[ jeremy @ 11.12.2002. 06:26 ] @
Racunar mi nije stalno na netu, kao i vecini ljudi kod nas, kada koristim neki program za postu, recimo pine, i posaljem postu ona ode sa racunara tek posto se zakacim na net, sto je i logicno, ali ukoliko sam vec na netu i to isto uradim potrebno mi je da se diskonektujem pa konektujem kako bi bi se ispraznio red mailq, isto tako za primanje maila na mom racunaru.. probao sam sa restartovanjem sendmail programa ali ne pali a i glupo je cak i da pali, verovatno postoji neka opcija kojom mogu da nateram sendmail da mi proradi efektivno kad ja hocu, jos kad bi to mogao i kao obican user?!?

da li je neko imao slicnih problema?
[ alex @ 11.12.2002. 11:20 ] @
Prvo, u sendmail.conf fajlu definisi Smart relay host (DS svic) kako bi tvoj sendmail po konektovanju poslao svu postu na mail server tvog ISP-a, koji ce posle da tu postu salje dalje. Tako ces rasteretiti svoj sendmail za slanje poste, jer nece ostvarivati direktne konekcije prema mail serverima primaoca tvoje poste, sto moze da bude sporo, a moze da se desi i da ti isti serveri uopste ne prime konekciju od tvog sendmaila.

Zatim, kada sendmail startujes sa:

# sendmail -q

Onda sendmail procesira mail queue, tako da tu komandu mozes iskoristiti da nateras sendmail da salje postu kad ti zelis.

Friendly piece of advice, read man pages!

Pozdrav,
alex.
[ jeremy @ 11.12.2002. 18:19 ] @
Hvala ti "sendmail -q" obavlja svoj posao, a za Smart relay host, vec mi stoji linija u .cf fajlu

# "Smart" relay host (may be null)
DSmail.yubc.net.

tako da je to ok, nego, sta meni uopste dovlaci mail, trebalo bi program fetchmail. i sta njega poziva, kad se ja zakacim na net, jer mi se samo tada prevlaci mail, ako probam rucno sa fetchmailom onda ne radi kako treba, posto mi je account na yubc jeremy@yubc a na mom racunaru igor@yubc, kad sa igor pozovem fetchmail meni se puni jeremy@localhost, a hocu da mi se puni igor :)

kako?

Pozdrav, Igor

[ alex @ 11.12.2002. 18:38 ] @
Kako?? Pa lepo, procitas uputstvo!

$ man fetchmailrc

Tamo sve lepo pise:

U svoj ~/.fetchmailrc fajl stavis sledece:

poll mail.yubc.net with proto pop3:
<tab>user jeremy with pass "password" is igor here

I to ti je to.

Usput, zasto je svima lakse da pitaju nekoga i da cekaju par sati/dana za odgovor nego da procitaju man stranice?

Poz, alex.