[ MatezYU @ 06.04.2006. 06:39 ] @
Radio sam do sada sa BDE, access-ovim bazama itd... Zaintreresovao sam se za firebird. Skinuo sam ODBC drajver sa njihovog sajta i instalirao. Ali nista mi se ne pojavljuje kada pokusavam napraviti onaj string link u delfijevoj komponenti ADO connect. Takodje nije mi jasno da li mogu da napravim uz pomoc nekog programa vizuelno tabele, da napravim kljuceve, odradim relacije itd... Postoji li neki editor da firebird tabele ?
Hvala vam puno
[ delalt @ 06.04.2006. 19:37 ] @
Pozdrav,
čini mi se da uopšte nisi pogledao top teme u ovom forumu.
Pošto koristiš Delphi, možeš koristiti i druge komponente za konekciju, ne samo ADO.
[ aleksandarpopov @ 07.04.2006. 16:55 ] @
1. Napravi u control panelu -> administrative tools -> ODBC datasource sistemski ili korisnicki da gadja tvoju bazu ako vec koristis ADO
2. Za vizuelno pravljenje baza,tabela pogledaj na netu, ne mogu tacno da se setim naziva ali EMS Firebird/interbase manager, mislim da imaju i neku lite, besplatnu verziju...(nisam siguran)!
3.Za administriranje imas Flamerobin
Pozdrav
[ mikia @ 11.06.2006. 20:44 ] @
Dobro je da si izabrao Firebird.
To je provrereno dobra baza odlicnih performansi.
U njoj ces moci da realizujes za pocetak manje, a kasnije i veoma ozbiljne projekte.

Nego...

Napravi prazan form stavi standardne komponente:
TIBDatabase, TIBTransaction, TIBQuery, TIBSQL i kreni.

Kao sto je kolega predlozio pogledaj prvo Flamerobin, a zatim http://www.ibexpert.com/

Zelim ti puno uspeha!
[ Brkic @ 11.10.2007. 20:28 ] @
Posto sam i ja pocetnik sa FireBird-om imam par pitanja...

uspeo sam preko alata FlameRobin napraviti bazu i tabele
ali hteo bih da iz mog programa mogu napraviti bazu i tabele klikom na dugme 'Napravi'
npr. baza PROBA.fdb sa tabelom PODACI1/ime,prezime/ i tabelom PODACI2/broj1,broj2/
pokusavao sam nesto ali ne ide.
Moze li neko objasnjenjenje kako napraviti sa kojom komponentom.
Korisio sam komponente pFIBDatabase,pFIBDataSet,pFIBTransaction i DataSource
[ savkic @ 12.10.2007. 10:40 ] @
> uspeo sam preko alata FlameRobin napraviti bazu i tabele
> ali hteo bih da iz mog programa mogu napraviti bazu i tabele klikom na dugme 'Napravi'

Nisi naveo zašto tvoj pokušaj nije uspeo, ali pretpostavljam da si odjednom pokušao da napraviš čitavu strukturu. Za to su potrebne posebne skript komponente, IBX ima jednu takvu, ne znam da li FIB koji koristiš ima isto. Ako nema moraćeš ili da razdvojiš svaki od DDL izraza ili da kreiranje skripta prebaciš na isql (FB command line utility). Prilikom izvršavanja DDL komandi gledaj da budeš jedini konektovan na bazu.
[ Brkic @ 12.10.2007. 12:19 ] @
Koristim FIB 6.7.0 Release

sa kojom komponentom treba da radim da bi se mogla napraviti nova tabela u postojecoj bazi ??
probao sam preko pFIBDataSet.SQLs da napravim novu tabelu ali nece, da li treba koristiti pFIBQuery ???

ovo sam prekopirao iz DDL za pravljenje baze,da li je dobro.

SET SQL DIALECT 3;
CREATE DATABASE 'C:\Proba.FDB'
PAGE_SIZE 4096
DEFAULT CHARACTER SET NONE;
[ Miloš Baić @ 12.10.2007. 15:37 ] @
Da li si probao sa TpFIBScript?
[ Brkic @ 12.10.2007. 19:09 ] @
nasao sam je na internetu ali ima FIBScript samo za FIB 6.4 verziju a ja imam 6.7 tako da ne radi.
[ Brkic @ 12.10.2007. 19:25 ] @
uspeo sam naci pravljenje baze na dugme, mozda nekom zatreba

procedure TForm1.CreateNewDatabaseClick(Sender: TObject);
begin
with Database1 do begin
DBParams.Clear;
DBParams.Add('USER ''SYSDBA'' PASSWORD ''masterkey''');
DBParams.Add('PAGE_SIZE = 2048');
DBParams.Add('DEFAULT CHARACTER SET WIN1251');
DBName := 'SERV_DB:C:\DB\TEST.GDB';
SQLDialect := 3;
end;
try
Database1.CreateDatabase;
except
// Error
end;
end;


ostao je problem napraviti tabelu u bazi, ako neko zna neka napise.Znam da treba ovako ali sa kojom komponentom.
Probao sam FIBDataSet.SQLs ali nece,ne izbaci ni gresku ali ne napravi tabelu, imali pomoci ???

CREATE TABLE PROBA (
ID INTEGER NOT NULL,
A VARCHAR(10),
B VARCHAR(10),
CONSTRAINT PK_PROBA PRIMARY KEY (ID)
)

[Ovu poruku je menjao Brkic dana 12.10.2007. u 20:48 GMT+1]
[ Brkic @ 14.10.2007. 23:43 ] @
Problem resen za ZEOS komponentama
[ rambo @ 16.10.2007. 07:18 ] @
Pogledaj malo TpFIBDatabase komponentu (sve njene metode). Imaš tamo gomilu pomoćnih funkcija koje ti upravo služe za takve stvari, kao što je kreiranje nove baze, kreiranje tabela i drugo. Takođe ima i dosta funkcija za dobijanje informacija od samog servera i o bazi na koju si trenutno povezan.

Najbolje bi bilo da negde nađeš (možda već imaš ako posedućeš punu regularnu verziju) dokumentaciju za FIBPlus. Tamo bi trebalo da imaš sve lepo objašnjeno.