[ SASA M. @ 11.04.2006. 22:18 ] @
Potreban mi je program za pic da bih drugaru napravio uredjaj koji broji sate. Ovako je jednostavnije nego sa standardnim kolima. Ako neko ima vremena da mi napise, ne bi trebalo da mu oduzme puno vremena jer je zahtev jednostavan.

Znaci, kada se dovede napajanje na pic on treba da broji sate i to pokazuje na displeju(5 cifara). Kada se napajanje
prekine i ponovo vrati treba da nastavi tamo gde je stao. Kada odbroji do kraja, moze da pocne iz pocetka.To je sve.

Pretpostavljam da bi moglo da svakih par minuta u eeprom zapise trenutno stanje. Prevelika preciznost nije potrebna, pa sam u semi izostavio externi oscilator, a dodao sam taster da bi mogao brojac da se vrati na pocetnu vrednost(00000).

Da li bi moglo da se napravi ovako kako sam nacrtao, buduci da sam negde procitao da interni eeprom u pic-u izdrzava
samo 1000 ciklusa upisivanja?!?

Na slici je varijanta sa lcd-om(HD44780), nacrtao sam jos i varijantu sa 5 led displej-a, ali je malo komplikovana za izradu
u kucnim uslovima tako da za sada od nje odustajem.
Pic bi trebao da bude 16F628, na slici je 16F84 zato sto je njegov simbol u eagle lepsi od 16F628.



[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 11.04.2006. u 23:20 GMT+1]
[ 16f84 @ 12.04.2006. 06:34 ] @
Možda bi upotrebio i kolo PCF8593 (Clock/calendar with 240 8-bit RAM) Sa pic-om se spaja putem I2C. Ovog možeš napajat baterijom ili večjom elektrolitom. Radi 1-6V a troši "ništa" - 50uA max.

Citat:
Da li bi moglo da se napravi ovako kako sam nacrtao, buduci da sam negde procitao da interni eeprom u pic-u izdrzava
samo 1000 ciklusa upisivanja?!?


1000 se može programirati a u eeprom (data memory) se može upisivati 1.000.000 X
[ SASA M. @ 12.04.2006. 15:02 ] @
Ovo je sigurno najbolje resenje, ali nema potrebe za tim. Potreban je najprostiji brojac, samo je caka da pamti tu dokle je stao. Kako je vreme brojanja vise godina izbegao bi resenja sa baterijskim napajanjem. Postoje mehanicki brojaci koji su za istu svrhu, recimo u traktorima imas takav koji broji radne sate. Kada traktor radi on broji koliko sati je radio. Takodje i digitalni,fabricki sa gomilom funkcija, ali mi je to nepotrebno. Samo ovo. Radi-broji, ne radi-ne broji.

Za ovo drugo, tako sam i ja mislio, ali sam siguran da sam to tako procitao, pa mi je bilo neverovatno.
[ _str_ @ 12.04.2006. 22:46 ] @
Iskoristiš tajmer da ti odradi interapt na neki poznati vremenski interval, sabira i kada skupi ceo sat očita eeprom doda jedan i vrati.
Eeprom će pri ovom intervalu trajati oko 114 godina. Ako je malo, može da se napiše rutina da svaki put snima na drugu lokaciju.

Postoji i drugo rešenje. Možeš za vremensku bazu koristiti 50Hz mreže. Nije neka preciznost ali u ovom slučaju verovatno nije ni bitno.
[ elektros @ 13.04.2006. 10:21 ] @
Da li neko ima iskustva sa PCF8593, pa ako bi to sto "detaljnije" mogao da podeli sa nama??? Pretrazio sam dosta toga na netu, ali nisam nasao nikakav koristan projekat!!!
[ 16f84 @ 13.04.2006. 16:44 ] @
Citat:
elektros: Da li neko ima iskustva sa PCF8593, pa ako bi to sto "detaljnije" mogao da podeli sa nama??? Pretrazio sam dosta toga na netu, ali nisam nasao nikakav koristan projekat!!!


Sa PCF8593 sam dosta radio. U prilogi jedan moj jednostavan projek. (termometer - DS1820 / sat PCF8593) U prilozi i izvora koda pisana u assembleru za PIC16F628 - ima i komentare a so u slovenačkom jeziku. Isto i shema. Negde imam i nacrtano štampano pločico crtano u Layoutu. A trebam jo potražit ako nekoga interesuje.
[ SASA M. @ 13.04.2006. 18:42 ] @
Citat:
_str_: Iskoristiš tajmer da ti odradi interapt na neki poznati vremenski interval, sabira i kada skupi ceo sat očita eeprom doda jedan i vrati.


_STR_ iskoristio bih ga da sam nekad nesto programirao, ali bas i nisam, zato sam pitao da mi neko napise.

Citat:
_str_
Postoji i drugo rešenje. Možeš za vremensku bazu koristiti 50Hz mreže. Nije neka preciznost ali u ovom slučaju verovatno nije ni bitno.


Zaboravih da napisem, radice samo na baterije tj trebao bi da radi tamo gde nema nikakvog normalnog napajanja. Konkretno u camcu. KAda bih imao 220v i 50hz, lovio bih ribu(joke).
[ _str_ @ 13.04.2006. 19:09 ] @
Citat:
SASA M.: Kako je vreme brojanja vise godina :) izbegao bi resenja sa baterijskim napajanjem. Postoje mehanicki brojaci koji su za istu svrhu, recimo u traktorima imas takav koji broji radne sate. Kada traktor radi on broji koliko sati je radio. Samo ovo. Radi-broji, ne radi-ne broji. :)



Najbolje rešenje kupiš IMT533, pa nek broji :)
Mi u čamcu obično koristimo zelene gliste. Razumeo sam da neće biti baterisko napajanje, pa sam pomislio da je u pitanju mreža 220v. Ako bi preciznost bila oko 5% mogao bih da napišem program za mali AVR (2313). Ako je čamac u pitanju, platićeš samo MPU i poštarinu, ili nećeš ništa platiti, poslaću ti *.hex pa ti programiraj ;)



[Ovu poruku je menjao _str_ dana 15.04.2006. u 19:54 GMT+1]
[ SASA M. @ 14.04.2006. 01:15 ] @
Ne moze 533-ojka da stane u camac.

Zapravo napajanje bi trebao da dobije iz samog motora. Oni daju 12v za punjenje akumulatora. Ovaj gadget bi trebao da broji samo dok motor radi. Fabricki imaju vise resenja, neka koriste vibracije, neka imaju zicu kao senzor obmotanu uz visokonaponski kabl. Meni je najjednostavnije da se ukljuci kada dobije na klemi 12v za punjenje baterije. Znam da postoje tu raznorazni problemi, ali resice se... A kad ce plata?

Ako postoji mogucnost za progi za pic, bilo bi bolje, njih koliko toliko poznajem, AVR, nista. Za pic sam nacrtao plocicu, kao i ovu shemu, zato su pomalo izmesani signali, idu sa istog porta, tako mi se lepo uklopilo na pcb, bacicu sutra sliku.



[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 14.04.2006. u 02:16 GMT+1]
[ elektros @ 14.04.2006. 09:22 ] @
Hvala 16F84, ali da li bi mogao da napises sta si konkretno radio sa PCF8593, ili da sve to posaljes na [email protected]? Bio bih ti veoma zahvalan, pošto želim da proučim ovo kolo!
[ _str_ @ 14.04.2006. 22:24 ] @
Citat:
SASA M.: :) Ne moze 533-ojka da stane u camac. :)

Zapravo napajanje bi trebao da dobije iz samog motora. Oni daju 12v za punjenje akumulatora. Ovaj gadget bi trebao da broji samo dok motor radi. Fabricki imaju vise resenja, neka koriste vibracije, neka imaju zicu kao senzor obmotanu uz visokonaponski kabl. Meni je najjednostavnije da se ukljuci kada dobije na klemi 12v za punjenje baterije. Znam da postoje tu raznorazni problemi, ali resice se... A kad ce plata? :)

Ako postoji mogucnost za progi za pic, bilo bi bolje, njih koliko toliko poznajem, AVR, nista. :) Za pic sam nacrtao plocicu, kao i ovu shemu, zato su pomalo izmesani signali, idu sa istog porta, tako mi se lepo uklopilo na pcb, bacicu sutra sliku.



[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 14.04.2006. u 02:16 GMT+1]


Ako se predomisliš ...
[ SASA M. @ 22.04.2006. 01:25 ] @
Sorry _str_, bio sam malo nenamerno odsutan, ne, nisam bio na pecanju, Pogledacu ovo, hvala sto si crtao, Kako se niko drugi nije ponudio za pic, mislim da cu biti prinudjen. Javicu se na pp kada budem pogledao.

Hvala jos jednom.
[ veselinovic @ 26.04.2006. 08:24 ] @
A da stavis elektrolit, pa kad nestane mreznog napona ( tih 12V) da upises stanje u eprom. Naravno energiju za upis crpis iz elektrolita. Naravno elko stavis na 12V i uzmes 1000uF, ima vremena svasta da se napise za tih 1000uF, naravno ukoliko ugasis disaplej.
[ _str_ @ 26.04.2006. 09:17 ] @
Citat:
veselinovic: A da stavis elektrolit, pa kad nestane mreznog napona ( tih 12V) da upises stanje u eprom. Naravno energiju za upis crpis iz elektrolita. Naravno elko stavis na 12V i uzmes 1000uF, ima vremena svasta da se napise za tih 1000uF, naravno ukoliko ugasis disaplej.


Baš smo o tome pričali preko PP :) (sasa m). Ne mora gasiti displej, dovoljno je isključiti pozadinsko osvetljenje, ili ga vezati ispred kondezatora.
[ SASA M. @ 27.04.2006. 18:54 ] @
Razmisljao sam o tome ranije, ali ovde to nije preko potrebno. Treba mi sto jednostavnije, jer za svaku dodatnu funkciju moram nekog da cimam da to dodaje, a to mi nije namera.

@ veselinovic

Napajanje ce biti samo iz motornog camca, uredjaj bi trebao da broji sate samo dok motor radi, pa je dovoljno da snimi jenom u 5-10min. posto se radi o velikom vremenskom rasponu od, mozda, vise godina. Preterano velika preciznost nije potrebna. Glavna uloga mu je da znas koliko je vremena proslo od kad si npr. menjao ulje, svecice ili nesto slicno.


@ _str_

Nacrtao sam novu shemu prema ovom kolu koje si predlozio. Poslacu ti veceras.
[ veselinovic @ 29.04.2006. 09:04 ] @
Citat:
#1130395/SASA M.: Napajanje ce biti samo iz motornog camca, uredjaj bi trebao da broji sate samo dok motor radi, pa je dovoljno da snimi jenom u 5-10min. posto se radi o velikom vremenskom rasponu od, mozda, vise godina. Preterano velika preciznost nije potrebna. Glavna uloga mu je da znas koliko je vremena proslo od kad si npr. menjao ulje, svecice ili nesto slicno.


Jos lakse, ali sta sa situacijom kad motor radi 14 minuta, nece nista upisati, ili da ides na varijantu da cim upalis motor on upise da je radio 15 min, a ako ga ugasis ranije ode 15 min. rada.
[ mnn @ 05.06.2006. 18:28 ] @
Neznam dali je problem rešen pošto je došlo do stanke. Ako je u pitanju samodokazivanje samome sebi vredi problem raščistiti i na ovaj način.Što se tiče ekonomske strane i jednostavnosti mislim da se to može rešiti raznim gotovim mehaničkim brojačima koji postoje ili se mogu iskoristiti od nečega drugoga za brojanje moto časova.
E ako je prvi slučaj u pitanju također treba obratiti pažnju na to da "moto čas "nije isto i što je običan čas ,a koji je jednak jedino pri 1500 o/min motora.Ako motor radi pod punim brojem obrtaja tada će on imati više moto časova nego kad radi na malome broju obrtaja.Znači ako želimo tačan broj moto časova moramo uzeti u obzir i broj obrtaja motora.
[ SASA M. @ 05.06.2006. 22:50 ] @
@Veselinovic
Izvinjavam se sto nisam nista odgovorio na sugestiju, ne volim da pisem nesto sto mi se cini da sam napisao, cisto da ne ponavljam,dvoumio sam se,dvoumio, pa na kraju nisam nista napisao.
Zbog vremenskog perioda od vise godina rada, to vreme koje se gubi je u ovom slucaju zanemarljivo. Da pojasnim, prilikom zahteva za nacin rada, rukovodio sam se onim sto je drugar zahtevao, da radim nesto za nekog drugog, bilo bi drugacije, ali sa ovim mojim drugarom nema pregovora. Sto je trazio to ce i dobiti

@mnn
Ne znam da li je resen, za sada nije. Dogovorio sam se sa _str_ da mi napise program prema njegovom predlogu sa AVR attiny2313, a od tada je proslo mesec dana.
Delove sam sve pribavio, displej za sada srecno radi povezan na paralelni port, i ispisuje razne gluposti kojim racunar obiluje. U ptanju je dem16216, ima jako lep ispis, jedino mi se scroll cini pomalo sporim prilikom gasenja segmenata, pa ume da se nesto sto brzo prolazi, postane necitljivo, ali ovo bi trebalo da je normalno. Elem, Mehanicki brojac nije lose resenje, drugar zna za to, ali trazio je nesto sa displejem, kao sto rekoh, sa njim se ne raspravljam oko ovoga, u ovom zna vise od mene sta mu treba, tako da...
Za ovu razliku znam, nisam o tome nesto posebno razmisljao, prenecu mu ovu sugestiju, ali kao sto rekoh ranije, ne zelim da nekog mucim da pravi nesto sto imaju fabricki uredjaji, jer sam trazio da mi se napise za dz. Zato sam trazio najjednostavnije moguce.
Pravo resenje bi bilo da se ugradi neki senzor za detekciju rada motora, najblizi sam senzoru koji se prosto namota oko viskonaponskog kabla koji ide na svecicu i time detektuje ne samo rad motora, vec je time omoguceno da se ispisuje broj obrtaja, itd. Neki drugi senzori detektuju vibracije, a ima i onih sa hall senzorom.
Evo jedna od sigurno velikog broja stranica sa samogradnjom slicnih uredjaja:
http://www.xdesignlabs.com/digitaltach/index.html
[ _str_ @ 05.06.2006. 23:51 ] @
Mene mrzilo da razbijam žabokrečiku po ovom forumu.., evo baš sam završio :).
Ispravka je samo kod tastera za reset.
Snimanje vremena je svaka 2 minuta.