[ Aleksandar Marković @ 10.03.2006. 14:37 ] @
Naučnici su uspeli da zagreju gas u laboratoriji do neverovatnih Sandia’s Z machine exceeds two billion degrees Kelvin, hotter than the interiors of stars.

Ogled je izveden u mašini „Z“ u Nacionalnoj laboratoriji „Sandia“ u SAD, ali naučnici zapravo ne znaju kako su uspeli da ostvare ovaj uspeh.

„Prvo smo bili zatečeni, a posle smo ponovili eksperiment kako bi smo utvrdili da li su rezultati ispravni“, rekao je vođa projekta Kris Dini.

Mašina „Z“ je najveći generator na svetu sa IKS zracima i namena mu je da testira materijale pod ekstremnim temperaturama i pritiscima.

link

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 10.03.2006. u 16:26 GMT+1]
[ jablan @ 10.03.2006. 14:47 ] @
http://www.elitesecurity.org/poruka/1074878

http://www.sandia.gov/news-cen...s-astron/hottest-z-output.html
[ tdjokic @ 10.03.2006. 15:14 ] @
Citat:
Aleksandar Marković: Naučnici su uspeli da zagreju gas ... ali naučnici zapravo ne znaju kako su uspeli da ostvare ovaj uspeh.

Kako znaju da je to "uspeh"? Mozda je neka greska, cim se stvar dogadjala nekontrolisano. Ponovili jesu, ali i greska moze da se ponovi (primer - obican osigurac za struju - dok ne popravis neki pokvaren aparat u kuci, osigurac stalno iskace). Nemoj da iduci put ni ne znamo da smo tamo nesto zagrejali na previse stepeni ... jer niko nece ostati da vidi "uspeh"
[ optix @ 10.03.2006. 21:26 ] @
Simpaticno je ovo, samo ni blizu najvece temperature prozivedene na Zemlji.

Nije naravno za poredjenje sa temperaturom plazme, ali cisto informativno... Temperatura pri sudaru proton-antiproton sa energijom od 2TeV-a je reda 1.5 x 1016K
Jedino je pri anhilaciji iskoriscenje mase koja prelazi u energiju = 100%