[ LightBow @ 03.12.2002. 02:25 ] @
Molio bih da mi preporucite najbolji nacin da povezem dva kompjutera. Problem je sledeci:
Imam dva identicna laptopa opremljena integrisanom fast ethernet karticom. Nabavio sam cat5 kabal sa rj45 konektorima. Negde sam medjutim procitao da uz taj kabal mora hub, pa me interesuje da li je to tacno i ako jeste kako se zove kabal kojim bih uradio posao bez huba.
E sad, znam da je ethernet najbrza mreza, ali problem je sto na jednom kompjuteru ne mogu da instaliram drajvere i najverovatnije da se pokvario lan adapter.
Najvaznije mi je da oba kompa istovremeno rade na internetu. Posto imam win2k i jedan nalog koristio bih, naravno, ics. Interesuje me da li bi mi direct cable connection bio ok. Da li neko zna koja je brzina prenosa pri ovoj vezi sa obicnim kablom. Povezan sam modemom na internet.
Dakle interesuje me da li bi gubitak brzine bio osetan pa bi bilo bolje da platim popravku lan-a, sto je veoma skupo.
[ bOkIcA @ 05.12.2002. 03:04 ] @
Ako imas USB, a verovatno imas, uzmi usb2lan konektor. Mislim da je bio 20 jura ili dem.
http://www.safeway.to
(ja imam od ovih)
[ mikis @ 06.12.2002. 01:48 ] @
Citat:
LightBow:
Imam dva identicna laptopa opremljena integrisanom fast ethernet karticom. Nabavio sam cat5 kabal sa rj45 konektorima. Negde sam medjutim procitao da uz taj kabal mora hub, pa me interesuje da li je to tacno i ako jeste kako se zove kabal kojim bih uradio posao bez huba.


Treba ti crossover (ukrsteni) kabl. To ti je najbolje resenje. Direct Cable connection je max. brzine do 115kb, prema tome dovoljno eventualno za surfovanje (ako imas samo dial-up vezu), ali je prebacivanje vecih fajlova pravo mucenje. Ako ti je skupa popravka lan adaptera, razmisli o kupovini PC Card (PCMCIA) Ethernet kartice za laptop. Mogu se naci vec za 30-ak eura.
[ LightBow @ 09.12.2002. 15:05 ] @
Citat:

bOkIcA :
Ako imas USB, a verovatno imas, uzmi usb2lan konektor. Mislim da je bio 20 jura ili dem.

Posto mi je LAN adapter neispravan, nije mi jasno kako bi mi usb2lan konektor pomogao. A cak i da je ispravan, mozes li mi objasniti kako bih ga iskoristio i koje bi bile prednosti? Ostaje mi mikisovo resenje, posto vec imam 3com ovu PC karticu. Jedini problem je dongla - kabl koji u obliznjoj prodavnici kosta skoro 70 eura tako da cu morati malo da potrazim
Hvala na odgovorima.
[ bOkIcA @ 10.12.2002. 19:45 ] @
Na racunar sa neispravnom mreznom u usb prikljucis usb2lan, a na drugi ukrsteni utp.
[ mikis @ 11.12.2002. 00:13 ] @
Citat:
LightBow:
Posto mi je LAN adapter neispravan, nije mi jasno kako bi mi usb2lan konektor pomogao. A cak i da je ispravan, mozes li mi objasniti kako bih ga iskoristio i koje bi bile prednosti? Ostaje mi mikisovo resenje, posto vec imam 3com ovu PC karticu. Jedini problem je dongla - kabl koji u obliznjoj prodavnici kosta skoro 70 eura tako da cu morati malo da potrazim
Hvala na odgovorima.


Pod "USB2LAN" pretpostavljam da je bokica mislio na mrežni adapter koji se na računar priključuje preko USB porta. Pošto je cena otprilike ista kao i cena PC Card (PCMCIA) mrežnog adaptera, mislim da je prednost na strani PC Card rešenja jer je znatno brže i ne zauzima USB port.

70 eura je previše za kablić, ovde cele PC Card mrežne kartice 10/100Mbit Fast Ethernet koštaju 30 evra (Sweex) do 50 evra (Belkin).
[ bOkIcA @ 11.12.2002. 03:10 ] @
Postoji i jednostavniji usb nacin (adapter), da ne objasnjavam pogledaj link.
Maticni sajt je ovde.
A ovako izgleda USB2LAN adapter.

Mrezni adapter je naravno najbrza solucija.