[ sasas @ 30.04.2006. 09:26 ] @
Ovih dana sam se malo zanimao instalacijom linuxa (fedora & debian), i juce sam na zaista spektakularan nacin uspeo da srusim fedoru - hteo sam da deinstaliram dvadesetak paketa (tipa spell checkera, bluetooth podrske i slicnih meni nepotrebnih stvari), usput me je pametna fedora primorala da smaknem jos 10ak "dependency" paketa, ja rekoh ok, i onda mi je mackage manager hladno deinstalirao SVE. Da, sve, od apdejta kernela od ls komande :)
E, mene zanima kakav je po pitanju robusnosti *BSDov sistem instalacije (pretpostavljam da i tu postoje nekakvi paketi poput rpm i deb na linuxu, da mi olaksaju zivot). To jest ako npr. deinstaliram perl da li ce to da mi deinstalira i jos 100 drugih stvari? Ili su BSD paketi samostalniji, tj. manje se oslanjaju jedan na drugi na treci...?

hvala svima na odgovorima,

ss.
[ bojan_bozovic @ 30.04.2006. 09:55 ] @
Nenadmasan. Dalje, sto se zavisnosti tice, za razliku od fedore, BSD ne prave budale.
[ Borovic @ 30.04.2006. 14:22 ] @
*BSD je jedan veoma kvalitetan sistem.Sto se tice paketa, VECINU ces naci vec ponudjenu - komanda sysinstall->configure->packages ce ti prikazti veliki broj grupa paketa koje se nalaze na zvanicnom ftp bsd-ovom serveru.Znaci oznacis zeljene pakete (ili portove) sa <SPACE> pritisnes install i gotovo!Inace BSD paketi su u obliku .tbz, ali mozes da koristis i mnoge sa linux-a u raznolikim oblicima .tgc, .rpm, .deb...Sve u svemu, odusevljen sam (ali ipak nisam mogao da napustim mog prijatelja Slack-a...).A sto se tice "zavisnosti" paketa, koliko ja vidim skoro je ista kao i na linuxu, ali mozes veoma explicidno da odredis sta ce biti deinstalirano kada obrises a sta ne prosledjujuci argumente komandi pkd_delete (pogledaj man pkg_delete).Linux je, opet, koliko mi se do sada cini vise podrzan na internetu (jer ima vise korisnika), tako da ti preporucujem da ostavis i neki linux.Moja konfiguracija: Slackware + FreeBSD.U svakom slucaju srecno!
[ Body Bag @ 18.05.2006. 23:21 ] @
Fedora je odlicna distribucija,ali ne da smara package manager-moram da priznam da je manipulacija rpm paketima daleko bolje resena u SuSE-u preko Yast-a,nego ona cuda kod Fedore-pirut i yumex...
Konkretno,mora dosta toga da se radi peske(doduse samo prvi put),da bi se na kraju dobilo ono sto na SuSE-tu dobijas na tacni...

Sto se tice BSD-a,manipulacija paketima je sjajna,i sto je jos vaznije vrlo jednostavna-prosto obozavam CVS-up...
Apt kod Debiana i emerge kod Gentoo-a su skoro preslikan BSD port sistem...
Ako imas jos pride i dobar net,sve ti se svodi na make clean install ili pkg_add -r,plus pride i baza od 14000 portova za FreeBSD,oko 5000 za NetBSD i jos nesto manje za OpenBSD koja se redovno osvezava....
Sta drugo reci?