[ cikaKosta @ 15.03.2006. 00:19 ] @
Zdravo ljudi,odavno me nije bilo,jer sam ostao bez svog iBook-a,ali sam danas naleteo sasvim slucajno na iMac G4 700MHz i sutra bi trebalo da ga uzmem,tj da ga zamenim za svoj kompletan PC athlon 2000,256ddr,80GB,mx460,17",dvd-rw... i neka sitna doplata.E sad,iMac ima sledecu spec.
15"
PPC G4 700MHz
256MB sdram built in + 1 slot
40GB hdd
Combo
modem
fire wire
aidio izlaz
ethernet
usb
Znaci standardni iMac iz 2002 (valjda je iz te godine).

Prvo me zanima da li ovo vredi tih para (recimo da ovaj pc vredi oko 300,jedino shto moram da mu kupim bolju grafichku),kakva je situacija sa zamenom hdd-a(koji hdd koristi,kao u desktopu ili kao iz lap-a) ili da se stavo josh jedan (ako ima mesta ) ,koje module ram-a koristi,i na kraju da li mogu da zamenim opticki drajv sa nekim obichnim dvd rw-om ili mora poseban za njega?
Toliko za sada,jawljam se sutra,nadam se sa mac-a!
[ madamov @ 15.03.2006. 09:18 ] @
Citat:
Prvo me zanima da li ovo vredi tih para (recimo da ovaj pc vredi oko 300,jedino shto moram da mu kupim bolju grafichku),kakva je situacija sa zamenom hdd-a(koji hdd koristi,kao u desktopu ili kao iz lap-a) ili da se stavo josh jedan (ako ima mesta ) ,koje module ram-a koristi,i na kraju da li mogu da zamenim opticki drajv sa nekim obichnim dvd rw-om ili mora poseban za njega?


Po meni, vredi 300, ako ne i više, pošto su Lampe sada još i "collector items" s obzirom da se više ne proizvode.

Hard disk je standardni ATA od 3,5 inča koji ide u desktop modele i, ne, nema mesta za još jedan. Za RAM si sam napisao, to je SDRAM, samo idu oni SO-DIMM moduli koji idu u laptop, bar je tako sa mojom Lampom od 20" na 1,25 GHz.

I optički drajv možeš da zameniš, ali pre nego što kreneš da otvaraš Lampu pronađi negde termopastu koju treba da namažeš na kućište drajvova. Stara će, koliko sa, shvatio, da otpadne kada budeš vadio drajvove, pa treba da namažeš novi sloj. Kada otvoriš Lampu videćeš koliko je sve zbudženo u njoj i treba joj još malo pomoći za hlađenje.
[ cikaKosta @ 15.03.2006. 09:32 ] @
Sad i ja videh za ram da koristi pc133 144-pin a pitao sam to jer me je zbunilo to shto u profileru pishe da je na njemu 256 168pin, a evo na apple-ovom siteu pishe da koristi dva razlichita modula
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=88298

nego,moze li neko da mi da neki link sa tutorialom kako da otvorim lampu?
[ madamov @ 15.03.2006. 09:46 ] @
http://www.xlr8yourmac.com/systems/iMac_g4/imacg4_takeapart.html

Posebno obrati pažnju koji ti je sve alat potreban i na sledeći pasus:

6. Before putting the bottom housing to the rest you must remove the old thermal paste (red marked on photo below) and apply new paste. Remember to first scrape off all of the old paste from the surfaces with a soft tool. Next, simply apply the paste evenly to the area highlighted on the photo below, without getting any in vent hole itself. Remember, this is how your iMac keeps cool so be sure to do this carefully.
[ madamov @ 15.03.2006. 09:48 ] @
Citat:
jer me je zbunilo to shto u profileru pishe da je na njemu 256 168pin, a evo na apple-ovom siteu pishe da koristi dva razlichita modula

To je zato što imaš dva slota, jedan "fabrički" kojem je teško prići (a kako otvaraš Lampu da bi menjao diskove onda si mu valjda i pristupio) i u njega ide klasičan DIMM, a u tzv. "user accessible" slot ide ovaj mali kao i laptopove.
[ cikaKosta @ 15.03.2006. 09:50 ] @
E,Hvala ti Miki,
jesi brz ,jedva da sam zavrshio pitanje,vec shaljesh odgovor!!!!
Hvala puno,javljam se danas ili nocas...



opet....dok sam pisao ovo,stize josh jedan post od Mikija....


[Ovu poruku je menjao cikaKosta dana 15.03.2006. u 10:53 GMT+1]
[ madamov @ 15.03.2006. 10:06 ] @
Zaboravio sam još jednu stvar, obrati pažnju na veličinu diska, znam da novije Lampe imaju podršku za velike diskove, ali može da se desi da starije vide samo prvih 128 GB, pa ako ti je 120 GB dovoljno ti kupi disk te veličine, a ako nije... Na tvom mestu ne bih želeo da Lampu otvaram dva puta. B)
[ madamov @ 15.03.2006. 16:40 ] @
Citat:
jer sam ostao bez svog iBook-a

BTW, šta je bilo sa iBookom, prodao si ga ili je otišao u "večna lovišta"?
[ cikaKosta @ 15.03.2006. 22:49 ] @
evo me konachno,sve je ok,stavio sam 10.4 jer je bio 9.2.2 i to josh na francuskom .
Shto se tiche HDD-a mislim da mi je sasvim dovoljno 120 jer trenutno ima samo 40 mada realno poshto planiram uskoro kupovinu dvdrw-a,tako da ne verujem da ce mi trebati vishe od 80GB jer bash imam jedan takav wd caviar sa 8MB cachea.Rachunar za sada radi fino,dodao sam ram,sad ima 512,a postupak je bio smeshan,4 zvezdasta shrafa
A sho se tice iBooka vuche se josh po neki deo na eBay.de ostali mi samo metalne obloge ispod ploche
pa nadam se da cu da uzmem bar 200e za delove...
[ madamov @ 15.03.2006. 23:22 ] @
Citat:
dodao sam ram,sad ima 512,a postupak je bio smeshan,4 zvezdasta shrafa

Da, dodavanje RAM-a u user slotu nije neka nauka, videćemo te kada budeš menjao disk i optički drajv. B)
Citat:
A sho se tice iBooka vuche se josh po neki deo na eBay.de ostali mi samo metalne obloge ispod ploche
pa nadam se da cu da uzmem bar 200e za delove...

Znači, iBook je otišao u "donatore organa". B)
[ cikaKosta @ 16.03.2006. 15:29 ] @
Pa da,tako neshto...mislim da ce naci vlasnika sa ispravnom plocom

e kad smo kod optichkog drajva bar i to da pitam.primetio sam da kombo koji je vec u macu nije uopshte brzi od onog koji je bio ibook-u, znaci mega u sekundi protok,e sad da li je ovde u pitanju sporost drajva ili je to max brzina koju sistem moze da podnese,i da li cu ja moci ovde bez problema da narezem recimo dvd na 8x i vise?
[ madamov @ 16.03.2006. 20:11 ] @
Verovatno je Appleu takav drajv odgovarao u to vreme po ceni, mislim da je Lampa sa SuperDriveom u to vreme imala 2x DVD rezač. Što se finalne brzine tiče, mislim da ne bi trebalo da bude problema i sa većim brzinama.
[ cikaKosta @ 16.03.2006. 22:56 ] @
Mislio sam (ako ima strucnjaka molim da se ne smeju ovom postu ) da li je to samo drajv u pitanju ili ima neko ogranichenje oko napajanja drajva,ili veze sa plochom (kabl,ili jednostavno da ploca ima limit na tom ide portu,uostalom jesu li hdd i optichki uredjaj na jednom kablu ili svako ima svoj port??)?

[Ovu poruku je menjao cikaKosta dana 17.03.2006. u 00:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao cikaKosta dana 17.03.2006. u 00:12 GMT+1]
[ madamov @ 16.03.2006. 23:43 ] @
Ne brini, ako moj Titanium 867 MHz sa eksternim DVD rezačem tera snimanje 8x na DVD, zašto ne bi Lampa na 700 MHz sa internim? Uostalom, uključiš u Toastu "buffer underrun prevention" i ne brini.
[ cikaKosta @ 17.03.2006. 01:09 ] @
A da li trebam da pazim oko kupvine dvd rezacha ili mogu bilo koji,recimo NEC (njega sam imao na pc-u i veoma sam zadovoljan)?
Ovo piam zato shto sam trazio na necovom,asusovom se ne pominje mac os,samo win,na samsungovom se ne pominje niti jedan,a na pioneerovom i lg-ovom nema ni specifikacije...

[Ovu poruku je menjao cikaKosta dana 17.03.2006. u 03:17 GMT+1]
[ madamov @ 17.03.2006. 09:09 ] @
Trebalo bi da može bilo koji. Ako baš hoćeš da budeš siguran, onda Pioneer.
[ cikaKosta @ 18.03.2006. 01:48 ] @
Pa kazem,meni je sve jedno jer je razlika 10e max izmedju svih marki aktuelnih na nashem trzishtu....

najverovatnije cu sledece nedelje da kupim pa javljam!
[ cikaKosta @ 01.11.2006. 21:12 ] @
Da ne otvaram novu temu,jer se tice istog racunara (i delova u njemu )
Dakle,ljudi,ako neko planira da bilo koji mac opremi dvd rezacem onda nikako ne kupujte Pioneer jer u zadnjih par godina gorih uredjaja nije bilo, bar od modela 109 pa nadalje.
Mane:
1.Cuje se kao dresh!
2.Kad ne moze da procita disk (izgreban ili i ne mora da bude,jednostavno nece da ga procita!) pomaze jedino restart racunara na dugme jer sve blokira pa i muzika i tako moze satima da stoji!
3.Ako disk u njemu ostane duze od 30,40 minuta,bez da se citaju podaci sa njega,pri pokusaju vadjenja diska iz drajva,ikonica cd-a sa desktopa nestane, ceo sistem se "smrzne" na nekih 10,15 sekundi,i kad se "odmrzne", ponovo mauntuje diks,tako da se opet mora eject-ovati.
4.GLAVNA MANA:moze na drajvu da pise koliko god hoce brzina (6x,8x,12x,16x-moj sluchaj) ali nece ni jedan disk narezati ispravno preko 4x bez obzira shto programi za rezanje (toast,liquid,sam finder...) kazu da moze 16x.U stvari,ja nikad i nisam probao preko 8x,ali sam u pochetku upravo na toj brzini rezao,sve dok se jednom nije pocheo buniti oko lead-in pisanja (zavrti,pa stane,pa zavrti... i tako jedno 20 puta,izbaci disk i kaze da disk vise nije upotrebljiv).Ajd, u pocetku mislim kao da nije do diska,probah jos 2 diska,isto.Isti problem se desio cimeru i jednom kolegi na pc-u,stim da smo u cimerovom slucaju mislili da nije do kabla,ploche,nera,win-a ali naravno ni pod linuxom niti sa drugim kablom,plochom nije uspelo!Tako da je moj od prilike 3. ili 4. da mu se ista stvar deshava.
5.Neki put nece da prochita ni ono shto je on sam rezao!
Probacu u narednih nedelju ili dve nec,lg ili sony pa javljam rezultate, mada mi se iskreno ne otvara lampa ponovo !

[Ovu poruku je menjao cikaKosta dana 01.11.2006. u 22:27 GMT+1]
[ Dachaz @ 01.11.2006. 22:24 ] @
I moja iskustva sa Pioneerima su ista, though na desktop PCima.
Jedina preporuka ako već imate Pioneer je da kupujete DVD-R koji su rezivi na max 4x jer se oni uspešno režu, bar kod mene.
Ako DVD podržava 8x ili 16x obavezno se desi ovo što je čikaKosta napisao (9 sjebe, 1 nareže al' na 0.1x)
[ cikaKosta @ 01.11.2006. 23:23 ] @
Meni konkretno rezac "donosi" novac,tako da cu iskljuciti opciju da sad trazim tamoneke diskove koji ce mozda da rade.
Kupicu dvd-rw,samo koji???
[ Darko Selakovic @ 02.11.2006. 10:00 ] @
ja sam iz "pouzdanih izvora" bio obavešten da se treba kloniti Pioneera pa sam po preporuci uzeo neki LG. Stoji mi u externoj fioci i radi veoma korektno.
[ exsold @ 02.11.2006. 10:08 ] @
Definitivno se pioneera treba kloniti, i zaobilaziti ga u sto vecem luku. Vredeli su do verzije 108, posle toga su ocajni.
Kao i Darko, i ja imam LG, a i mnogo njih je proslo kroz moje ruke, uglavnom u PC masinama, mada rezac je rezac, nebitno gde je, svaki je radio vise nego dobro. Fino rezu, nema problema sa citanjem, i ono sto je najbitnije, ne kvare se. NEC takodje moze uci u uzi izbor, jer su i sa njim sva moja iskustva krajnje pozitivna
[ madamov @ 02.11.2006. 10:16 ] @
Ja sam u fioci imao 109 i 110. Oba su zezala, s tim što je drugi počeo da zeza tek posle nekih dvadesetak snimljenih DVD-a. Prvi je radio super i odjednom je počeo da se ponaša kao Combo drajv (reže CD-e bez problema, dok za DVD uvek javi grešku). Sada u fioci imam neki NEC koji radi odlično. Negde sam pročitao da Pioneer od modela 108 vuče više struje od prethodnih modela i da je to problem kada se ubaci u eksterno kućište. Nikako da stignem da 110 ubacim u G4 mašinu u kancelariji pa da probam kako se ponaša.
[ cikaKosta @ 02.11.2006. 13:15 ] @
Na komp-u je fabrichki bio ugradjen combo lg.Pa mi nekako logichno da uzmem lg dvd-rw,a?
[ madamov @ 02.11.2006. 13:41 ] @
Ne vidim razlog što da ne, mada ne mora da znači ako je bio LG da će isti dobro da se pokaže. Ali s obzirom da Pioneer zeza, sve drugo je dobro. B)
[ Dachaz @ 02.11.2006. 14:01 ] @
Ortakinja ima neki NEC i radi joj k'o zmaj.
Mada i Pioneer DVR-108b (valjda) radi k'o zmaj, tako da niko nije siguran
[ cikaKosta @ 02.11.2006. 16:10 ] @
Videcu ovih dana ili u toku sledece nedelje sta cu uzeti...nego jedva sam proshli put nasho termo pastu :)
Ajd nanovo... :(