[ Nikola_VA @ 13.03.2006. 13:16 ] @
Imam mrezu od jedno 20tak rachunara pa me zanima koji bi BSD trebao staviti kao glavni da mi bude i ruter sa limitom konekcije, firewall, server, sad imam win2000 ali mi brlja sa nekim sajtovima u principu nekad oce nekad nece da otvori sa mashine koja je u mrezhi (sa glavnog uvek oce) ili nemora BSD moze i Linux mislim treba mi vashe struchno mishljenje/preporuka.

Hvala.
[ MMX @ 18.03.2006. 21:56 ] @
Moja preporuka je da staviš onaj os koji znaš najbolje da administriraš.
[ z@re @ 24.03.2006. 03:42 ] @
Generalno za routing/firewall je najbolji OpenBSD. A sad jos ti i napominjes "server". Jeli to server baze podataka, file server, web server? Uglavnom za takve namjene je bolji FreeBSD. Sve je to negdje li/la, a najbolja solucija bi bila razdvajanje na dva servera, jedan OpenBSD i jedan FreeBSD. Ako to nemozes, onda uzmi onaj cija uloga ti je bitnija (da li ti je bitniji firewall ili db server). Iako, opet napominjem, performanse sistema kad posluzuju 20ak workstationova ce biti tu negdje, ako je HW imalo dobar.
[ Miroslav Strugarevic @ 24.03.2006. 22:36 ] @
Sada i FreeBSD ima dosta dobru podršku za pf, tako da je možda on i bolje rešenje ako nije u pitanju samo firewall/ruter.