[ Daniel011 @ 10.03.2006. 20:32 ] @
Imam dva računara spojena u mrežu direktno, ukrštenim mrežnim kablom dužine 10 metara, koji u sebi ima samo četiri žice (Rx+, RX-, Tx+, Tx-) i sve funkcioniše bez problema. Taj 4-žični kabl su mi pre 2-3 godine napravili u jednoj prodavnici računarskih delova.

Juče, kada sam komšiji na isti način umrežavao njegova dva računara, imao sam čudno iskustvo:

Pomoću ukrštenog kabla dužine 15 metara koji je on kupio (takođe u jednoj prodavnici računarskih delova), a koji u sebi ima 8 žica (kako su mrežni kablovi i opisani u tutorialu na ovom forumu), povezao sam njegova dva računara, podesio protokole, sharovao Internet konekciju... I rezultati nikakvi. Računari međusobno ili se ne vide, ili ako se uz tešku muku međusobno i konstatuju, prenos podataka ide očajno sporo, uz mnogo izgubljenih paketa, prekida veze itd. Zatim sam umesto njegovog mrežnog kabla stavio moj kabl (opisan u prvoj rečenici ovog posta) i sa njim je sve proradilo bez problema. Vratim njegov kabl - opet isti problemi. Konstatujem da kabl ne valja. Uzmem ommetar i proverim za svaku od 8 žica da li je u prekidu. Nema nigde prekida. Odgovarajuće žice su ukrštene na pravilan način, kao i na mom kablu, a ove ostale (kojih na mom kablu nema) spojene su straight, bez ukrštanja. Proverim zatim za svaku od 8 žica da nije možda u kratkom spoju sa nekom od preostalih žica. Nije. Kabl je, znači, u redu, a ipak mreža neće sa njim da radi.

Prvo što mi je palo na pamet, to je da problem možda predstavljaju te "suvišne" žice, jer mreža radi sa mojim kablom na kome tih žica nema. Uzmem sečice u ruke i na jednom kraju kabla secnem te 4 žice, ostavim samo one ukrštene, kojima se prenose podaci. Povežem kabl za računare - opet isti problemi kao i pre. E, onda otfikarim iste 4 žice i na onom drugom kraju kabla, povežem - i odjednom sve radi k'o sat. Prenos podataka ide punom brzinom, nema izgubljenih paketa, Internet sharing funkcioniše...

Sad, koje je tu objašnjenje? Googlajući, video sam da se ti mrežni kablovi zaista i prave od 8 žica, kako je i objašnjeno u ovom forumu, a da se od toga koriste samo 4 žice. Iako je sam problem rešen, voleo bih da razjasnim sve ove nejasnoće i zato bi me interesovalo sledeće:

- koja je svrha praviti mrežni kabl od 8 žica ako se 4 ne koriste, zar nije onda ekonomičnije i jeftinije izrađivati mrežne kablove od samo 4 žice, tim pre što su u ovom mom slučaju te dodatne žice samo pravile problem?
- čime objašnjavate da su žice morale biti presečene na oba kraja kabla da bi mreža ispravno proradila? Dok su žice bile presečene samo na jednom kraju kabla, da li je mreži smetala neka parazitna kapacitivnost između žica, ili neka smetnja koja se indukovala u "suvišnim" žicama i onda bila odvođena u onu jednu mrežnu karticu za koju su te žice bile spojene?
- da li je neko od vas imao ovakav slučaj?
[ Hans_D @ 10.03.2006. 23:43 ] @
Citat:
koja je svrha praviti mrežni kabl od 8 žica ako se 4 ne koriste, zar nije onda ekonomičnije i jeftinije izrađivati mrežne kablove od samo 4 žice, tim pre što su u ovom mom slučaju te dodatne žice samo pravile problem?


bilo vec

http://www.elitesecurity.org/tema/68081/0#433801
[ buljko @ 10.03.2006. 23:48 ] @
Neiskorisceni vodovi "uzemljeni-spojeni" na jednom kraju ponasaju se kao kapacitivni odvod za koristan signal!
[ Daniel011 @ 11.03.2006. 00:28 ] @

Hvala za link, recimo da bi to bio odgovor na prvo od moja tri pitanja. Sad, kako je onda moguće da sam ja pre 2-3 godine (tačnije u oktobru 2003.) prilikom kupovine naišao na mrežni kabl UTP CAT5E sa samo 4 žice? Da li je to možda tada bio standard, pa se posle, u međuvremenu prešlo na 8-žične kablove?
Citat:
Neiskorisceni vodovi "uzemljeni-spojeni" na jednom kraju ponasaju se kao kapacitivni odvod za koristan signal!

Pretpostavljao sam da je tako nešto... Da li bih onda bio u pravu ako bih rekao da je problem zapravo u toj mrežnoj kartici, u kojoj su neiskorišćeni vodovi vezani na masu, umesto da ne budu vezani ni za šta?
[ buljko @ 11.03.2006. 00:40 ] @
Pre ce biti da je problematican kvalitet kabla. Ne mora da znaci da su krajave vezani na masu zato sam i napisao "uzemljeni" (pod navodnicima) ali imaju specifican otpor prema masi tako da se u stvarnosti koristan signal odvodi prema masi preko aproksimiranog RC kola i tako slabi na signalnim vodovima. Vec dugo godina se koristi osmozilni UTP kabal tako da je to sto si ti dobio verovatno neka "furda" a mozda i nije UTP kabal ali, bitno je da radi, bar je lisen ovih problema koje sad imas. Nekada je vazila parola "snadji se", trziste nije ni izbliza bilo ovako opremljeno.
PS. Mozda su i bile neke verzije 4-zilnih kablova jer, koliko se secam, i na nekim mreznim karticama su RJ konektori bili sa samo 4 ugradjena pina-kontakta, ostali su bili slobodni, bas pre neki dan sam jedan takav ugradio na Pheenet AP i sve radi kako treba (sto se tice same mrezne komunikacije).

[Ovu poruku je menjao buljko dana 11.03.2006. u 01:44 GMT+1]
[ pctel @ 11.03.2006. 00:48 ] @
Citat:
Daniel011: Sad, kako je onda moguće da sam ja pre 2-3 godine (tačnije u oktobru 2003.) prilikom kupovine naišao na mrežni kabl UTP CAT5E sa samo 4 žice? Da li je to možda tada bio standard, pa se posle, u međuvremenu prešlo na 8-žične kablove?

Ne, ja sam jos '98. koristio kabl sa 8 zica. To sto su tebi prodali je verovatno obican telefonski kabl, a ne UTP CAT5E. Pre svega, UTP je skracenica od "unshielded twisted pair". Za ovi pricu je nebitno ovo "unshielded", bitno je samo "twisted pair". To znaci uvijeni par. Da li su u tvom 4 zicnom kablu uopste napravljena 2 uvijena para ili ne? Ako nisu, znaci da si dobio neki obican telefonski, interfonski ili slican kabl.

Na slici su prikazani uvijeni parovi, na prvoj slici pravilno povezani a na drugoj pogresno. Ja mislim da bi kod vas mogao biti problem bas kao na donjem delu slike, sto izaziva smetnje u radu. Kad se 4 zice preseku, to onda nekako profunkcionise, sigurno nije tako dobro kao pravi UTP, ali radi!
[ Daniel011 @ 11.03.2006. 01:05 ] @
Citat:
tako da je to sto si ti dobio verovatno neka "furda" a mozda i nije UTP kabal

Citat:
To sto su tebi prodali je verovatno obican telefonski kabl, a ne UTP CAT5E.

Evo šta tačno piše na tom mom 4-žičnom kablu:
BELDEN 158:3E UTP CAT5E 4PR AWG24 ISO/IEC 11801 EN50173 EC VERIFIED 100 OHM D4202289
Znači, definitivno jeste CAT5E, 100-omski.
Citat:
Da li su u tvom 4 zicnom kablu uopste napravljena 2 uvijena para ili ne? Ako nisu, znaci da si dobio neki obican telefonski, interfonski ili slican kabl.

Da li su u pitanju 2 uvijena para, ne bih mogao znati bez sečenja kabla. Ali ovo me sad navelo na još jedno pitanje, a to je da li se mogu i telefonski i interfonski kablovi koristiti za umrežavanje računara i ako mogu, kolika bi im bila max. dozvoljena dužina?
Citat:
Na slici su prikazani uvijeni parovi, na prvoj slici pravilno povezani a na drugoj pogresno. Ja mislim da bi kod vas mogao biti problem bas kao na donjem delu slike, sto izaziva smetnje u radu. Kad se 4 zice preseku, to onda nekako profunkcionise, sigurno nije tako dobro kao pravi UTP, ali radi!

Vrlo je moguće da je tako nešto u pitanju, jer sećam se da se raspored boja žica po pinovima, na tom kablu kod komšije, nije poklapao sa onim standardom koji sam video na par sajtova...
[ buljko @ 11.03.2006. 01:49 ] @
>>>


[Ovu poruku je menjao buljko dana 11.03.2006. u 02:51 GMT+1]
[ Daniel011 @ 11.03.2006. 07:59 ] @
Zahvaljujući svim vašim odgovorima, stvari su mi sada mnogo jasnije nego u trenutku pokretanja ovog topica. Najlogičnijim mi zvuči objašnjenje da je problem u pogrešno stavljenim priključcima, tj. da Rx+ i Rx- nisu na istoj parici (kao i Tx+ i Tx-). To ću prvom prilikom proveriti (pomoću rasporeda boja žica na konektorima) čim budem sledeći put otišao kod komšije.

Skoro da sam siguran da je problem upravo u tome, jer da je sve bilo ispravno povezano, one 4 neiskorišćene žice koje sam sekao, bile bi na dve parice, tj bile bi neke dve boje + iste te dve boje kombinovane sa belom. Ali pošto to nije bio slučaj (bile su plava i plavo-bela, narandžasta i zeleno-bela, ili tako nekako), gotovo je sigurno da to nije bilo dobro povezano.

Neću ništa dirati dok sve radi kako treba, ali u slučaju da se budu vremenom pokazali neki problemi, bar znam šta mi je činiti - kupujem klješta za krimpovanje mrežnih kablova (to ionako imam u planu) i stavljam nove konektore na taj kabl, uz pravilan redosled povezivanja svih 8 žica.

I, naravno, zaobilaziću u širokom luku tu firmu u kojoj su komšiji "napravili" taj kabl.:-)
[ broker @ 11.03.2006. 08:25 ] @
Ja se nisam javljao u temu, jer si rekao da si proverio raspored zica i da je bio ispravan, sto onda celu stvar dovodi u oblast misterije i nagadjanja. Inace, zaista su dovoljne samo 4 zice.
[ Daniel011 @ 11.03.2006. 08:36 ] @
Izvinjavam se ako sam napravio zabunu. Kada sam rekao da je raspored žica ispravan, pod time sam podrazumevao da je svaki pin na jednom konektoru povezan sa ispravnim pinom na onom drugom konektoru kabla, jer u trenutku kada sam to pisao nisam znao za ovu "caku" da Rx+ Rx- moraju da budu na jednoj istoj parici (što takođe važi i za Tx+ i Tx-).
Znači, nikakve misterije nema.

[Ovu poruku je menjao Daniel011 dana 11.03.2006. u 09:39 GMT+1]
[ pctel @ 11.03.2006. 10:14 ] @
Citat:
Daniel011:
BELDEN 158:3E UTP CAT5E 4PR...

Prvo sto sam pomislio je da "4PR" verovatno znaci 4 para tj. 8 zica. Svoje sumnje sam potvrdio specifikacijom kabla koju mozes uzeti odavde
Znaci, kabl ima 8 zica, kad bi ga presekao sigurno bi video toliko, a zasto su na krajevima 4 sakrivene, to bi trebalo pitati onoga ko je kabl pravio. Vidjao sam vec da ljudi sakriju 4 komada kad prave kabl, a njihovo objasnjenje je bilo da im je tako lakse.
[ Daniel011 @ 11.03.2006. 11:10 ] @
Citat:
Prvo sto sam pomislio je da "4PR" verovatno znaci 4 para tj. 8 zica. Svoje sumnje sam potvrdio specifikacijom kabla koju mozes uzeti odavde

Eto, još jedna nejasnoća otklonjena. Nisam, znači, naišao ni na kakav 4-žični mrežni kabl, nego je i on zapravo 8-žični.
Citat:
a zasto su na krajevima 4 sakrivene, to bi trebalo pitati onoga ko je kabl pravio. Vidjao sam vec da ljudi sakriju 4 komada kad prave kabl, a njihovo objasnjenje je bilo da im je tako lakse.

I meni bi bilo lakše i tako ću verovatno i ja raditi, zbog jednostavnosti. Osim ako mi neko ne bude dao dovoljno dobar argument šta bih dobio time što bih spojio svih 8 žica.:-)
[ whitie2004 @ 12.03.2006. 19:26 ] @
Nije mi bas jasno da je nekome lako da zice uvlaci na preskok, ali, ako ti kazes, da nadjemo neki drugi argument. Recimo:
- jednog dana pozelis da na taj konektor vezes nesto brze od 100M
- neiskoriscene zice koristis za neki niskofrekventni signal - telefon npr.
- imas hardver koji napaajanje dobija kroz kabl
- musterija nece da primi radove jer nisu po standardu
[ Daniel011 @ 12.03.2006. 20:37 ] @
U slučaju da osim mrežnog signala, prenosim i ostale signale, telefon recimo, može li se pojaviti neko preslušavanje između njih, odnosno da jedni drugima indukuju smetnje?

Kako bi fizički izveo izdvajanje telefonskog signala iz mrežnog kabla, s obzirom da svih 8 žica kabla, preko mrežnog konektora ulazi u mrežnu karticu? Da li mrežni kabl treba račvati pre mrežne kartice i sa tog mesta "pokupiti" telefonski signal, a ostatak žica nastaviti prema mrežnoj kartici? Ili neke bolje mrežne kartice imaju mogućnost da telefonski signal proslede prema modemu?
[ buljko @ 12.03.2006. 21:56 ] @
Citat:
whitie2004:
- neiskoriscene zice koristis za neki niskofrekventni signal - telefon npr.
- imas hardver koji napaajanje dobija kroz kabl

Dato je samo kao primer a odgovor ti je u sopstvenom razmisljanju.
Citat:
Daniel011 mrežni kabl treba račvati pre mrežne kartice i sa tog mesta "pokupiti" telefonski signal, a ostatak žica nastaviti prema mrežnoj kartici


[ whitie2004 @ 13.03.2006. 07:34 ] @
Predpostavio sam jednu sada malo savremeniju, uskoro posve obicnu konfiguraciju. Zamisli kutiju u koju ti cike iz poste dovedu svoje zice i terminaciju, ti dodas tel.centralu, ruter, sviceve, UPS-ove za sve to. Sta se sve unutra desava zna Cisko, 3Com, Telesin ... Tvoje je da kockicu sa kabla uguras na svoje mesto. Slicno na drugoj strani. Uticnica na zidu ima izlaze za telefon i racunar spreda a od pozadi mesto za standardnu kockicu. Sve ce to da radi dok su kabl i kockice po standardu.

Onda ti malo proguglas i vidis da u belom svetu postoje savremenije home mreze. Kroz tel.paricu se gura telefon, internet, TV i radio program. Uhvatis se za budjelar i kupis novu opremu. Promenis sadrzaj one kutije, rasejes kojekakve nove kutije po kuci. Sve novo sem zica. Preskupo je nanovo kopanje zemlje do poste i kopanje zidova po kuci. Skuplje od bilo koje elektronike. Zato kad vrsis kabliranje razmisljas dosta unapred i obavezno se drzis standarda !!