[ monstrum @ 22.03.2006. 12:39 ] @
Imam mrezu sa 4 racunara preko rutera, svi nakaceni na Internet preko istog. Prikacio bih jos 2 racunara ali posto ruter ima 4 izlaza da li mogu da uzmem jos jedan ruter pa da na izlaz prvog rutera nakacim ulaz 2 i da tako prikacim jos 2 racunra na Internet?




[ broker @ 22.03.2006. 13:39 ] @
A sto ne bi moglo?

Samo ti je jeftnijie i jednostavnije da za to upotrebis switch, osim ako bas nije neophodno da druga grupa racunara bude izolovana ruterom.
[ Milan Andjelkovic @ 22.03.2006. 14:03 ] @
Čak i ako je neophodno da grupe budu 'izolovane', može da se upotrebi samo jedan ruter uz jedan switch sa podrškom za vlanove.
[ monstrum @ 22.03.2006. 14:08 ] @
Zeleo bih da izbegnem switch jer njime ne mogu da limitiram protok interneta
svakom racunaru posebno. Znaci u principu bi trebalo da radi, to mi je vazno
da ne kupujem ruter bezveze. Hvala svima.
[ broker @ 22.03.2006. 14:50 ] @
Switch ti samo povecava broj prikljucaka na ruteru, a ruter i dalje radi limitiranje (osim ako softverski nije ogranien da ne moze da se podesi limitiranje za vise klijenata nego sto ima prikljucaka, sto je besmisleno)
[ Marcony @ 23.03.2006. 09:31 ] @
@broker
Pa nije valjda da i takva glupost postoji?
[ monstrum @ 23.03.2006. 09:56 ] @
Citat:
(osim ako softverski nije ogranien da ne moze da se podesi limitiranje za vise klijenata nego sto ima prikljucaka, sto je besmisleno)


Trenutno imam i taj problem. Tj. imamo zakupljenih 100KB/s protoka i 4 racunara, i hteo bih da limitiram protok svima podjednako na po 25KB/s, video sam ovde gomilu postova na tu temu i preporucenih programa, Isprobao sam 3-4 ali ni s jednim nisam uspeo zasigurno da podesim po IPovim protok svakom racunaru po naosob... ali mi je to sekundarno... bitno mi je da proradi ovo 'ruter na ruter'.
[ AdiX @ 31.03.2006. 16:35 ] @
Kupi switch samo malo vise portova sve nakaci na switch i onda switch na router, router preko wan interfejsa na adsl modem ako imas i uzivaj. Ruter podesi da radi NAT i preko PPPoE na net.