[ Aleksandar Marković @ 14.04.2006. 15:22 ] @
Preduzeća u Srbiji legalizovala su do sada oko trećinu Majkrosoftovog softvera, čime je procenat piratskih programa te kompanije u srpskim firmama smanjen na oko 70 odsto. Pre četiri godine, 99 odsto svih Majkrosoftovih programa bilo je nelegalno - menadžer prodaje u Majkrosoft SCG Miljana Otašević.

U poslu legalizacije najuspešnija srpska firma je Extreme koji je do sada sklopila 100 OVS/OSL ugovora o prodaji prava na korišćenje Majkrosoftovog softvera za MSP u Srbiji, što je najveći broj koji je jedna firma ostvarila na Balkanu - Programom koji se zvanično zove "količinsko licenciranje", a osim prodaje podrazumeva i preporuke o vrsti programa u zavisnosti od delatnosti preduzeća, obuhvaćene su firme u kojima ima od pet do 500 kompjutera.

[img][att_url][/img]
Photo by Bozidar Petrovic

Srodan sajt: http://www.legalizacija.info/

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 15.04.2006. u 01:40 GMT+1]
[ pctel @ 14.04.2006. 16:28 ] @
Po mom misljenju, navedeni procenat je nerealno nizak. Ovde se pominje
Citat:
100 ugovora o prodaji prava na korišćenje Majkrosoftovog softvera
a poznato je da se najveci deo legalizacije obavio kupovinom OEM softvera (gde nema ugovora). Microsoft polazi od nekog pretpostavljenog broja kompjutera pre cetiri godine i verovatno sa tim brojem poredi broj potpisanih ugovora ali realno je barem polovina kompjutera koriscenih pre 4 godine zamenjena novim koji uglavnom imaju OEM softver. Radim u kompjuterskoj firmi i mogu vam iz prve ruke reci da je relativno retka pojava da firma kupuje racunar bez OEM Windows-a.
[ Aleksandar Marković @ 18.04.2006. 23:01 ] @
U beogradskom Bitef Art Cafeu održana je konferencija za štampu i mala proslava povodom stotog OSL/OVS ugovora koji je sklopila domaća kompanija Extreme. Extreme je postigao najbolje rezultate u količinskom licenciranju na Balkanu i prva je firma u jugoistočnoj Evropi koja je ostvarila Licensing Solutions kompetenciju. Ovaj način licenciranja softvera je najbolji i najpogodniji oblik licenciranja Microsoft proizvoda za mala i srednja preduzeća, a pošto je namenjen poslovnim korisnicima, Microsoft je sa velikom pažnjom pripremio pogodnosti prilikom zaključivanja ugovora i samog korišćenja softvera u toku trajanja ugovora.
Kroz održavanje ugovora o količinskom licenciranju Extreme ostvaruje dugoročne partnerske odnose sa svojim klijentima, a kao potvrdu kvaliteta koje partner pruža u oblasti licenciranja Microsoft softvera. Extreme je ostvario i Microsoft Gold Certified Partner status, što predstavlja najviši oblik partnerstva sa Microsoftom.

"Veoma smo ponosni na ostvarenje dragocenih 100 ugovora, što za nas predstavlja snažan motiv i pravac za dalji razvoj - kvalitet, pouzdanost i stalno usavršavanje u pružanju servisa našim klijentima kao osnovni imperativ u poslovanju firme", rekao je tom prilikom Alen Albulj iz kompanije Extreme.
Miljana Otašević, menadžer prodaje u lokalnoj kancelariji Microsofta, naglasila je važnost partnera kao što je Extreme za Microsoft, ali i potrebu da se domaće IT firme afirmišu na ovom tržištu kao pouzdani partneri koji grade dugoročne odnose sa svojim korisnicima: "Baš zato što želimo da podržimo i ojačamo domaće kompanije kao što je Extreme, nominovali smo ih za nagradu koju će Microsoft dodeliti najboljim partnerima iz celog sveta, na Svetskoj partnerskoj konferenciji koju organizujemo krajem jula u Bostonu."

Dragoljub Prijić iz kompanije Grand Prom, koja je za svog partnera u poslu licenciranja angažovala upravo Extreme pomenuo je ugovor sa Microsoftom: "Ugovor sadrži 450 osnovnih licenci za korišćenje Windows i Office paketa, 5 serverskih licenci, 2 procesorske licence za Micorsoft SQL Server, 20 licenci za Microsoft Visio, 20 licenci za Microsoft Project, kao i 5 licenci za MSDN, čime je IT sektor Grand proma dobio pravo da u svojoj radionici razvije rešenje za prodaju putem Handheld terminala. Rešenje koje je potpuno urađeno na Microsoft platformi, podržano je Micosoft SQL Server bazom podataka. Ovo rešenje je donelo ogromne uštede kompaniji i skratilo vreme od narudžbine kupca do spremnosti za isporuku robe na samo pet minuta."

Microsoft korporacija je početkom prošle jeseni promovisala novi, unapređeni, sistem licenciranja namenjen malim i srednjim preduzećima koji se bazira na modelu iznajmljivanja softvera i njegovom plaćanju na tri godišnje rate uz pravo klijenta na sve nove verzije softvera za vreme trajanja ugovora. U Srbiji je ovakav model veoma dobro prihvaćen još iz perioda prve legalizacijske kampanje, tako da se naša zemlja ubraja u nekoliko prvih u Evropi po udelu ovakvih ugovora u ukupnom poslovanju.

Danas

http://www.microsoft.com/scg/press/2006/april/20060414.mspx

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 27.04.2006. u 16:20 GMT+1]