[ Acika @ 29.04.2006. 12:17 ] @
Dakle, Da li kompjuter sme da bude ukljucen NON-STOP???

Jel treba da mu dogradim jos neki cooler, neko bolje hladjenje?

Hvala

Poz
[ bojan_bozovic @ 29.04.2006. 12:33 ] @
Da, ali ne smes overclockovati, i nadam se, nisi stedeo pa ubacio neodgovarajuci cooler na cpu (box varijante uvek imaju dobar cooler)
[ braker @ 29.04.2006. 12:40 ] @
Citat:
#1132353/bojan_bozovic: Da, ali ne smes overclockovati, i nadam se, nisi stedeo pa ubacio neodgovarajuci cooler na cpu (box varijante uvek imaju dobar cooler)

+UPS i vozi
[ Acika @ 29.04.2006. 13:14 ] @
A znaci mora i UPS??? Nije dovoljan onaj produzni kabl sa zastitnim osiguracem?

A cooler na procesoru je original njegov, da li bi trebao da ga zamenim, ili je on dovoljan, i da li treba da ubacim jos neki, za plocu, posto sam na oba hard diska stavio po jedan???

Sto se tice overclocovanja procesor je amd anthlon 2200+, a radi mi na 1,9! Pa da li treba da smanjim malo ili povecam overcloc?

Poz
[ Goran Mijailovic @ 29.04.2006. 13:27 ] @
smanji malo ;)

na 1.8 GHz

[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 29.04.2006. u 14:28 GMT+1]
[ Acika @ 29.04.2006. 13:36 ] @
Ok!

Hvala
[ braker @ 29.04.2006. 14:15 ] @
Citat:
#1132398/Acika: A znaci mora i UPS???

U sushtini ne mora,ali.......Obzirom da zivish u zemlji Serbiji gde je kvalitet distributivne mreze blago recheno katastrofalan,preporuchljivo je.Kod mene se 3-4 puta mesechno deshava nagli pad napona.Verujem da imash slichna iskustva-paljenje i gashenje TV-a,compa,u sekundi.E,upravo to je smrt za sve el.uredaje.Zato mislim da je UPS isplativa investicija.Pozzzzzzzz
[ cicika @ 29.04.2006. 16:10 ] @
Citat:
Kod mene se 3-4 puta mesechno deshava nagli pad napona.


Kako je tebi dobro, čoveče. Kod mene zimi 3-4 puta nedeljno nestaje struja na par minuta. Ponekad i nekoliko puta za redom.
[ Acika @ 29.04.2006. 16:30 ] @
Kod mene se to ne desava, mislim pad napona i slicni ispadi nikada. Bar ja to nisam primetio, jel mi je o sad komp ukljucen po 15 16 sati dnevno, ali cu sigorno u blizoj buducnosti da uzmem i UPS, posto mi je trenutno prioritet neki dobar DVD rezac!

Poz
[ mrkidivx @ 29.04.2006. 17:06 ] @
Citat:
Da, ali ne smes overclockovati


A što da ne overklokuje?
Pristojan kuler i to šljaka.
[ braker @ 30.04.2006. 02:23 ] @
Citat:
#1132578/cicika: Kako je tebi dobro, čoveče. Kod mene zimi 3-4 puta nedeljno nestaje struja na par minuta. Ponekad i nekoliko puta za redom.

Offtopic:
Pa shta da ti kazem.Proshle godine sam boravio u Oestereich-u neko vreme.Samo shto sam pristigao,u varoshi u kojoj sam odseo,pocheli su da bombarduju obaveshtenjem o nestanku struje na 30 min.,koje je trebalo da se desi u roku od nekih mesec dana(radio,TV,novine).Najavljenog dana,u najavljeno vreme doshlo je do nestanka struje,i trajalo je tachno pola sata.Naravouchenije-DOBRO-je relativan stvar-u ovom sluchaju.Pozzzzzzz

[Ovu poruku je menjao braker dana 30.04.2006. u 03:24 GMT+1]
[ IT_DooX @ 30.04.2006. 06:19 ] @
Meni se sad skoro desilo nesto sto nikako nisam ocekivao.Imam Celeron procesor originalno na 1.1 MHz na kojeg sam stavio veliki cooler za AMD-a.Super je sve radilo,uradio sam overklokovanje na 1,4MHz i maltene neprekidno je radio PC godinu dana tako.Otvoreno kuciste,prasina,skoro max brzina na kojoj moze da mi radi procesor je dovelo do toga da mi se na napajanje i lopatice od coolera nahvatala prasina koja je izgorela i zalepila se.Od tezine cooler nije mogao da se okrece i zapucavao mi se komp.Znaci moze da radi PC stalno,kako drugacije objasniti sve one silne servere,ali ga nemoj overklokovati ili ako to radis stavi ga na neku razumnu velicinu.Obavezno zatvori kuciste da ne upada prasina,i ako mozes barem 3x godisnje usisaj unutrasnjost kucista.To su ti neki moji saveti iz licnog primera.
[ tdjokic @ 30.04.2006. 15:49 ] @
Vecina kompjutera je ukljucena "non-stop" - ukljucis ga, radi nekih recimo pola sata (individualno, receno od oka), zagreje se na neku stabilnu radnu temperaturu i od tog momenta dalje moze da radi jos dva sata ili dve nedelje ili dva meseca, isto mu je. Jedino sto ce uci vise prasine u njega.

Ja sam jedan od "srecnika" koji cesto ima efekat pljeska rukama - struja nestane i vrati se u sekundi ili delicu sekunde, koliko da pljesnes dlanom o dlan. Cim sam to primetio, brze bolje sam nabavio UPS i sad se u tim trenutcima samo cuje klik-klik iz UPS-a i idemo dalje bez problema.

Off-topic: vec 10-tak godina stanujem na Banjici, Bgd. Struja nestaje na svakih nekoliko meseci, po 6 sati, nenajavljeno, niti iko kasnije nesto kaze o tome. Ocigledno je, da postoji neka zesca greska oko toplane ili nesto slicno i samo vidis da malo trepere sijalice ili cak ni to i - mrak. Tragikomicno je bilo kad se na TV pojavio predstavnik strajkaca EPS radnika i rekao kako oni nece vrsiti redukcije i bas u tom momentu nam je Banjica crkla, mada to nije imalo veze sa redukcijom! Danas nismo imali struje celih 8 (osam) sati, crklo je u 07:30h a praznici su, pa jos i nedelja ujturu - gde da nalovis ekipu da popravlja Banjicu?! Danas im je trebalo najvise vremena da zakrpe to ...
[ bojan_bozovic @ 30.04.2006. 15:55 ] @
Citat:
A što da ne overklokuje?
Pristojan kuler i to šljaka.


[irony]

Oni inzenjeri u Intelu su budale bre, ne znaju, pa procesor prodaju ko sporijii i jeftiniji. Jbt koje lujke!

[/irony]
[ mulaz @ 30.04.2006. 16:11 ] @
Citat:
#1133248/IT_DooX: Otvoreno kuciste,prasina,skoro max brzina na kojoj moze da mi radi procesor je dovelo do toga da mi se na napajanje i lopatice od coolera nahvatala prasina koja je izgorela i zalepila se.Od tezine cooler nije mogao da se okrece i zapucavao mi se komp.Znaci moze da radi PC stalno,kako drugacije objasniti sve one silne servere,ali ga nemoj overklokovati ili ako to radis stavi ga na neku razumnu velicinu.Obavezno zatvori kuciste da ne upada prasina,i ako mozes barem 3x godisnje usisaj unutrasnjost kucista.To su ti neki moji saveti iz licnog primera.


Zato ja video drugara kako prstom zaustavlja ventilator na serveru sa uptimeom oko godinu dana.. zaustavi ventilator, pokupi prasinu i pusti opet da radi (zaustavljen samo oko 5s) i rebra mogu da se ciste plasticnim stapicem tankim bez problema
[ Acika @ 30.04.2006. 16:23 ] @
Kod mene stvarno ne postoje problemi sa strujom, znaci nikad bukvalno, zivim u centru Nisa, a u zgradi u kojoj stanujem vecinom zive penzioneri i studenti, koji nisu veliki potrosaci struje, tako da nemem tih problema. Ali sve jedno cu UPS da kupim uskoro!!!

Ja cu po nekad da ga iskljucujem, ali mislio sam na to da radi vise dana neprekidno.

U svakom slucaju, na osnovu vasih odgovora sam zakljucio sledece:

- Smamnjeje overclocovanja na 1,8

- Nabavku UPS-a

- Ciscenje kucista na svaka 3 4 meseca

I hvala svima na odgovorima!!!

PozZ

[ mrkidivx @ 30.04.2006. 17:01 ] @
Citat:
[irony]

Oni inzenjeri u Intelu su budale bre, ne znaju, pa procesor prodaju ko sporijii i jeftiniji. Jbt koje lujke!

[/irony]


Pa sad ne znam ko je tu budala a ko ne, znam samo da mi ova sadašnja konfiguracija radi overklokovana po više sati dnevno već 2.5 godina bez problema i da mi je prošla konfiguracija radila takođe overklokovana skoro 3 godine takođe bez problema.
[ Kundun @ 24.11.2008. 20:34 ] @
Mada malo s temom kasnim apsolutno se slažem sa svim rečenim i imam jedno pitanje. Naime imao sam jedan APC-ov ups, mislim da je to priznata firma u ovoj oblasti, medjutim pokazao se loše (kratko je držao bez struje - max 3 min), a zatim je potpuno prestao da normalno radi. Vratih ga, bio je pod garancijom. Znači, pitanja su:
1. Da li izbor ups-a treba da bude uslovljen konfiguracijom kompa, odnosno jačinom kućišta, postoji li tu veza?
2. Da li mi možete preporučiti neki pouzdan i stabilan ups?
Unapred hvala, pozz.

[ stonex @ 27.11.2008. 00:51 ] @
APC su najbolji . Taj je sigurno bio fals jer kod nas stize puno falsa .
[ StORM48 @ 27.11.2008. 01:42 ] @
Citat:
stonex: Taj je sigurno bio fals jer kod nas stize puno falsa .

Ko Ti je to rekao?

Pozdrav
[ Rubber88 @ 27.11.2008. 02:23 ] @
Svashta. . .,c,c,c,meni comp radi sa 4rebra na kuleru,i evo vec 2 - 2.5 god nista se ne desava,niti kochi niti shta,a ne odmara uopshte,mozda u 3 mes.odmori par sati i to je sve,intel pentium na 3.0,radna temperatura je tu oko 50c. . .
tako da sve sto se vise cimas sve su vece verovatnoce da ti se nesto desi na comp,samo cool. . .


pozz
[ JOJO847 @ 27.11.2008. 08:22 ] @
Nema tu univerzalnog odgovora. Drugo, izbor UPS-a je uvjetovan konfiguracijom racunala. Prica se o falsu, a sto ako je u onoj prici UPS bio krivo dimenzioniran od strane onog tko ga je biorao/spajao i opterecen sa recimo 95% ?