[ Aleksandar Marković @ 06.12.2002. 11:54 ] @
Lična karta BU

Beogradski univerzitet ima:
- 5.300 nastavnika i saradnika,
- što sa administrativnim i tehničkim osobljem daje brojku od 7.800 zaposlenih.

Na njemu trenutno studira:
- 74.250 studenata i
- 9.000 poslediplomaca.

Od ukupnog broja vlasnika indeksa:
- 50 odsto je na društvenim naukama,
- 23 procenata su budući inženjeri, a
- 12 odsto je na medicinskim fakultetima.

Godišnji prihod BU je oko 33 miliona evra.

Ministarstvo prosvete obezbeđuje 57 odsto prihoda, koji se uglavnom troši za plate, piše u samoevaluacionom izveštaju BU.

Od osnivanja Univerziteta, diplomiralo je skoro:
- 300.000 studenata (oko 3.900 stranaca),
- magistriralo i specijaliziralo po 19.000 poslediplomaca, a
- titulu doktora nauka je steklo 11.000 stručnjaka.

Ako se uporede podaci iz poslednjih šest godina, primetno je da od ukupnog broja vlasnika indeksa, godišnje diplomira manje od 10 odsto.

Tako je recimo, školske 2000/01. godine bilo:
- 76.00 akademaca, a
- diplomiralo je 6.946.


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Umesto 30 - pet fakulteta

Najozbiljnija prepreka za reformu Beogradskog univerziteta jeste totalna decentralizacija i veliki broj fakulteta u njegovom sastavu. Visokoobrazovane institucije su, s jedne strane, veoma nezavisne, labavo povezane, a s druge, ima mnogo preklapanja kada su predmeti i katedre u pitanju, čak i u okviru istog fakulteta. O kakvoj je "usitnjenosti" reč, dovoljno govori podatak da samo Filozofski fakultet ima 10 biblioteka.

Ovo komunističko nasleđe, još više iskrivljeno u neposrednoj prošlosti, može se promeniti alternativnom vizijom - jedan Univerzitet sa pet ili šest fakulteta, koncentrisanih oko glavnih naučnih oblasti.

Loši uslovi studiranja

Ovo je jedan od zaključaka stručnjaka Evropske asocijacije univerziteta koji su, podeljeni u nekoliko timova, tokom ove godine analizirali stanje na univerzitetima u Srbiji. U evaluacionom timu koji je "pregledao" BU, bili su profesori iz Francuske, Portugalije, Švajcarske i Danske.

Po njihovom mišljenju, najveći problem BU je veliki broj studenata koji ne završavaju studije, odnosno mali broj onih koji do diplome dolaze u redovnom roku.

"Izgleda da je na fakultetima mnogo neaktivnih studenata, kojima se to stanje ne bi smelo tolerisati u nedogled. Svesni smo da bi to smanjilo prihod pojedinim fakultetima, ali bi istovremeno bio korak ka višem kvalitetu studiranja, jer bi profesori radili efikasnije sa manjim grupama studenata", preporučuju strani eksperti.

Po njihovoj oceni, uslovi studiranja na većini visokoobrazovnih institucija su "daleko od pozitivnih", a na pojedinim fakultetima čak - "sramotno loši". Fakulteti dobijaju veliki novac od školarina (i drugih spoljnih izvora), koji koriste za povećanje plata zaposlenih. Samo manji broj fakulteta deo tog novca ulaže u poboljšanje uslova studiranja, piše u ovom izveštaju.

Zato je preporuka stranih eksperata da se fakulteti univerzitetskim pravilima obavežu da školarine koriste za dobro studenata a ne samo profesora i da određeni procenat svih spoljnih prihoda izdvajaju za Univerzitet. Taj "opšti procenat" uobičajena je praksa na evropskim univerzitetima i koristi se za razvoj i održavanje službi Univerziteta (izdavanje diploma, međufakultetska saradnja, razvoj menadžmenta i informacionog sistema...)

Jedna od zabrinjavajućih tendencija na BU jeste i odliv mozgova, odnosno nepovoljna starosna struktura zaposlenih. Ukoliko želi promene, Univerzitet mora da privuče što veći broj mladih stručnjaka, motivisanih i sposobnih, da sprovedu reformu, ističe evaluacioni tim.

Analizirajući razloge za odliv mladih kadrova, stručnjaci na prvo mesto stavljaju male plate profesora, koje ne mogu da se porede sa primanjima njihovih kolega iz Evrope.

"Takođe uočena je i velika razlika u platama između onih fakulteta koji imaju veliki broj samofinansirajućih studenata (i druge prihode) i fakulteta bez tih dodatnih izvora finansiranja. Evaluacioni tim u tome ne vidi pozitivan trend", piše u ovom izveštaju.

Smanjiti broj ispita

BU bi, po njihovoj preporuci, trebalo da usvoji takav sistem u kojem će se razlike u platama stvarati na osnovu učinka profesora u nastavi i u istraživanjima. Sistem određivanja plata takođe mora da bude potpuno transparentan, kako bi se izbegli nesporazumi ili zloupotreba u individualne svrhe.

Lošu ocenu iz Evrope dobili su i nastavni planovi i programi i tradicionalni sistem ispitivanja. Iako su neki fakulteti (Poljoprivredni, recimo) počeli proces "prečišćavanja", nastavni planovi na većini fakulteta isuviše su široki, sa mnogo ponavljanja. Osim sadržaja, treba modernizovati i metode rada.

Nevericu na licu stručnjaka Evropske asocijacije univerziteta izazvalo je i "postojanje profesora koji na časovima samo čitaju svoje knjige", kao i činjenica da je za dobijanje diplome neophodno položiti četrdesetak ispita. Zato je preporuka da BU izmeni način predavanja, sistem ispitivanja i smanji broj časova i ispita.

"Neki fakulteti, na primer elektrotehnički, već su počeli sa smanjivanjem broja ispita, ali je to još daleko od onoga što bi trebalo da bude. Oslanjanje na usmene ispite, koji su jedini metod ispitivanja na nekim fakultetima, potpuno je zastarelo. Da bi se izbegle mogućnosti za korupciju, mora se razvijati sistem sa više pisanih ispita (projekti, seminarski radovi, praktični zadaci) i alternativnih metoda", savetuju stručnjaci EAU.

Oni preporučuju i angažovanje spoljnih predavača. Tako bi pisane radove pregledalo nekoliko profesora, što bi opet smanjilo mogućnost za korupciju ili subjektivnu ocenu.

BU, takođe, mora da izbaci mogućnost da studenti po sopstvenoj želji menjaju ispitivače (što je značajan izvor prihoda na pojedinim fakultetima, koji promenu ispitivača i termina ispita naplaćuju od 150 do 300 dinara). "Takva praksa smatra se neregularnom u većini evropskih zemalja i nije nešto što će učiniti sliku o BU pozitivnijom", piše u ovom izveštaju.

Eksperti iz Evrope preporučuju i uvođenje sistema procene kvaliteta predavanja, odnosno ocenjivanje profesora. Njihov rad bi ocenjivali studenti (što je praksa na malom broju fakulteta u Srbiji), ali i šefovi katedri i dekani.

Bitan deo izveštaja se odnosi i na fakultetske biblioteke u koje nije ulagano nekoliko godina. Trenutna organizacija biblioteka na BU potpuno je decentralizovana. Umesto izuzetno skupog i neefikasnog sistema "mnogo malih i loše opremljenih biblioteka", bolje je imati manji broj većih i bolje opremljenih. Takođe je neophodno uraditi elektronski katalog kompletnog bibliotekarskog fonda BU, kao i kompjuterizovanu bazu podataka za svo osoblje i za sve studente Beogradskog univerziteta (bivše i sadašnje).

Sandra Dimitrijević

[Ovu poruku je menjao secret dana 06.12.2002. u 14:30 GMT]
[ Gojko Vujovic @ 06.12.2002. 12:23 ] @
Da, sve je to opšte poznato i na ES-u se iste stvari pričaju već 2 godine.

Ali kada će se nešto zaista uraditi i konačno reformisati BU? Zašto svi pričaju da "bi trebalo", a ništa se ne dešava, i ko je uopšte nadležan?
[ jaksicm @ 06.12.2002. 13:19 ] @
Slažem se da je ovo jedan ozbiljan problem. Što se tiče fakulteta ne znam da li je ijedan stigao, što se tiče reformi, da promeni program i da počne da se prilagodjava evropskim standardima kao što je na primer počela da radi Viša elektrotehnička škola u Beogradu. Pogledajte na primer plan i program i način studiranja sa izbornim predmetima i bodovanjem (ECTS), na sajtu www.vets.edu.yu.

Inače reforme se ne dešavaju zbog toga što većina profesora u Srbiji misli da sve postoji zbog njih. Studirao sam u inostranstvu i tamo je profesoru cilj da što više ljudi položi jer u protivnom se podrazumeva da nešto sa njim ne valja.
[ Aleksandar Marković @ 07.12.2002. 15:44 ] @
Juče je u rektoratu BU održana sednica Nastavno-naučnog veća i bila je raznoraznik spika o problemima univerziteta...tako da pored toga što je republički ministar Gašo Knežević postao profesor na pravnom, analiza evropseke asocijacije nije rađena od oka, nego sa nekim ciljem i svrhom..sada trebalo bi od sledeće školske godine da dođe do nekih prestrojavanja kako na fakultetima tako i u srednjim školama...no o tom-potom..

Neki od podataka:

Univerzitet u Beogradu je u školsku 2002/2003. upisao
= ukupno 60.431 studenta,
- 43.186 budžetskih i
- 17.245 samofinansirajućih visokoškolaca.

=Godinu je ponovilo 25.212 akademaca,
-"praznu godinu" je uzelo 28.935,
- a od tog broja naredni semestar upisalo je 8.211 studenata


Najviše ponovaca imaju:
- Pravni (4.565),
- Ekonomski (3.607),
- Filološki (2.579),
- Filozofski (1.953) i
- Elektrotehnički (1.558).

Prema informaciji BU, Medicinski fakultet nije dostavio podatke o broju onih koji su izgubili godinu.

"Praznu godinu" najviše su koristili na:
- ETF-u,
- FON-u,
- Ekonomskom,
- Pravnom,
- Filološkom,
- Medicinskom i
- Poljoprivrednom fakultetu.

Od 1930 studenata koji su na ETF uzeli godinu mirovanja tek 736 je upisalo narednu godinu,
- na Ekonomskom je pauziralo 4.474,
- a na pravi način je iskoristilo 1.332 visokoškolca i upisalo naredni semestar,
- na Medicinskom je taj odnos 1.309-559,
a na Pravnom 5.345- 702...

Najviše akademaca studira:
- ekonomiju (5.106),
- prava (9.639),
- filološki (7.154),
- filozofski (4.294),
- medicinski (3.036)...

O. N.

p.s. Inače juče su i Austrijanci odlučili da doniraju Univerzitete u Yu sa 950.000 evra. Projekat traje do 1. aprila 2004. godine, a za njegovo sprovođenje zadužena je nevladina organizacija WUS Austrija.
[ Aleksandar Marković @ 15.01.2003. 14:54 ] @
Prihvatanjem principa Bolonjske deklaracije, univerziteti u Srbiji, započeće proces reforme visoko školskog obrazovanja. U okviru ovog procesa studente očekuje osavremenjavanje nastavnog plana i programa, skraćivanje studija na tri godine i uvođenje novog sistema ocenjivanja ECTS – evropskog sistema prenesenih bodova, koji je prihvaćen u svim zemljama koje su pristupile Bolonjskom procesu.
Fakultetima je ostavljena sloboda u odlučivanju da li žele da prihvate novi način bodovanja ili ne. Uputstvo sa detaljnijim objašnjenjima o ECTS, trebalo bi uskoro da bude dostavljeno visokoškolskim ustanovama. Suština novog načina ocenjivanja je vrednovanje rada tokom cele godine, a ne kao što je do sada bio slučaj samo na završnom ispitu.

Jedan semestar će, prema ovom sistemu, vredeti 30 kredita ili bodova, a jedan trimestar 20 poena. Za jednu školsku godinu akademac može prikupiti 60 bodova, a obzirom da se ide na skraćivanje studija na tri godine, diploma će se sticati posle prikupljenih 180 kredita. Magistarske studije donose dodatnih 90, odnosno 120 poena, u zavisnosti od dužine trajanja, tako da se kroz fakultetsko školovanje može prikupiti maksimum 300 poena.

Uključivanjem u Bolonjski proces, naši studenti imaće isti tretman na ostalim evropskim univerzitetima koji su potpisnici ove deklaracije. To znači, da ako budu želeli da nastave studije u nekoj drugoj zemlji, neće morati kao do sada, da prolaze proceduru polaganja dodatnih ispita ili nostrifikacija diploma.

Završni ispit iz nekog predmeta, neće više, kao do sada biti “kruna” rada tokom semestra, već će studenti biti ocenjivani po pojedinim oblastima, uz vrednovanje rada na vežbama, kolokvijumima, seminarskim radovima, predavanjima.

B.B.
[ Aleksandar Marković @ 22.05.2003. 20:45 ] @
Profesorka prof. dr Svetlana Stipčević, poslednje četiri godine vodi katedru za srbokroatistiku na Fakultetu stranih jezika i književnosti u Bariju i nerado govori o novom evropskom univerzitetskom ustrojstvu, takozvanoj Bolonjskoj deklaraciji koji će srpski ministar prosvete Gašo Knežević potpisati ove jeseni i time će srpsko visoko školstvo krenuti u nametnute i neminovne reforme:

- Neophodni su oprez i mudrost u promenama jer se još ne može jasno sagledati šta se dobilo studijama od tri godine i diplomama prevodioca, lingviste, turističkog radnika, evropskog menadžera, šta se dobilo zbrajanjima kredita i mogilnošću studiranja...

- Nejasno je i kakve će biti i one dvogodišnje studije koje tek treba da se osmisle i usaglase na celom evropskom prostoru. Ove trogodišnje studije omogućavaju sticanje diplome za prvu pomoć, studiranje jezika pretvorilo se u školu za strane jezike sa manje prednosti nego što imaju one pri Gete institutu, Servantes institutu, Bajron institutu ili školama Društva Dante Aligijeri.

- Moje četvorogodišnje profesorsko iskustvo u Italiji učinilo je da korigujem svoje negativno predubeđenje, ne samo o našim fakultetima već i o našoj školi uopšte: oni su, u celini gledano, ubedljivo bolji i to objašnjava uspeh naše dece u svetu.

- Osećam veliku zebnju gledajući kako se olako poigravamo onim najboljim što nam je ostalo iz prošlih vremena, našom školom. Neka reformama prvo naprave sve moguće greške oni bogatiji. Pridružimo im se kada se stekne pozitivno iskustvo. Mi nemamo pravo na grešku.