[ bradovic @ 15.03.2006. 08:50 ] @
Pozdrav
Treba mi pomoc oko namestanja cirilicnih font-ova u web browser-u. Umesto cirilice vidim brljotine kad pristupam nasim prezentacijama.

hvala na svakoj pomoci...
[ random @ 15.03.2006. 10:06 ] @
Koji browser, koja distribucija?
[ bradovic @ 15.03.2006. 12:30 ] @
FIrefox 1.5.0.1 i Slackware 10.2
[ random @ 16.03.2006. 10:16 ] @
Podesi u Preferences da ti default font bude Times New Roman ili Arial. Ako nemaš MS fontove na Linuxu, instaliraj ih.
[ smrki @ 26.03.2006. 14:49 ] @
Ja bih rado da mogu citati nase sajtove a ne vidim na linku koji si poslao objasnjenje kako instalirati ms fontove.Inace koristim firefox i konqueror.Najbolje mi je kad odem na sajt za prevod kde-a na srpski i tamo vidim gomilu malih kvadratica :)
Takodje me zanima i kako promeniti tastaturu tako da mogu i da pisem nasa slova.

[ random @ 27.03.2006. 10:38 ] @
Citat:
smrki: Ja bih rado da mogu citati nase sajtove a ne vidim na linku koji si poslao objasnjenje kako instalirati ms fontove.


A ti pogledaj bolje.
[ tdjokic @ 27.03.2006. 13:11 ] @
Citat:
smrki: Takodje me zanima i kako promeniti tastaturu tako da mogu i da pisem nasa slova.

To ides u kontrol centar (govorim za KDE), pa trazis onu rubriku gde ima i podesavanje tastature i tamo dodas koju hoces. Moja distribucija je Debian bazirana, Kurumin 5.
[ smrki @ 28.03.2006. 16:01 ] @
Random - A ti pogledaj bolje.

Ovo bas zvuci drsko i bezobrazno.Sta mislis ,ako budem duze gledao u nesto da cu bolje razumeti?
Da znam kako se to radi ne bih ni postavio pitanje.
[ random @ 29.03.2006. 13:50 ] @
Kako je moguće da ne vidiš ogroman naslov

How to install

i uputstvo ispod njega?

Koju distribuciju koristiš? Za neke distroe (Fedora npr.) imaš već gotove pakete.

[Ovu poruku je menjao random dana 29.03.2006. u 14:54 GMT+1]
[ smrki @ 30.03.2006. 22:38 ] @
Koristim slackware ,browser mi je firefox.
A tekst vidim i razumem engleski ali ne razumem postupak.Rekao bih da na tekstu ima uputstvo za suse i debian ali nema za slackware ,a cini mi se da sam negde procitao da slackware ne koristi rpm?
[ random @ 31.03.2006. 09:12 ] @
Za Slack, najjednostavnije ti je da samo raspakuješ TTF fontove u ~/.fonts, i to bi trebalo da je dovoljno.
[ urke @ 31.03.2006. 20:45 ] @
nije dovoljno. potrebno je u ~/.fonts direktorijumu odraditi jedan fc-cache i restartovati FF
[ smrki @ 02.04.2006. 08:03 ] @
Super, jos samo kad bih znao kako to da uradim. Mislim kako da skinem the fontove i kako da ih raspakujem



[Ovu poruku je menjao random dana 03.04.2006. u 03:35 GMT+1]
[ Body Bag @ 07.05.2006. 00:52 ] @
Ih ala su vam predlozi....

Treba samo uraditi sledece...

Ako se žele GPL fontovi za sve ćirilice,treba otići na dejavu.sf.net i skinuti DejaVu fontove.Paket treba raspakovati i sve *.ttf fajlove kopirati u /usr/X11R6/lib/X11/fonts/TTF .Nakon toga otvoriti /etc/fonts/local.conf i proverirti da li je u njemu gore pomenuta putanja.Ako ne postoji /etc/fonts/local.conf treba ga napraviti touch naredbom i dodati mu sledeći sadržaj:

<fontconfig>
<dir>/usr/X11R6/lib/X11/fonts/TTF</dir>
<dir>~/.fonts</dir>
</fontconfig>

Pokrenuti naredbu grep local.conf /etc/fonts/fonts.conf

Treba da se dobije nesto tipa:

<include ignore_missing="yes">local.conf</include>

Ako ga ne bude tako(u šta čisto sumnjam), dodaj ovu liniju u fonts.conf.
Nakon ovoga treba pokrenuti jedan fc-cache kako bi se ažurirala baza fontova. Naravno, sve navedeno treba raditi kao root.

Sada podesi enconding u FF - View>Character Encoding>Auto-Detect>Universal i sve ce biti u redu....

Uopste nema potrebe da instaliras MS fontove-dejavu fontovi u svakom slucaju izgledaju dosta bolje....
[ stex @ 08.05.2006. 10:52 ] @
A mozes i preko Control center ako koristis KDE. Imas negde stavku fonts, ulogujes se kao administrator, odes na install new fonts, izaberes direktorijum /mnt/win/windows/fonts ili gde ti je vec mountovan i to je to.

P.S. Napamet sam pisao ali tako nesto bi trebalo da ide.