[ m.petrovic @ 17.04.2006. 22:13 ] @

Dakle, imam nameru da registrujem domen... Naziv domena se sastoji od dve reci, od cega je prva troslovna skracenica (opste poznata) dok je druga prava rec (kratka, takodje se lako pamti). Slobodan je domen i sa crtom i bez crte.

Sta mislite da je vise SEO friendly: skr-drugarec.com ili skrdrugarec.com?


Meni je nekako logicnije da je ovakav domen sa crtom optimizovaniji za pretrazivace, ali, sa druge strane, verujem da je ljudima lakse da kucaju nazive domena bez crte...
Nalazio sam neke diskusije na ovu temu ranije na net-u, ali sam zaboravio i linkove i zakljucke a i zanimalo bi me sta vi mislite o tome.

Unapred hvala.

[ kupidisk @ 17.04.2006. 23:31 ] @
Da li si razmisljao o tome da ih uzmes oba?
[ m.petrovic @ 17.04.2006. 23:36 ] @


Verovatno cu ih i uzeti oba, ali me opet zanima sta je vise SEO friendly :)


[ crews_adder @ 18.04.2006. 00:31 ] @
Mislim da su skr-drugarec.com i skrdrugarec.com podjednako seo-friendly.
[ srlexic @ 18.04.2006. 06:55 ] @
Kada je u pitanju slozenica, uvek biram opciju sa "-", mnogo je efikasnije i lakse za pamcenje korisnicima.
[ adelante @ 18.04.2006. 09:33 ] @
Mislim da to manje vise nema veze, ali recimo da vecina pretrazivaca domen sa crticom tretira kao dve reci, inace google crticu u reci tretira kao znake navoda tako da bi bilo isto da upises skr-drugarec kao "skr drugarec".
[ boccio @ 18.04.2006. 11:46 ] @
Sa crtom '-' definitivno.
[ bsaric @ 18.04.2006. 12:39 ] @
Svejedno po meni, crta ili ne, svejedno za tražilice, biraj varijantu koju će ljudi lakše pamtit.
[ old @ 19.04.2006. 01:45 ] @
Definitivno crtica.

SEO tema anchor-text koja presuđuje mogla bi se na pristupačnijem jeziku ispričati ovako?

Google u imenu domena prepoznaje ključnu reč i kada je slepljena, ali najverovatnije ni on, a drugi pretraživači sigurno, neće vrednovati link sa tekstom "szrkvaka" ili szrkvaka.com kao "glasanje" jednog sajta prema drugom sajtu relevantnom za kvake.





[ mnicic @ 26.04.2006. 14:42 ] @
mislim da je pametnije uzeti sa "-" (primarno), ali ti uzmi ako hoces oba.
[ bojan_bozovic @ 30.04.2006. 02:14 ] @
@old

Citat:
Definitivno crtica.

SEO tema anchor-text koja presuđuje mogla bi se na pristupačnijem jeziku ispričati ovako?

Google u imenu domena prepoznaje ključnu reč i kada je slepljena, ali najverovatnije ni on, a drugi pretraživači sigurno, neće vrednovati link sa tekstom "szrkvaka" ili szrkvaka.com kao "glasanje" jednog sajta prema drugom sajtu relevantnom za kvake.



Pricam ti pricu...

http://www.google.com/search?q...onal&ie=UTF-8&oe=UTF-8
[ Gojko Vujovic @ 30.04.2006. 02:18 ] @
BB, izuzetak koji si linkovao ne potvrđuje to kao pravilo. Mi ne znamo šta je sve gugl uzeo u razmatranje pri rangiranju za pretragu koju si naveo, zar ne? Domen je samo jedan od kriterijuma, i nikako nije jedini i presudan.
[ bojan_bozovic @ 30.04.2006. 02:39 ] @
@gojko

To svakako, ali domena koji sadrze kljucnu rec mnogo vise ima od onih koji su sami kljucna rec, i dobro im ide. Dalje, ja bih vas podsetio da google bolduje kljucnu rec ili nejnu zamenu (recimo gothic->goth, mnozina->jednina) svuda, pa i u domenu, poddomenu, direktorijumu ili imenu fajla kad je nadje. Evo primera za "geek" thinkgeek.com je prvi

http://www.google.com/search?q=geek&ie=UTF-8&oe=UTF-8

a to je rec koja se malo nalazi u tekstu. Svakako, ne govorim zasto je thinkgeek bas prvi (stari domen, content, linkovi) vec zasto uopste na prvoj strani uglavnom imamo sajtove sa geek u imanu domena. Ime domena/poddomena/direktorijuma je bitno, i pretrazivaci ga pametno koriste, dakle crtica ili bez nje, nije tako bitno za seo. Drugo, da li je domen dobar za pamcenje, moze da utice da uzmemo ili ne domen sa crticom ili bez nje.
[ bsaric @ 30.04.2006. 11:04 ] @
Citat:
Domen je samo jedan od kriterijuma, i nikako nije jedini i presudan.


Točno to, treba iskoristiti što je moguće više faktora pri optimizaciji i kad se sve zbroji domena će dobit na SEO vrijednosti. Određivanje vrijednosti zasebnog faktora nije toliko niti bitno, glavno da se koristi, bilo sa crticom, bilo bez, mislim da neće nitko pogriješit previše.

Možda bi bilo presudno uzet sa crticom zbog Msn i Yahoo jer kod njih je to puno bitnije.