[ ŠargarepaMen @ 15.03.2006. 12:02 ] @
Dakle, kao što naslov nalaže, zanima me da li postoji neka alatka koja dodaje sirovi video stream u matroska kontejner.

Pošto se generalno bakćem (neprofesionalno) kompresovanjem video materijala u linuksu, bilo bi lepo da imam neku linuksoidnu varijantu nekog takvog alata, mada bi i win32 programče bilo od koristi.
Za sada - kako bih ubacio (u mojem slučaju h264) kompresovani stream u mkv kontejner, moram prvo da ga ubacim u mp4 kontejner, pa da ga pomoću mkvmerge alata izdvojim iz mp4vorke i dodam u mkv, pošto mkvmerge ne može da čita sirovinu.

Uzdravlje!
[ sasamsa @ 15.03.2006. 12:13 ] @
Zašto uopšte kompresuješ u raw modu? Kompresuj odmah u .mp4 pa onda ubaci u mkv...
Tako ti je mnogo lakše jer mkv onda odmah preuzima fps od mp4 kontejnera...
Ako koristiš x264 on može odmah da piše u mkv...
[ ŠargarepaMen @ 15.03.2006. 12:25 ] @
Koristim mencoder jer ima mnogo opcija, a on ga eksportuje u .avi, a iz tog avija je problematično (po "rečina" mmg frontenda) prebacivanje video stream-a, valjda zbog kompatibilnošti. Kad već spomenu x264, nisam se setio da kompresujem njime direktno, hehe (mencoder ga koristi iz senke).
Hvala na skretanju pažnje ka očiglednom! ;)

Pozdrav!


[Ovu poruku je menjao ŠargarepaMen dana 15.03.2006. u 13:26 GMT+1]
[ Shon3i @ 15.03.2006. 14:41 ] @
pa ako ides preko x264 mozes direktno u raw,mkv,mp4, a i raw mozes preko mp4box-a u mp4 i mkvmerge u mkv iz raw-a. koju verziju mkvmerge-a koristis.
[ ŠargarepaMen @ 15.03.2006. 18:29 ] @
Ovako, imam nekompresovan avi fajl, a njega u linuksu x264 neće da čita (linuks build x264 enkodera prihvata samo "raw YUV 4:2:0" na ulaz, kojem moram da navedem rezoluciju, a i nešto neće da me sluša ovako), tako da, što se mene tiče, x264 enkoder nije opcija (sa dodatkom što mi mnogo sporije radi od mencodera sa istim uključenim opcijama, ne znam zašto!).
U windowsu može, u linuxu ne može, mada mi i nije neko cimanje, mogu da napravim skriptu koja sve to lepo pretumbava, tako da ja to neću ni primetiti.
Inače, x264 koji koristim je jučerašnji cvs snapshot, mpeg4ip je najnovija izdata verzija i mkvmerge je takođe najnovija izdata verzija.

Hvala na odgovorima, pokušaću neke druge varijante, ali mi je za sada najbrža moguća varijanta da nekompresovan avi fajl podelim na jedan avi koji sadrzi samo sliku i jedan ac3 fajl, ac3 fajl kompresujem ogg-vorbis alatima, a avi (bez zvuka) mencoderom (koristeći x264 backend), zatim avi pretumbam u sirovi .h264 alatom avi2raw, zatim sirovi h264 u mp4 MP4Box-om, i potom muxujem ogg zvuk i sliku iz mp4 kontejnera u jedan mkv kontejner. Uf... :) Sa 3 prelaza za 24minutni video klip posao traje nešto manje od 3 sata, slika bude odličnog kvaliteta, zauzima 89MB, a rezolucija je 480x320.

Pozdrav! :)
[ sasamsa @ 15.03.2006. 18:38 ] @
x264.exe nemože direktno da čita fajlove nego mu je potrebna frameserving aplikacija avisynth i x264 prima samo yv12 colorspace, a mencoder verovatno koristi VFW komponetu x264 da bi napravio fajl...

VFW je loš za korišćenje...imaš u top temi (Da li neko zna gde moze da se skine H.264 kodek,i kako se sa njim radi) neke informacije o x264 pa pogledaj.
[ Shon3i @ 15.03.2006. 18:53 ] @
Nemoj da koristis ogg za zvuk i neces moci ogg da ubacis u mp4, Koristi AAC i onako je isti ili malo bolji od ogg-a. Kao sto kaze sasamsa ne koristi vfw, ali takodje probaj da nadjes nesto sto ce da ti iz YUY2 prebaci u YV12
[ ŠargarepaMen @ 16.03.2006. 11:27 ] @
Ja ni ne koristim vfw, radim u linuxu. ogg mi je tamo najbolja varijanta (koliko mi je poznato, kvalitetniji je od faac-a), a mp4 koristim samo za privremeno sadržavanje video zapisa - zvuk posle posebno dodajem u matroska kontejner. mencoder koristi neki svoj interni mehanizam za on fly konverziju avija u colorspace informacije koje šalje ka x264 backendu, nema veze sa vfw (govoriti o vfw-u u linuksu nema smisla).
Avisynth je win32 program/servis, tako da mi ne znači mnogo - mogao bih ga skinuti i probati da radim sa njime, ali mi u Windowsu sva ta konverzija video formata generalno ide značajno sporije nego u linuxu.
[ Shon3i @ 16.03.2006. 12:48 ] @
Konverziju neces ni osetiti tako da ako mozes AviSynth samo cepaj a i u windowsu je ta konverzija on the fly. Sto se tice FAAC nije on jedini imas i Nero i CT(Winamp) koji su mnogo bolji ali i sam FAAC nije los, e sad zvisi koji bitrate koristis, posto AAC ima dva profila HE i LC a HE je dobar za nize bitrateove i bolji od ogg <96kbs ali pri vecim bitrateovima i ogg i mp3 i aac su slicni tj nesto malo ih razdvaja neprimetno. Kad vec radis AVC trebalo bi da stavis AAC ali kako oces.
[ ŠargarepaMen @ 16.03.2006. 15:22 ] @
Nisi me razumeo (ili sam se ja dvosmisleno izjasnio) - znam ja šta je avisynth i kako radi, znam radi konverziju u letu (i nikako drugačije), ali mi samu kompresiju u windowsu radi primetno sporije nego u linuxu (bilo preko komandne linije, bilo preko vfw), i mnogo opuštenije radim na komandnoj liniji u linuxu negoli sa svim onim alatima u WinXP-u. FAAC podržava samo LA profil, tako da mi ne znači mnogo - gledao sam poređenja na netu i sudeći po njima je ogg-vorbis kvalitetniji. Posebno onaj aoTuV fork (koji ću probati nekako da ukrotim da se pokorava mojoj volji), ali da ne skrećem sa teme, to je za audio kompresiju. Isprobavao sam, veruj, ne bih postavljao pitanja na forumu da nisam eksperimentisao već sa svime na šta sam bacio ruke. ;)
Pozdravi!

[ Shon3i @ 16.03.2006. 22:40 ] @
Citat:
ali mi samu kompresiju u windowsu radi primetno sporije nego u linuxu
Normalno.

Citat:
FAAC podržava samo LA profil
Znam da si mislio na LC ali LC jeste bolji od onog drugog koji ti trazis tj HE. LC parira vorbisu i bolji je od njega na visim bitrateovima, LC je dizajniran da radi na visim bitrateovima dok je HE bolji na nizim i dizajniran je za male bitrateove. Vorbis je dobar na sredini ali ga treba malkice izbegavati. FAAC je malo stao ali ima i drugih AAC kodeca kao sto su CodingTehnologies(CT) i Nero. Ovo je moje misljenje i ti si normalno tesirao i gledao testove kao i ja. LOL.

[ ŠargarepaMen @ 17.03.2006. 00:13 ] @
Da, tajping eror, nisam ispravio. ;)

Slabo ima aac enkodera za Linux (sada mi pada samo jedan na pamet, a taj sam isključio iz opticaja). vorbis je za moje potrebe više nego predovoljan ;)
[ Shon3i @ 17.03.2006. 11:09 ] @
Citat:
Slabo ima aac enkodera za Linux (sada mi pada samo jedan na pamet, a taj sam isključio iz opticaja). vorbis je za moje potrebe više nego predovoljan ;)
Ma nema problema samo bolje je da AVC ide uz AAC ali dobro tvoj je izbor.
[ dust @ 21.03.2006. 00:29 ] @
Koliko sam uspeo da vidim, ljudi preporucuju da se izbegava x264 u avi-ju, zbog ogranicenja avi kontejnera. Jesi li probao da pipe-ujes mencoder i x264, ili preko named pipe-a?

Mislim da ti je bolji izbor za demux avi->raw mp4box, jer on uspeva da otkloni neke probleme koje ima avi kontejner.

pozdrav

[Ovu poruku je menjao dust dana 21.03.2006. u 01:33 GMT+1]
[ ŠargarepaMen @ 21.03.2006. 11:35 ] @
Ograničenja postoje, ali mencoder fino ubaci h.264 stream u avi bez ikakvih problema, ali (samo) zbog traljavosti samog avi-ja radim demux (avi2raw), pa ga ubacujem u mkv (posredno, preko mp4).
Ma, ja nemam pojma da radim sa MP4Box-om (help mi je dugačak, pa me je mrzilo da ga čitam), samo sam video negde gotovu komandu za dodavanje raw streama u mp4, a nisam znao da može sam da čita avi kontejner, može li? To bi mi onda bilo verovatno za nijansu brže od pajpa.

Hvala na odgovoru!
[ Shon3i @ 21.03.2006. 13:51 ] @
Pa pazi ovako nema problema ako uzmes pa film enkodiras preko MeGUI-a u mp4 ili mkv pa ga posle prebacis u raw a zaitm iz raw-a u AVI. I ako kazu da AVC u AVI ne valja ja ne vidim nikakvu razliku ako obavis po ovome postupku. E sad ako koristis x264 vfw e to je mnogo lose jer se vfw zaustavio u updejtovanju i ne poseduje glavne opcije koje pomazu pogotovo pri nizim bitrateovima. E sad ako ti je toliko stalo do AVI-a najbolje da radis kako sam ti opisao ali zapamti da tada ne mozes da koristis AAC za zvuk koji je i inace bolji na nizim bitrateovima i us to mozes da imas i 5.1 zvuk, ali MP4 i MKV su odlicni kontejneri pogotovu MKV, a inace prednost MP4 jeste to sto ce na buducim hardware plajerima biti podrzan u AVC varijani.
[ dust @ 21.03.2006. 13:56 ] @
ne moze da cita avi, ali moze da izdvoji audio/video iz avi-a. npr. mp4box -aviraw video bla.avi izdvoji ce u tvom slucaju bla_video.h264. A poenta je da ce ispraviti neke greske koje nastaju usled koriscenja avi kontejnera.

U svakom slucaju ako ti je kvalitet bitan, treba zaobici kombinaciju AVC + avi