[ Nemanja Avramović @ 21.04.2006. 10:52 ] @
E ovako: Uskoro ce mi na faksu trebati Linux a i jednostavno zelim da naucim Linux. Imam hard disk od 80gb (maxtor) i jedan od 250gb (seagate). Na ovom od 80 su particije 20/60 i na prvoj je Windows. Prvo sam hteo da ga podelim 40/40 i da mi na jednoj bude Win (moram da imam Windows jer burazer mora da radi neke stvari za fakultet a ne zeli da prelazi na Linux [nije geek kao ja ]), na drugoj Linux a ovaj drugi HDD da bude za storage za oba OS-a. Medjutim imam par problema:
Prvi je taj sto cu ovaj hdd od 80gb verovatno prebaciti u drugi racunar, tako da ce mi ostati samo hard od 250 gb tako da ce morati drugacije da se particionise ovaj veliki hard disk, a drugi problem je taj sto koliko sam ja upoznat sa materijom, i Win i Lin mogu uspesno da citaju/pisu samo po FAT(32) particijama a FAT daje particije up to 30ak gb (tako mi je receno, nisam proveravao), sto mi je malo malo S druge strane ako tu veliku (storage) particiju stavim da bude NTFS, cuo sam da ima neki drajveri za Linux da moze da pise (valjda po default-u moze da cita) po NTFS particijama. A ako particiju stavim kao ext3 (pitanje: Da li ext3 podrzava particije velicine oko 200gb?) sumnjam da ce Windows moci da se snadje. U principu ja zelim da od hard diska od 250 gb napravim 3 particije, recimo 25/25/200 gb i da prva bude NTFS (Windows), druga ext3 (Linux) a treca (kad bi moglo) da bude dostupna za citanje/pisanje) za oba sistema. Predlozi?

P.S. U pitanju je Gentoo linux, sto mislim da nije bas najbolja distribucija za pocetnike (radio sam malo u konzoli ali i dalje mislim da sam apsolutni pocetnik), ali vec imam ucitelja koji je vec 100 god na Linuxu
[ Jbyn4e @ 21.04.2006. 19:13 ] @
Ckeja, kad vec imas ucitelja 100 god. na linuxu, sto ne pitas njega?
Drugo, ja bih ti rekao ovako:
- ako mislis da delis sve podatke (mada ne vidim zasto bi, ali dobro), onda ces morati da ides na FAT32. NTFS je podrzan od skoro, ali i dalje ima problema. Ne znam koliko je ogranicenje za FAT32 za particiju, ali ne vidim zasto bi ti smetalo da imas npr. 3 particije po 30 gb?
- ext3 i reiser i slicni ce sigurno podrzati koliko godhoces velicinu particije.
- windows moze da pise (valjda, ili mozda samo da cita?) po linux particijama samo uz pomoc plugina za total commander (nisam testirao, tako da ne znam).
- tesko da ces moci samo sa 3 particije, za linux ti trebaju 2 (system i swap), win 1 i data 1 - znaci najmanje 4.

Moje misljenje je da bi trebao ovako da ga podelis:
150 gb ntfs, tu dodje windowze i sve instalacije i nesto sto neces da menjas iz linuxa (npr, mp3, filmovi i slicno)
1 gb swap ili slicno za linux, tesko da ce ti trebati vise. Preporuka je 2xRAM za memoriju <1Gb, ili 1xRAM za >1Gb. Osim ako ne nameravas da koristis npr. oracle, onda ce ti trebati vise.
20 gb linux - tu ce stati sav linux koji mozes da zamislis.
ostatak podeliti na 30gb fat32 particije i tu idu podaci koji se menjaju, dostupni za pisanje i citanje iz oba sistema. Tu mozes i da ako pozelis kasnije smanjis particije i instaliras jos neki linux. Ili ostavi unapred praznog prostora :)

[ tdjokic @ 21.04.2006. 20:32 ] @
Off-topic ali sta da se radi

Jbyn4e ti me podsecas na onog politicara Ljajica - miran, tih i uvek tu kad zatreba ljudima. A ovo je prvi pametan predlog za swap particiju koji sam ikad video:

Citat:
1 gb swap ili slicno za linux, tesko da ce ti trebati vise. Preporuka je 2xRAM za memoriju <1Gb, ili 1xRAM za >1Gb.


Svaka cast i za "vladanje" i za znanje!
[ Nemanja Avramović @ 21.04.2006. 20:54 ] @
Moj "ucitelj" nema veliki hard disk i nema dual boot

Evo sad razgovaram sa jos jednim korisnikom Gentoo-a i on mi kaze da za linux ostavim 20gb (za obe particije) i jednu fat32 od 30gb za fajlove koje cu da share-ujem izmedju win-a i lin-a a ostalo da podelim na 2 particije za win i za storage (pod win-om).

p.s. imam 1gb + 256mb ram-a

[Ovu poruku je menjao JaHvram dana 21.04.2006. u 22:04 GMT+1]
[ Jbyn4e @ 22.04.2006. 08:12 ] @
Citat:
tdjokic: Off-topic ali sta da se radi :-)
Jbyn4e ti me podsecas na onog politicara Ljajica - miran, tih i uvek tu kad zatreba ljudima. A ovo je prvi pametan predlog za swap particiju koji sam ikad video:
Svaka cast i za "vladanje" i za znanje!

Hehe, pa nisam ja to tek tako, imam i ja "ucitelja" koji ima jaaaaaaaaaaaaaaaaaaako veliko iskustvo (od alphi i sun-ova , vax-ova i slicnog sve do windoza i linuxa), i mnogo toga se nauci od njega...
A sto je leeeepo kad mu kazes nesto sto nije znao... :)))
A imao sam i vise dobrih ucitelja :) (+pretrazivaci).
Ali da ne idemo u offtopic vise, sto se tice tvog RAM-a, mislim da ne moras da pravis praticiju od 1.25 Gb za swap, ili stavi 1Gb ili 2GB za svaki slucaj (kad vec imas toliko GB diska...) i mirna backa :)

[Ovu poruku je menjao Jbyn4e dana 22.04.2006. u 09:14 GMT+1]
[ Nemanja Avramović @ 22.04.2006. 09:57 ] @
Onda cu tako i uraditi. Fala pa se cujemo kad ja to sve instaliram ako mi zatreba pomoc
[ Borovic @ 25.04.2006. 10:49 ] @
Sto se tice pisanja po NTFS particiji, novim 2.6.* kernelima je podrzano.Iako je jos u nekoj zavrsnoj test fazi, mnogi korisnici su tu opciju u krenelu bez ikakvih problema koristili tako da to nije problem.A sto se tice "drajvera" to u linux-u ne postoji - ovaj pojam se moze koristiti u sluzbi lakseg objasnjenja modula i opcija kernela novim Win-based korisnicima.U svakom slucaju srecno!