[ Swibor @ 21.03.2006. 21:55 ] @
Da li kod nas postoji bilo koji zakon koji dotiče internet.
[ obucina @ 21.03.2006. 23:30 ] @
Ima. Sta te konkretno zanima?
[ Swibor @ 22.03.2006. 17:17 ] @
Hvala na javljanju!
Naime interesuje me ukoliko registrujem sajt com. kome zakonu podležem??
[ tebrino @ 23.03.2006. 18:52 ] @
Ako ne radiš nešto vrlo nelegalno, onda nijednom ;)
[ Swibor @ 23.03.2006. 22:27 ] @
Šta se dešava ako počnem da prodajem reklamni prostor bez ikakve registracije firme, postoji li bilo kakva služba koja prati takve aktivnosti.
[ tebrino @ 24.03.2006. 01:07 ] @
Pročitao sam negde na ovom forumu (ne znam tačno gde), da ukoliko prodaješ reklamni prostor domaćoj firmi, samo se sastavi ugovor o delu i onda više nemaš nikakve obaveze jer firma plaća porez.

Mada moraš da proveriš jer ja nisam knjigovodja ni advokat :)
[ fantomas @ 24.03.2006. 01:10 ] @
samo ako zaradjujes vise od poslanika onda ce da te oderu ako neprijavis prihod i platis globu

mada se i to da srediti pa primis uplate na mnogo razlicitih imena, naprimer clanova porodice, ili otvoris neki racun u tri lepe, devicanska ostrva i ti si nevin

[Ovu poruku je menjao fantomas dana 24.03.2006. u 02:15 GMT+1]
[ Swibor @ 25.03.2006. 22:24 ] @
Priča je malo komplikovanija, u Zakonu o oglašavanju postoji spisak podataka koje oglašivač mora da ima o svakom klijentu koji je oglašen...
Interesuje me kakva su iskustva u praksi...
[ tebrino @ 25.03.2006. 23:25 ] @
Ovako stoji situacija. Od ljudi koje ja poznajem, a da pritom rade isključivo sa inostranim kompanijama, niko nije platio ni jedan dinar za porez! Mene je to dugo brinulo i konsultovao sam se sa jednim knjigovodjom koji nije imao pojma o čemu ja pričam i posle dugog razgovora došli smo do zaključka da bi bio obavezan da platim samo u slučaju da zaradjujem, kako reče Fantomas, "više od ministra". Zaboravio sam kako se zove tačno zove taj porez, ali znam da na TV-u stalno zvone o tome. Svake godine je drugačiji minimum tvojih prihoda (čitaj veći) i mislim da si trenutno obavezan da ga plaćaš ukoliko zaradjuješ više od ~1.2 miliona dinara godišnje.

Moram opet da se ogradim da ne garantujem da je išta od ovoga tačno

[Ovu poruku je menjao tebrino dana 26.03.2006. u 00:27 GMT+1]
[ bokili @ 26.03.2006. 00:17 ] @
Na svaki cek ili na svaki transfer iz inostranstva se placa porez a ne samo ako preasis sumu 1.2 miliona... Samo sto trenutno kod nas to niko ne kontrolise ukoliko se radi o manjim sumama:)
[ Swibor @ 26.03.2006. 10:01 ] @
Zahvaljujem se na odgovorima, ovo je zaista odličan forum.
Dakle u stvari rad sa sajtom .com se vodi kao da sam zidar ili daktilograf pa pružam usluge firmama koje su dužne da plate dažbine a ja uzimam samo čist novac (naravno dok ne prestignem poslanike)...
Ostaje samo da deo o tome šta sme da se reklamira a šta ne...
Između ostalog oglašavanje advokata i hrane za bebe je zabranjeno...
[ Swibor @ 12.05.2006. 21:56 ] @
Eto mene opet...
Želim samo da upoznam one koji nisu imali dodira sa ugovorom o delu da su razni porezi, doprinosi itd... 40% od bruto sume (koja bezvezna formulacija). Tako ako neko misli išta duže da radi ili sa većim brojem korisnika ipak je mnogo lakše kao preduzetnik(agencija), paušalac jer klijenti i kad su zainteresovani za kupovinu prostora traže fakturu a sama priča o ugovoru o delu im već deluje komplikovano. Takvi su kakvi su šta se tu može, uglavnom sa fakturom to ide glatko.
Pozdrav moderatoru.
[ Dragan Varagic @ 12.05.2006. 22:09 ] @
O ovoj problematici (otvaranje firme ili ne) ima više tema na ovom sajtu, a na ovom forumu možete pogledati i ovu temu:
http://www.elitesecurity.org/tema/172000

Inače, sistem ugovora o delu sa aspekta plaćanja (45% na neto cenu) je i smišljen tako da se firmama isplati da rade sa firmama, a ne sa pojedincima.