[ ImPlant @ 30.11.2002. 14:50 ] @
mozda sem promasio forum ali nisam znao gde da ovo pitam

nikako nezelim da pokrenem rat i prepucavanje tipa ovoj OS je bolji, ovaj nevalja itd... pa zato molim da oni koji nomogu objektivno da pisu o OS-ovima preskoce ovu temu.

interesuje me da li postoji i kakva je razlika izmedju unix-olikih OS-ova i WIN platforme na najnizem nivou. ako moze neka neko malo pojasni tu oblast (znaci onaj deo izmedju bios-a i korisnickog interfejsa).

hvala

.
[ Dragi Tata @ 30.11.2002. 18:45 ] @
http://msdn.microsoft.com/libr...g/html/UCMGch02.asp?frame=true
[ ImPlant @ 30.11.2002. 19:57 ] @
hvala ti Dragi Tata

.
[ RedHat @ 04.12.2002. 01:29 ] @
Razlike su, ukratko (pretpostavljam da prvenstveno mislis na Linux, pa pisem imajuci u vidu distribucije koje se smatraju najboljima za pocetnike, npr. Mandrake Linux):

- 10% komplikovanija instalacija nego kod Windows-a;
- 50 puta manje igrica (koje su uz to i primitivnije nego Win igre)
- 200% teze podesavanje cirilice
- 300% ruzniji fontovi
- 17000% komplikovanija instalacija dodatnih programa (npr. onih koje download-ujes sa interneta)
- moras imati hardverski modem, koji je obicno eksterni (mada ima sve vise drajvera i za Winmodeme)

Ako se i odlucis za Linux, trebace ti oko 1-2 meseca da pokapiras cak i osnovne stvari.
No, kao sto vidis, ja koristim Linux i nista mi ne fali (Živojin Đorđević - srpska latinica, Gojko nije pustio da se koristi ćirilica na ovom forumu, a to sam hteo da stavim). Razlog? Zanimljivije je!
[ caiser @ 04.12.2002. 02:25 ] @
Lets see...

- Mandrake instalacija - dovedena do savršenstva (najveći problem je šta od silnih paketa izabrati). Znači krajne jednostavna.
- Za igrice si u pravu.
- Podešavanje ćirilice je veoma lako (barem u KDEu).
- Što se fontova tiče možeš da koristiš sve win fontove tako da se o ružnoći ne može pričati.
- Kod instalacije novih programa si donekle u pravu. Ako koristiš .rpm pakete onda je krajnje jednostavna, a koristiš source onda ćeš morati da se malo pomučiš (ako se kucanje 3 komande može nazvati mučenjem) ali će tako programi koje instaliraš biti savršeno prilagođeni tvom računaru.
- Možeš koristiti winmodeme jer postoje drajveri za veliki broj ovih modema. Ja koritim lucenta i mogu reći da radi 100x bolje nego sa win drajverima u winu.

Toliko. Pozdrav.
[ Dragi Tata @ 04.12.2002. 15:55 ] @
Meni se čini da je čovek pitao:

Citat:
ImPlant:
interesuje me da li postoji i kakva je razlika izmedju unix-olikih OS-ova i WIN platforme na najnizem nivou. ako moze neka neko malo pojasni tu oblast (znaci onaj deo izmedju bios-a i korisnickog interfejsa).


, a vi mu odgovarate kako se podešava ćirilica pod KDE-om.

Držimo se teme.
[ caiser @ 04.12.2002. 16:37 ] @
Ma znam šta je on pitao. Moj post je bio odgovor na prethodni gde su rečene neke neistine (da ne kažem gluposti) o linuxu.
[ ImPlant @ 04.12.2002. 17:52 ] @
hvala svima ali ono sto me je stvarno interesovalo sam nasao na linku koji mi je Dragi Tata dao.

jos jednom hvala svima