[ pida @ 22.11.2002. 20:14 ] @
Citiram sta pise na vrhu stranice:

"NEMOJTE SE USTRUCAVATI, POSTAVITE PITANJE O TEMI KOJA VAS MUCI! URADITE TO U PRAVOM FORUMU , IZNESITE PROBLEM DOVOLJNO DETALJNO I RAZUMLJIVO I VRLO JE VEROVATNO DA CE TE DOBITI PRAVI ODGOVOR."

Ja sam se uclanio u ovaj forum zbog ovog gore citata, ali sam u zadnje vreme primetio da ovaj forum nema ono znacenje koje bi trebao imati.
Zadnja tema koju sam procitao i koja me navela na pisanje ovog teksta je
" Besplatno telefoniranje sa halo govornice (obavezno procitati)" i skroz me razljutila.
DE JACKEL opisuje svoje dogadjaje i pametuje umjesto da postavi pitanje o necemu sto ga interesuje a onda ga ostali prate u pametovanju.Svi pametuju i sve znaju a niko nista da pokaze ostalima.
Na ovom forumu je sve vise takvih tema i odgovora tako da covak nezna vise kome da veruje.
Ljudi postaju sve vise pokvareni i ono sto znaju nece da podele sa drugim jer ili lazu o necemu pa nemaju sta podeliti ili nece jer bi jos neko mogao da zna to sto on zna.
Oni koji misle da su HACKER-i tako sto nesto znaju a nece da podele sa ostalim neka odmah promene ime Lažov jer ja im neveruje i ako je to istina sto pricaju a nece da dokažu to na forumu.
I jedno pitanje za kraj:
Sta je to HACKER?
Oni koji to neznaju neka procitaju u casopisu "Svjet Kompjutera" 2/2001 temu "Istraživači elektronskih granica" i neka posjete sajtove:
www.neworder.box.sk
www.textfile.com i neka sami zaključe.
Ova tema je protiv pametovanja i laganja jer želim pravi odgovor kad postavim neko pitanje a neko sr...
[ ventura @ 22.11.2002. 21:43 ] @
Jel imas licno SVOJU kredidnu karticu?

Hajde mi reci broj, expiration in pin kod.

Zasto neces? Pa na kraju krajeva to je samo informacija...

[ O_D_E_Z @ 18.12.2002. 06:31 ] @
e sad prijatelju moj dragi razlika je u tome sto bi ti oplajackao njega a mi beskurpuloznu sugavu kompaniju !!!! koja nas sustavno pljacka (a ti vjerojatno radis u u njoji)
[ ventura @ 18.12.2002. 09:50 ] @
Hoces reci da je u redu pljackati kompanije?

Ja sam vlasnije 'jedne sugave i beskurpulozne kompanije' u USA. Dali ti mislis da kompanijama padaju pare sa neba pa ih je u redu pljackati?

Navedi ti meni jedan primer kako to tebe kompanija pljacka, i kako ti mislis da opljackas nju?
[ homoludens @ 27.12.2002. 16:54 ] @
da, jeste u redu pljckati telekom.
oni imaju monopol u fiksnoj i mobilnoj telefoniji (064: 49%Ptt + 51% Telekom; 063: 49%Ptt+ 51% mozda ovo nije tacno ali ja sam tako saznao, da oni to ne krija znali bi ko je odgovoran) i imaju monopol na internet i voip...
ko zna gde je kraj, a da pritom ne pruzaju odgovarajuce usluge a pritom ih nenormalno mnogo naplacuju. da li je normalno da mene minut na mobilnom kosta 23.5 din (0.39 evra) : kako pa jka dopunu od 250 din platim 300, od toga je za kredit 230, minut razgovora 15 din+20%. pa racunajte sami...
tako da je nas cilj da samo povratimo nase. ja zaista necu tudje, ali ovo je legalizovana kradja. ali je ipak kradja.
[ Ivand @ 28.12.2002. 00:49 ] @
kradja je kradja
ALI

da li treba suditi isto coveku koji je "pokrao" adobe razbivsi security pdf-a
ili mozda coveku koji je razbio DVD zastitu
i 10000000 dece "hakera" koja koriste gupost korisnika da dodju do kreditnih kartica koje kasnije peljese

[ xenox @ 28.12.2002. 14:43 ] @
Samo jedna sitnica - nemaju monopol na VOIP, ali moze im se da ne dozvole da se njihove instalacije ne koriste za VOIP usluge, sto je i u redu. Po tvome bi mogli da zabrane Netmeeting i ostale programe za voice :)))
[ MaNiAcK @ 30.01.2003. 23:47 ] @
Citat:
Ivand:
kradja je kradja
ALI

da li treba suditi isto coveku koji je "pokrao" adobe razbivsi security pdf-a
ili mozda coveku koji je razbio DVD zastitu
i 10000000 dece "hakera" koja koriste gupost korisnika da dodju do kreditnih kartica koje kasnije peljese



Ne treba suditi ni jednima ni drugima. Ti ako hoces da dajes 200 eura za photoshop i 40 eura za DVD to je tvoj problem ali ja sigurno nikad necu. Sto se toga tice iz ove zemlje nece izvuci ni dinara dok sam ja ziv.
[ MaNiAcK @ 30.01.2003. 23:52 ] @
Citat:
ventura:
Hoces reci da je u redu pljackati kompanije?

Ja sam vlasnije 'jedne sugave i beskurpulozne kompanije' u USA. Dali ti mislis da kompanijama padaju pare sa neba pa ih je u redu pljackati?

Navedi ti meni jedan primer kako to tebe kompanija pljacka, i kako ti mislis da opljackas nju?


Da jeste ukoliko je vlasnik kompanije drzava. Sve moguce drzavne kompanije/institucije pljackaju narod na sve moguce nacine. A ti ako to nisi primetio znaci da nisi bio u ovoj sugavoj zemlji veoma dugo.
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2003. 00:17 ] @
Citat:

da li treba suditi isto coveku koji je "pokrao" adobe razbivsi security pdf-a


Zamena teza - Dimitri je provalio PDF algoritam a na tebi je da cinis krivicno delo sa tim programom ako hoces - ispada da bi i MS bio kriv, jer Windows omogucava plodno tlo za pisanje raznoraznih crackova i pod DMCA "alatku" za obavljanje razbijanja. Drugo - niko nije "pokrao" adobe, vec copyright holdere materijala koji je razbijen.

I, trece, coveku je sudjeno - i presudjeno u njegovu korist.
[ igorsa @ 31.01.2003. 00:22 ] @
Citat:
MaNiAcK:
Ti ako hoces da dajes 200 eura za photoshop i 40 eura za DVD to je tvoj problem ali ja sigurno nikad necu. Sto se toga tice iz ove zemlje nece izvuci ni dinara dok sam ja ziv.

A zamisli sebe kao producenta ili režisera nekog filma ili pak da imaš kompaniju za izradu software-a, i da po godinu i više dana radiš na jenom projektu, u nadi da ćeš na njemu zaraditi pare i isplatiti sav uloženi trud, i onda ti dođe neki klinac, provali zaštitu i umnoži kopije. I ti i od projekta nemaš ni dinara.
Možda tebi deluje mnogo da plaćaš 40€ za DVD ali to je realna cena, nije to litra ulja da se prodaje za 100 din na pijaci. Sada više nije ono vreme kada se sve moglo "na crno", samo što mi za drugo ne znamo. Ali na žalost, tako je!

P.S. Ja sam potpuno za legalizaciju software-a
[ KRVOLOK @ 31.01.2003. 07:55 ] @
aaaa covjeka,da nevjerujes.Pa ajde bogati reci mi kakva je racunica placati 40€ za DVD ako ne moras,zapad mora da placa i oni se bore da neplate orginal,a mi jos uvijek nemoramo a borimo se da placamo glupe orginle,uvijek smo bili glup narod,nemamo posteno kruha da jedemo a trazimo legalizaciju...E pa na meni se nece bogatiti,bar ne na takvim glupostima tipa DVD,ajd mozda treba platiti za nekakv softwer od kog se zivi,ali za zabavu,igre i ostalo...,ne dolazi u obzir.Nismo navikli i treba se maksimalno opitrati legalizaciji,nedajte da nas opet pljackaju.
[ ventura @ 31.01.2003. 09:49 ] @
Citat:
MaNiAcK:
Ne treba suditi ni jednima ni drugima. Ti ako hoces da dajes 200 eura za photoshop i 40 eura za DVD to je tvoj problem ali ja sigurno nikad necu. Sto se toga tice iz ove zemlje nece izvuci ni dinara dok sam ja ziv.


Photoshop ne kosta 200 eura vec mnogo vise.... E sada... Ti sa tim istim photoshopom recimo dizajniras par bilboardove, oglase za novine, radis returiranje starih slika.. sta znam vec... I mesecno od tog poslica uzimas 2000-3000dem... Zar onda nije fer da platis tvorcu photoshopa njegov trudi i to sto ti je napravio alat sa kojim mozes dobro da zaradjujes? A to sto ti kazes nije pitanje hocu necu... Postoji stvar koja se zove zakon... Pa kad ti sada panduri dodju u firmu, pregledaju kompjuter, pa vide recimo nelegalan photoshop... pa ti rebnu jedno 350,000din kazne za primer drugima.. e onda ces da se hvatas za glavu...

Citat:
MaNiAcK:
Da jeste ukoliko je vlasnik kompanije drzava. Sve moguce drzavne kompanije/institucije pljackaju narod na sve moguce nacine. A ti ako to nisi primetio znaci da nisi bio u ovoj sugavoj zemlji veoma dugo.


Dobro, znaci utvrdili smo da je svekoj drzavi cilj da opljacka pojedince sto vise. Ok.
Sutra ti da se ozbiljno razbolis, nedaj boze od necega kao sto je rak ili sta ti ja znam.. Kome ces se obratiti za pomoc? DRZAVNOJ bolnici... Da ti obiju stan... Koga ces da zoves DRZAVNU policiju... Da siptari krenu sa puskama na beograd... ko ce da te brani vec DRZAVNA vojska... Znaci drzavi nije cilj samo da te opljacka... Ona mora da ima nesto sto se zove budzet da bi funkcionisala, ako ti imas takvo misljenje, onda sacekaj par godina da te prodje pubertet, pa procitaj kakve gluposti pises ovde i stidi se.

Citat:
KRVOLOK:
aaaa covjeka,da nevjerujes.Pa ajde bogati reci mi kakva je racunica placati 40€ za DVD ako ne moras,zapad mora da placa i oni se bore da neplate orginal,a mi jos uvijek nemoramo a borimo se da placamo glupe orginle,uvijek smo bili glup narod,nemamo posteno kruha da jedemo a trazimo legalizaciju...E pa na meni se nece bogatiti,bar ne na takvim glupostima tipa DVD,ajd mozda treba platiti za nekakv softwer od kog se zivi,ali za zabavu,igre i ostalo...,ne dolazi u obzir.Nismo navikli i treba se maksimalno opitrati legalizaciji,nedajte da nas opet pljackaju.


Ko se bori da ne placa originale?
Evo otidji sa 10 piratski CD-ova ili DVD-ova u sred New York-a... I prodavaj ih za $1 ... Ali pri tome JASNO da stavis do znanja da su to PIRATSKI diskovi... Ja mislim da ces pre ostariti nego sto ces nekome prodati te diskove... Tako ljudi, ako nista drugo, imaju osecaj za postovanje prema tudjoj imovini... I ako je jedna britney spears ili ko vec, ulozila milione dolara u sebe i svoju muziku, onda je red da ti platis recimo $15 za njen CD kako bi mogao nesmetano da uzivas u toj njenoj muzici, i kako bi sutra neka durga pevacica koja je jos bolja od nje, mogla da snimi jos bolji cd, i ti bi jos vise onda uzivao u toj novoj muzici....

Kad imas takva uverenja... Onda sve kafice, koncerte, bioskope, sportske automobile treba uciniti besplatnim... Jer sve to sluzi za zabavu... Glupo razmisljanje sasvim...
Treba da shvatis da iza recimo Counter Strikea ima 300 ljudi koji zive od prodaje te igra i hrane svoje familije od toga. 300 ljudi koji su ucestvovali u izradi te igre, kako bi ti mogao da se zabavis i ispunis svoje slobodno vreme... Stavi se na njihovo mesto.. da recimo radis 2 godine sa gomilom ostalih programera na projektu najnovije video igrice, da zivite za to vreme od kredita koje ste uzeli, u nadi da ce te odplatiti kad igrica krene u prodaju, i igrica postigne maksimalan boom, ali niko nece da je plati.. svi igraju piratske.. i onda svi vi zajedno propadnete, i vise u zivotu en napravite nijednu igru... I tako uskratite te supke sto nece da plate za jos boljih gara u buducnsosti..

Da se tako razmislja, industrija igara bi nestala u 1985, a ti bi jos uvek igrao space invaders a ne counter...
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2003. 10:35 ] @
Citat:

aaaa covjeka,da nevjerujes.Pa ajde bogati reci mi kakva je racunica placati 40€ za DVD ako ne moras,zapad mora da placa i oni se bore da neplate orginal,a mi jos uvijek nemoramo a borimo se da placamo glupe orginle,uvijek smo bili glup narod,nemamo posteno


Zapad mora da placa... hahahah... bandwidth koji odlazi na piratovani sadrzaj sa univerziteta twente ka atlanskom linku je oko 1 - 2 Gb/s prosecno, 24/7 30 dana u mesecu 12 meseci u godini. 2 Gb u sekundi... A utwente je samo jedan univerzitet koji ima dosta "share" sadrzaja.

Na zapadu niko ne valja ilegalne CD-ove i DVD-ove ali te niko ne sprecava da dovuces muzicki CD sa neta za nekoliko minuta.

Nije bas sve tako jednostavno sto se digitalne multimedije tice, recimo da industrija (RIAA & MPAA) zeli da zadrzi svoj polozaj bukvalnim reketiranjem svih, ali im to sve slabije i slabije ide - ovde niko ne brani pirateriju, ali takodje imam protiv gangsterskog naplacivanja i licenci koje namecu RIAA i MPAA.

Citat:

ako je jedna britney spears ili ko vec, ulozila milione dolara u sebe i svoju muziku, onda je red da ti platis recimo $15 za njen CD kako bi mogao nesmetano da uzivas u toj njenoj muzici, i kako bi sutra neka durga pevacica koja je jos bolja od nje, mogla da snimi jos bolji cd, i ti bi jos vise onda uzivao u toj novoj muzici....


Britney spears je mozda ulozila svoj "virginity" da se pojavi na TV-u, milione je ulozila RIAA i njen izdavac (ko god da je) kako bi napravili mnogo vise para. Mainstream muzika je biznis, a RIAA pokusava da zadrzi biznis model iz '50-tih godina 20-tog veka kada su bili neprikosnoveni i kada nisi mogao da kloniras muzicke ploce, a da bi se pojavio na "trzistu" morao si da imas velikog izdavaca iza sebe - medjutim taj biznis model je osudjen na propast pojavljivanjem novih tehnologija (internet, kompresija, itd..) i izdavacke kuce se mogu naci u nezavidnom polozaju - da su nepotrebne, e tu nastaje problem i oni pokusavaju na svaki nacin da zadrze status quo, a to rade tako sto pokusaaju da oporezuju prazne CD-R diskove, bandwidth (!! da, svaki kilobit, jer - mozda - neko moze da piratuje njihovu svojinu) itd.. sto je klasicni gangsteraj.

U Belgiji, recimo, ti placas porez na prazan disk (mislim cak i HDD) koji ide nekoj njihovoj muzickoj asocijaciji - pa cekaj, prvo - odakle oni znaju sta ce, recimo, meni CD-R disk (meni u 99% slucajeva ne treba za muziku), a drugo - odakle oni znaju KOGA bi ja mozda mogao da kopiram i kome taj novac pripada - to je najobicniji porez na budale.

Takodje, nisam siguran da su i na zapadu svi raspolozeni da placaju $15 da bi posle citali u tabloidima kako neko smrce kokain, vozi luksuzna kola i bleji u vili od nekoliko miliona $ - da jesu, ne bi bilo ovoliko sudskih sporova protiv sharing kompanija kao sto su kazaa, itd... I ne bi 50% saobracaja na atlanskom optickom linku odlazilo na mp3, divx, itd...

Citat:

Evo otidji sa 10 piratski CD-ova ili DVD-ova u sred New York-a... I prodavaj ih za $1 ... Ali pri tome JASNO da stavis do znanja da su to PIRATSKI diskovi... Ja mislim da ces pre ostariti nego sto ces nekome prodati te diskove


:) moj ortak koji drzi CD prodavnicu u Beogradu mi stalno prica kada mu udje neki Amer, Francuz ili Englez - da ne izlaze bez 200-300 eura i par stotina kupljenih diskova...

A zasto bi kupovali za $1 disk, kad mogu preko broadband konekcije da dovuku i sprze taj isti disk za mnogo manje od $1 :))))))

Potrosaca u USA ima 200 miliona (i vise), a procenat onih koji kupuju diskove je jos uvek dovoljno visok , ali opada svake godine i muzicka industrija to kompenzuje tako sto uvode nove rekete radio stanicama, kaficima, proizvodjacima praznih medijuma itd..
[ KRVOLOK @ 31.01.2003. 12:48 ] @
Citat:
ventura:
Kad imas takva uverenja... Onda sve kafice, koncerte, bioskope, sportske automobile treba uciniti besplatnim... Jer sve to sluzi za zabavu... Glupo razmisljanje sasvim...
Treba da shvatis da iza recimo Counter Strikea ima 300 ljudi koji zive od prodaje te igra i hrane svoje familije od toga. 300 ljudi koji su ucestvovali u izradi te igre, kako bi ti mogao da se zabavis i ispunis svoje slobodno vreme... Stavi se na njihovo mesto.. da recimo radis 2 godine sa gomilom ostalih programera na projektu najnovije video igrice, da zivite za to vreme od kredita koje ste uzeli, u nadi da ce te odplatiti kad igrica krene u prodaju, i igrica postigne maksimalan boom, ali niko nece da je plati.. svi igraju piratske.. i onda svi vi zajedno propadnete, i vise u zivotu en napravite nijednu igru... I tako uskratite te supke sto nece da plate za jos boljih gara u buducnsosti..

Da se tako razmislja, industrija igara bi nestala u 1985, a ti bi jos uvek igrao space invaders a ne counter...


Da Ventura slazem se ja sa tobom da je to ispravno i jedino logicno rijesenje koje omogucava da industrija opstaje,ali uzmi cinjenicu da ti isti usrani ameri ili bilo koji drugi zapadnjaci zive i razvijaju se razarajuci nasu zemlji i zemlje slicne nama,isprobavajuci rakete na njoj,koliko su samo zla i patnje nanijeli ovom narodu.Sve su nam uzeli,ostala je samo dusa.I ti sad trazis da se smaknu pirati,vidis,drzava je superiorna kad treba takvu stvar rijesavati kao i bilo koju kad treba neko da zgrne pare,kod nas treba jos mnogo,mnogo stvari uraditi na nivou drzave pa tek onda doci do legalizacije.Nama ne funkcionicu osnovne stvari a treba da ganjamo pirate,i tu uvijek postoji ono:pa dobro od necega se mora poceti,jeste,ali taj pocetak je uvijek kandzija za obicni narod.Zasto da mi budemo zapadnjaci samo kad treba placati,kad ni u cemu nismo kao oni zasto bi bili i u legalizaciji.Ivan je dobro rekao,brate ko hoce neka plati ,a ko nece njegova stvar,zasto nametati nama situaciju u kojoj nema izbora.Neka giganti funkcionisu bez nas,kad dosad nisu propali nece ni sad.
[ Ivan Dimkovic @ 31.01.2003. 13:02 ] @
Krvolok,

Nemoj da mislis da ce zakonodavstvo da ti uskrati pravo da kao fizicko lice koristis piratovani softver - nigde se to nije uspelo, pa svakako nece u YU. Stvar pojedinca je da li ce nesto kupiti ili ne ili krsiti zakon - manje-vise, sa stanovista makroekonomije to i nije tako bitno.

Ono sto je bitno - i sto ja potpuno podrzavam - je da se unisti piraterija u firmama, i firme kojima je osnovni izvor prihoda piraterija. Izvini, molim te, u najstrozem centru Beograda do pre godinu dana si mogao da vidis lokale koji vrede mnogo para, u kojima se nalaze kompanije koje valjaju piratovane CD-ove i DVD-ove, i ciji vlasnici su napravili male imperije zahvaljujuci zakonu koji je ignorisao pirateriju. To je nedopustivo i novi zakoni bas ciljaju na takve dripce.

Drugo, krajnje je neposteno da neka firma koristi ilegalan softver koji im je neophodan za posao, a da njihovi konkurenti isti placaju - i samim tim njihovi proizvodi ne mogu biti jeftini kao proizvodi ovih sto ne placaju softver - a da ne pricamo o gubitku softverske industrije, koja ipak isto hrani mnogo ljudi.