[ Alter Ego @ 26.04.2006. 11:21 ] @
Trenutno radim projekat za fakultet koji obuhvata čitav proces projektovanja i implementacije IS. Podrazumeva i klasične i objektno-orijentisane metodologije, dakle SSA, MOV, IDEF1X (Erwin), JPRS i na kraju malo programiranja kao šlag na tortu. Dobar deo sam završio, posle svake faze nosim to što sam uradio na procenjivanje (ko je sa FON-a zna o čemu pričam), i do sad je sve bilo ok. Sad prelazim na "objektni" deo, ali nešto nisam najzadovoljniji svojim radom i mnogo je toga što mi nije jasno pa sam sad krenuo od početka da poboljšavam projekat. Potrebni su mi saveti ljudi sa iskustvom u ovim poslovima, znam da takvih ima na ovom forumu. Ja bih ovde postovao ono što uradim i mislim da bi bilo korisno za sve ovako nešto.

Za početak, SSA. Tu mi mnogo toga nije jasno, naročito što se na FON-u praktikuje kombinovanje SSA i slučajeva korišćenja. Radim IS servisiranja vodomera, i čitava procedura rada je zasnovana na papirnoj dokumentaciji. Prvo što mi je nejasno, da li ja snimam tokove podataka onakve kakvi jesu ili već u ovom koraku vršim prilagođavanje. Dokumentacija je katastrofa, ima puno dvosmislenih naziva, npr. jedna stvar se u različitim dokumentima drugačije naziva, a ti nazivi treba da budu imena atributa relacija!? Mnoge stvari se rade provizorno pa ću morati da radim malo reinženjeringa samih procesa, itd itd. Zatim nije mi jasno koji nivo opštosti da uvedem i gde. Recimo imam radni nalog, ali u jednom procesu ga zovem Nalog za priključenje, na drugom Nalog za servisiranje i sl. A u stvari je isti dokument. Onda ima nekih dokumenata koji nisu potrebni. Njih izbacujem. Kod rečnika podataka mi nije jasno da li tu radim neku konsolidaciju, dakle ono što sam gore pomenuo, uvođenje jedinstvenih naziva?

Ima još puno toga, ali idemo redom. Ako ima zainteresovanih da isprate sve ovo super, ako ne, nikom ništa :)

Uz post je priložen DTP jednog procesa - njega treba da razradim do implementacije i zato mi je najbitniji.


P.S. Znam da je ovo tema za forum Informacioni sistemi, ali tamo slabo ko zalazi.

[Ovu poruku je menjao Alter Ego dana 26.04.2006. u 12:24 GMT+1]
[ Dejan Topalovic @ 26.04.2006. 11:57 ] @
Ali ovo je bas prava tema za podforum Informacioni Sistemi... :)
[ Alter Ego @ 26.04.2006. 15:29 ] @
Ma nije ;)
[ dragancesu @ 26.04.2006. 15:44 ] @
Dobrodosao u klub.

Kad se uvodi IS obicno je takvo stanje, blago receno haoticno.

Nema druge nego postepeno: sagledavanje postojeceg stanja, analiza...

Trajace najvise godinu dana, mislim uvodjenje. E vidis, to vreme ce profesori da naplate. A ti? Pa ne znam u kom si svojstvu, ali naucices mnogo.


[ Alter Ego @ 26.04.2006. 16:46 ] @
Ma radi se o seminarskom radu. To sam zaboravio da napomenem. E sad, ja sam to zapoceo davno, pa onda batalio zbog vojske i sad nastavljam gde sam stao. Mislim da teoretski relativno dobro vladam svim metodologijama koje su obuhvaćene, ali praksa je nešto drugo. Dakle u pitanju je projekat za ocenu koji bih ja da odradim što bolje, čisto zbog sticanja znanja i iskustva. Ne treba dakle ništa specijalno, treba da se urade DTP-ovi, ER i IDEF1X modeli podataka za ceo sistem, i onda slučajevi korišćenja, interakcioni dijagrami i dijagrami klasa za jedan manji deo koji posle treba implementirati. Ako ima raspoloženih da mi pojasne neke stvari, na kraju bi to sve bilo ovde na forumu, a mislim da bi to bilo mnogo lepo :)
[ dragancesu @ 27.04.2006. 09:43 ] @
Izrada i uvodjenje je suvise veliki posao i prevazilazi jedan seminarski rad. Na osnovu toga moglo uraditi i nekoliko seminarskih ili cak diplomskih.

Prvi korak ti je sagledavanje postojeceg stanja, to je izgleda u zavrsnoj fazi.
Posle neke analize i nalazenja slabih i kriticnih tacaka dajes predlog svog resenja.
Na osnovu toga se pravi model podataka, baza i tabele, medjuzavisnosti podataka i procesa.

Tada vec prakticno imas projekat i to treba neko da iskodira.

Kad se iskodira imas softver i kad obezbedis hadver mozes pristupiti uvodnjenju IS, nije zanemariva stavka obuka radnika


[Ovu poruku je menjao dragancesu dana 27.04.2006. u 10:53 GMT+1]
[ Alter Ego @ 27.04.2006. 09:55 ] @
Pa to i kažem, radim snimanje stanja jedne poslovne funkcije (ne suviše komplikovane), pravim model podataka i na kraju implementiram jedan manji deo. To realno uopšte nije preterano zahtevan zadatak. Model podataka mi je jasan, bazu praktično već imam, ali kažem, prethodni deo mi je nejasan jer se očekuje da preko SSA i normalizacije relacija dobijem isti rezultat kao i preko Erwin modela podataka. I još UML povrh svega, znači jedno isto treba da se radi na više načina. E ja sam na početku napisao šta mi predstavlja problem.
[ Alter Ego @ 01.05.2006. 20:34 ] @
Moram da zamolim moderatora da prebaci ovu temu u podforum informacioni sistemi (ili kako se već sada zove). Da okušam tamo sreću :(