[ Aleksandar Marković @ 19.04.2006. 12:32 ] @
Kompanija "Intelsat" podneće tužbu protiv Zajednice jugoslovenskog PTT zbog duga od oko 13 miliona dolara za zakup satelita za internet i mobilnu telefoniju, saznaje Glas. Najzanimljivije je to što se ova potraživanja vezuju za ugovor i za sam zakup kapaciteta, ali ne i za pružene usluge jer njih, izgleda, nije ni bilo. Naime, advokatska kancelarija "David I. Bledso" iz Virdžinije, koja zastupa "Intelsat", poslala je marta ove godine opomenu pred utuženje direktoru Zajednice jugoslovenskih PTT Milanu Jankoviću u kome se ističe da je ova kompanija pružila sve usluge predviđene ugovorom, ali da, sa druge strane, PTT nije platio 12.859.217,92 dolara.

Oni u dokumentu do kojeg je došao Glas naglašavaju da su prekinuli sve usluge predviđene ugovorom, ali i postavili ultimatum. "Moj klijent je ispunio sve obaveze predviđene ugovorom. Ukoliko ova uplata ne bude registrovana u mojoj kancelariji u roku od 10 dana od ovog pisma, preduzećemo sve legalne radnje da bi naplatili ovaj dug", piše u pismu Davida Bledsoa. Advokatska kancelarija je dostavila i fakturu u kojoj se vide tipovi i brojevi i datumi izvršenih transakcija i cena. Tako da se prema ovom dokumentu dug odnosi od 1. januara 2005. godine do 1. februara ove godine. Sa druge strane, pravni zastupnici Zajednice odgovorili su da "Intelsat" naplaćuje za usluge koje ne pruža usput ignorišući zahtev za prebacivanje sa analogne na digitalnu centralu predviđeno članom 4 u ovom ugovoru.

Oni su objasnili da je prošli ugovor, koji je potpisan 18. jula 2001. godine, bio vezan za analogne usluge, a da je 3. februara 2003. traženo prebacivanje na digitalni vod saglasno članu 4.
- "Intelsat" nije više nudio analogne usluge, ali i nije, prema članu 4, omogućio prebacivanje na novu digitalnu uslugu zahtevanu još 2003. godine. Nekoliko sastanaka koje smo održali sa predstavnicima "Intelsata" nisu bili od koristi - odgovaraju naši pravni zastupnici i na kraju dodaju da očekuju miroljubiv dogovor i ponudu od advokata "Intelsata" ili direktno od ove kompanije.

Glas nije mogao da sazna šta se dalje dešava sa ovim problemom - da li je tužba već podneta i da li ćemo možda plati nešto što nismo ni koristili. Direktor ZJ PTT Milan Janković rekao je da je to "delikatno pitanje i da o tome ne može da govori preko telefona", već nam je zakazao susret sredinom nedelje. Takođe, nikakve informacije nismo mogli da dobijemo ni iz advokatske kancelarije "Živković i Samardžić", koja je pravni zastupnik ove Zajednice.

Ugovor važi do 2012. godine

Prema saznanjima Glasa, Zajednica jugoslovenski PTT još 1997. godine je potpisala ugovor o zakupu satelita kod "Intelsata" sa sedištem u Vašingtonu, gde, inače, ima i vlasničkog udela. Ugovor je potpisan na 15 godina za korišćenje analognih i digitalnih vodova.
- Mi moramo da platimo taj dug jer smo mi potpisali zakup kapaciteta. Njih ne zanima da li ćemo to koristi ili ne. Tačnije, mi taj kapacitet možemo da koristimo kad god hoćemo i oni ga čuvaju za nas jer je to predviđeno ugovorom. To vam je kao kad uzmete stan u zakup. Bili vi u njemu ili ne vi morate mesečno da plaćate zakupninu

Milan Lađević