[ stranel @ 17.04.2006. 10:03 ] @
Ortak iz inostranstva hoce da ulozi 20 - 30 k evra. Sta poceti a da nije veliki rizik, i da se nema posla sa reketasima, policijom i ostalom mafijom... Ja bih radio sve za njega, a on bi imao "Internet daljinac". O:)
[ pctel @ 17.04.2006. 10:25 ] @
Citat:
stranel: Sta poceti a da nije veliki rizik, i da se nema posla sa reketasima, policijom i ostalom mafijom...

Pekara, mesara ili brza hrana, to uvek svima treba. Mafiju neces ni videti, oni na takva mesta ne svracaju vec idu po skupim restoranima. Sad kad pogledas sve to izgleda kao sitna lova ali veruj mi da oni sa 50-100 din po kupcu skupe mnooooooogo vise para nego ja sto naplacujem prosecno 300 EUR-a po kupcu.
[ biotech @ 17.05.2006. 22:02 ] @
preprodaji stanove, kupis jedan, sredis ga i prodas skuplje. to ovde ima smisla.
[ pctel @ 17.05.2006. 22:21 ] @
Citat:
biotech: preprodaji stanove, kupis jedan, sredis ga i prodas skuplje.

Kupis za koliko para? Sredis za koliko para? Za toliko para koliko je navedeno ne moze da se kupi ni supa za drva.
[ reject @ 18.05.2006. 10:59 ] @
Citat:
pctel:Mafiju neces ni videti, oni na takva mesta ne svracaju...

Jedino sto ces imati posete lesinarskih inspekcija, ali treba znati da oni nikada nisu dosli da
rade svoj posao, nego da se najedu ili napiju ili da dobiju kakav poklon.
Inace je pctel u pravu: mesara, pekara, brza hrana. O trgovini (maloprodaja) nemoj da razmisljas
ako ne mozes da uzmes extra extra lokaciju.
[ biotech @ 19.05.2006. 00:26 ] @

ma moze za 30000 nesto da se nadje, mada treba vise para, istina.
[ biotech @ 19.05.2006. 00:27 ] @
Citat:
reject: Jedino sto ces imati posete lesinarskih inspekcija, ali treba znati da oni nikada nisu dosli da
rade svoj posao, nego da se najedu ili napiju ili da dobiju kakav poklon.
Inace je pctel u pravu: mesara, pekara, brza hrana. O trgovini (maloprodaja) nemoj da razmisljas
ako ne mozes da uzmes extra extra lokaciju.


e evo je tacno, naslusao sam se prica o podmicivanju inspektora
[ AcidMaster @ 05.06.2006. 01:18 ] @
Proizvodnja testa. Ako te interesuje mozes se javiti za neke detaljnije informacije na pm.
[ vaske71 @ 05.06.2006. 01:30 ] @
Najjbolje uzeti novac i klisnuti iz zemlje na neko plodno tlo jer u nasoj drzavi nebi uspeo cak ni Baobab !!!!
[ dundica @ 07.06.2006. 16:58 ] @
I ja se slazem sa ovim "pekara, mesara, fast food".
+ naravno uracunas i taj cuveni trosak sa nasim inspektorima koji traze da im se uvek spakuje i za sitnu decicu kuci i staramajku u Donjem Mackatovcu! To ti dodje ko trosak reprezentacije!
I da dodam: kad nahrane tibu, ljudi vole da nahrane i sujetu, te nije losa ideja ni neki kozmeticki salon , pa jos ako covek zivi u inostranstvu nek se raspita tamo za neku "Specijalnu kozmeticku liniju" koju bi mogao da distribuira bas u tom svom salonu. Cudo jedno koliko su ljudi, ajd da ne kazem zene, u stanju da daju za te male mamipare u bocicama sa bombasticnim nazivima koji su cesto duzi od spiska sadrzaja! Pa dodas i ono bez cega se ovde ne moze,tj.cuvene ultra-giga-mega-turbo solarijume za flambiranje preko cele godine...
I naravno, dobra lokacija vrsi posao al mnooogo! Mesara il fast food u blizini skole, faxa ili nekog centra gde ima dosta firmi, pa jos pored klasik menija ubaci neke dijetalne-zdrava hrana-makrobiotika-kosher proizvode i eto ti posla!
I da, srecno mu bilo svakako u ovoj zemlji, jer moze i sve ovo da mu se potrefi, pa opet od biznisa nista da ne bude! Cist Marfi po balkanskim pravilima!
[ Markoxxx @ 10.06.2006. 16:00 ] @
ovo sa pekarom.. ili nesto slicno mu dodje kao najpametnije, jer narod mora da jede.. kao sto i mora da ide kod frizera i tako to.. ili nesto tako za sta si siguran da mora da ima posla..

samo treba voditi racuna o dosta stvari.. lokaciji.. kvalitetu robe..
[ zzivkovic @ 23.06.2006. 16:51 ] @
Sama cifra je sekunarna.
Ako nemate ekspertizu u određenoj oblasti (pre svega u vođenju posla) nijedna cifra nije garant da ćete uspeti.
Pošto ste ovde postavili ovakvo pitanje očigledno je da Vam nedostaje pre svega kvalifikacija. Ne bih želeo da zvučim grubo ali da sam na Vašem mestu pare bih gurnuo u neki index fond i godišnje imao svojih 12-15% povraćaja na investiciju.
Ako ste zaista hrabri - uzmite franšizu i dozvolite da Vas neko nauči da radite. Trenutno je Delta korporacija ponudila franšizing svojih Maxi i Pekabeta licenci, pa iskombinujte neku nedođiju u Srbiji sa poslovnošću ove firme (i to po mogućstvu u regiji gde je privatizovana neka dobrostojeća firma, tipa Sintelon ili neka cementara/pivara,..), nađite partnera ako Vam ovo nije dovoljno novca i uđite. Očekivani povraćaj godišnje ne bi smeo biti ispod 25-30% sobzirom na kreditni rejting zemlje.
Pozdrav.
[ damaservice @ 09.09.2006. 13:14 ] @
Mi nudimo fransizu u oblasti reciklaze laserskih i ink-jet kertridza. Ako vas interesuje javite se.
[ tesliana @ 12.09.2006. 18:34 ] @
Ako te interesuje "e" poslovanje ili nesto slicno, pa onda pogledaj sta se radi na zapadu pa ili otvoris nesto slicno ili postanes agencija za nekoga - dok se malo dalje ne uputis za samostalno poslovanje. Recimo, u americi ima mnogo lanaca radnji kroz koje neupuceni i preuzeti trguju preko eBay. A koliko mi se cini, iz Srbije postoje mnogo prepreke za poslovanje preko eBay pa bas bi takve agencije mogle da rese dosta tih problema.
[ Slobodan Miskovic @ 12.09.2006. 19:04 ] @
Ulazi na berzi, trguj akcijama. Nema policije, reketasa, inspekcije, cist novac ko suza.
[ deki77 @ 12.09.2006. 21:08 ] @
Neznam za naziv ili delatnost posla u šta bi vi ušli sa tim novcem...
ali jedno znam!!!
Pare koje stalno kaplju,iz njihovog džepa u tvoju kasu,svakodnevno,u toku celog radnog dana!!!
Man'se ti zastupanja,predstavništva i ostalog...to je za veće igrače i za veću lovu...

Predlozi oko fast-fud-a,pekara,mesara su ti, i za taj novac sasvim OK...
[ Stefano @ 13.09.2006. 20:52 ] @
Pa bas sa tim poslovima koje te savetuju (fast food, mesara a ja bih jos dodao i otvaranje kafica) imaces posla sa reketasima. Tako je uvek bilo i bice (nazalost). Mada je i reketiranja sada u odnosu na 90-te godine mnogo manje. Ne isplati se njima da zbog nekoliko stotina eura mesecno idu u mardelj (pogledaj kako je Kristijan prosao kada je reketriao zlataru).

Otvori neku firmu, vidi da li tvoj ortak iz inostranstva ima neke kontakte pa da postanes zastupnik-predstavnik neke strane firme, manje recimo koja hoce da se probija na ovo trziste.

Batali fast food, kafic i slicno, ako hoces da spavas mirne glave i da nemas posla sa reketasima.
[ Trikki @ 22.10.2006. 19:27 ] @
Citat:
Ortak iz inostranstva hoce da ulozi 20 - 30 k evra. Sta poceti a da nije veliki rizik, i da se nema posla sa reketasima, policijom i ostalom mafijom... Ja bih radio sve za njega, a on bi imao "Internet daljinac". O:)


groovy !
[ mikanmaestro @ 23.10.2006. 20:52 ] @
posto sam dosta stvari naucio na ovom forumu, red je da nesto i napisem.
kao prvo svi do sad postovi su dobri za ljude koji su ih napisali, ali to ne znaci da su dobri za tebe.
moras da napravis poslovni sistem koji tebi odgovara. nekretnine, akcije, hamburgerije... sve su to razliciti poslovni sistemi. nemoj da gledas koji posao ide, vec posao koji ti mozes da radis. u svakoj vrsti posla neko uzima veliku lovu a neko propada, pitanje je samo kako se ta osoba postavila u poslovnom okruzenju. ima dosta onih koji su nekad bili uspesni a sad nemaju nista, oni jednostavno u vodjenju svog poslovnog sistema u jednom trenutku nisu mogli da daju odgovor na nova pitnja koje je poslovno okruzenje.
bilo kojim poslom da se bavis moras biti aktivan, jer uvek se pojavljuju novi momenti. nemoj se zavaravati da kao otvoris nesto i lova odma krene. treba ti puno konstantnog rada. ono sto je kljucno izaberi oblasti koje te odusevljavaju, jer jedino tako ces moci bez problema da guras 12 sati dnevno. to ti je sustina uspesnog posla 12 sati dnevno. nemoj da pogresno tumacis, cak i da imas radnike, za tebe odmora nema. non stop vrtis filmove: kako da sistem da radi jos bolje, kako da se smanje troskovi, kako da se poveca efikasnos, ako konkurencija povuce odredjen potez koji ce biti moj odgovor, kako da smanjim porez, kako da se prosirujem...uvek sastanci sa ljudima iz branse, gledaj da su od tebe pametniji, uspesniji. skim si takav si, pokusavaj da provljaujes greske konkurencije i okreces u svoju korist.

nepostoji univerzalno resenje, jedino postoje koraci:
1 definisi nekoliko oblasti koje ti se dopadaju
2 posmatraj ljude koji takve poslove ili slicne rade, kako izgleda njihov zivot. jako je bitno da negledas samo svetlu stranu(dobra kola i to...), posmatraj njihov radni dan. kad ustaju, sa kakvim ljudima se nalaze, koji su njihovi problemi. kad nadjes zivotnu pricu koja ti odgovara resio si velik deo problema.
3 posto si malo suzio izbor pocni fanaticno da ucis sve o toj oblasti, i naravno pocni da pravis kontakte (pravi kontakti zlata vrede)
4 posto vec znas dosta o svom poslu i imas dovoljno poznanika u toj oblasti, samo ces u jednom momentu svatiti da odredjena stvar ili nacin na koji se nesto radi moze bolje.
5 kad si prilicno siguran da je tvoja zamisao prava, pocni sa tehnickim istrazivanjem. poslovna konstrukcija, finasijska konstrukcija, ROI, poreski sistem, pravna regulativa....

ako ovo sto sam napisao dobro shvatis sesti korak ces vec znati i sam.
puno srece
P.S. spremi se da ulozis puno vremena (12 sati dnevno) pa sve dok ne odes u penziju
[ Stefano @ 24.10.2006. 20:28 ] @
@mikanmaestro, svaka cast na tekstu.
Mislim da je mnogo bolje raditi 12 sati za zaradu, nego 8 sati za platu. Nadam se da razumes sta hocu da kazem time.

Nadam se i da se slazes samnom da moras imati dobar tim da bi uspeo u bilo kom poslu. Sam ne mozes da radis kao kad imas tim. 2 glave su uvek pametnije od jedne.
[ Davor Vlajkovic @ 24.10.2006. 20:44 ] @
Citat:
Stefano: Mislim da je mnogo bolje raditi 12 sati za zaradu, nego 8 sati za platu. Nadam se da razumes sta hocu da kazem time.

Stvar ukusa. Slazem se sa tobom naravno, ali ne razmisljaju svi na isti nacin.
[ mikanmaestro @ 30.10.2006. 21:14 ] @
stefano da razumem sta hoces da kazes i slazem se sa tobom, ali i ljudi koji rade za platu imaju gomilu prednosti svog stava. sve je stvar mentalnog sklopa kome vise sta odgovara, bez velike prednosti bilo koje strane. kad sam bio mladji jedno od omiljenih pitanja mojim prijateljima je bilo: da li kod evrokrema vise volis belo ili crno. oba odgovora su ispravna sve je pitanje ukusa. iako je ovo najosnovnija podela ljudi po pitanju novca, ukratko cu napisati karakeristike svakog, bez ulazenja u podgrupe ili neke preciznije analize.
kao prvo zaposleni su najveca grupa na planeti, to su osobe koje za drugog odrade neki posao i za to dobiju novac. uglavnom je u pitanju dugorocan rad za istog poslodavca uz manje vise istu platu (koja se uglavnom polako vremenom povecava), plata se isplacuje u odredjenim vremenskim intervalima( nedelja, dve nedelje, mesec), fiksno redno vreme.
te osobe kad odrade svoj radni dan slobodne su do sutra, da li ce posle rucka leci i odremati pa poslepodnevna kafica, uvece vecerica, redovno na godisnje odmore... najbitnije je svakog prvog plata. e to sigurna plata je nejcesce faktor koji presudjuje kod ljudi tog tipa da rade za nekog svoj posao i ne razmisljaju nista dalje(opusteno). kod nas je problem sto sa tom platom se jako lose zivi. ali ima i vrlo placenih radnika koji zaradjuju mnogo vise nego neko ko ima svoj biznis. raditi za platu odgovara i zaljubljenicima u svoju struku, koji ne zele osim o svom zanatu niocemu vise da razmisljaju.

ljudi koji rade za platu su uglavnom plebes na racun koga zive nobili, stim sto je to sad upakovano u humanisticko-demokratski celofan i navodno svi smo isti. na neki nacin i jesmo, bogati saradjuju medjusobno bez obzira na rasnu, versku, ili bilo koju pripadnost. pocinjem da se jako odaljujem sa teme i necu ulaziti vise u detalje u tom smislu.

ovde je bilo pokrenuto pitanje pocinjanje posla. stvar se moze uprostiti na nivo da svaki radnik zaradi svoju platu i jednu platu gazdi kao kreatoru i vlasniku poslovnog sistema. jedan radnik jedna plata za gazdu, hiljadu radnika hiljadu plata za gazdu. jedan covek moze da kreira poslovni sistem za nekoliko radnika ali za hiljadu mora imati tim. on vodi taj tim a tim vodi sve ostalo. u timu treba uvek uzimati profesionalce jer bez obzira koliko kosta on moze da zaradi jos vise.

sobzirom na stranelovo pitanje i opisan budzet predlozio bi sledece. bilo koji posao da pocnes bice ti potrebne odredjene struke. pravnik, knjigovodja, bankar, kao i strucnjaci iz oblasti kojom resis da se bavis. posto kreces sa malim budzetom i nemozes da u pocetku angazujes za stalno ljude uzmi dvoslojno pokrivanje odredjenih radnih mesta.

Npr. poziciju osobe koja brine o pravnom, sistamu organizuj tako da nadjes nekog prijatelja koji je jos uvek na fakultetu da ti pomaze. taj student nezna puno ali pocinje da razume arhitekturu pravnog sistema, neke zakone koji su tebi bitni moze da nadje i da ti tumaci. kao buduci pravnik bice mu drago i zbog svoje sujete ce se truditi da ti maksimalno pomogne. to te nece nista kostati osim koje cuge a mnogo ce ti pomoci. nikako se nesmes u potpunosti osloniti na njega, on ti je samo startna tacka, u rezervi moras imati telefon od najmanje dva advokata kojima je ta tvoja oblast ekspertiza, pa ako se nadjes na ivici nekog veceg problema odma ih aktiviras i platis punu cenu. isti sistem sa ostalim logistickim strukama. angazovati skupog racunovodju se isplati kad imas veci obrt novca jer moze jako puno da ti ustedi. izgradjivanje dobrog odnosa sa bankama je proces koji traje i netreba ga zapostavljati, jer u poslu novac je uvek potreban i uvek fali za nove projekte nove investicije nove konbinacije. banke su stalni partneri i tako ih terba posmatrati. najveci deo novca ulazi u pocetku u kvalitetni tehnicko osoblje, jer cime god da se bavis kvalitet u poslu je ono sto ti donosi stalne klijente, a kvalitet tvog posla iskljucivo zavisi od kvaliteta ljudi koje angazujes.

stranel nadam se da nisam otisao suvise daleko od tvog pitanja, ali ovo su neke najosnovnije stvari koje te cekaju bez obzira kojim poslom se budes bavio, moj odgovor nije isao u pravcu da ti da neki predlog, vec da ti pomogne u onom sto budes izabrao, da i uspes. puno srece i ako ti nesto zatreba javi

[ deki77 @ 31.10.2006. 07:36 ] @
ajoj... ljudi u koju "širinu" odoste ...
Pokretač teme lepo je naglasio cifru i pitanje čime da se bavi..odnosno u šta da uloži za tu sumu...
Nema tu mnogo logike i razmišljanja..bar oni koji znaju šta će sa tim novcem da rade(navedenom sumom).On da želi da otvara d.o.o preduzeće sa 20 zaposlenih i ulaganje od par 100.000€ pa i da razumemo,ali u tom slučaju tražio bi(platio) usluge firmi koje se bave tim.Verovatno nebi postavljao teme ovde...mislim zbog njegove ozbiljnosti!!!

Logično je da za tu sumu ni previše, ni premalo može da računa.Ali cifra za otpočinjanje malog(micro) biznisa nije loša.
Dosta ljudi koji su dali predlog o otvaranju nekog lokala za tu sumu..su jednostavno i iskreno(verujem) u pravu.
Prosta računica bez previše pametovanja..
Manji Lokal na "dobroj lokaciji" (u BG-u)ti je nekih 1000€ mesečno za nekih.. ili do nekih 40m2...+ komunalije,i ostale "glupost"..kao što je obezbeđenje,računovođa,..itd. recimo =1300€ x 12 meseci..na godinu te izađe =15600...Računaj da to "moraš" platiti..ako ne u startu(mesečno plaćanje)..približno toliko moraš dati ako želiš nekih god. dana da radiš...ili da si u tom lokalu...A da ti taj lokal..ako nije razrađen..krene mora proći nekoliko meseci..računaj na to!!
Da središ lokal..ako on već nije ili ti se ne sviđa enterijer..ili pak moraš da sam kupiš nešto od kanc.nameštaja,klima,fiskalna kasa,rafovi,reklama na izlogu,propagadni materijal,web-site..itd. do nekih=2000€-3000€....otvoriš firmu,prijaviš radnika..ili sam radiš sa nekim iz porodice recimo cifra bi sve ukupno izašla do nekih 20000€.

Za ostalih 5000-10000€ "napuniš" lokal(mislim možeš da ga napuniš samo tako za tu cifru..a i nemoraš za toliko)..moja preporuka je butik.Nije kvarljiva roba,nemaš ulaganje u neke mašine(kao što treba za pekaru mesaru..itd...koje bi posle ako nekrene posao morao da prodaješ..i da neznaš šta ćeš sa njima).Kupuješ robu na odloženo,komisiono ili nekako drugačije..i polako radiš.
Najveći problem u tom poslu je doći do dobre lokacije..koju za tu vrstu delatnosti..neizbežno moraš imati!!!
Prosta računica...

[ Cracker @ 05.11.2006. 21:29 ] @
Ako ces da otvoras butik ne racunaj na zaradu prvih 6 meseci. Iz licnog iskuistva ti govorim. Najbitnije ti je da u tom peiodu izguras i pokrijes troskove.
[ maestralbgd @ 20.11.2006. 09:50 ] @
Ja bih mu preporucio da sam delom tih para ucestvuje na berzi...uz dobrog brokera tj.brokersku kucu lako se te pare okrenu i prilino fino zaradi u roku od godinu dana...postoji mogucnost i brze preprodaje akcija ali na duzi rok je sve to isplatljivije...Kod nas na berzi zarade su jos uvek prilicno dobre a uz dobrog brokera rizik je minimalni...a uz to cena nijedne akcije ne moye da padne vise od 20% dnevno pa covek uvek moze da proda aki misli da ce cena neke akcije da nastavi da pada...