baza i da se pruzi prilika konsultantima i developerima da se upoznaju sa sistemom i razvijaju softver na njemu ili za njega.
[ bojan_bozovic @ 10.03.2006. 07:19 ] @
@raven

Pored podrske, mogu postojati i verzije softvera koje nisu besplatne (standard/pro/enterprise verzija npr.). To je slucaj sa Operom, Opera Mini i Opera Mobile browseri nisu besplatni. Mozda ovde i nema puno surfa mobilnim telefonima (sto zbog cinjenice da je dobar mobilni 300e, sto zato sto prosecni korisnik mobilnog ne moze placati 063/064 za dugi surf) ali na zapadu nije tako. Takodje, Opera omogucava i ugradjivanje browsera u embedded uredjaje, npr. LCD TV, od takvih ugovora se dobijaju velike pare, mada ne znam da li se Opera koristi i na takvim uredjajima.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 10.03.2006. u 08:22 GMT+1]
[ Walker @ 10.03.2006. 09:21 ] @
Koliko je meni poznato Opera Mini moze da se skine dzabe i da se surfuje.Video, probao i imam je na telefonu koji nije 300 evra nego 120 evra, Motorola V980.
[ bojan_bozovic @ 10.03.2006. 09:25 ] @
Izvinite onda na dezinformaciji, mislio sam na Opera Mobile http://www.opera.com/products/mobile/
[ Nenad Vranjanac @ 14.06.2006. 00:51 ] @
zatim neke firme, a cini mi se i da opera spada tu dobijaju novac od globalnih provajdera, kao procenat od protoka
[ Reljam @ 14.06.2006. 03:51 ] @
Da li negde postoji spisak tih firmi sto profitiraju sa besplatnim softverom? Da li ih ima vise od deset?
[ R A V E N @ 15.06.2006. 15:11 ] @
Citat:
blayv: zatim neke firme, a cini mi se i da opera spada tu dobijaju novac od globalnih provajdera, kao procenat od protoka


Dakle,nešto kao porno stranice,ako se ne varam?
[ mulaz @ 15.06.2006. 15:53 ] @
ja sam cuo (nisam 100%) da mozilla corp. (firefox etc.) dobija apre od googla za svaki search na googlu (google je default pretrazivac u firefoxu, i start page je po defaultu google)
[ GPr @ 21.06.2006. 14:20 ] @
tako što naplaćuju podršku, instalaciju, održavanje i obuku za
svoj proizvod svima kojima je veoma bitno da imaju podršku
i obučene ljude ako već koriste neko rešenje
a po nekom pravilu sa svim nabrojanim cena retko predje cenu komercijalnog rešenja na koje treba dodati i cenu licence

[ z@re @ 21.06.2006. 16:55 ] @
A kako tu zaradjuje programer? Ja napravim program, ti dajes support. I nemoras mi dat prebijene pare od toga.

GPL model je zivo s*****.
[ Ivan Dimkovic @ 21.06.2006. 17:57 ] @
Citat:

tako što naplaćuju podršku, instalaciju, održavanje i obuku za
svoj proizvod svima kojima je veoma bitno da imaju podršku


A sta se desava ako neko veliki preuzme softver (GPL je, jel da) i krene da pruza svoju podrsku kroz dobro razradjene internacionalne sales kanale koje tvoja mala firma nema?

Nepravda? ;-)
[ mulaz @ 21.06.2006. 18:13 ] @
Citat:
z@re: A kako tu zaradjuje programer? Ja napravim program, ti dajes support. I nemoras mi dat prebijene pare od toga.


da.. ali zato korisnik ne treba da plati tebi neke velike pare kad moze nekoj velikoj firmi pola manje

veci projkti su finansirani i sa strane kompanija, vlada itd. .. manj projekti su vise rad hobi-programera za svoje potrebe (npr: napises forum za svoj sajt.. i nema steta ako ga stavis pod GPL, upotrebljevat ce ga jos neko, pa ce jos nesto novo da napise, pa imas i ti korist od toga)

i posle ima jos google summer of code, sa valikim nagradama za studente.. a i oss aplikacije su na profitu zbog poboljsane funkcionalnosti