[ klops @ 19.04.2006. 10:32 ] @
Eto, uci se dosta a opet zapnem na nekim osnovnim stvarima.Naime, treba mi pomoc oko modelovanja.Trebao bih da napravim jednostavan objekat koji je oblika kvadrata (ne kocke), sa maaalo zaobljenim ivicama a presjek je kruznica.Dakle nesto kao torus samo sto je on okrugao a meni treba da bude kvadratican sa oclim coskovima.Nadam se da imate sliku kakav objekat treba biti.Dakle kao torus, presjek je kruzni, a oblik torusa je okrugao a meni treba zaobljeni kvadrat.Ajte, pomozite.Probao sam kruznicom i napravio krivulju o obliku oblog kvadrata te extrude ali dobijem lose rezultate.
[ klops @ 19.04.2006. 10:33 ] @
Zaboravih reci, Maya je u pitanju.
[ Valerij Zajcev @ 19.04.2006. 16:18 ] @
koristi opciju curve filet ako je to ono sto ti treba.
[ forgotten @ 19.04.2006. 21:29 ] @
Prvo napravi square (Create/Nurb/Square) - na slici prvi kvadrat levo

Zatim podeli ga na 8 delova (selektujes curve point po sredini svake stranice/detach curve) - na slici kvadrat u sredini

Selektujes svaki ugao kvadrata dvema krivama i izaberes/ attach curve. Prepises option kao sto je prikazano na slici i treba da ti ispadne kao treci kvadrat na slici (skroz desno).

Nakon toga attacujes ih u jednu celinu sa opcijom/connect i iskljucenim /insert knot- prvo gornju polovinu pa donju pa zatim obe sa curve pointom da bi se kvadrat lepo zatvorio.

Zatim iscrtas kruznicu (Create/Nurbs/Circle) i postavis ga kao na slici - na slici ispod treceg kvadrata


Sada selektujes krug pa kvadrat i izaberes Surface/Extrude sa sledecim opcijama:

Style: Tube
Result position: At profile
Pivot: Component
Orientation: Profile normal

Klikni Extrude i trebalo bi da dobijes model kao na slici (skroz dole)




Nadam se da je to ono sto si trazio,

pozdrav!








[Ovu poruku je menjao forgotten dana 19.04.2006. u 22:31 GMT+1]
[ klops @ 20.04.2006. 09:51 ] @
Eeeee to je to sto mi treba.Samo, ne znam kako bih ispeglao da coskovi ne budu onako uvijeni.Mislim, to treba da izgleda upravo tako, malo veceg fija, ali nema veze, i da bude skroooz pravilna geometrija, ako kontas.Dakle, poprecni presjek da bude svuda isti.Malo uvijek dobijem uvijeno ili ostar unutrasnju rub kod coskova, a treba mi blagi kao sto je vanjski.Inace, hvala mnogo, pravi si frajer, uvijek pomazes.Puno pozdrava.
[ forgotten @ 20.04.2006. 14:09 ] @
Selektuj objekat i idi na /Nurbs/Rebuild surfaces. Izaberi reset setings i nakon toga u opciji Keep otkaci /Corners i /CVs i zatim klikni Rebuild.