[ marko1985 @ 30.03.2006. 00:04 ] @
Pozdrav svima,

duze vreme pratim ovaj forum, tj. ucim sa njega, ali tek sad se uclanih. Konacno , resio sam nesto i ja da uradim i odmah sam nabasao na jednu nedoumicu.
Naime, brat i ja hocemo da spojimo nasa dva kompa sa drugom iznad. I postoavili smo male kanalice, stavili mikrouticnice, kupili mali switch, i sutra bi trebali i da se konacno umrežimo.E sada, pošto imamo mikrouticnice, treba mi pomoć oko sledećeg. Ne znam da li kada se koriste mikrouticnice mora na drugoj strani kabla takođe bude mikroutičnica ili mođe odmah onaj konektor da se stavi pa da direktno kabl ide u switch. Ili ipak moramo da kupimo i patch panel pa iz njega kablovi da idu u switch.

Nadam se da ste me razumeli.

Hvala unapred na pomoći
[ pctel @ 30.03.2006. 00:29 ] @
Taj kabl koji ide kroz te kanalice je verovatno pun presek, koji se malo teze ugradjuje u RJ45 mikroutikac i posle toga verovatno ako se pomera lako ispadne. Zato se postavlja uticnica i sa druge strane, da izmedju dve uticnice ide pun presek kabla a od racunara do uticnica ide licnasti. Nije nemoguce povezati pun presek sve do racunara.
[ calexx @ 30.03.2006. 01:47 ] @
Ako ste već krenuli da radite po propisu, trebalo bi da stavite patch panel ispred sviča. To je u principu jeftinije rešenje no da stavljate te mikroutičnice mada u vašem slučaju verovatno nije tako pošto su patch paneli skuplji od 2-3 utičnice. Možda je trebalo da ih preskočite i da provučete fly kabl od svakog PC-ja do sviča. Na patch kabl ne idu konektori, kao što i fly kabl ne ide u utičnice. Koji ste kabl koristili?

[Ovu poruku je menjao calexx dana 30.03.2006. u 02:50 GMT+1]
[ marko1985 @ 30.03.2006. 12:41 ] @
Hvala svima na pomoći,
e sada...nisam siguran koji kabl koristimo ali je baš krut i i čvrst. Tako da mislim da nije fly kabl.
Inače u celu priču smo se upustili jer nismo hteli da se kablovi motaju oko nogu, nego kulturno da prolaze kroz kanalice, što mislim da je efektinije rešenje.
Bilo kako bilo. Ja sam i na drugi kraj kabla stavi te mikroutičnice.
Ako sam u pravu onda sada cela priča ide sledećim tokom:

1. UTP kabl od kompa do mikrotičnice
2. Na drugom kraju kabla isto je mikroutičnica i iz nje opet UTP kabl ide do switcha
3. I tako za svaki računar posebno

valjda je to to. Baš ću biti srećan ako ovo sve proradi, a nadam se da hoće. Inače sve smo radili po takozvanom B standardu
[ calexx @ 30.03.2006. 19:22 ] @
To bi trebalo da bude u redu. Ipak, nadam se da nećete da pravite kablove od računara do utičnice od istih koje ste koristili za vezu između utičnica. Najjednostavnije je da kupite gotove, prilično su jeftini. Inače na njima piše da li su fly ili ne. Nema zašto da ne radi, pod uslovom da je onaj ko je povezivao umeo da to uradi. Tada je mogao i da vidi da li je puna žica. Ko je povezivao utičnice?
[ marko1985 @ 31.03.2006. 14:34 ] @
Utičnice i sve sam poezivao ja. Kao ja se najbolje razumem u tu priču, ludilo :)
Pa probao sam da pravi te male kablove od istog kabla, ali nisam uspeo. Tako da sam kupio 6 gotovih kablova i stavio ih. Patch panel još nismo kupili, jer nam je budžet opao, ali smo direktno one module spojili sa switch-om. Malo je ružno, ali neka ga dok ne kupimp patch. U svakom slučaju sve kao radi i ja sam bio presrećan, ali ipak me jedno buni.


Naime, povezali smo se u mrežu ali u na onim malim monitorčićima u donjem desnom uglu ima neki žuti kružić i izlazi obaveštenje da je možda protok mreže ograničen. Šta to znači, i jel može to da se sredi ? Meni se čini da je protok ok, ali možda i nisam u pravu .
[ calexx @ 31.03.2006. 22:04 ] @
Pa valjda se razumeš kad imaš sve one alate za povezivanje. Valjda si video kakva je žica i zašto neće u konektore. Ako ste stavili utičnice, patch panel vam nije potreban, to je praktično jedno isto, u patch panelu su moduli koji idu i u priključne kutije. Tj, taj panel je parče isečenog pleha u koji se ubace moduli i onda lepo legne u orman i obično nije jeftin.
Za ono drugo ... da li ti je u lokal konekciji uključeno Notify me when this connection has limited or no connectivity? Ako jeste, samo ga isključi.
[ marko1985 @ 03.04.2006. 12:03 ] @
Sve sam uradio kako ste mi rekli, i sve radi. Hvala na pomoci !!!