[ Misterio @ 13.03.2006. 21:42 ] @
Moze li neko da iznese svoja iskustva sa koriscenjem e-banking servisa pod linux operativnim sistemom ? Zanima me da li ima takvih uopste i koja banka je davalac usluge ?
[ genesys @ 13.03.2006. 22:07 ] @

HVB banka koristi JAVA aplet za svoj ebank koji radi bez problema pod linuxom

edit - zaboravih da kazem, sistem ima i demo mod tako da ga mozes isprobati. klikni ovde

[Ovu poruku je menjao genesys dana 13.03.2006. u 23:14 GMT+1]
[ mulaz @ 13.03.2006. 22:14 ] @
ljubljanska banka i klik sistem rade odlicno

web interfejs .. certifikat se lepo importa u firefox i sve lepo radi bez problema
[ VRider @ 13.03.2006. 23:49 ] @
Deltu, odnosno Intezu, treba zaobici u sirokom luku. ASP.net koji radi i pod Windowsom iskljucivo u IE?! Ocajan jesam, ali i ovako veci deo posla moram da zavrsavam na salterima.
[ Misterio @ 14.03.2006. 14:33 ] @
A kakvo je stanje sa FX aplikacijama ?
[ tweeester @ 14.03.2006. 22:41 ] @
Rajfajzen tekodje ima nekakav ASP.NET ili slicno, anyway, samo pod IE
[ VRider @ 07.03.2008. 13:22 ] @
Jel se ovde nesto promenilo u poslednje dve godine?
[ drdrksa @ 07.03.2008. 16:16 ] @
Na zalost ... nije
[ momsab @ 07.04.2008. 23:25 ] @
hm, gledam nesto e-banking, da izaberem banku
za sada 2-3 banke rade na FFu na Linuxu (jedna cak ima demo)
istestiracu ostale pa kacim ovih dana spisak :)

da li Hal Web e-bank (pravi Halcom d.d.) radi bez problema na Firefoxu?
[ momsab @ 09.04.2008. 01:11 ] @
proverih stanje u Srbiji sto se tice e-bankinga na Linuxu preko Firefoxa
rezultati su, blago receno, porazavajuci
mozda i nisu ako Hal Web e-bank radi na Linuxu (nema demo za proveru)

izvor linkova: http://www.nbs.yu/export/internet/latinica/15/linkovi_banke2.html
test patforma: Ubuntu 7.10 64bit, Firefox 2.0.0.13
napomene: u krajnjoj desnoj koloni su napomene (sta se koristi ili sta je potrebno ili nesto drugo)
Java applet trenutno ne radi na 64bitnom Linuxu tako da nisam mogao da proverim Unicredit

rezultati ukratko: od 33 banke 2 nemaju e-banking (tacnije, nisam nasao), 2 imaju da radi da moze da radi na Linuxu, a za 6, od kojih 5 spomenuti Hal Web, nije sigurno da li radi


ako sam pogresio tokom provere stanja, javite


p.s. pravi naziv fajla je Serbia_e-banking_Ubuntu7.10-64bits_Firefox2.0.0.13
[ aleksm @ 12.04.2008. 22:20 ] @
Hal Web E-Bank radi sigurno u bilo kom browser-u. Ja ga koristim kod Komercijalne banke u kombinaciji sa Firefoxom, a probao sam ga i na Mac-u (Safari) i radi kako treba.

Pozdrav.
[ Zoran Milovanovic @ 20.04.2008. 22:10 ] @
Postanska stedionica radi pod bilo kojim browserom i OS-om. A saltere imas u svakoj posti. Inace savetujem ti da preskocis tu banku zbog penzionera. Guzva je uvek prisutna i ako imaju najvise filijala. Ali e-bank radi. Inace ja koristim e-bank meridian banke i pod linuxom (i ako je samo za ie i win) Imam wine i u njemu ie. Radi sve kako treba, sem sto ne mogu da ugradim jedan sertifikat, pa tako uvek moram da kliknem na YES :) Jedina razlika od windowsa.
[ malisha @ 20.04.2008. 22:51 ] @
hmmm pre par dana sam radio veoma slican "survey" i dosao do slicnih rezultata

Samo da potvrdim da Unicredit e-bank za gradjanstvo radi sa 32bit java plugin-om. Pod 64bit Linux-om moze da se potera ali preko 32bit wrapper-a i tako instaliranih 32b Firefox-a i 32b java plugin-a.
[ momsab @ 20.04.2008. 23:53 ] @
izmenjeni rezultati
izabrah "ruzan" font (nije za stampu), izvinjavam se

zahvaljujem svima na pomoci :)


p.s. radilo bi i sa 64bitnim java web/applet da isti postoji :)
[ techcode @ 15.09.2008. 15:20 ] @
U pitanju je Banca Intesa ali koliko vidim ima dosta drugih banaka koje koriste isti softver. Softver je inace bagovit ... zbog cega sam i probao da ga instaliram/pokrenem na drugom racunaru gde imam samo Linux.

OS : Sabayon/Gentoo - najnoviji
VirtualBox: v1.6.4
iBank FX Client: Service Pack 5
Citac: OmniKey CardMan 3021 - USB citac smart kartica

Potrebno je samo da ne cekirate opciju USB 2.0 u podesavanjima za virtuelnu masinu - kada je opcija USB 2.0 cekirana, citac "se vidi" ali aplikacija nece da radi. Pa eto ako nekome treba Windows samo za ebanking sada ima soluciju a da ne mora stvarno da ima instaliran Windows.
[ bantes9 @ 16.09.2008. 18:28 ] @
http://www.sogehomebank.com

Vidim da E-banking resenje Societe Generale banke nije spomenuto a u pitanju je sistem koje radi i pod Linux-om, a nezavistan je i od vrste browser-a (probao sam IE, Firefox i Opera-u).
[ deki999 @ 22.10.2008. 23:31 ] @
Koristim VirtualBox sa instaliranim win$, tj. snalazim se.
U pitanju je ProCredit banka.
Imam njihov mini-cd...
[ asterisk @ 17.05.2009. 21:12 ] @
Da li je neko uspeo da potera FX Client u okviru WINE platforme? I naravno kako?
[ djura1 @ 25.05.2009. 09:05 ] @
Mozes da probas IEs4Linux:

http://www.tatanka.com.br/ies4linux/page/Main_Page

u pitanju je varijanta IE koja radi na linuxu pod WINE-om. Ja ga koristim, i nije los.
[ bantes9 @ 15.07.2013. 08:06 ] @
https://www.sogehomebank.com

Novo resenje Societe Generale banke, koje je kao i prosla verzija dostupna i za Linux korisnike.

Pokušao sam pristup kroz Firefox i aplikacija mi nije tražila dodatne instalacije.
[ RockoNS @ 15.07.2013. 09:11 ] @
Da potvrdim za SocGen banku radim kroz operu na linuxu , staro resenje je radilo mada nije bilo nesto posebno , novo resenje je daleko bolje radi kroz chrome na linuxu
[ S A J A @ 16.07.2013. 11:17 ] @
Citat:
RockoNS: Da potvrdim za SocGen banku radim kroz operu na linuxu , staro resenje je radilo mada nije bilo nesto posebno , novo resenje je daleko bolje radi kroz chrome na linuxu


Nije im nešto pregledno to novo rešenje, mogli su malo da se potrude, verujem da se dosta ljudi neće snaći sa onim "preteranim" interfejsom.
[ bantes9 @ 17.07.2013. 20:06 ] @
Evo da se i ja javim sa Linux-a posto je generalno o tome prica :)

@S A J A

I meni je par prvih logovanja bilo sve malo konfuzno, medjutim posle odgledanih video upustava u dnu stranice, ponekog placanja doduse jos bez tokena i generalno pregleda svih opcija, nekako mi ovo resenja sada izgleda preglednije i jednostanije od proslog.


Generalno je najbitnije da u Srbiji postoji sve vise resenja koja su platformski i browser-ski neutralna sto je veliki plus imajuci u vidu sve vise uredjaja koji nisu na Windows-u i Internet Explorer-u.
[ S A J A @ 18.07.2013. 07:28 ] @
E-banking se ne pravi za kompjuteraše nego za mase. Programi za mase moraju da budu krajnje jednostavni i intuitivni, zbog:

1. Niko neće hteti da čita uputstva, ljudi dođu na e-banking da urade plaćanje ili provere stanje, neće da se bave učenjem.

2. Ako se sajt ne zasniva na intuitivnosti nego na "učenju iz uputstva" onda to nije dobro jer se personalni e-banking ne koristi često pa će naučeno biti zaboravljeno do sledeće posete.

Zbog svega ovoga, imaće slabu posećenost jer prosečan korisnik neće hteti da se bakće, većina će odustati na prvi pogled. Napominjem, da je njima cilj da što više ljudi to koristi a ne samo kompjuteraši. Svako može da sklepa par kontrola i da napravi program a napraviti DOBAR program koji će sutra koristiti srednjevečni ljudi, babe, dede i ostali kompjuterski nepismen kadar to već ne može svako. Dakle žešće su omanuli i ovo im predstavlja nulu za razvoj i to će nadam se uvideti uskoro jer im se procenat upotrebe personal e-bankig rešenja neće povećati ni 2%.

Ako ti imaš e-banking rešenje koje koristi 5-10% korisnika banke onda to definitivno nije dobro bez obzira što su tebi kontrole i prozori fensi i rade svoj posao.

[ bantes9 @ 22.03.2014. 21:31 ] @
https://www.sogebanking.rs/corporate/

Novo corporate resenje Societe Generale banke. Potrebna je jedino instalacija PKCS11 drajvera (Javu sigurno vec imate instaliranu na racunaru).

Aplikacija nije vise zavisna od ActiveX kontrola (nije vise IE zavisna) i platformski je neutralna.