[ mloh2 @ 10.03.2006. 10:37 ] @
Ima neko neki dobar template, ideju ili CV koji bi podelio sa ostalima?
[ bkaradzic @ 10.03.2006. 19:36 ] @
U zaglavlje staviš kontakt informacije, ime, prezime, email, web sajt (ako ga imaš).

Profesionalno iskustvo

<ime firme/organizacije>
<pozicija (npr. programer)> <od-do (dovoljno je mesec i godina)>
<opis poslova na kojima si radio (najbitniji)>
...

Objavljene igre

<ime igre> <mobygames.com link>
...

Znanje i veštine

...

Školovanje

(počevši od fakulteta)
<ime fakulteta> <od-do>
<zvanje>
...

Razno

<veoma kratko ako hoćeš da navedeš nešto što nije u direktnoj vezi sa poslom za koji konkurišeš, ali je dovoljno interesantno za poslodavca, npr. da si pre pravljenja igara pravio demoe>

---

Uz cover letter (za koju poziciju konkurišeš), šalješ rezime u plain text formatu u emailu i kao .pdf (ili .doc) uz poruku. Idealno je da rezime ne prelazi dve A4 stranice.
[ gorchilo @ 12.03.2006. 00:53 ] @
Moram da odgovorim na ovu situaciju sa brisanjem poruka jer iako, priznajem, nisam odgovarao na postavljeno pitanje, nije mi bila namera da nekoga provociram niti je komentar bio off-topic.

Pitao sam mloha "da li on to nasao neku dobru development firmu u Srbiji pa bi hteo da konkurise za posao?" pa je onda to verovatno protumaceno kao sarkazam. Moja greska, izvinjavam se i zbog toga i zbog nedorecenosti i sad cu malo da se ispravim.

Radi se o tome da je Branimir lepo odgovorio da se CV za game programera pise kao i za svaki drugi programerski posao, sto je na zapadu zapada gde on zivi sasvim normalno ali Srbija nije Kalifornija, to jest kod nas je situacija nazalost takva da zrelog game developmenta trenutno jos uvek nema (ne znaci da ce doveka biti tako), pa je ovakva ozbiljna dilema o CV-u u nasim okolnostima pomalo smesna.

Mozda i postoji neka gamedev firma kod nas koje ja nisam svestan, ali za vecinu ovih koje znam imam detaljne insajderske informacije a "malo" sam i sam u toj prici pa znam o cemu govorim. Oglas jedne od tih firmi se ovde na elitesecurity vrteo mesecima i jos nisu nasli programera, a ne traze nista posebno, cak ni da zna ista o igrama, a plata sasvim solidna. Daleko od toga da ocekuju profesionalno formatiran CV, jer kao sto rekoh ne filtriraju kandidate za intervju (jer nemaju kandidate).

A ako mloh u stvari konkurise za emigraciju, sto lepo ne kaze odmah pa da ustedimo par bajtova i samo mu pozelimo srecan put? Ne verujem da bi se on ljutio na gore postavljeno pitanje - licno ga poznajem (mada bi se on pitao ko je sad ovaj gorchilo;) Ako je stvarno nasao dobru firmu kod nas, treba lepo da objavi svima jer pohvale nikome nece smetati.

A ako neko od vas radi u nekoj domacoj gamedev firmi pa se uvredio na moju implikaciju da ne postoji ni jedna dobra, onda slobodno nastavite sa brisanjem poruka i zamoljavam moderatora da usput baci niz Dunav i moj nalog na ovom forumu jer nije od koristi ni meni ni vama.
[ reject @ 12.03.2006. 14:51 ] @
Nemoj sve primati k srcu.
Pitanje jeste off-topic, a to isto mozes da pitas mloha
i na private. A da on ima zelju da svima prica za sta
ce mu template za cv, sigurno bi to i uradio, zar ne?
[ Filip Strugar @ 12.03.2006. 22:00 ] @
Citat:
gorchilo: Moram da odgovorim na ovu situaciju sa brisanjem poruka jer iako, priznajem, nisam odgovarao na postavljeno pitanje, nije mi bila namera da nekoga provociram niti je komentar bio off-topic.

Pitao sam mloha "da li on to nasao neku dobru development firmu u Srbiji pa bi hteo da konkurise za posao?" pa je onda to verovatno protumaceno kao sarkazam. Moja greska, izvinjavam se i zbog toga i zbog nedorecenosti i sad cu malo da se ispravim.

Radi se o tome da je Branimir lepo odgovorio da se CV za game programera pise kao i za svaki drugi programerski posao, sto je na zapadu zapada gde on zivi sasvim normalno ali Srbija nije Kalifornija, to jest kod nas je situacija nazalost takva da zrelog game developmenta trenutno jos uvek nema (ne znaci da ce doveka biti tako), pa je ovakva ozbiljna dilema o CV-u u nasim okolnostima pomalo smesna.

Mozda i postoji neka gamedev firma kod nas koje ja nisam svestan, ali za vecinu ovih koje znam imam detaljne insajderske informacije a "malo" sam i sam u toj prici pa znam o cemu govorim. Oglas jedne od tih firmi se ovde na elitesecurity vrteo mesecima i jos nisu nasli programera, a ne traze nista posebno, cak ni da zna ista o igrama, a plata sasvim solidna. Daleko od toga da ocekuju profesionalno formatiran CV, jer kao sto rekoh ne filtriraju kandidate za intervju (jer nemaju kandidate).

A ako mloh u stvari konkurise za emigraciju, sto lepo ne kaze odmah pa da ustedimo par bajtova i samo mu pozelimo srecan put? Ne verujem da bi se on ljutio na gore postavljeno pitanje - licno ga poznajem (mada bi se on pitao ko je sad ovaj gorchilo;) Ako je stvarno nasao dobru firmu kod nas, treba lepo da objavi svima jer pohvale nikome nece smetati.

A ako neko od vas radi u nekoj domacoj gamedev firmi pa se uvredio na moju implikaciju da ne postoji ni jedna dobra, onda slobodno nastavite sa brisanjem poruka i zamoljavam moderatora da usput baci niz Dunav i moj nalog na ovom forumu jer nije od koristi ni meni ni vama.


O cemu bre ti pricas? Smanji malo broj slova a ubaci i neku poentu, kad si vec off-topic.

Pitanje je bilo jasno: kako se pravi CV, i odgovor je bio jasan, u cemu je tvoj problem?
[ gorchilo @ 12.03.2006. 22:35 ] @
Citat:
Filip Strugar: O cemu bre ti pricas? Smanji malo broj slova a ubaci i neku poentu, kad si vec off-topic.

Pitanje je bilo jasno: kako se pravi CV, i odgovor je bio jasan, u cemu je tvoj problem?


Ne razumemo se ni kad napisem kratko ni opsirno. Treca sreca:
Dopunjavam temu tvrdnjom da je takav CV za gamedev kod nas ipak bespredmetan i tako stedim vreme nekome ko trazi tu vrstu zaposlenja u nasoj zemlji a mogao bi ozbiljno da shvati ovaj thread.

Pitanje mlohu je bilo forma a ne sustina komentara.
[ reject @ 13.03.2006. 00:47 ] @
Mogu samo da kazem da nema sanse nigde da udjes i kazes
"E batice, ima neka sljaka? Znas, ja sam radio 'vamo onamo
i stvarno sam car, razumes?" i dobijes posao. Svako ce ti
traziti da vidi CV, cak iako te zna po cuvenju, da ne ispadne
neozbiljan. Sto bolji CV, to bolje startne pregovaracke pozicije.
I ovde i u svetu, tako da nije istina to sto pricas.

Ustvari mozda ja ne mislim na istu stvar. Ako mislis na varijante
"ja i par ortaka pravimo igru, aj da vidis kako izgleda" to je
druga prica - tj. i nije nikakva prica, vise zabava za ucenje. Ako
se trazi posao u firmi, treba da sastavis dobar CV.

NEMOJ NEOZBILJNO DA SHVATITE OVAJ THREAD.

Cak iako ste faca u kostolac i ako znate super da radite svoj posao,
a nemate sta da pokazete gazdi, lako se moze desiti da vam posao
preotme neki lik koji je uradio nekoliko primera po tutorialima, ali u
svojoj izvedbi pa ih lepo upakovao i napravio kakav-takav
demo/showreel koji se vise svideo gazdi nego ono sto ste vi doneli tj.
nista.

Istina je da je u Srbiji gamedev u stanju evolucije izmedju
dobrolezece amorfne mase i amebe, ali to nikako ne znaci
da ce bilo ko ozbiljno shvatiti/platiti radnika bez cv-a.

Ajde da ne idemo vise u offtopic, ispasce da imam itchy-trigger-finger
za brisanje poruka.
[ bkaradzic @ 13.03.2006. 00:52 ] @
Citat:
gorchilo: Dopunjavam temu tvrdnjom da je takav CV za gamedev kod nas ipak bespredmetan i tako stedim vreme nekome ko trazi tu vrstu zaposlenja u nasoj zemlji a mogao bi ozbiljno da shvati ovaj thread.

Koji deo rezimea je "bespredmetan"?
- Profesionalno iskustvo?
- Objavljene igre?
- Znanje i veštine?
- Školovanje?
- Razno?
I na koji način štediš vreme nekome?

Ako neko nema čime da popuni neku od stavki to je nebitno, svako je od negde počeo. Ovo je samo standardni šablon i šta očekuje većina firmi...
[ mloh2 @ 13.03.2006. 11:36 ] @
Pitanje je opsteg karaktera. Mislim da i druge ljude interesuje kako izgleda takav CV, bez obzira da li su zavrsili svoju mozda prvu igru. Jednostavno da znaju na cemu treba da rade.Ima onih koji su vec u emigraciji i znaju vise od nas, pa zasto nam ne bi dali neku lepu informaciju. Sto se tice razvoja kod nas, postoje 3 ozbiljne firme, koje proizvode igre, i u kojima rade krajnje ozbiljni ljudi. Uci tamo bez CV-a je potcenjivanje onih koji tamo rade i rukovode, a i totalno je neozbiljno.

Evo sad cemo da razjasnimo jos detalja koji ce biti svima od koristi.

Za branu pitanje:
Pod "Profesionalno iskustvo", navoditi hronolskim redosledom ili od trenutnog posla unazad?





[Ovu poruku je menjao mloh2 dana 13.03.2006. u 12:41 GMT+1]
[ franticnick @ 13.03.2006. 11:37 ] @
Cini se da je gorchilo previse ogorchen na stanje geme-dev industije kod nas.

Stanje jeste lose, ipak to nije razlog da sad svi padnemo u ocaj i dignemo ruke od svega. Mora se od necega krenuti, doci ce i neki bolji dani :)

Pozdrav,
Nikola.
[ tosa @ 13.03.2006. 12:12 ] @
Uveo bih trazenje CV-a i za kafe kuvarice.
To je sazeta forma prestavljanja onoga sto kandidat nudi potencijalnom poslodavcu.
Nemati CV je ocekivanje od kompanije da potrosi svoje vreme na evaluiranje kandidata
koji moze biti (i najcesce jeste) potpuni promasaj. To se pretvara u cisto gubljenje para,
a kompanije to izbegavaju ;)
[ yooyo @ 13.03.2006. 12:38 ] @
Citat:
Uveo bih trazenje CV-a i za kafe kuvarice.


Ja bih jos dodao da cu traziti i broj izostanaka iz skole...

[ gorchilo @ 13.03.2006. 13:00 ] @
>

@yooyo
Cekaj malo, pa ti nemas gamedev firmu, tebi cu doneti plastificiran CV sa
sve posvetom ;)

Salim se, svakako stoji sve sto ste napisali, ne zelim da kontriram nego
dopunjujem licnim iskustvom koje je malo drugacije.
I ja bih itekako voleo da imamo bogato trziste gejm programera i da svako
moze da popuni rubriku "Objavljene igre" preko cele strane pa da firme samo
biraju, i mi njih...

------=_Part_6095_7204818.1142254795539
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Content-Disposition: inline

<div><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;"><br>esauth:165544:f1678481af3e35432bb7ad35eed05a3f<br>Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:
<br></blockquote></div><br>@yooyo<br>Cekaj malo, pa ti nemas gamedev firmu, tebi cu doneti plastificiran CV sa sve posvetom ;)<br><br>Salim se, svakako stoji sve sto ste napisali, ne zelim da kontriram nego dopunjujem licnim iskustvom koje je malo drugacije.
<br>I ja bih itekako voleo da imamo bogato trziste gejm programera i da svako moze da popuni rubriku &quot;Objavljene igre&quot; preko cele strane pa da firme samo biraju, i mi njih...<br><br>

------=_Part_6095_7204818.1142254795539--
[ NastyBoy @ 13.03.2006. 13:29 ] @
Ama chemu sve ovo? Od konkretnog pitanja otishli ste u neke nepotrebne socioloshko-filozofske rasprave.


@mloh

Ono shto je napisao Branimir je to shto ti treba, ni manje ni vishe. Ja sam do sada promenio nekoliko gejm kompanija u UK i ono gore je recept za uspeshan CV (uspeshan = neko ce ga prochitati, a ne baciti u smetje posle 10 sekundi, koliko u proseku treba za oceniti da li CV vredi chitati ili ne). Jedino da dodam da je obavezno da redosled koji je naveo Branimir ostavish BASH takvim - HR managere ne zanimaju personalni detalji previshe, CV mora jasno i glasno da kazhe, odmah u startu, shta si radio i shta znash da radish.
[ bkaradzic @ 13.03.2006. 18:12 ] @
Citat:
mloh2: Pod "Profesionalno iskustvo", navoditi hronolskim redosledom ili od trenutnog posla unazad?

Od trenutnog posla, pa unazad. Samo da pojasnim, profesionalno iskustvo je svaki posao sličan onome za koji konkurišeš. Znači ako je posao za programera, onda svaki programerski posao koji si imao se računa kao profesionalno iskustvo (bez obzira na to da li su igre ili ne).
Citat:
gorchilo: I ja bih itekako voleo da imamo bogato trziste gejm programera i da svako
moze da popuni rubriku "Objavljene igre" preko cele strane pa da firme samo
biraju, i mi njih...

Pa eto, sada ljudi znaju da se to traži pa će se truditi da ograniče svoju kreativnost na ono što je realistično završiti i potrudiće se da završe ono što započnu. Na taj način će imati šta da stave pod "Objavljene igre". Završena igra je završena igra, bez obzira na prodaju, kvalitet, originalnost, itd.
[ speedy @ 16.03.2006. 12:18 ] @
Ne bi bilo lose da se otvori podforum za ljude koji traze posao i podforum za firme / NGOs / neformalne organizacije koje traze ljude. Mozete da zamislite cemu bi sluzio reply na temu.. prljav ves bi leteo na sve strane AFAIK

Po mom iskustvu, od 10 wannabee game devs. ostane 1 koji vredi (+ nemoguce je naci hi-profile game 3D graficare). A cuo sam iz barem 2 studija u inostranstvu da je prilican problem naci ljude koji mogu da zavrse ozbiljnije delove posla.

BTW. jel neko zna nekog slobodnog fizicara / racionalnog mehanicara / programera koji bi znao da debaguje bleeding-edge real-time game fiziku? Profesori / asistenti sa PMFa su nam rekli da oni to ne rade - ne mogu da pomognu, znaci neophodan je BAS hard-core covek. (imam osecaj da ce sledeci reply da cinicno uputiti na razna middleware resenja, preskocite to)
[ tosa @ 16.03.2006. 15:17 ] @
Citat:
speedy: Ne bi bilo lose da se otvori podforum za ljude koji traze posao i podforum za firme / NGOs / neformalne organizacije koje traze ljude. Mozete da zamislite cemu bi sluzio reply na temu.. prljav ves bi leteo na sve strane AFAIK :D

Kada se stvori potreba, same firme ce se organizovati za oglase. NGOs??? Salis se, zar ne?
Ovde su vec nekoliko puta pokretane inicijative za otvoreni projekat, za sada je to dovoljno.

Citat:
Po mom iskustvu, od 10 wannabee game devs. ostane 1 koji vredi (+ nemoguce je naci hi-profile game 3D graficare). A cuo sam iz barem 2 studija u inostranstvu da je prilican problem naci ljude koji mogu da zavrse ozbiljnije delove posla.

To zvuci kao da si upoznao stotine ljudi, inace bi bilo tesko napraviti takvu stastistiku. Druga recenica tvrdi da nema dobrih ljudi na raspolaganju ili gresim?

Citat:
BTW. jel neko zna nekog slobodnog fizicara / racionalnog mehanicara / programera koji bi znao da debaguje bleeding-edge real-time game fiziku? Profesori / asistenti sa PMFa su nam rekli da oni to ne rade - ne mogu da pomognu, znaci neophodan je BAS hard-core covek. (imam osecaj da ce sledeci reply da cinicno uputiti na razna middleware resenja, preskocite to) :D

Daj oglas na www.gamesindustry.biz i spremi dosta para i ubedjivackih moci da bi ga doveo u Srbiju.
[ reject @ 16.03.2006. 15:27 ] @
Citat:
speedy:nemoguce je naci hi-profile game 3D graficare

Veoma ih je lako naci, samo ih treba i platiti. Logicno?
Ne znam sta ti tacno znaci "naci".

[Ovu poruku je menjao reject dana 16.03.2006. u 16:28 GMT+1]
[ dragansm @ 16.03.2006. 15:33 ] @
Citat:
mloh2: uci tamo bez CV-a je potcenjivanje onih koji tamo rade i rukovode, a i totalno je neozbiljno...

Izuzetci potvrdjuju pravila: ako potoji u nekoj firmi "insider" koji zna sta si i kako radio do sad, onda, bar kod nas, CV prilicno minorna stavka...

Iz druge ruke znam da, sto se tice Zapadnog trzista, pronalazenje posla moze da ide i preko agencija. Posto njima firme placaju za svaku "uhvacenu glavu" najcesce oni zele da pomognu u korektnosti forme bilo CV bilo cover letter-a, ukoliko su za nekog zainteresovani, a interesovanje je srazmerno broju igara koje neko ima uradjen i broju platformi za koje su radjene. Verujem da postoje momci koji su prosli ceo proces i ubedjen sam da bi njihova iskustva prepricana na ES mogla da posluze kao jako dobar savet ljudima koji sebe vide u game industriji izvan majcice Srbije.

Inace, na Zapadu postoji izraz "kineski CV" (bar kad su pasivni kanadjani u pitanju) - u fazonu, naguraj u CV sve cega god se setis da postoji i za sta mozes da imas afinitet, makar samo teorijski znao o cemu se radi. Gledao sam takve CV i otprilike za neke, da bi bili realni, trebalo bi bar 4 zivota.
[ reject @ 16.03.2006. 16:51 ] @
Citat:
dragansm: Izuzetci potvrdjuju pravila: ako potoji u nekoj firmi "insider" koji zna sta si i kako radio do sad, onda, bar kod nas, CV prilicno minorna stavka...

Ako znas "Peru iz kontrole leta", sve moze i bez papira.
Inace, insideri u ozbiljnim radnim organizacijama eventualno mogu samo da ti malo
pomognu da dodjes do toga da razgovaras sa nekim mudom i nista vise. CV se
naravno podrazumeva.
[ dragansm @ 16.03.2006. 17:20 ] @
Citat:
reject: Ako znas "Peru iz kontrole leta", sve moze i bez papira.
Inace, insideri u ozbiljnim radnim organizacijama eventualno mogu samo da ti malo
pomognu da dodjes do toga da razgovaras sa nekim mudom i nista vise. CV se
naravno podrazumeva.


Domaca game industrija funkcionise u uslovima da se u njoj gotovo svi medjusobno poznaju i vrlo je deficitarna bar kad su programeri u pitanju, a nije bolja situacija ni sa 2D i 3D majstorima. Koliko sam upocen, Mloh je radio bar na 3 naslova (neka me ispravi ako gresim) i mislim da je u njegovom konkretnom slucaju u bgd CV suvisna stavka. Na odluku o tome koga programera ce izabrati neka od "mnogobrojnih game firmi" prvenstveno uticu drugi programeri (da se ne vracam na prvu recenicu).

P.S. Kad nadjes vremena pogledaj sta je novo od igara na trzistu -- mozda ce te jedna od njih nesto vise zanimati! Pozdrav
[ reject @ 16.03.2006. 21:56 ] @
Citat:
dragansm: Mloh je radio bar na 3 naslova (neka me ispravi ako gresim) i mislim da je u njegovom konkretnom slucaju u bgd CV suvisna stavka. Na odluku o tome koga programera ce izabrati neka od "mnogobrojnih game firmi" prvenstveno uticu drugi programeri (da se ne vracam na prvu recenicu).

Istina je, ali istina je i da uglavnom ljudi koji drze novac ne znaju ko je ko tako da
im lose izgleda kad neko dodje bez cv-a. Naravno, ako je tamo neko ko se bavi
poslom, moze da kaze ko je ko, ali obicaji su obicaji i cv ti dodje obavezan cak
i kod nas. :) Ljudi koji kod nas finansijski stoje iza projekata uglavnom ne slusaju
strucnjake vec rade po slobodnoj proceni koja je vise nego cesto pogresna.

Ovo drugo je takodje istina. Malo je ljudi koji znaju da rade i koji znaju sta rade,
pa su jos i neki u zavadi, a sve je to zato sto ovde _nema_para_ za ozbiljnu
firmu, a strani kapital se tesko dovodi do zemlje kao sto je nasa kakva je sada.
Takodje, veliki problem je nedostatak strucnog kadra na odgovornim pozicijama
menadjera i game designera iz prostog razloga sto se sa ovim poslom skoro
pocelo pa se te pozicije uglavnom dele i dobijaju na veoma zanimljive nacine
tako da se desava da ljudi koji nemaju veze s poslom vode sa sobom ceo tim u
propast zato sto "tako mali perica zamislja video igre".
U takvim uslovima se manje/vise svi oni koji se bave ovim poslom seljakaju sa
projekta na projekat, iz tima u tim i rade uglavnom iz razloga sto zaista vole da
rade to sto rade i uvek i svugde rade vise nego sto su placeni, a to ne moze da
izidje na dobro. Imam utisak da ce sve vise ljudi da batali ovo i da predje na neke
izplativije delatnosti, barem u Srbiji.
Znam da je 90% ovoga offtopic, ali jebiga, mozda nekom bude korisno da
vidi trenutnu sliku onakvu kakva je.

Citat:
dragansm:P.S. Kad nadjes vremena pogledaj sta je novo od igara na trzistu -- mozda ce te jedna od njih nesto vise zanimati! Pozdrav

Daj neki hint.
[ dragansm @ 17.03.2006. 00:07 ] @
Vec kad smo toliko uplivali offtopic ne mogu da se ne osvrnem na dve stvari koje su fakat:
1) "...pa su jos i neki u zavadi..."
- ako, osim sto smatras da znas sta ti je posao, imas nekog iznad sebe ko je tu i da te "ubedi" u to mehanizmima nagrade/penala ili kako god da se to radi u belom svetu onda mozes da u istu firmu zaposlis i dvojicu Ruandica iz zaracenih plemena i mirno da spavas
2) "Imam utisak da ce sve vise ljudi da batali ovo i da predje na neke izplativije delatnosti, barem u Srbiji."
- to se mozda moze objasniti i sindromom "hocu sad i hocu sve" ili ljudskom povrsnoscu, kako bilo. Bilo kakav ozbiljniji projekat video igre kod nas u "laboratorijskim uslovima" trazi bar 1 - 1.5 godinu rada, a posto je definitivno menadzmentu u IT jos uvek misaona imenica kod nas, to postaje daleko duze vreme.
Ako se pogleda broj domacih firmi koja trazi znanje CG u odnosu na one koje traze poznavanje web tehnologija onda je racionalno izbeci game dev, a da ne pominjem vreme i predznanje potrebno da se nauci jedan i drugi posao.
[ speedy @ 17.03.2006. 00:17 ] @
>> *speedy*: Ne bi bilo lose da se otvori podforum za ljude koji traze posao i podforum za firme / NGOs / neformalne organizacije koje traze ljude. Mozete da zamislite cemu bi sluzio reply na temu.. prljav ves bi leteo na sve strane AFAIK :D
t> Kada se stvori potreba, same firme ce se organizovati za oglase.

... i podforum za organizaciju kontakta izmedju organizacija i ljudi bi
mogao da bude pravo mesto za to. Takodje, komentari za ljude i
poslodavce bi bili korisni i zabavni, a pokazali bi nivo ljudi u
game industriji i nivo same game industrije ovde. ;)

t> NGOs??? Salis se, zar ne?

Ne. :) Bio sam deo pokusaja da se napravi specifican, jako
futuristicki koncipiran MMO art-game za inostrane art-tech izlozbe i
muzeje, koju je vodila umetnica koja je imala NGO. :] Imala je
*sjajne* reakcije od raznih faca/umetnika po evropi za koncept ali
ipak na kraju nije pronasla finansijera.

t> Ovde su vec nekoliko puta pokretane inicijative za otvoreni
t> projekat, za sada je to dovoljno.

Ne vidim tu nista lose, pogotovo ako se radi open-source ili free
software, pa neka druga grupa moze da nastavi. Tako ljudi sticu iskustvo.

t> To zvuci kao da si upoznao stotine ljudi, inace bi bilo tesko
t> napraviti takvu stastistiku.

Pise ispred da je po licnom iskustvu i onome sto sam cuo. Mozda sam
hmm.. bio u kontaktu sa 20-50 ljudi sve zajedno, na razne nacine. Sve
u svemu, opsti problem nije bio novac nego kvalitet. Uostalom
pretpostavljam da mozes na prste da nabrojis beogradske 3D graficare
koji imaju barem jedan(1) ceo kompletiran title iza sebe, i verovatno
ih sve i sam (licno) poznajes. ;)

t> Druga recenica tvrdi da nema dobrih ljudi na raspolaganju ili
t> gresim?

Jok, tvrdi tacno ono sto sam napisao. Da sam hteo da extrapoliram,
to bih i uradio.

t> Daj oglas na www.gamesindustry.biz i spremi dosta para i
t> ubedjivackih moci da bi ga doveo u Srbiju.

Ili da nadjem nekog fizicara, pa da sednem zajedno sa njim da izvodim
"debugger" jednacine ili kako god prisli problemu. ;) Thanx za link,
anyways.
[ speedy @ 17.03.2006. 00:42 ] @
>> *speedy*:nemoguce je naci hi-profile game 3D graficare
r> Veoma ih je lako naci, samo ih treba i platiti. Logicno?
r> Ne znam sta ti tacno znaci "naci".

Daj plz. linkove za neke radove tih na koje mislis, prosvetli me i
obraduj. Pricamo o SCG, naravno.

Po mom iskustvu, placanje nikada nije bio problem. Programeri, cak i
svetske klase (hi, yooyo, filipe!), barem postoje i mogu da ih
povremeno cimam (bez nade, vise iz postovanja) da radimo zajedno... :p
Na "baje" 3D graficare jos nisam naisao, IMHO.
[ reject @ 17.03.2006. 09:12 ] @
Citat:
speedy:Daj plz. linkove za neke radove tih na koje mislis, prosvetli me i
obraduj. Pricamo o SCG, naravno.

Radove? Pogledaj malo sajtove firmi koje kod nas rade reklame.
Ima tamo ljudi koji su radili i u gamedevu. Osim toga, ubaciti
3d modelara/animatora u gamedev je mnogo jednostavnije
nego sto ljudi misle. A i moramo dosta brzo da pricamo o SCG
posto broj "baja" u SCG rapidno opada u funkciji od
vemena. A i kako da saznas za hi-profile graficare kad kod nas
nema hi-profile firmi/projekata, bar ne onih zavrsenih.
Nemam nameru da bacam imena, posto je ovde po sredi cista
slobodna procena i razgovor koji ocigledno ne vodi nigde.
Citat:
Na "baje" 3D graficare jos nisam naisao, IMHO.

Happy searchin'.
Citat:
speedy:Ne. :) Bio sam deo pokusaja da se napravi specifican, jako
futuristicki koncipiran MMO art-game za inostrane art-tech izlozbe i
muzeje, koju je vodila umetnica koja je imala NGO. :] Imala je
*sjajne* reakcije od raznih faca/umetnika po evropi za koncept ali
ipak na kraju nije pronasla finansijera.

A zasto? Zato sto se sve to _ne_isplati_. Svako ko ti baci dinar
u kesu ocekuje da za to uzme dva, a tebi da 40 para od svakog
dinara nakon sto ti odbije sve sto ti je bacio u kesu, a pre ubacivanja
dinara ce te par puta istresti iz gaca cisto da vidi da li mu ti mozes
omoguciti onih 1.60 dinara. Tako to ide, sve ostalo je "igrajmo se
kako pravimo igre".

[Ovu poruku je menjao reject dana 17.03.2006. u 10:20 GMT+1]
[ speedy @ 17.03.2006. 13:10 ] @
r> Nemam nameru da bacam imena, posto je ovde po sredi cista
r> slobodna procena i razgovor koji ocigledno ne vodi nigde.

Steta, bas me je zanimalo.

r> A zasto? Zato sto se sve to _ne_isplati_. Svako ko ti baci dinar
r> u kesu ocekuje da za to uzme dva, a tebi da 40 para od svakog
r> dinara nakon sto ti odbije sve sto ti je bacio u kesu, a pre ubacivanja
r> dinara ce te par puta istresti iz gaca cisto da vidi da li mu ti mozes
r> omoguciti onih 1.60 dinara. Tako to ide, sve ostalo je "igrajmo se
r> kako pravimo igre".

Za komercijalne igrice se slazem sa tobom, pogotovo za ovo istresanje
iz gaca na koje domaci timovi/firme moraju da racunaju da ce jaaako
tesko da prodju. A umetnicki projekti o kojima je u stvari bila prica
mogu da imaju razne alternativne vidove finansiranja (fondacije,
musterije, galerije, drzavne ustanove, ... ;).
[ reject @ 17.03.2006. 14:26 ] @
Citat:
speedy:A umetnicki projekti o kojima je u stvari bila prica
mogu da imaju razne alternativne vidove finansiranja (fondacije,
musterije, galerije, drzavne ustanove, ... ;).

I to se i dalje _ne_isplati_ i niko od ljudi koji je radio
nema nista od toga, osim edukacije i gubitka vremena.

Ajde kad si zapeo za neko ime, evo ti Jamon. Covek je
veoma dugo u poslu i ima nekoliko naslova iza sebe,
ima i skillove i reputaciju, a pri tom je, mislm, jos uvek
u SCG.

[Ovu poruku je menjao reject dana 17.03.2006. u 15:42 GMT+1]
[ speedy @ 17.03.2006. 15:06 ] @
>> *speedy*:A umetnicki projekti o kojima je u stvari bila prica
>> mogu da imaju razne alternativne vidove finansiranja (fondacije,
>> musterije, galerije, drzavne ustanove, ... ;).
r> I to se i dalje _ne_isplati_ i niko od ljudi koji je radio
r> nema nista od toga, osim edukacije i gubitka vremena.

Tu se, osim edukacije, grdno varas. :p A i za umetnicke projekte te
tresu iz gaca - ne razlikuje se mnogo od publishera. :)
[ reject @ 17.03.2006. 16:05 ] @
Nemoj pogresno da me shvatis, imam ja gomilu ideja
(svako ima ideje, tek po neko je u stanju da ih realizuje)
za neke potencijalno dobre gejmove koji su cak i
u sadasnjim mojim uslovima izvodljivi za napraviti,
a koji bi i mogli da donesu odredjene profite,
ali znam da je realnije sacekati neko vreme da se
nakupi jos para/iskustva/kontakata pa onda
eventualno krenuti sa maaaaaaalim projektima.

[Ovu poruku je menjao reject dana 17.03.2006. u 17:06 GMT+1]
[ Filip Strugar @ 17.03.2006. 17:01 ] @
ovaj ES je takva shpanska serija, 5% poruka ima smisla, ostalo je prepucavanje budala, s***** i lupetanje...
(samo primecujem)
[ reject @ 17.03.2006. 17:04 ] @
Citat:
s***** i lupetanje...

Moja specijalnost. :)

Cekaj da sakupim malo volje pa da obrisem pola teme i lockujem istu.
Moze to i Tosa ako ga ne mrzi... :)
[ Filip Strugar @ 17.03.2006. 19:13 ] @
ako mene pitas, trebalo bi obrisati sve osim poruka direktno vezanih za pisanje CV-a i vezanih komentara ("kineski" CV, etc), jer se korisne informacije izgube u moru ovakvih gluposti. ne treba lockovati temu jer mozda jos neko ima koristan savet...
[ SashaX @ 17.03.2006. 19:27 ] @
Mozda im nije mjesto na ovoj temi ali svakako nisu gluposti na pr. za mene koji sam pocetnik, shvatam da za tebe kao profija mozda i jesu.
Dosta moze da se nauci i iz ovih "prepucavanja", zasto to brisati ne prica se o pcelarstvu prica se o game industriji jebiga

[Ovu poruku je menjao SashaX dana 17.03.2006. u 20:29 GMT+1]
[ Filip Strugar @ 17.03.2006. 19:54 ] @
Sorry Sasha, u pravu si, I'm just having a _very_ bad day.
[ bkaradzic @ 19.03.2006. 01:13 ] @
Citat:
speedy: A umetnicki projekti o kojima je u stvari bila prica mogu da imaju razne alternativne vidove finansiranja (fondacije, musterije, galerije, drzavne ustanove, ...

Sve su to zablude... Jedini ispravan način da finansiraš igru je da sam od sopstvenog novca (ušteđevina, kredit, bogati rođaci, šta već nije ni bitno) napraviš igru koja će zaraditi dovoljno novca da možeš da praviš svoju sledeću igru. Ovakav pristup je osnova svakog biznisa, jedino u Srbiji oni koji žele da budu proizvođači igara tripuju da država treba da im da pare da bi se oni igrali game developmenta. ;)

Recimo za male casual igre ti ne treba ni tim ni neko posebno finansiranje, nego par meseci fokusa na jednu stvar (tj. tu igru koju radiš). Radeći na ovakvom projektu stičeš sva potrebna iskustva za profesinalni razvoj igara.
[ speedy @ 19.03.2006. 01:53 ] @
>> *speedy*: A umetnicki projekti o kojima je u stvari bila prica mogu da imaju razne alternativne vidove finansiranja (fondacije, musterije, galerije, *drzavne ustanove*, ...
b> Sve su to zablude... Jedini ispravan nacin da finansiraš igru je
b> da sam od sopstvenog novca (uštedevina, kredit, bogati rodaci, šta
b> vec nije ni bitno) napraviš igru koja ce zaraditi dovoljno novca da

Ne bih se slozio, ovom art-game projektu u kojem sam ucestvovao je malo falilo da pokupi solidne pare od jednog
britanskog fonda. :]
[ masetrt @ 19.03.2006. 10:16 ] @
Citat:
Razno

<veoma kratko ako hoćeš da navedeš nešto što nije u direktnoj vezi sa poslom za koji konkurišeš, ali je dovoljno interesantno za poslodavca, npr. da si pre pravljenja igara pravio demoe>


Po recima nekih mojih prijatelja koji su kao programeri otisli da rade u Zapadno evropske zemlje pored sekcije razno (koja je otprilike kao hobi vezan za posao) mnogi stavljaju (u veoma kratkim crtama) i sekciju hobies (ala planinarenje i ribolov). Ovo se odnosilo na programere generalno (ne samo one vezane za gameDev). Jednom od tih prijatelja, inace zaposlen u Nemackoj, je sef cak priznao da ga je primio zbog ljubavi prema planinarenju i ovaj sad "mora da mu pravi drustvo na izletima" :). Ne znam da li jeovo praksa i u zemljama severne amerike i azije?
[ reject @ 19.03.2006. 15:50 ] @
Citat:
speedy: Ne bih se slozio, ovom art-game projektu u kojem sam ucestvovao je malo falilo da pokupi solidne pare od jednog
britanskog fonda. :]

E, jednom mom ortaku je malo falilo da postane milioner, meni je jednom malo falilo
da dobijem extra dobar posao u engleskoj, drugom ortaku je malo falilo da ga ubiju,
ali nista od toga se nije desilo.
A ako niste dobili pare od engleskog fonda, sto niste dobili od holandskog fonda,
pa onda sto niste dobili od francuskog fonda, pa od iranskog fonda, pa od fonda
prijateljstva izmedju srba i makedonaca? Ako je projekat dobar, kako je moguce
da niko iz celog sveta nema sluha da ulozi u to?
Citat:
masetrt:Jednom od tih prijatelja, inace zaposlen u Nemackoj, je sef cak priznao da ga je primio zbog ljubavi prema planinarenju i ovaj sad "mora da mu pravi drustvo na izletima" :). Ne znam da li jeovo praksa i u zemljama severne amerike i azije?

Ne znam, mislim da je primljen zbog drugih stvari, mozda je planinarenje presudilo ako je
imao konkurenta sa istim kvalifikacijama, ali ne treba se uzdati u takve stvari. Postojanje
hobija u CV-u je vise dokaz da si normalan covek, a ne totalni nerdoliki geek koji ce
zbog toga vremenom poceti vise da skodi kompaniji nego sto ce im koristiti.
Leka je na ovu temu hobija u CV-u pisao ranije zanimljive stvari, ima to negde na es-u.
[ Filip Strugar @ 19.03.2006. 15:57 ] @
Citat:
speedy: >> *speedy*: A umetnicki projekti o kojima je u stvari bila prica mogu da imaju razne alternativne vidove finansiranja (fondacije, musterije, galerije, *drzavne ustanove*, ...
b> Sve su to zablude... Jedini ispravan nacin da finansiraš igru je
b> da sam od sopstvenog novca (uštedevina, kredit, bogati rodaci, šta
b> vec nije ni bitno) napraviš igru koja ce zaraditi dovoljno novca da

Ne bih se slozio, ovom art-game projektu u kojem sam ucestvovao je malo falilo da pokupi solidne pare od jednog
britanskog fonda. :]


Ne zelim da zvuci kao pljuvanje, ali od 'malo falilo' se do sad niko leba nije najeo, a mnogi su probali.

U stvarnosti, svaka od ekipa koja pravi igre (koje nisu casual ili malog obima) i koja je nesto uspela da uradi ima iza sebe nekog finansijera, ukljucujuci tu i jedinu published igru koju ste vi (mi) uradili, zar ne? Ako pogledas prostore bivseg SFRJ-a, tu je Croteam, Zootfly, Gameyus (mozda sam nekog izostavio) i svi imaju zajednicku stvar - finansijer. Iskljucivo se novcem moze okupiti tim na duze staze, amortizovati neiskustvo istog i greske koje se uvek prave, i na kraju izgraditi nesto (ili nista, ako projekat vode nestrucni ljudi).

Sve ostalo je u najboljem slucaju lutrija - moze da te usere ali skoro sigurno nece.

Najteze je odbaciti sve snove, nade i subjektivne procene, i realno videti sta se sa datim resursima moze a sta ne, i to onda stvarno uraditi.

Dakle, noge na zemlju, pamet u glavu i na posao.
[ reject @ 19.03.2006. 16:00 ] @
Citat:
Filip Strugar:niko leba nije najeo, a mnogi su probali.

Bio jedan pa se usro.
[ dragansm @ 19.03.2006. 16:18 ] @
Citat:
reject: ... normalan covek, a ne totalni nerdoliki geek koji ce
zbog toga vremenom poceti vise da skodi kompaniji nego sto ce im koristiti...


Suvisno je nadopunjavati na to sto su rekli Mare car i Ivan, ali da dodam i ovo: jedan od razloga zasto na Zapadu osim znanja poslodavci razmatraju i hobi je da bi zakljucili nesto tipa "da li covek ima ispunjen zivot, da li je svestran", jer zna se kakvi su rezultati u uticaj na okolinu od coveka koji je pun problema, isfrustriran, sujetan, iskompleksiran, ... Svi smo ovde imali bar jedno iskustvo u rada u takvom okruzenju... Zato cak pre bilo kakvog testa znanja cesto se dobije formular u fazonu "Mrzite li majku...": koji nacin komunikacije sa ostatkom tima vam najvise odgovara, pitanje koje se retko ovde postavlja (mozda u poslednje vreme) zasto napustate trenutni posao, kako zamisljate vas idealan posao, ... koje verovatno cita neki IT psiholog. Naravno, da se ogradim od "Lavice" sve se ovo odnosi na Kanadska iskustva nasih ljudi/zena/dece.. ali sumnjam da je razlicito u USA.
[ speedy @ 19.03.2006. 16:20 ] @
>> *speedy*: Ne bih se slozio, ovom art-game projektu u kojem sam ucestvovao je malo falilo da pokupi solidne pare od jednog
>> britanskog fonda. :]
r> E, jednom mom ortaku je malo falilo da postane milioner, meni je jednom malo falilo
r> da dobijem extra dobar posao u engleskoj, drugom ortaku je malo falilo da ga ubiju,
r> ali nista od toga se nije desilo.

Pazi, samo hocu da kazem da ste neinformisani sto se tice te umetnicke
scene. Ne mali broj projekata dobija funding na taj nacin i ne mali
broj od tih je slican tehnoloski i idejno igricama, neki cak i,
za mene, zanimljiviji (experimentalniji).

r> A ako niste dobili pare od engleskog fonda, sto niste dobili od holandskog fonda,
r> pa onda sto niste dobili od francuskog fonda, pa od iranskog fonda, pa od fonda
r> prijateljstva izmedju srba i makedonaca? Ako je projekat dobar, kako je moguce
r> da niko iz celog sveta nema sluha da ulozi u to?

Hehe, projekat je vise nego dobar (dobio je takvu ocenu od relevantnih
ljudi, citave komisije strucnjaka su u pitanju), management je, sa
svojim stvarno izuzetnim konekcijama po evropi, pokusao da iskoristi
to, ali je zbog jedne pocetnicke managerske greske sve propalo. Dakle,
kada neko ozbiljan treba da ti da ozbiljne pare, ozbiljne rupe se ne
tolerisu, naprotiv, noga u dupe. ;) Zato je, nazalost, mozda bolje a i
sasvim realno sto projekat nije dobio novac, na kraju.

A zasto nije dobio pare od nekog drugog fonda - posle tako ozbiljne
greske se sve vise manje raspalo. :|

pouka: Say "no" ljudima koji nemaju vec jedan masivan projekat svetske
klase iza sebe (u svojoj disciplini) a hoce da uzmu full-time ulogu
ili jos gore vode stvar.
[ reject @ 19.03.2006. 18:22 ] @
Citat:
speedy:Ne mali broj projekata dobija funding na taj nacin i ne mali
broj od tih je slican tehnoloski i idejno igricama, neki cak i,
za mene, zanimljiviji (experimentalniji).

Da, ali koliko njih se radi u nasem regionu? Nijedan, bar koliko ja znam.
Citat:
management je, sa svojim stvarno izuzetnim konekcijama po evropi,
pokusao da iskoristi to, ali je zbog jedne pocetnicke managerske greske sve
propalo
. Dakle, kada neko ozbiljan treba da ti da ozbiljne pare, ozbiljne
rupe se ne tolerisu, naprotiv, noga u dupe. ;) Zato je, nazalost, mozda bolje a i
sasvim realno sto projekat nije dobio novac, na kraju.

A zasto nije dobio pare od nekog drugog fonda - posle tako ozbiljne
greske
se sve vise manje raspalo. :|

Ovde imas nekoliko stvari koje su u totalnoj suprotnosti.
Citav post deluje kao da si u zavadi sa samim sobom. Dobar menadzer
koji pravi pocetnicke greske nije dobar menadzer i samim tim price o
njegovim jakim vezama u svetu pocinju da zvuce kao preuvelicavanja
koja koriste svi losi menadzeri.
Ni jedan investitor ti nece reci "E, to tvoje ne valja, ne bih investirao" osim
ako stvarno 300% nema bolju opciju. Uvek se ostaje u super odnosima,
uvek se za projekat govori da je izuzetan i interesantan, zatim se odabere
onaj koji se investitoru najvise isplati (onaj koji moze biti gotov na vreme,
vratiti ulozeni novac i doneti zaradu), a ostalima se kaze da im je "malo
falilo".
Citat:
pouka: Say "no" ljudima koji nemaju vec jedan masivan projekat svetske
klase iza sebe (u svojoj disciplini) a hoce da uzmu full-time ulogu
ili jos gore vode stvar.

Tesko da ces imati prilike da kazes yes ili no ako i ti vec nemas jedan
masivan projekat svetske klase iza sebe, a to je, za sada, realnost, zar ne?
I koji lik svetske klase ce uopste tebe da pita za yes/no? Mozes eventualno
da trazis posao kod njega i da se nadas da te nece odbiti.

Premija je raditi na svetskim projektima, premija je outsourceovati jedan mali
delic njihovog posla, premija je ubaciti se u dno creditsa nekog veceg projekta.
To je stvarni svet oko nas. Razgovori sa facama koji vode takve projekte i
scena u kojoj se pitas za yes/no su pusti snovi.
[ speedy @ 19.03.2006. 19:19 ] @
r> Da, ali koliko njih se radi u nasem regionu? Nijedan, bar koliko ja znam.

Da nije bilo te glupe greske, ovaj bi se, recimo, radio. Sad bih mozda
bio na jednom od 15 festivala sirom sveta i namestao opremu za
performans. ;)

r> Ovde imas nekoliko stvari koje su u totalnoj suprotnosti.
r> Citav post deluje kao da si u zavadi sa samim sobom. Dobar menadzer
r> koji pravi pocetnicke greske nije dobar menadzer i samim tim price o
r> njegovim jakim vezama u svetu pocinju da zvuce kao preuvelicavanja
r> koja koriste svi losi menadzeri.

Pazi, citas izmedju redova, nisam nigde rekao da je bio dobar manager,
naprotiv, samo da je management tim imao konekcije u inostranstvu na
pravim mestima. :)

>> pouka: Say "no" ljudima koji nemaju vec jedan masivan projekat svetske
>> klase iza sebe (u svojoj disciplini) a hoce da uzmu full-time ulogu
>> ili jos gore vode stvar.
r> Tesko da ces imati prilike da kazes yes ili no ako i ti vec nemas jedan
r> masivan projekat svetske klase iza sebe, a to je, za sada, realnost, zar ne?

Ne, sad znam kakav mora da bude tim da bi projekat imao sanse da
prodje.

r> I koji lik svetske klase ce uopste tebe da pita za yes/no? Mozes eventualno
r> da trazis posao kod njega i da se nadas da te nece odbiti.

Ne bas 'yes' / 'no' ali mogu da "lobiram", odbijam da radim,
etc.. pogotovo kada ucestvujem u pripremi posla.

r> Premija je raditi na svetskim projektima, premija je outsourceovati jedan mali
r> delic njihovog posla, premija je ubaciti se u dno creditsa nekog veceg projekta.
r> To je stvarni svet oko nas. Razgovori sa facama koji vode takve projekte i
r> scena u kojoj se pitas za yes/no su pusti snovi.

Vidis, da je bilo nesto malo vise iskustva u ekipi za konkretan
projekat o kome sam pricao, doslo bi se nekako do 'no'. Niko nije ni
sanjao da jedna osoba moze toliko da zasere. :| Faza do koje se
projekat probio u svetu je veliki uspeh, sledeci pokusaj ima mnogo
vece sanse da uspe, IMHO. Pogotovo ako neko ko bude ucestvovao procita
ovaj thread. :]
[ franticnick @ 19.03.2006. 23:07 ] @
Citat:
bkaradzic: Sve su to zablude... Jedini ispravan način da finansiraš igru je da sam od sopstvenog novca (ušteđevina, kredit, bogati rođaci, šta već nije ni bitno) napraviš igru koja će zaraditi dovoljno novca da možeš da praviš svoju sledeću igru. Ovakav pristup je osnova svakog biznisa, jedino u Srbiji oni koji žele da budu proizvođači igara tripuju da država treba da im da pare da bi se oni igrali game developmenta. ;)

Recimo za male casual igre ti ne treba ni tim ni neko posebno finansiranje, nego par meseci fokusa na jednu stvar (tj. tu igru koju radiš). Radeći na ovakvom projektu stičeš sva potrebna iskustva za profesinalni razvoj igara.


Konacno glas razuma :) No, bez shale bas mi prija da cujem ovakvo razmisljanje.

Prava je steta sto se u SCG ne moze naci ni jedan jedini finansijer sa ovakvim stavom. Svi bi da prave najbolji AAA naslov na svetu koji ce da pokrece njihov "najbolji" engine. Ili to ili nista... Koliko sam upucen gotovo sve firme (ili bar vecina) koje su radile kod nas su ovako pocinjale a zavrsavale su tako sto ih vise nigde nema (kao ni njihovih naslova). Da stvar bude tragicnija, kao da niko ne izvlaci pouku iz svega toga. Tako se desava da se i ovo malo firmi sto se s vremena na vreme pojave gotovo identicno ponasaju kao i njihovi prethodnici. Zaista, postavlja se pitanje da li se u ovako neozbiljnim uslovima koji vladaju uopste vredi upustati u gamedev kod nas?
[ reject @ 20.03.2006. 00:39 ] @
Citat:
speedy:Da nije bilo te glupe greske, ovaj bi se, recimo, radio. Sad bih mozda
bio na jednom od 15 festivala sirom sveta i namestao opremu za performans. ;)

Da, steta je. Vidis i Tesla Labs je bio extra ozbiljan tim i isto im je
"malo falilo" da doteraju stvar do kraja. Nazalost, osim iskustva od
takvih pokusaja ne ostaje nista.
Citat:
Pazi, citas izmedju redova, nisam nigde rekao da je bio dobar manager,
naprotiv, samo da je management tim imao konekcije u inostranstvu na
pravim mestima. :)

Jedan manager ima konekcije samo ako je dobar. Naravno, treba
ga provaliti na vreme. Posao managera jeste delom da prodaje
muda za bubrege, ali onaj koga manager zastupa treba da ima
jasnu predstavu odnosa muda/bubrega koja se prodaje.
Citat:
Ne bas 'yes' / 'no' ali mogu da "lobiram", odbijam da radim,
etc.. pogotovo kada ucestvujem u pripremi posla.

Kako to mislis "odbijam da radim"? To je ono sto ja zovem "nedefinisano
ponasanje" koje rezultuje otkazom istog momenta. Nema "necu" i nema
"odbijam" - to su reci koje radnik odma pod hitno mora da zaboravi.
Moze "ne znam, videcu sta mogu da uradim" i moze "ja ne mislim tako",
ali to je max. Ako ti mozes komotno da odbijas da radis u okviru svog
tima, onda nesto sa timom nije u redu i onda tu ili mora da dodje do
teske reorganizacije, ili je kraj price.
Citat:
Faza do koje se projekat probio u svetu je veliki uspeh, sledeci
pokusaj ima mnogo vece sanse da uspe, IMHO. Pogotovo ako neko ko
bude ucestvovao procita ovaj thread. :]

Ako vec imas neke ljude i radite nesto, ja bih vam savetovao da se
manete art-projekata i napravite neke pare. Sigurno mozete da odradite
malu, malu igru za relativno kratak vremenski period sa tehnologijom koju
vec imate (koja vam je sigurno ostala od prethodnih projekata), pa ako
i ne napravite ne znam ja kakav profit, opet cete uraditi nesto sto nece
biti otkazano, a usput ce te videti gomilu stvari vezanih za organizaciju
i vodjenje cele price. Naravno, kad radis negde, sve to naucis bes troskova
i greske snose oni koji pare nose, a ti uvek mozes da imas "i just work here"
stav, usput sakupljajuci svo znanje/iskustvo koje mozes.
Evo organizacionog modela koji bi ja iskoristio u gamedev timu:

Family link bi predstavljao "in-house" manpower, a "indirect link" bi bili ljudi
unajmljeni za outsourcing i konsultacije (najbitnije o svega).
[ speedy @ 20.03.2006. 01:23 ] @
>> *speedy:*Da nije bilo te glupe greske, ovaj bi se, recimo, radio. Sad bih mozda
>> bio na jednom od 15 festivala sirom sveta i namestao opremu za performans. ;)
r> Da, steta je. Vidis i Tesla Labs je bio extra ozbiljan tim i isto im je
r> "malo falilo" da doteraju stvar do kraja. Nazalost, osim iskustva od
r> takvih pokusaja ne ostaje nista.

Forum je nezgodan metod komunikacije pogotovo kada ovako siroko
prilazimo prilicno sirokoj temi.

Za razliku od Tesla Labs, ovaj art-projekat je dosao samo do kraja
pripreme - projektna dokumentacija i sl. Ludost bi bila da se bez
obezbedjenog novca ulazi dalje faze.

Sto se tice odbijanja, mislim konkretno na procenu da li cu uopste da
ucestvujem u pripremi projekta / projektu ako tokom rada shvatim da u
timu ima nepremostivih "rupa". To je jedan cesto zanemaren aspekt
pripreme projekta - da se clanovi tima.. (firme i pojedinci alike) khm..
"upoznaju". ;)

Oko ostalog se slazem, osim sto mislim da je mali [ovaj o kome pricam
je bio "masivan"] art-game-look-a-like dobar pocetak, ako su team
afiniteti takvi i ako prodje kod stranih fondacija (nase ne racunam
zbog neozbiljnosti). Bolje to nego jos jedan [stavi vec prezvakan
game-zanr ovde].
[ Filip Strugar @ 20.03.2006. 01:37 ] @
Citat:
franticnick: Tako se desava da se i ovo malo firmi sto se s vremena na vreme pojave gotovo identicno ponasaju kao i njihovi prethodnici. Zaista, postavlja se pitanje da li se u ovako neozbiljnim uslovima koji vladaju uopste vredi upustati u gamedev kod nas?


Problem je sto su svi koji su imali pare da ovde zapocnu neki od vecih projekata precenili sebe i potcenili tezinu posla, pa im je novca nestalo pre nego sto su bilo kuda stigli.

Ali, ako se strancima isplati da kupuju nase ljude, vise sigurno nije problem u kvalitetu samih radnika nego u u tome da retko ko iz zemlje istovremeno ima dovoljno novca da plati i dovoljno znanja da vodi projekat, a strancima je, sa razlogom, srbija jos uvek previse rizicno mesto za ulaganje.

Verujem da je razlika u ceni radnika izmedju nas i zapada dovoljno velika da i sada ima ljudi koji razmisljaju o tome da to iskoriste, makar u vidu nekog jednostavnog outsourcinga - mislim da je samo pitanje vremena kada ce neko otvoriti neku ozbiljniju firmu.

A do tada ce ljudi, cim steknu dovoljno iskustva, raditi jedino sto mogu - odlaziti iz zemlje.
[ bkaradzic @ 20.03.2006. 05:47 ] @
Citat:
Filip Strugar: Problem je sto su svi koji su imali pare da ovde zapocnu neki od vecih projekata precenili sebe i potcenili tezinu posla, pa im je novca nestalo pre nego sto su bilo kuda stigli.

Upravo to. Meni se čini da im je novca ponestalo jer su uvek računali da je dovoljno napraviti dobar demo i da će se izdavač lako uvući u celu priču.

Izgleda svi računaju ovako:

1. Investicija
2. Okupljanje tima
3. Pravljenje demoa
4. Potpisivanje ugovora sa izdavačem
5. Pravljenje još većeg tima da bi se igra završila
6. Završena igra
7. $$$

:)

Sada pod pretpostavkom da je tim i organizacija dovoljno ozbiljna pa se tim ne posvađa oko podele stavke 7. negde kada su na stavci 3., onda je obično imaju problem kada dođu do stavke 4. jer nemaju izlaznu strategiju šta u slučaju da se ne nađe izdavač. Po meni početnički tim (tj. firma koja nema predhodno izdatu igru) ne treba da računa uopšte na izdavača dok igra nije kompletno završena i izdavača treba koristiti samo za distribuciju i marketing. Takođe investicija treba da bude dovoljno velika da obezbedi dovoljno novca za 2-3 ovakva projekta bez ikakve dodatne zarade (čak i u slučaju da postoji izdavač ili se radi na outsourcingu). Ovo se odnosi i na male investicije koje bi bile dovoljne da pokriju troškove firme sa 2-3 zaposlena, za 3-4 projekta za godinu dana.
[ reject @ 20.03.2006. 08:22 ] @
Citat:
speedy:Za razliku od Tesla Labs, ovaj art-projekat je dosao samo do kraja
pripreme - projektna dokumentacija i sl. Ludost bi bila da se bez
obezbedjenog novca ulazi dalje faze.

Onda nema bas previse smisla to pominjati, to onda ti dodje vise kao
ideja... ...tako sam i ja imao akciju da se radi serija igara za jedan
PDA koji je trebao da se pojavi, dobili smo full dokumentaciju i uradili
gamedesign doc i prototype, a onda je cela prica otkazana. Da li
je ovo vredno pomena? NE.
Citat:
ako tokom rada shvatim da u timu ima nepremostivih "rupa".
To je jedan cesto zanemaren aspekt pripreme projekta - da se
clanovi tima.. (firme i pojedinci alike) khm.. "upoznaju". ;)

Nema rupa de ima plata i tu se svi poznaju, kraj price.
Ostale varijante su blago receno, neozbiljne. Nema dzabe ni
kod babe i niko nece biti ozbiljan u timu gde nema novca.
Gde ga ima, tu licni problemi nepostoje, a i ako neko pomisli da
postoje - lako mu se menja misljenje. :)
Citat:
Oko ostalog se slazem, osim sto mislim da je mali [ovaj o kome pricam
je bio "masivan"] art-game-look-a-like dobar pocetak, ako su team
afiniteti takvi i ako prodje kod stranih fondacija (nase ne racunam
zbog neozbiljnosti). Bolje to nego jos jedan [stavi vec prezvakan
game-zanr ovde].

Bolje jedno pivo mlako nego cetri ladna, bolje stara baba nego djeva mlada,
rekao je mudri Rambo. Bolje da ste napravili bilo sta sto radi i prodaje se
nego ideju koja ionako ne bi donosila novac nakon zavrsetka.

@bkaradzic:Ovde ljudi preskoce stavku 1. pa se posvadjaju oko
stavke 7. iako nisu ni zavrsili stavku 3. tako da do 6. uglavnom
nikada ni ne stignu ili to ispadne tako da stavke 7. nema. :)

[Ovu poruku je menjao reject dana 20.03.2006. u 11:09 GMT+1]
[ speedy @ 20.03.2006. 15:25 ] @
Khm, kad kazem "upoznaju" mislim na raspoznavanje ko ima kakav tehnicki
skill (ukljucujuci i management) a ne neke ne/prijateljske licne
odnose. Zato sam napisao pod navodnicima.

r> Bolje da ste napravili bilo sta sto radi i prodaje se nego ideju
r> koja ionako ne bi donosila novac nakon zavrsetka.

Grdno se varas - umetnicki projekti, itekako donose novac, za vreme
rada a i nakon zavrsetka (to drugo zavisi od dogovora.. preciznije
- ugovora sa managementom).
[ reject @ 20.03.2006. 16:00 ] @
Citat:
speedy: Khm, kad kazem "upoznaju" mislim na raspoznavanje ko ima kakav tehnicki
skill (ukljucujuci i management) a ne neke ne/prijateljske licne
odnose. Zato sam napisao pod navodnicima.

Ne znam, kad ti govoris o timu, to sve lici na neki hipi komjuniti.
Valjda znas kakav ti profil ljudi treba i takve unajmis da rade. Ako
ti treba neko za fiziku, takvog trazis, takvog uzmes i on radi fiziku.
Naravno, vremenom se pokaze ko moze da radi i preko onoga za sta
je unajmljen, ali to je sasvim druga prica.
Citat:
Grdno se varas - umetnicki projekti, itekako donose novac, za vreme
rada a i nakon zavrsetka (to drugo zavisi od dogovora.. preciznije
- ugovora sa managementom).

Verujem, verujem.
Samo mi nije jasno kako? Dobijas procenat od cega, karata?
Nije mi ni najjasnije sta je za tebe "umetnicki projekat".
[ speedy @ 20.03.2006. 17:10 ] @
r> Ne znam, kad ti govoris o timu, to sve lici na neki hipi komjuniti.

Zgodno, ali ne nuzno hipi. :] Jel ti pada na pamet da za veci projekat
mogu da se udruze i vise manjih firmi / NGOs, svaka usko
specijalizovana za svoju oblast + jos unajmljenih freelancera?

r> Verujem, verujem. Samo mi nije jasno kako? Dobijas procenat od
r> cega, karata? Nije mi ni najjasnije sta je za tebe "umetnicki
r> projekat".

Nagrade na velikim festivalima nikako nisu male, muzeji placaju za
postavku u svojim galerijama, sponzori hoce svoje ime na vidnom mestu,
a mozda cak i procenat od ulaznica ako je odgovarajuci tip projekta. A
preko toga, neka velika firma moze da otkupi projekat ako misli da
moze da napravi komercijalni proboj sa tehnologijom - citaj $$. A ti
onda od tih para pravis sledeci projekat i tako u krug. :) Postoje
art-face po svetu koje tako rade svoje instalacije.
[ yooyo @ 20.03.2006. 17:41 ] @
@speedy:
Pricas o bibi? Ako je to tacno, onda mi je bas zao sto ta ideja nece biti izvedena do kraja.

yooyo
[ speedy @ 20.03.2006. 19:18 ] @
y> @speedy:
y> Pricas o bibi? Ako je to tacno, onda mi je bas zao sto ta ideja nece biti izvedena do kraja.

Yep, bas o tome - nazalost.
[ reject @ 21.03.2006. 08:41 ] @
Citat:
speedy:Zgodno, ali ne nuzno hipi. :] Jel ti pada na pamet da za veci projekat
mogu da se udruze i vise manjih firmi / NGOs, svaka usko
specijalizovana za svoju oblast + jos unajmljenih freelancera?

Ne, pogotovu ne na ovim prostorima, iz vise razloga. Prvo, nema
vise manjih firmi, a i ove sto postoje nemaju neke tendencije da
se udruzuju (nazalost), a freelancere koji znaju da rade svoj posao
nemozes da platis ako nemas cime. :) A i sve to deluje neozbiljno.
Citat:
Nagrade na velikim festivalima nikako nisu male, muzeji placaju za
postavku u svojim galerijama, sponzori hoce svoje ime na vidnom mestu,
a mozda cak i procenat od ulaznica ako je odgovarajuci tip projekta. A
preko toga, neka velika firma moze da otkupi projekat ako misli da
moze da napravi komercijalni proboj sa tehnologijom - citaj $$. A ti
onda od tih para pravis sledeci projekat i tako u krug. :) Postoje
art-face po svetu koje tako rade svoje instalacije.

Ne zelim da ti kvarim zabavu, ali tih art-faca ima verovatno mnogo
manje nego kompanija koje prave profit sa komercijalnim zabavnim
softverom.
Citat:
yooyo: @speedy:
Pricas o bibi? Ako je to tacno, onda mi je bas zao sto ta ideja nece biti izvedena do kraja.

Ja sam nesto malo nacuo o toj ideji i nista mi nije jasno, verovatno
zbog nedostataka informacija. U svakom slucaju je steta kad nesto
ode niz vodu. :(
[ Dark Icarus @ 06.04.2006. 13:40 ] @
Uh, što na vreme nisam obilazio ovu temu...

Da ne otvaram stare rane, samo sam hteo da još jednom skrenem pažnju ljudima na ono što je bkaradzic rekao (parafraziraću) : završena igra je završena igra, bez obzira na izgled, tiraž, prodaju... . Nisam kapirao šta ovo u stvari znači dok nisam pokušao da završim jednu svoju igru. Ali taj skok od verzije 0.7 na verziju 1.0 je 3x zahtevniji od 0.0 na 0.7. For the record, još nemam ni jednu gotovu. Zato neću ovde da prosipam pamet. Ali ne razumem mentalitet ljudi koji hoće da prave tim ni iz čega. Valjda prvo valja završiti neki samostalni projektčić, ili eventualno neki timski sa 2-3 čoveka max. Mislim da ovde nema ljudi kojima gamedev i samo gamedev stavlja 'leba na sto, za sada, (a ako grešim ispravite me slobodno) tako da pretpostavljam da ljudi imaju neki izvor prihoda mimo igara. Što opet znači da mogu sebi da priušte par meseci da potroše na jednu igru "posle radnog vremena". Svako ko ume da programira (u bilo čemu), a igrao je više od 10 igara u životu i ima MSPaint ima dovoljno resursa da napravi freeware igru. Hoćete da uđete u industriju igara? Onda pravite igre. Industrija će doći sama.